Милош Обилиќ и Караѓорѓе биле Албанци?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Толку ли те повреди човече што си бил слуга некогаш на Србите?
цццц
Дај не плачи ко дете.
А ова е постот кој за тебе значи ФИЈАСКО!

Некој друг србин шо смета дека Албанците не се староседелци, please?
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
еј да бе сеа и M.J албанец ке го напраите.. доста крадете историја клошари едни !

иначе орелот двоглав ко шо ме учеа у школо бил грбот на кастриотите.. одпосле бил и национален симбол... а и таа слика не знам дали е достојна така да ни орли ни гомна не ме интересираат... ај сеа киро глигоров напрајте го албанец ебате !

а да не зборам дека орли не цртале само илирските племиња... орли има и на америчкиот грб така ли беше?? ај и они се етнички албанци ако не а?
сегде има и имало и ке има орли.. посрале ве орли господови !
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
еј да бе сеа и M.J албанец ке го напраите.. доста крадете историја клошари едни !

иначе орелот двоглав ко шо ме учеа у школо бил грбот на кастриотите.. одпосле бил и национален симбол... а и таа слика не знам дали е достојна така да ни орли ни гомна не ме интересираат... ај сеа киро глигоров напрајте го албанец ебате !

а да не зборам дека орли не цртале само илирските племиња... орли има и на америчкиот грб така ли беше?? ај и они се етнички албанци ако не а?
сегде има и имало и ке има орли.. посрале ве орли господови !
Не го праиме Глигоров албанец. Тој е Словен, и јавно си го кажа тоа.
Не крадеме ние историја? Како тоа крадеме историја? Орелот од секогаш суштествувал во Албанија, од антика па се до денес. Ама србишчана (браќана твои) сакаат да го земат и нивни да биди само.

Немој така. :nesum:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Не го праиме Глигоров албанец. Тој е Словен, и јавно си го кажа тоа.
Не крадеме ние историја? Како тоа крадеме историја? Орелот од секогаш суштествувал во Албанија, од антика па се до денес. Ама србишчана (браќана твои) сакаат да го земат и нивни да биди само.

Немој така. :nesum:
добро бе не реков ја нишо за орелот..вие имате двоглав орел и кога и кој го користел не навлегувам.. глеам слики со орли сегде... ги има и у српска историја мн нормално... ама некако не ми е јасно од кај сеа од кај милоош обилич и караѓорѓе да се албанци??? тоа не ми е никако јасно.. НИКАКО !

па мн јасно дека не ми е коа не е така.. не ви чини пропагандава.. :S
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Тоа дека Милош и Караѓорѓе, ќе се караш со авторката на тоа дело. Таа си има свои причини штом тоа го напишала.

А јас верувам дека Албанците во тоа време биле во симбиоза со Србите, Македонците, Грците... Можно е.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Не го праиме Глигоров албанец. Тој е Словен, и јавно си го кажа тоа.
Не крадеме ние историја? Како тоа крадеме историја? Орелот од секогаш суштествувал во Албанија, од антика па се до денес. Ама србишчана (браќана твои) сакаат да го земат и нивни да биди само.

Немој така. :nesum:
Глупчо која Арнаутска фамилија или некој познат јунак имал грб со двоглав црн орел и црвена позадина? Ајде покажи ми некој Арнаут со надгробен споменик каде пишува дека е Илир...
Немате своја историја па краднете Српска и Македонска,поголеми идиоти од вас нема.
Викате Илири сме и имаме право на Македонија и Косово а Илирија била од Словенија па до денешен Скадар! И тоа ли е ваше? Во истото време го мешате и Епир дека и тоа е Арнаутија.Вие не знаете ни што лажете ни што сакате.
Ама Милош Обилић арнаут? хахахахаха:vozbud:
Научна фантастика.
Сега ми е појасно зошто се грците и арнаутите многу сличен народ...Своите господари ги присвојуват за нивни херои бидејки се срамат оти ги поразил некој и направил робови.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Глупчо која Арнаутска фамилија или некој познат јунак имал грб со двоглав црн орел и црвена позадина? Ајде покажи ми некој Арнаут со надгробен споменик каде пишува дека е Илир...
Немате своја историја па краднете Српска и Македонска,поголеми идиоти од вас нема.
Викате Илири сме и имаме право на Македонија и Косово а Илирија била од Словенија па до денешен Скадар! И тоа ли е ваше? Во истото време го мешате и Епир дека и тоа е Арнаутија.Вие не знаете ни што лажете ни што сакате.
Ама Милош Обилић арнаут? хахахахаха:vozbud:
Научна фантастика.
Сега ми е појасно зошто се грците и арнаутите многу сличен народ...Своите господари ги присвојуват за нивни херои бидејки се срамат оти ги поразил некој и направил робови.
Овде има многу навреди. За разлика од моите навреди, овие се идиотски и без референци, без извори, без документи.
Ова е она што се вика, да си поглуп дури и од албанец. Како само си го дозволил тоа, бре ФТОР-шупченце? :)
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
добро бе не реков ја нишо за орелот..вие имате двоглав орел и кога и кој го користел не навлегувам.. глеам слики со орли сегде... ги има и у српска историја мн нормално... ама некако не ми е јасно од кај сеа од кај милоош обилич и караѓорѓе да се албанци??? тоа не ми е никако јасно.. НИКАКО !

па мн јасно дека не ми е коа не е така.. не ви чини пропагандава.. :S
За Крађорђе не сме пишувале ние туку самите Срби , дури и и од времето на Д.Туцович , и самиот внук ( недавно) на Обренович :
Uprkos navodima Vladimira Ćorovića, jednog od najpoznatijih srpskih istoričara, koji je napisao da je Karađorđe preko plemena Vasojevića bio poreklom Albanac, te izjavi kralja Petra I, koju su svojevremeno prenele beogradske novine, da porodica Karađorđević potiče iz "znamenitog albanskog plemena Keljmendi", srpski istoričari smatraju da se ne može sa sigurnošću tvrditi kojeg su porekla Obilić i Karađorđevići. Istoričar Radoš Ljušić, koji je pisao biografiju Karađorđa, kaže za "Borbu" da se ne može tačno utvrditi kojeg su porekla Karađorđevići.
Па овие Српски автори ,
Djed po ocu Karađorđa Petrovića, vođe Prvog srpskog ustanka, bio je Albanac i zvao se Djin Maraš Klimenta, navodi se u novoj knjizi 'Karađorđevići - sakrivena istorija', koja je objavljena prošle hefte, a autori su novinar Milorad Bošnjak i Slobodan Jakovljević, strojarski inženjer, koji je direktni potomak Jakova Obrenovića, polubrata srpskog kneza Miloša Obrenovića


И за овој другиот не сме пишувале ние туку другите :
Anna Di Lellio; With translations by Robert Elsie,
The Battle of Kosovo of 1389 holds enormous significance in the formation of modern Balkan nation states, especially among South Slav and Serbian nationalist circles. What has given this single battle such resonance, even more than six centuries later, and what does it reveal about the complex tangle of identity in the contemporary Balkans?

Robert Elsie’s beautiful new translation brings a little-known Albanian epic account of the battle between the Ottoman Sultan Murat I and a coalition of Balkan forces brilliantly to life. The fantastic tale of Murat’s campaign in Kosovo and his assassination by the Albanian knight Millosh Kopiliq
и овој Србин :)
60. Dragutin, Kostic, "Milos Kopilic — Kobilic — Obilic," Revue Internationale des etudes balkaniques, 1935, I, pp. 232-254. According to Kostic, the absence of the hero’s name from Serbian docments may be attributed to the chroniclers’ habit of mentioning merely names of well-known nobles. Evidently, Milos did not come from a prominent family.

The Balkan word Kopil (non-Slavic) is considered by F. Miklosic (Etym Worterb. d. Slav. Spr.) and by Skok (Juznoslav Fil XII p. 142) as being of Albanian origin. In Albanian it also has the meaning of smart, skilled. Kostic has indicated two localities by that name.

Сепак иаме резерва , иако писувале самите Срби , сепак не сме толку сигурни , посебно за Обилич.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еве како во среден век некои не нарекуваат Илири.

Georges Paschymere (страна 54; 146, 147 и 148 фуснота):

"Ги нарекува Арбаните/Арваните Илири. На неколку места зборува за Илирите (арванитите)... Во описот на задачите и должностите, кои Михајло XIII Палеолог (1262 год.) “им ги доверил на своите браќа”, вели дека Деспот Јован ги испратил на запад, давајќи му “источни трупи и одред составен од Скити”. Со таа војска, всушност требало да ја нападне областа на Илирите и Трибалите и преку реката Пенеј да премине во Грција за да го нападне деспот Михајло II Ангел."

Nikifor Grigora (страна 60; 163 фуснота)

“царот влегол во земјата на Илирите”, дека “многу заробил... ги опустошил Илирите” и дека “со себе однесол голем плен.”

Потврда на ова, Анонимен опис на Европа од 1308 година во кој се вели дека Арванитите, односно “Илирите во најголем дел биле Номади кои немале свои градови и тврдини, туку со својот добиток се селеле од место во место” (страна 61 фуснота 165) – извор: Anonymi Descriptiop Europae Prientalis, ed. O. Gorka, Cracoviae

http://nevistini.blog.com.mk/node/258154

За тоа колку Никифот Григора разликувал Арбани од Илири ќе видиме и во продолжение:




По ова акција на Андроник II Каталонците се нашле во опасност од глад. Исто така стравувале «да не се обединат Илирите, Трибалите, Акарнанците и Тесалијците кои биле соседни племиња на Ромеите што живееле во Македонија» [17] и така ги обиколат и убијат бидејќи нема каде да бегаат и да се спасат. По извесно време Каталонците ја напуштиле Македонија и преминале во Тесалија и Средна Грција, каде што во 1311 година формирале своја држава со седиште во Атина [18].

За тоа дека Н. Григора не зборува за византиската тема Македонија туку за историската територија на Македонија сведочат и податоците што ги дава за областа што ја управувал византискиот намесник Сиргијан, истакнувајќи дека «само што наполнил 25 години, царот го испратил за заповедник и управник на една област во Македонија и тоа онаа што ги има Илирите [19] за најблиски соседи» (Πέμπτον δ' άρτι και εικοστόν της ηλικίας έτος αμείβων πέμπεται προς του βασιλέως στρατηγός και διοικητής μιας των περί Μακεδονίαν επαρχιών , ή τους Ιλλυριούς μάλιστα όμοροϋντας έλαχε) [20]. Според С. Чирковиќ и Б. Ферјанчиќ седиштето на Сиргијан било во Костур[21], а тој е далеку од византиската тема Македонија.



Објаснување:



19.) Се однесува на населението што живеело во денешна Албанија, бидејќи Н. Григора секогаш за жителите на Балканот употребува архаични термини (Трибали за Србите, Мизи за Бугарите и сл.)

Извор: http://mk.wikibooks.org/wiki/Македонија_и_Македонците_во_делото_на_Никифор_Григора

Но ова не е се! Има уште! Продолжуваме:



2) Kritovoulos (Грчки историчар) беше еден од личните историчари на Мехмед II:

'When the Sultan had pillaged and devastated all their lowlands, he made careful preparations, and after putting down the whole army in first class conditions, he moved against the Illyrians and their children and wives and all their belongings. He placed on the van the bowman and musketeers and slingers, telling them to shoot and fire their arrows, sling their stones against the Illyrians and drive them as far away as possible, and get rid of them by firing at the heights.'

'Behind them he ordered the light infantry, the spearmen and those with the small shields to go up, and, following them, all the heavy-armes units. These went up slowly and in irregular ranks, up to a certain point, gradually pushing the Illyrians up to the heights. Then with a mighty shout, the light infantry, the heavy infantry and the spearmen charged the Illyrians, and having put them to flight, they pursued them with all their might, and overtook and killed them. And some were captured alive. But some of them, hard pressed by the heavy infantry, hurled themselves from the precipices and crags, and were destroyed.'

'The heavy and light artillery, and in fact the whole army, scattering over the mountains and the rough country and the ravines, hunted out and made prisoners of the children and women of the Illyrians, and plundered all their belongings. Not only this, but they carried off a very large number of flocks and herds. They scoured thoroughly the whole mountain, and hunted out and secured a very enormous booty of prisoners and cattle and other things, and brought it all down to the camp. '

'A very great number of the Illyrians lost their lives, some in the fighting, and others executed after being captured, for so the Sultan ordered. And they were captured on those mountains about 20,000 children,women and men. Of the rest of the Illyrians, some were in the fortress, and some in the mountain ranges where they fled with their leader Alexander.'

Сега, шо прајме? Други лајна кај ќе најш да јадиш?:pusk:
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
За разлика од моите навреди, овие се идиотски и без референци, без извори, без документи.
Е па ајде дади некој надгробен споменик на некој Арнаут дека пишува да е Илир! Или нека има Илирски симбол на неговиот гроб.Дај некој од 15,16,17, век...
Јас ке ти дадем не се секирај,ама не е Арнаут...:tv:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
За Крађорђе не сме пишувале ние туку самите Срби , дури и и од времето на Д.Туцович , и самиот внук ( недавно) на Обренович :

Па овие Српски автори ,
Djed po ocu Karađorđa Petrovića, vođe Prvog srpskog ustanka, bio je Albanac i zvao se Djin Maraš Klimenta, navodi se u novoj knjizi 'Karađorđevići - sakrivena istorija', koja je objavljena prošle hefte, a autori su novinar Milorad Bošnjak i Slobodan Jakovljević, strojarski inženjer, koji je direktni potomak Jakova Obrenovića, polubrata srpskog kneza Miloša Obrenovića


И за овој другиот не сме пишувале ние туку другите :
Anna Di Lellio; With translations by Robert Elsie,


и овој Србин :)



Сепак иаме резерва , иако писувале самите Срби , сепак не сме толку сигурни , посебно за Обилич.
Абе на ова ќумбе не мојш да му кажиш. Ова ќумбе, е толку празно, шо 12 кубици дрва да му опниш, ни ќе се наполни, ни ќе греј, ни ќе те стопли. :)

Албанците краделе од Србите. Ова за да го кажиш, треба ептен акмак да си.

Е па ајде дади некој надгробен споменик на некој Арнаут дека пишува да е Илир! Или нека има Илирски симбол на неговиот гроб.Дај некој од 15,16,17, век...
Јас ке ти дадем не се секирај,ама не е Арнаут...:tv:
А ти имаш Илирски симбол? Кој е тој Илирски симбол?

Добро води некој евиденција шо луѓе пишат на форум Историја или кој ќе стигне може да пиши? па па па

Илирски СИМБОЛ. Абе обесисе оди.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Е па ајде дади некој надгробен споменик на некој Арнаут дека пишува да е Илир! Или нека има Илирски симбол на неговиот гроб.Дај некој од 15,16,17, век...
Јас ке ти дадем не се секирај,ама не е Арнаут...:tv:
Еве ти илирско гроб со албански јазик :


Да видиме со ке даваш ти другар ?
А еве и линкот , на секој јазик го имаш ..
http://www.thelosttruth.altervista.org/SitoItalian/CasoPelasgico.html
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Сакаш да кажиш дека го нема ова кај албанците? :)

Ај да видиме. хехехех

П.С. Дојсете некој поарен, оти вакви муви, почнав да не ги осеќам.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479

Kajgana Shop

На врв Bottom