Минималец за 15 години стаж пензија е еднаков 35 години стаж.

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Najhumano bi bilo posle odredena starosna granica site da dobivaat ista penzija bez razlika na primanjata ili stazot, nesto kako socijalna pomos koja bi im obezbedila kolku tolku dostoinstvena starost.
Sega tuka eden kup ke se pobunat kako tie plakjale povekje, rabotele i neznam sto no neka obrnat povekje vnimanie na ona dostoinstvena starost, period vo zivotot kade povekjeto ne se sposobni za rabota i toa im se edinstveni primanja da go pominat mesecot.
Јас сум за тоа.
Автоматски споено мислење:

и во Банка да праиш фонд личен, пак те Пљачкаат, со печатење ус$ и евра како Тоалетна хартија, башка и банка може да ја пропаднат како таа на Трифун или како крадење на пари на луге 90тите... може најдобро да се чува во свој сеф монетарно злато, ама мислам кај нас се уште е забрането...неодамна, пред неколку години, пуштија Регуларно купување недвижнини во Грција, откако се дозна дека Заев( и други) купил незаконски во Муданиа вила, исто и купување акции надвор од тука
Има тема за инвестиции и пензија.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Јас сум скроз да се укине пензијата,
една од причините е што многу не ни дочекуваат пензија, а дури и да дочекат тоа е неколку години.

Дурга причина е што оние приватните пензиски хоштаплери прават милионски профити во евра, а не ги ги зголемуваат парите според инфлацијата и сл. туку тоа ти е исто како парите да си ги чувал дома и да ги извадиш од под перница кога ќе се пензионираш.

И третата причина настаната поради погорните две, најубаво е да си ги потрошиш парите кога ќе ти требаат, ако ништо друго ќе имаш подобар живот кога си млад, после кога ќе остареш џабе ти се и милиони да имаш, ако си болен и ти требаат пари за болници, тоа ти е само мачење.

Јас сум да се укине и плаќањето на здравството, немаме никаква корист и од тоа, можеби во Југославија функционирало, ама сега ништо не функционира, пак си плаќаш се прифатно, еден другар за едноставна операција чекаше со месеци предпоследниот пат кога отишол кај тој докторот му се жалел на дека го боли и не се трпи повеќе и докторот му рекол па можеш по работното време за 500-600 евра на приватно да си ја направиши операцијата.

На мене покрај оние редовните дерења, ми зимаат и дополнително пензиско, дополнително здравствено дополнително незнам што, и викам на шефовите дајте ми ги тие пари не мора да се плаќаат тие глупости, викаат тоа ти е дополнително на платата и на трошок на фирмата, не можеме да ти ги дадеме како плата, дополнителното здравствено ти е повторно хоштаплерска работа, вика ќе идеш ќе се лечеш некаде и после ако докажеш дека си се разболел за време на осигурувањето ќе ти се исплатат парите, не зборувам за настинка си има во тоа еден куп операции, вакви онакви заболувања.

Треба само да се плаќа 10% данок на бруто платата и останатите пари да ти ги даваат на тебе, па потоа ти да си одлучиш дали сакаш да платеш нешто друго, овака губеш околу пола од нето платат на други глупости кој немаш никаква корист.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Јас сум скроз да се укине пензијата,
една од причините е што многу не ни дочекуваат пензија, а дури и да дочекат тоа е неколку години.

Дурга причина е што оние приватните пензиски хоштаплери прават милионски профити во евра, а не ги ги зголемуваат парите според инфлацијата и сл. туку тоа ти е исто како парите да си ги чувал дома и да ги извадиш од под перница кога ќе се пензионираш.

И третата причина настаната поради погорните две, најубаво е да си ги потрошиш парите кога ќе ти требаат, ако ништо друго ќе имаш подобар живот кога си млад, после кога ќе остареш џабе ти се и милиони да имаш, ако си болен и ти требаат пари за болници, тоа ти е само мачење.

Јас сум да се укине и плаќањето на здравството, немаме никаква корист и од тоа, можеби во Југославија функционирало, ама сега ништо не функционира, пак си плаќаш се прифатно, еден другар за едноставна операција чекаше со месеци предпоследниот пат кога отишол кај тој докторот му се жалел на дека го боли и не се трпи повеќе и докторот му рекол па можеш по работното време за 500-600 евра на приватно да си ја направиши операцијата.

На мене покрај оние редовните дерења, ми зимаат и дополнително пензиско, дополнително здравствено дополнително незнам што, и викам на шефовите дајте ми ги тие пари не мора да се плаќаат тие глупости, викаат тоа ти е дополнително на платата и на трошок на фирмата, не можеме да ти ги дадеме како плата, дополнителното здравствено ти е повторно хоштаплерска работа, вика ќе идеш ќе се лечеш некаде и после ако докажеш дека си се разболел за време на осигурувањето ќе ти се исплатат парите, не зборувам за настинка си има во тоа еден куп операции, вакви онакви заболувања.

Треба само да се плаќа 10% данок на бруто платата и останатите пари да ти ги даваат на тебе, па потоа ти да си одлучиш дали сакаш да платеш нешто друго, овака губеш околу пола од нето платат на други глупости кој немаш никаква корист.
A sto vaka hipoteticki nekade na 30 + stanis nesposoben za rabota od x pricini i nemozes niti da zarabotis, niti si uspeal da trgnis na strana za losi denovi.
Togas da te frlime na lavot vo zoloska ili kako ti e planot ?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Не знам, јас мислам дека е далеку покомплицирано од ова. Има прв, задолжителен пензиски фонд во кој се уплаќаат дел од средствата и од кој тековните пензионери земаат пензија. После има втор - приватен столб (тоа 841 000 е сумата акумулирана таму, рецимо, сосе приноси), и плус има трет столб каде има 0, да речеме.

Од тоа што јас имам читано, посебно се пресметува пензијата од првиот столб, посебно од приватното друштво и плус ако си уплаќал во трет столб, и тоа посебно. Ама се што сум читал е толку комплицирано што буквално НЗС не можам да најдам.
Првиот столб е државниот (ПИОМ). Од него се зема пензија доживотно. Основица за пресметување на пензијата е просекот на платите во работниот стаж (платата на која се плаќале придонеси), со тоа што за секоја година има коефициент со кој се множи просекот за да се компензира инфлацијата. Од таа основица се пресметува пензијата. Таа најмногу зависи од должината на пензискиот стаж, но не знам како точно оди пресметката, а може да се движи од 30% па и над 80% од основицата. Но како и да е, оваа математика важи само за оние што не беа обврзани да учествуваат во вториот столб.

Сега пензиските придонеси од платата се делат на првиот и вториот фонд, со што уплатите во првиот не се нешто големи и затоа процентите за пресметка се многу помали и не можат да овозможат висока пензија. Односно пензиите од првиот столб ќе бидат многу помали од сегашните пензии.

Вториот столб функционира слично на инвестициски фонд. Тука сите средства што се уплаќаат се твои и ти се достапни како пензија. Колку имаш собрано низ годините, толку можеш да земеш. Ако не стигнеш да ги земеш сите, остануваат во наследство. Ако ги потрошиш предвреме, ќе зависиш од наследниците.

Третиот столб е доброволно фондовско штедење, исто како и секоја друга форма на штедење или инвестирање.

Како и да е, генерациите од 80-та - 90-та па навака не треба многу да очекуваат од пензијата, сами треба да си заштедат.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
За пензијата од ПИОМ се зимаат сите плати во текот на работниот век и се добива некој просек.

За пензијата од приватните пензиски фонда, конкретно за вториот столб, не може сите пари да се вадат одендаш освен ако немате остварено стаж па да ви ги исплатат одеднаш на 65 години.

Оние пари од трет столб може да се извадат одендаш и тоа најрано 10 години пред пензионирање (52/54 год)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Пензија. Јас немам многу плаќано но имам доста во свој фонд и од тој ми е за пензија.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
149
Поени од реакции
185
Вториот столб функционира слично на инвестициски фонд. Тука сите средства што се уплаќаат се твои и ти се достапни како пензија. Колку имаш собрано низ годините, толку можеш да земеш. Ако не стигнеш да ги земеш сите, остануваат во наследство. Ако ги потрошиш предвреме, ќе зависиш од наследниците.
Како мислиш ако ги потрошиш ќе зависиш од наследници? Кои наследници? Нели кога ќе ги потрошиш тие продолжуваш со државна пензија?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.798
Поени од реакции
33.619
Сега пензиските придонеси од платата се делат на првиот и вториот фонд, со што уплатите во првиот не се нешто големи и затоа процентите за пресметка се многу помали и не можат да овозможат висока пензија. Односно пензиите од првиот столб ќе бидат многу помали од сегашните пензии.
Како не се големи? Па 12.8% од бруто платата одат во ПИОМ. Само 6% се уплаќаат во вториот столб.
Првиот столб е државниот (ПИОМ). Од него се зема пензија доживотно. Основица за пресметување на пензијата е просекот на платите во работниот стаж (платата на која се плаќале придонеси), со тоа што за секоја година има коефициент со кој се множи просекот за да се компензира инфлацијата. Од таа основица се пресметува пензијата. Таа најмногу зависи од должината на пензискиот стаж, но не знам како точно оди пресметката, а може да се движи од 30% па и над 80% од основицата. Но како и да е, оваа математика важи само за оние што не беа обврзани да учествуваат во вториот столб.

Сега пензиските придонеси од платата се делат на првиот и вториот фонд, со што уплатите во првиот не се нешто големи и затоа процентите за пресметка се многу помали и не можат да овозможат висока пензија. Односно пензиите од првиот столб ќе бидат многу помали од сегашните пензии.

Вториот столб функционира слично на инвестициски фонд. Тука сите средства што се уплаќаат се твои и ти се достапни како пензија. Колку имаш собрано низ годините, толку можеш да земеш. Ако не стигнеш да ги земеш сите, остануваат во наследство. Ако ги потрошиш предвреме, ќе зависиш од наследниците.

Третиот столб е доброволно фондовско штедење, исто како и секоја друга форма на штедење или инвестирање.

Како и да е, генерациите од 80-та - 90-та па навака не треба многу да очекуваат од пензијата, сами треба да си заштедат.
Мене се ова ми е јасно, @moongoses . Она што не сфаќам е како се пресметува колку ќе ми биде месечната пензија.

Еве, конкретно, да речеме дека ќе имам 40 години стаж на 64 години. За тие 40 години по 12 000 денари сум плаќал во ПИОМ, по 6 000 во КБ Прво пензиско. Како да пресметам колку ќе ми биде месечната пензија потоа?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Како мислиш ако ги потрошиш ќе зависиш од наследници? Кои наследници? Нели кога ќе ги потрошиш тие продолжуваш со државна пензија?
Како не се големи? Па 12.8% од бруто платата одат во ПИОМ. Само 6% се уплаќаат во вториот столб.

Мене се ова ми е јасно, @moongoses . Она што не сфаќам е како се пресметува колку ќе ми биде месечната пензија.

Еве, конкретно, да речеме дека ќе имам 40 години стаж на 64 години. За тие 40 години по 12 000 денари сум плаќал во ПИОМ, по 6 000 во КБ Прво пензиско. Како да пресметам колку ќе ми биде месечната пензија потоа?
Еве од тоа што прогуглав набрзина. За тие што не ги фаќа вториот столб и целосно уплаќаат во првиот (родени некаде до средина на седумдесетите), ако да речеме основицата им е 40000, за 40 години стаж процентот е 80% и пензија ќе имаат 32000, со тоа што немаат втор столб.

За тие со втор столб, стапката е 0,75% од основицата за секоја година стаж. Значи ти со 40 години стаж би имал 30% од основицата. Значи за истата основица од 40000, пензијата ќе ти е 12000. Остатокот се надополнува од вториот столб, додека има средства во него.

Ако во вториот столб ти уплаќаат по 6000 (100е) тоа е 1200е годишно или 48000 евра за сиот стаж. Овие би требало да станат 100-200 илјади ако добро се менаџираат. Тие се твои пари, од тие ќе ти даваат пензија. Ако станат 200000е, од вториот фонд би земал по 50000 денари во следните 20 години или 33000 во следните 30. (Регулирано е како се одредува сумата и колку може да е мин-макс.)
Ако не дај боже заминеш порано, остатокот преминува во наследство. Ако даде господ да поживееш, откако ќе ги исцрпиш средствата од фондот, ќе ти останат државните 12000.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
A sto vaka hipoteticki nekade na 30 + stanis nesposoben za rabota od x pricini i nemozes niti da zarabotis, niti si uspeal da trgnis na strana za losi denovi.
Togas da te frlime na lavot vo zoloska ili kako ti e planot ?
Јас сум да нема класична пензија, евентуално на секој од платата да му се земаат 2-3% и да одат во "социјален фонд" кој би се користел за луѓе со физички или психички нарушувања/луѓе погодени од природни непогоди/болести кои не се на фонд, и задолжително секој да мора да остави одреден процент/фиксна сума во инвестициски (строго контролиран) фонд, кои ако ги извади до Х возраст ќе се даночат, после таа возраст може да си ги земиш топтан.

Пензија јоктур особено за фамилии кои поседуваат недвижност. За хордери со повеќе од една недвижност екстра данок.

Социјалниот фонд исто ќе доделува сет ортомче и општинска гранка за тие што ги спичкале заштедите и останале без ништо.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.328
Поени од реакции
2.177
Како не се големи? Па 12.8% од бруто платата одат во ПИОМ. Само 6% се уплаќаат во вториот столб.

Мене се ова ми е јасно, @moongoses . Она што не сфаќам е како се пресметува колку ќе ми биде месечната пензија.

Еве, конкретно, да речеме дека ќе имам 40 години стаж на 64 години. За тие 40 години по 12 000 денари сум плаќал во ПИОМ, по 6 000 во КБ Прво пензиско. Како да пресметам колку ќе ми биде месечната пензија потоа?
Вкупно се собираат сите плати од сите месеци кои си ги земал и се пресметува просек од тоа. Потоа според годините на стаж се пресметува процентот од тој просек. Тоа е пензијата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.798
Поени од реакции
33.619
Вкупно се собираат сите плати од сите месеци кои си ги земал и се пресметува просек од тоа. Потоа според годините на стаж се пресметува процентот од тој просек. Тоа е пензијата.
Оххх...
ОК, фала @Ocajna .
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
A sto vaka hipoteticki nekade na 30 + stanis nesposoben za rabota od x pricini i nemozes niti da zarabotis, niti si uspeal da trgnis na strana za losi denovi.
Togas da te frlime na lavot vo zoloska ili kako ti e planot ?
Секој кој ке почнит да работит требит да си се осигурат приватно,на секого можит да му се десит некоја незгода затоа се добиват инвалидска пензија.
А за изедначување на пензии јас сум против -MALKU MORGEN,некој ке работит и плаќат придонеси а други кур ке топорет и иста пензија.
Имам пишувано порано,таксиста од охрид џандар збира праеше а плаќал минимално придонеси и му беше криво шо еден од Вевчани преселен во Охрид земал голема пензија а Вевчанецот си имал градежна фирма работел од јутра до сутра и плаќал највисока стапка придонеси.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.995
15 години во Македонија.
5 години во Германија.
И две пензии ги маваш. Една за лекој, друга за децата и внуците да ги издржаваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom