Мигрена/Главоболка

Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Здраво :)

Можеби за ова не треба да се отвара нова тема но ми треба ваша помош и совет.
Имам проблеми со болки во главата, не типично болење на главата, туку одма под веѓите, т.е најгорниот дел на капаците од очите. Прво почнува со болка во десното а после почнува и во двете.
Ова ми се случува неколку месеци по ред, по неколку пати во месецот можеби 4-5 пати.

Ќе може ли некој да ми каже ( даде совет ) што би можело да биде ве молам, бидејќи понекогаш толку многу ме боли што ми иде да умрам.

П.С. Немам проблеми со очите, и не носам наочари.
Го пишав ова бидејќи ми кажаа дека може да ми е од очите. ( Да не гледам убаво )
Оди провери се на лекар, може да се синусите може мигрена или нешто др. ако пиеш многу апчиња не чини, оти после ќе се навикнеш на нив и нема да ти делуваат, слушнав дека 1 чушка лута ако си изел исто како да си примил 10 аспирина :)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Може да станува збор и за тензиона главоболка.
Причинител може да биде стресот, работното место, преоптовареност, замор, неадекватно држење на грбот, вратот и рамената, со што доаѓа до вкочанување на мускулите.

А тука можеме само да си нагаѓаме, а кога болката преминува во хронична, тоа е аларм за посета на лекар(y)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ок.
Фала ви многу. :D
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Се работи за болест на нервниот систем немаш доволно време за активност во слободно време и премногу седиш .Тука се јавува проблем на циркулација на крв меѓу мозокот и рбетниот столб адреналинот ти е намален повеќе го користиш мозокот него телото .

Лек за ова состојба е да одмораш во денот миниум 1 саат лежење и спиење.И физичка активност без користење на мисловни активности ќе ти помогне полесно да се вратиш во форма.

Можеш да користиш витамини како б12 ,б6 и да јадеш повеќе банани и компири за да може нервниот систем да работи стабилно.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Од вас искусните некој да даде совет..
Никогаш не сум имал главоболки но во последниве година дена знае од прилика еднаш месечно да ми се јави тешка болка околу окото, прво мислев очен притисок дека имам отидов измерив и ништо.
Според коментариве што ги читав луѓево се жалат од мигрена, но јас немам проблем со звуци, да ми се повраќа(никогаш не повраќам) и слично. Од светлина ми е потешко но само ако е голема светлина. Болката почнува околу окото па знае да ми се развие малце од послаба накај посилна и ме држи дур не заспијам, вака по осеќај како да оди од задниот горен дел на вратот. Аналгин пијам ама ништо единствено адвил ми помага и тоа многу.
Болката е само од лева страна. Наследна ми рекле дека е мигрената ама кај мене никој нема.
Некое мислење?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Мене глава ме боли уште од дете, околу очите, де околу едно, после околу друго. Значи едно добри 10тина години, никад не сум се замарал, дома моиве ме натераа да ме снимаат на магнетна, ај се снимав - се уредно, притисок-уреден и остало.

Некогаш ми се јавува од премногу напор, некогаш кога ќе се менува времето, но почесто без никаква причина.

Порано помагаше некој рандом лек за болки, сега ампула аналгин у чаша и ко нов, ова ептен кога е неиздржливо. Дома докториве пискаат - врискаат, ама нив глава не ги боли, а болка у глава е заебана ствар... :icon_lol:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
пробајте со еден џоинт кога имате болка. за болка помага многу
 
Член од
16 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мајка ми знам дека има одвреме-навреме проблем со мигрената, но за тоа е потребно да се лежи во затемнета соба и да се мирува...
Главоболки имам само ако не сум наспана или ако сум под стрес... Не сакам да пијам апчиња, но ако ептен морам тогаш пијам аналгинче :)
naprotiv sonceto ja lekuva migrenata neka proba so pioptronot na zepter za 10 dena zaborava na glavobolkata ;)
--- надополнето: 16 март 2013 во 13:10 ---
Мене глава ме боли уште од дете, околу очите, де околу едно, после околу друго. Значи едно добри 10тина години, никад не сум се замарал, дома моиве ме натераа да ме снимаат на магнетна, ај се снимав - се уредно, притисок-уреден и остало.

Некогаш ми се јавува од премногу напор, некогаш кога ќе се менува времето, но почесто без никаква причина.

Порано помагаше некој рандом лек за болки, сега ампула аналгин у чаша и ко нов, ова ептен кога е неиздржливо. Дома докториве пискаат - врискаат, ама нив глава не ги боли, а болка у глава е заебана ствар... :icon_lol:
veruvaj deka nikoi lekarstva ne pomagaat dovolno, ako ti deluvaat korisno za glavata ke ti nastetat na bubrezi, zeludnik i drugo sekogas baraj priroden nacin se nadevam ke ti pomine
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Citav do sega, koj kakvi iskustva imal so migrena, bidejki i jas sum edna od niv. ME boli glavata ( znaci imam migrena) veke nekolku godini. Ne mozam da zemam nikakvi lekovi zasto imam mnogu nizok pritisok a avamigrene na primer go namaluva. Jas ja imam onaa pred ili post menstrualna migrena znaci ednas mesecno me boli glavata ponekogas i po tri dena, nekogas jako i so povrajkanje nekogas poslabo.No fakt e deka me boli ednata strana slepoocnicata i okoto, nekogas leva nekogas desna.... nisto ne mi pomaga ni spienje, ponekogas se budam na sabajle so glavobolka i gadenje...i taka si ziveam nesrekno, ako i da e edno znam deka migrenata ja dobiv od pregolem stres protiv koj ne mozev da se izboram.... i sega so zdravje si ja nosam. Inaku ne zboruvam na pamet, migrenata mi e potvrdena od lekar... Vo posledno vreme uspevam bolkata da ja namalam so masaza so ruska voda, i poveke od vremeto spijam... Mnogu sum nesrekna sto imam migrena. :cry:
Пробај со прашок ефридол, релативно нов јак лек од групата на НСАИД, делува за неколку минути, сличен на венторот, но помалку штетен. Се раствора во чаша вода и се пие, нема апсолутно никаков укус, само ја бои водата бело. А и ефтин е, едно прашаче е 10 ден.(едно прашаче е за една употреба) Инаку за сите останати со јака мигрена има таблети номигрен се пијат по една на ден, но внимателно со нив зошто ако претерано ги користите ќе почнат да не ви делуваат веќе и после нема спас, нема појаки од нив. Имам пациент кој намесо по една пие по цело кутивче па пак не му помага.
Најбитно за мигрената е да ја фатите на почеток, зошто ако чекате болката сама од себе да помине, после само полошо ќе биде и ништо нема да ви помогне.
А да и не мешајте обична главоболка со мигрена, не е исто!
--- надополнето: 23 март 2013 во 09:12 ---
naprotiv sonceto ja lekuva migrenata neka proba so pioptronot na zepter za 10 dena zaborava na glavobolkata ;)
Треба да знаеш дека често при мигрена луѓето развиваат нетолеранција кон светло или фотосензитивност и светлината само им ја појачува мигрената.
И при обична главоболка се случува тоа, затоа се препорачува седење/лежење во темно.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас страдам од гадна мигрена наречена aura migrena .... 10 минути пред силна болка во главата пополека ослепувам,ми се појавуваат дамки пред очите,потоа следува болката ... навистина не се издржува .... веќе 10 години страдам од овој проблем ... дали некој го има истиот проблем како мене ... споделете мислење ...
баш го најдов видеото што ми се случува.


http://www.youtube.com/watch?v=5VJ3mfEBm1s&feature=youtube_gdata_player
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Најбитно за мигрената е да ја фатите на почеток, зошто ако чекате болката сама од себе да помине, после само полошо ќе биде и ништо нема да ви помогне.
А да и не мешајте обична главоболка со мигрена, не е исто!
Те молам објасни ми го делов „да ја фатите на почеток“? Што треба да направи кога ќе почувствува мали болки?
Овие апчиња се препишани денес: Фезам (Piracetam/Cinnarizine), Деметрин, Цинедил(Cinnarizine) и витамин Е. Никој немал мигрена во фамилија. Ја боли женава само десната страна од челото кон слепоочница, заврши со повраќање во утринските часеви и нормално престој во болница на инфузии. Има зуење во ушите неколку години години, односно од мено пауза последица. Е сега дилемата на лекарите е спондилоза(која веќе ја има) - од тоа ја боли главата, мигрена - од тоа ја боли главата или тумор. И сега ќе се вежбаме со илјада апчиња да видиме што е уствари.

Искрено незнам колку се разбираат нашите доктори нешто, ме советуваш да ги пие апчињава или веднаш да иде на снимање на мозокот? Си велам подобро да снима во Филип 2 барем ќе знаеме начисто дали има тумор, пред мозочен и слични убиствени болести, од колку да слушаме совети од квази лекарчиња па ќе тестираме милион лекарства.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Те молам објасни ми го делов „да ја фатите на почеток“? Што треба да направи кога ќе почувствува мали болки?
Овие апчиња се препишани денес: Фезам (Piracetam/Cinnarizine), Деметрин, Цинедил(Cinnarizine) и витамин Е. Никој немал мигрена во фамилија. Ја боли женава само десната страна од челото кон слепоочница, заврши со повраќање во утринските часеви и нормално престој во болница на инфузии. Има зуење во ушите неколку години години, односно од мено пауза последица. Е сега дилемата на лекарите е спондилоза(која веќе ја има) - од тоа ја боли главата, мигрена - од тоа ја боли главата или тумор. И сега ќе се вежбаме со илјада апчиња да видиме што е уствари.

Искрено незнам колку се разбираат нашите доктори нешто, ме советуваш да ги пие апчињава или веднаш да иде на снимање на мозокот? Си велам подобро да снима во Филип 2 барем ќе знаеме начисто дали има тумор, пред мозочен и слични убиствени болести, од колку да слушаме совети од квази лекарчиња па ќе тестираме милион лекарства.

Тоа „фаќање на почеток“ значи дека уште кога ќе почувствува т.н. аура која се појавува пред мигрената треба да се напие апче. Специфично е чувството, ако имаш искуство со мигрена сигурно знаеш о чему се ради, различно почнува од обична главоболка. Многу потешко е да се совлада болката ако чека да стане интензивна па тогаш се напие апче, отколку ако се напие уште кога е во зачеток.
Невролози можеби има подобри во Систина, а ако се решите за магнетна ви го препорачувам Др Дамјановски во Мегамед. Таму магнетната е со послаба резолуција, ама Дамјановски е цар за читање на снимките и дијагностика. Ако има жената пари нека оди прво на невролошки преглед во Систина (прегледите мислам дека им се околу 1500-2000 денари), па таму нека види со докторот што ќе ѝ препорача. Не ми е јасно зошто ако се сомневаат на тумор не ја пратат веднаш на снимање, нека побара и второ мислење секако.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тоа „фаќање на почеток“ значи дека уште кога ќе почувствува т.н. аура која се појавува пред мигрената треба да се напие апче. Специфично е чувството, ако имаш искуство со мигрена сигурно знаеш о чему се ради, различно почнува од обична главоболка. Многу потешко е да се совлада болката ако чека да стане интензивна па тогаш се напие апче, отколку ако се напие уште кога е во зачеток.
Невролози можеби има подобри во Систина, а ако се решите за магнетна ви го препорачувам Др Дамјановски во Мегамед. Таму магнетната е со послаба резолуција, ама Дамјановски е цар за читање на снимките и дијагностика. Ако има жената пари нека оди прво на невролошки преглед во Систина (прегледите мислам дека им се околу 1500-2000 денари), па таму нека види со докторот што ќе ѝ препорача. Не ми е јасно зошто ако се сомневаат на тумор не ја пратат веднаш на снимање, нека побара и второ мислење секако.
И сега главно прашање од милион евра во Македонија, а какво апче да се напие? Препишани еден куп, од сите треба да пие 20 дена, па после ќе виделе што и како.

Секако, во МКД десет мислења се неминовни.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
И сега главно прашање од милион евра во Македонија, а какво апче да се напие? Препишани еден куп, од сите треба да пие 20 дена, па после ќе виделе што и како.

Секако, во МКД десет мислења се неминовни.
Овие лекови кои ѝ ги дале се специфични, но ниеден не е конкретно против болка. Не би можела да ти дадам препорака за некој лек затоа што некои лекови имаат интеракција, а не би ни требало да зема на своја рака сѐ додека не ја прегледа поискусен доктор. Што поскоро нека оди на посериозен невролог, ќе се распрашам и ќе ти пишам кој во моментов е најдобар, да не лута жената на 100 места и да ѝ дадат 100 различни лека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom