Милош Обилиќ и Караѓорѓе биле Албанци?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ајде најди го, и барам потпис од неа, своерачен, оригинален документ каде ТАА сама се ДЕКЛАРИРА како на гореизнесеното писмо, ВЛАИНКА.

На горепостираното писмо пишува МОЈО НАРОД, АЛБАНСКИОТ НАРОД.
8 параграф, или крајот на 2 НОВ РЕД.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ајде најди го, и барам потпис од неа, своерачен, оригинален документ каде ТАА сама се ДЕКЛАРИРА како на гореизнесеното писмо, ВЛАИНКА.

На горепостираното писмо пишува МОЈО НАРОД, АЛБАНСКИОТ НАРОД.
8 параграф, или крајот на 2 НОВ РЕД.

Никаде не стои во писмото АЛБАНСКИ туку само ШЌИПТАР.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Никаде не стои во писмото АЛБАНСКИ туку само ШЌИПТАР.
Сигурно коа ќе ти реплицирам сега, сам себеси ќе си речеш... "Ех, шо арно ќе беше да си играв тенис, и да навивав за Федерер.."

Албанија и Албанец, е референца, прифатена и дадена од меѓународњаците. Името е Арбан, и Шќиптар.
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Zosto Albanec e navreda(za poveceto da ne recam site) tuku sakaat isklucivo Albanec ? Veruvam so celiot tvoj intelektualen kapacitet ke objasnis :raz:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Zosto Albanec e navreda(za poveceto da ne recam site) tuku sakaat isklucivo Albanec ? Veruvam so celiot tvoj intelektualen kapacitet ke objasnis :raz:
Досадни се овие муабети и дебати.Не сакаат да ги викаме Албанци и точка.Како што голем дел од нас се лутат на Славо-Македонци иако ако се навлезе во дебати тие би биле бескрајни.
Точно е дека таткото на мајка тереза бил влав но барем според мене вистината е дека таа се осеќала како албанка, мајчин јазик и бил албанскиот.
За темата последниот збор треба да го кажат историчарите.И многу ми се глупави теориите во последно време кој од каде дошол.Милош се борел за Србија и загинал за неа, па не е важно од каде е и што е.Тие споредби ми се од рангот на прашањето-Дали некој пра пра предок на Обилич во 8000 година п.н.е дошол во Европа од Азија или Африка?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Не превземаат, туку други се иницијатори на таквиот чин!

Милош Копили такозвани Обилиќ, е опеан во стари албански песни, испеани со Гусла, Илирски фолклорен инструмент, кој го наследиле и друго народи кои живеат на тие простори, е споменет и од други албански средвовековни и автори кои живееле во ерата на класицизмот и романтизмот.

На лагите на Поповски, фабрикувани факти, за кои само Македонецот мора да знае, и да верува, не се стават на рабуш многу, затоа што тој мајчин син, т.е. Поповски не знае да напише за Данаил Војовода и масакрите во Кичевско и Прилепско/Крушевско? Не знае да напише за Истите зулуми на Михаил, (Албанците го нарекуваат)Микаил во истите простори и пошироко, силувања, убивања, грабнувања млади момички и нивна славјанизација.

А се знае кои беа и Комито/Ајдиците, од кои мака имаа и Македонците, како што од Качаците мака мачеа и самите Албанци.

Албанците не го сакаат Милош Копили, дури ни да се врати назад, но еве медијатори (Нимиц-Ахтисари) го форсираат тоа.



Ај сега, кој стигна тропна по нешто.

Треба да ви се забрани вас куцање по вакви теми, особено поради неинформациите.

Ова со црвеново, Михаил- Микаил или најпознат како Микајле Српски војвода да бидеме начисто Краљ мује дао медаљу:vozbud: иначе некој мој подалечен предок :pos2:

Иначе за време на турско бил друмски заптија, ибил токму за тоа платен да брка качачки банди и даги убива како качаците така и јатаците
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Za tie sto se plasat da klikuvaat po oficijalni linkovi



Toa se nejzini zborovi, oficijalno!!!

Vie mnogu dobro znaete deka e cista albanka, ali nejse, neka ostane SKOPJANKA

Glupost nad gluposti:

Nasata Skopjanka, Majka Teresa
Ova e kako rezultat na inaetot deka e ona albanka, pa kako najlesno da se izbegnuva toa, ja narekuvate samo Skopjanka, a znaete deka nema sansi da ja narekuvate MAKEDONKA, posto cel svet znae deka ona e Albanka.

Dobar kompromis a?!!!
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
оф топик
Многу ме интересира поимот Шкипнија и разликата со Шкиперија?

ПС и шкиништ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Темава не е за Мајка Тереза, ниту за тинејџ чатови.

Држете се до темата.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
оф топик
Многу ме интересира поимот Шкипнија и разликата со Шкиперија?

ПС и шкиништ?

Shqiperia e na dialektot na toskite, a Shqipnia e na gegski dialekt. Do pred Vtorata Svetska Vojna, se upotrebuval Shqypnia, na gegski, no posle doaganjeto na Enver Hoxha, so usvojuvanjeto na noviot standard na albanskiot jazik, koj 80% e toskski dialekt se voveduva Shqipëria.

Albancite velat Shkinisht za slovenskite jazici.

Shka, shkie, shkja e star poim koj go upotrebuvale albancite, pretezno gegite za slovenite (najveke za srbite i makedoncite).

Denes vo albanskiot jazik se upotrebuva samo terminot SLAV, a SHKA,SHKIJE,SHKJA ima navredliv karakter.
 
N

n/a

Гостин
По принцип вакви бљувотини избегавам, т.е. нејќу да коментирам. Али едноставно,ова е од работите кои што ги дразнат сите сетила и не може да останеш индиферентен. :toe:

Јас разбирам дека господата Албанци прво сакаа да ги срушат и исчистат сите културно-историски обележја на Косово, затоа што се српски, и на тој начин да ја исчистат територијата која што ја сметаат (моментално) за своја.

Исто разбирам дека после тоа улетал некој амерички були, кој што ги `научил` дека територија на која што фиксно нема никакво културно-историско обележје едно е стартно сумљива, а второ дека мнооогу прашина ќе се дига ако пробаат да ги палат и рушат пак, поготово одкога државата Србија измеѓу 2000-2006 сите цркви и објекти од значење на Косово успеа да ги заштити како културно-историски споменици, под закрила на УНЕСКО.

Онда на господата Албанци не им остана ништо друго него да пробаат истите да ги прикажат како албански. :vozbud: :kesa:

И ова,со Милош Обилиќ е дел од тој (смешен) план.

Г-да Албанци:

1. Косово не е, и никогаш нема да биде ваше.
2. Милош Обилиќ, (па уопште и да не зборам за Караџорџе) е српски херој.

Малите деца Срби растат додека мајките им им раскажуваат за Милош, јадат за да станат силни и големи за да бидат како Милош на Косово. Тоа е врежано во подсвеста на секое едно мало дете чија што мајка е Србинка.

Продолжите ли вака, со исто темпо, кога-тогаш етнички ќе ве исчистат и збришат од картата на земјава. :wink:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Колкото зулум направивте X 100 ви се врати. Можеш да сметнеш колко години Косово е во состав на СР? Убаво беше,кога вие убивавте,палевте и раселувавте?
Убаво им беше!

Мада, што први што ги узурпираа знаменитостите, особено црквите во тие простори градени од времето на Јустинијан, католички храмови претворени во Православни, имам неколку постирано од Дечан, сквернавени сликите на католичките бискупи, цртани ликови на нивни славјански светци, пошо кај србите секој што ќе убие некој непријателски војник, од која било раса, сорта, било кој ќе напраи геноцид, го прогласува црквата за Светец, такоџер, оној Сава, такозвани светац, уби милиони Богомили го денешна Босна, го прогласија за светец, овој Милош, го уби Мурад, оп светец, сега се чека Аркан и Миловоќ да бидат прогласени за светци...

Абе лоша "Божја" религија ти е тоа.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Еве еден интересен прилог на Мери Волс од Ирска за последниве десет години поминати таму:

http://www.apisgroup.org/article.html?id=5133


Сконцентрирај се на тоа дека си украл суверена територија од друга држава...
Не е тоа прашањето, туку дали ти можеш истата да ја вратиш?

И што ако ја вратиш кога нема да има историски обележја ни топоними? Пример, властите на Косово промовираат туризам во “Долината Ругова’’. Си чул за неа?

.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Еве еден интересен прилог на Мери Волс од Ирска за последниве десет години поминати таму:

http://www.apisgroup.org/article.html?id=5133
Од линков еден интересен момент:

Secam se i jednog britanskog diplomate u Beogradu koji mi je sa vidnim osecanjem licne moralne superiornosti rekao da su “Srbi na pogresnoj strani istorije“. Moj odgovor je bio da mora da je divno pripadati zemlji koja je uvek na pravoj strani istorije. Potpuno nesvestan moje ironije odgovorio je: “Da, divno je“.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.449
Еве еден интересен прилог на Мери Волс од Ирска за последниве десет години поминати таму:

http://www.apisgroup.org/article.html?id=5133
Мери Волс сигурно лаже и не е во ред нешто со неа. Згрешила, погрешно ги восприемила работите или едноставно е српско-руски платеник. Тоа ќе да е, нема друго.


И што ако ја вратиш кога нема да има историски обележја ни топоними? Пример, властите на Косово промовираат туризам во “Долината Ругова’’. Си чул за неа?
Овој нокомпониран историски кич дури и предизвикува сожалување кон духовната незрелост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom