Минималец за 15 години стаж пензија е еднаков 35 години стаж.

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не знам, јас мислам дека е далеку покомплицирано од ова. Има прв, задолжителен пензиски фонд во кој се уплаќаат дел од средствата и од кој тековните пензионери земаат пензија. После има втор - приватен столб (тоа 841 000 е сумата акумулирана таму, рецимо, сосе приноси), и плус има трет столб каде има 0, да речеме.

Од тоа што јас имам читано, посебно се пресметува пензијата од првиот столб, посебно од приватното друштво и плус ако си уплаќал во трет столб, и тоа посебно. Ама се што сум читал е толку комплицирано што буквално НЗС не можам да најдам.
Не сум сигурен за пресметката ама така мислам дека прочитав дека е.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Не знам, јас мислам дека е далеку покомплицирано од ова. Има прв, задолжителен пензиски фонд во кој се уплаќаат дел од средствата и од кој тековните пензионери земаат пензија. После има втор - приватен столб (тоа 841 000 е сумата акумулирана таму, рецимо, сосе приноси), и плус има трет столб каде има 0, да речеме.

Од тоа што јас имам читано, посебно се пресметува пензијата од првиот столб, посебно од приватното друштво и плус ако си уплаќал во трет столб, и тоа посебно. Ама се што сум читал е толку комплицирано што буквално НЗС не можам да најдам.
Од тој вториот ако дочекаме може сите пари да ги извадиме, може да си ги вклучиме во пензијата итн.

За тој третиот самостојни си ставаш на сметка, они работат со тие пари, тече камата и 10 години пред пензија можеш или сите да ги извадиш, или да ти ги даваат месечно како пензија.

Поентата на третиот столб им е високата камата, ама како што разбрав, средствата биле оданочувани пред да се повлечат за вториот и третиот столб?
Автоматски споено мислење:

Жените подолго живееле, и демек ако не било така, во исти услови ќе земале многу помала пензија од мажите.
Па ако живеат подолго поголем товар се на пензискиот систем ако гледаме од перспектива на државата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Од тој вториот ако дочекаме може сите пари да ги извадиме, може да си ги вклучиме во пензијата итн.

За тој третиот самостојни си ставаш на сметка, они работат со тие пари, тече камата и 10 години пред пензија можеш или сите да ги извадиш, или да ти ги даваат месечно како пензија.

Поентата на третиот столб им е високата камата, ама како што разбрав, средствата биле оданочувани пред да се повлечат за вториот и третиот столб?
Може одеднаш да се извадат парите од втор столб мислам ама тогаш се одприлика преполовена се добива пензија доживотно.
Автоматски споено мислење:

Од тој вториот ако дочекаме може сите пари да ги извадиме, може да си ги вклучиме во пензијата итн.

За тој третиот самостојни си ставаш на сметка, они работат со тие пари, тече камата и 10 години пред пензија можеш или сите да ги извадиш, или да ти ги даваат месечно како пензија.

Поентата на третиот столб им е високата камата, ама како што разбрав, средствата биле оданочувани пред да се повлечат за вториот и третиот столб?
Автоматски споено мислење:


Па ако живеат подолго поголем товар се на пензискиот систем ако гледаме од перспектива на државата?
Плус има тука и трудничко и почести боледувања. А повисока пензија.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.616
Од тој вториот ако дочекаме може сите пари да ги извадиме, може да си ги вклучиме во пензијата итн.

За тој третиот самостојни си ставаш на сметка, они работат со тие пари, тече камата и 10 години пред пензија можеш или сите да ги извадиш, или да ти ги даваат месечно како пензија.

Поентата на третиот столб им е високата камата, ама како што разбрав, средствата биле оданочувани пред да се повлечат за вториот и третиот столб?
Автоматски споено мислење:


Па ако живеат подолго поголем товар се на пензискиот систем ако гледаме од перспектива на државата?
Да, така е, јасно ми е ова се. Има да речеме калкулатор во КБ Прво пензиско друштво, и кога внесувам податоци за мене, испаѓа дека на 54 години би заработил околу 19 000 евра, неоданочени, пошто ако ги повлекуваш ти земаат персонален данок.

Мене прашањето ми е: ако не сакам да ги повлечам тие пари, туку да си земам месечно старосна пензија, како да пресметам колку ќе земам?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Да, така е, јасно ми е ова се. Има да речеме калкулатор во КБ Прво пензиско друштво, и кога внесувам податоци за мене, испаѓа дека на 54 години би заработил околу 19 000 евра, неоданочени, пошто ако ги повлекуваш ти земаат персонален данок.

Мене прашањето ми е: ако не сакам да ги повлечам тие пари, туку да си земам месечно старосна пензија, како да пресметам колку ќе земам?
Зависи уште колку години стаж планираш да направиш. Ок имаш 45-46 години...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Да, така е, јасно ми е ова се. Има да речеме калкулатор во КБ Прво пензиско друштво, и кога внесувам податоци за мене, испаѓа дека на 54 години би заработил околу 19 000 евра, неоданочени, пошто ако ги повлекуваш ти земаат персонален данок.

Мене прашањето ми е: ако не сакам да ги повлечам тие пари, туку да си земам месечно старосна пензија, како да пресметам колку ќе земам?
Од третиот столб може да се земат на 54, во тој сами си уплаќаме.

Од вториот (она зелените плика што ги добиваме годишно), на 64 во исто време кога ќе се добие старосната пензија.

За останатото и мене ме интересира :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Од третиот столб може да се земат на 54, во тој сами си уплаќаме.

Од вториот (она зелените плика што ги добиваме годишно), на 64 во исто време кога ќе се добие старосната пензија.

За останатото и мене ме интересира :)
Колку што видов 35% за 15 години стаж плус 2.2% за секоја наредна до 40 години или 64 години возраст од кој од прилика е пола од приватно и пола од државно. Пола од приватно може изгледа веднаш на 64 да ти го исплатат ама губиш пола пензија. Ова се ептен груби пресметки. Најверојатно злате ако работи до 64 години без прекин ќе има избор помеѓу 38000 пензија доживотно или 21000 доживотно и 25000 евра кеш еднократно. Нормално сумите ќе бидат повисоки тогаш но ќе има инфлација и Најверојатно исто би купиле како горенаведените денес. Ама што ќе биде за 15-20 години баш и не се знае. А гарант ќе има некое покачување на платата поради искуство или ќе биде хаос никој не знае сигурно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Има скалести стапки за приноси по година стаж. За мажи се пониски. Понекогаш исто ти се фаќа ако не си на минималец а си на повеќе. Покрај ги стапките на интернет и основицата мислам дека е 35%+2% за година стаж.
Не сум сигурен.
по ЕУ регулатива треба да има Рамноправност на половите, исти години и %ОСНОВИЦИ и за мажи и за жени, а и по нашиот Устав половите се Рамноправни;
јас поднесов до Уставен уште 2012 ама МОЛК
Дури и Апашиев кој го изигрува Че Гевара, за ова НЕ СМЕЕ ДА ПИСНЕ, а му пишав уште пред 4 години
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.315
Поени од реакции
4.702
Да бидеме живи и здрави,
да дочекаме пензија,
па и од неа да видиме благодет.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
по ЕУ регулатива треба да има Рамноправност на половите, исти години и %ОСНОВИЦИ и за мажи и за жени, а и по нашиот Устав половите се Рамноправни;
јас поднесов до Уставен уште 2012 ама МОЛК
Дури и Апашиев кој го изигрува Че Гевара, за ова НЕ СМЕЕ ДА ПИСНЕ, а му пишав уште пред 4 години
Не знам зошто го чуваат тоа уште.
Автоматски споено мислење:

Јас имам 4 години стаж на 50000 основица и 6 години на 21000 сам што сум плаќал и уште плаќам. Си штедам во мој фонд за пензија башка.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Не знам зошто го чуваат тоа уште.
Автоматски споено мислење:

Јас имам 4 години стаж на 50000 основица и 6 години на 21000 сам што сум плаќал и уште плаќам. Си штедам во мој фонд за пензија башка.
kako toa sam plakash?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Не знам зошто го чуваат тоа уште.
Автоматски споено мислење:

Јас имам 4 години стаж на 50000 основица и 6 години на 21000 сам што сум плаќал и уште плаќам. Си штедам во мој фонд за пензија башка.
и во Банка да праиш фонд личен, пак те Пљачкаат, со печатење ус$ и евра како Тоалетна хартија, башка и банка може да ја пропаднат како таа на Трифун или како крадење на пари на луге 90тите... може најдобро да се чува во свој сеф монетарно злато, ама мислам кај нас се уште е забрането...неодамна, пред неколку години, пуштија Регуларно купување недвижнини во Грција, откако се дозна дека Заев( и други) купил незаконски во Муданиа вила, исто и купување акции надвор од тука
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Najhumano bi bilo posle odredena starosna granica site da dobivaat ista penzija bez razlika na primanjata ili stazot, nesto kako socijalna pomos koja bi im obezbedila kolku tolku dostoinstvena starost.
Sega tuka eden kup ke se pobunat kako tie plakjale povekje, rabotele i neznam sto no neka obrnat povekje vnimanie na ona dostoinstvena starost, period vo zivotot kade povekjeto ne se sposobni za rabota i toa im se edinstveni primanja da go pominat mesecot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom