Мигрена/Главоболка

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Главоболката како најчеста неуролошка болест,верна на секој современ човек.Јас лично немам баш многу проблеми со главоболењето,но затоа мојот партнер има мигрени и знам отприлика како е.Единствениот лек две таблети против главоболка и одмарање во затемнета соба.како е кај вас?И знаете ли некој лек против тоа?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.551
энам како е со пратнер мигреносан :place: посебно после фут(д)бал коа ќе го фати ја си го нае...ам :D единствен лек, бар эа него эашо има оттрпнато на кафетини андоли итн е масажа на глаата, после е во нирвана :lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мајка ми знам дека има одвреме-навреме проблем со мигрената, но за тоа е потребно да се лежи во затемнета соба и да се мирува...
Главоболки имам само ако не сум наспана или ако сум под стрес... Не сакам да пијам апчиња, но ако ептен морам тогаш пијам аналгинче :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Главоболка ретко кога имам (пу, пу, пу!), ама и кога имам - тоа е најчесто од прекумерна работа на компјутер. Не се клукам со апчиња, едноставно чекам да ми помине или се плискам со вода.

Не се клукајте со апчиња, едно лукче го има истиот ефект како едно апче (секако не по здивот...).
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Denes ima mnogu efikasni lekovi "triptani" koi ja neutraliziraat bolkata, a jas isto taka preporacuvam masaza i akupunktura!

Triptani: Imitrex (sumatriptan), Amerge (naratriptan), Zomig (zolmitriptan), Maxalt (rizatriptan), Axert (almotriptan) i Frova (frovatriptan).

Kaj golem broj lugje pomaga 400 do 800 miligrami vitamin B-2 (riboflavin) i/ili 400 mg magnezium. Site sto imate migrena probajete - moze da pomogne! Nov super-lek e Replpax (eletriptan) no se ceka da go odobrat.

Migrenata e sistemska bolest, ne e samo glavobolka, tuku go "vrzuva" stomakot. Nekoi imaat problemi i so vidot.Se smeta deka edna od glavnite pricini za migrena e variranjeto na nivoto na estrogen.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Пулсирачки болки, бучење во главата - главоболката е масовна, а мигрената - едностраната болка во главата е посебно мачење. Оној кој страда од мигрена има само еден излез: целосна изолација, спуштени ролетни, мир, спиење.

Жените повеќе страдаат од ужасните болки, придружени од лошење, повраќање, неподнесување светлина и звук. Зошто мигрената ја претпочита фазата на спокојство, зошто се појавува токму во деновите за одмор - специјалистите не се едногласни во објаснувањата. Специјалистите се едногласни во врска со едно нешто: земањето силни медикаменти за намалување на болката е погрешниот пат. При редовна употреба на истите ве прави зависни, предизвикуваат оштетувања на црниот дроб.

Пет точки за отстранување на главоболките.

1 ЧЕКОР: Дијагнозата. Со истата зачестеност како мигрената се среќава и главоболката поради напрегање, а тоа се лекува на сосема различен начин. Тапата болка, чувството на притискање не се засилува при телесни движења. Типично за ваквата главоболка е што се појавува при стрес и после тоа бавно се засилува.

2 ЧЕКОР: Заклучете кои се причините. Причинители можат да бидат промените на времето, стрес, овулација, долго спиење, светлина, алкохол и одредена храна.

3 ЧЕКОР: Избегнувајте ги медикаментите. Доколку докторот ви препишал специјални апчиња за мигрената, тоа нема да ви помогне за подолг период. Токму обратно - вие многу лесно ќе влезете во еден круг: самиот медикамент предизвикува лошење, отежнато дишење или вртоглавици, а на тој начин повторно мигрена...

Совет: Се почесто докторите, приврзаници на природната медицина, препорачуваат при (инцидентни) болки во главата - ароматерапија. Мирисите делуваат на вегетативниот нервен систем. Тие опуштаат, освежуваат и стимулираат. Против главоболка се препорачува ментол масло кое се нанесува на челото и слепоочницата.

4 ЧЕКОР: Алтернативни методи на лечење. Информирајте се кај лекарот кои други можности, освен хемијата, би ви ги препорачал. На пример преку акупунктура, масажа, методите на Кнајп и акупресура.

5 ЧЕКОР: Самопомош. Тоа е најдобриот начин. Главната причина за мигрената се психичките и телесните оптоварувања. Тие можат најдобро да се отстранат ако човекот не остави да биде пасивно лекуван, туку сам да допринесува колку може повеќе за процесот на лечење и се грижи за претпазливоста. Општањето на мускулите, тренингот, џогингот ја разлабавуваат напрегнатата мускулатура и дејствуваат смирувачки.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
мигрена и тензиона главоболка

Постојат две главни причини за тензиона главоболка и мигрена:
а) Стрес и лошо држење
б) неисправна исхрана
Стресот и лошото држење ги затегнуваат мускулите на вратот и на грбот, изместувајќи го рбетниот столб, предизвикувајќи мало шинување на зглобовите.

1. Мигрена. Пршлените се изместуваат од својот распоред поради мускулната напнатост и ги притискаат вените во вратот. Овие вени ја снабдуваат главата со крв, а сега се прошируваат. Ова за возврат ги иритира нервите околу вените предизвикувајќи болка, обично само на едната страна од главата.
2. Тензиона главоболка: Пршлените се изместуваат од својот распоред поради мускулната напнатост. Ова ги иритирa нервите во вратот предизвикувајќи мускулни грчеви кои пак предизвикуваат болка преку нервите кои ги инервираат овие мускули.



Симптоми:
Различни главоболки имаат различни видови на симптоми:
1) Воглавно, мигрената се јавува само на едната страна на главата.
2) Кај главоболка со тензија (како да ќе пукне), болката може да се јави во делот околу очите, челото и задната сртана на грбот.
3) Главоболка во челото е предизвикана од синузит
4) Главоболка предизвикана од треска (висока температура, над 38 степени). Болка во целата глава.
5) Главоболка предизвикана од воспаление на слепоочните артерии. Има болка само од едната страна во слепоочницата.
6) Главоболка предизвикана од алергија која ги зафаќа слузниците лоцирани во и на површината на главата како што се очите. Болката може да се јави околу очите, и на челото.

Причини:
Причините се многу и варијабилни, но главни причини се:
Емоционални:
-Стрес
-Гнев, омраза
-Грижа
-Депресија
-Лутина
-Вина
-Страв

Физички:
-Замор
-Читање на слаба светлина
-Лошо држење на телото
-Сончаница
-Многу силно светло
-Физичко напрегање
-Загаден воздух
-Читање на слаба светлина

Органски:
-Висок крвен притисок
-Недостаток на спиење
-Лошо варење
-Треска
-Настинка
-Алергија
-Проблеми со забите
-Инфекција на уво
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Главоболка

Главоболка-проблем кој го мачи секој од нас.
Причини: разни.

Проблемот е како да се надмине главоболката. Што препорачувате вие?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Секојдневно имам главоболки и самата незнам како да ги решам. Пијам Ventor пошто неможам да ги поднесам болките. Обично причините се нервоза најчесто која не ја искажувам и почнува да боли главата. Само смерено треба да се лежи и одмара, поретко апчиња. Има многу причини, некои се наследни и некои се вродени. :toe:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
И јас исто речиси секојдневно имам главоболка, кај мене едиствено нешо сто успева е Аспирин во таблетки, штом го испијам во период од 5-10 минути ке ми помине главоболката...
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Мојата приказна со главоболката почна таму каде што се заврши љубовната. После неа тешко ми беше да живеам, да станам наутро со елан, да се освестам, се некако механички ми изгледа животов после тоа, а на моменти како да се залажувам но тоа брзо минува. И од тогаш не можам да замислам утро без кафе а неретко и кафетин. Најверојатно се е до психата... Но ако има некој овде што е среќно заљубен нека каже дали има хронична главоболка.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Во последно време,кога сум нервозна - ме боли глава.
Ретко пијам апчиња.Едноставно се занимавам со нешто кое што ми помага да заборавам на главоболката и по некое време ми престанува.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
koa iam glavobolka si piam kafe bez seker, so limon vo nego.. mi pomaga, ke mi ja razbistri glavata..
 
Член од
24 август 2007
Мислења
52
Поени од реакции
0
I jas go imam istiot problem, sekojdnevna glavobolka... samo problemot kaj mene e so kofeinot veke ne mi pomaga i za dzabe pijam kafe, otrpnav veke na nego... a da pijam celo vreme apcinja ko ulava.. I don't think so! zatoa probuvam kolku so e mozno pomalku da se zamaram so t.n. problemi i da si go ispolnam denot so ubavi nesta, mene sto mi odgovaraat..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom