Мигрена/Главоболка

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.399
Поени од реакции
21.972
Баш денес ме уби главата..Ненормални болки имам и се напив две апчиња аналгин и малку ми попушти..А мене ретко глава да ме боли..
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Може да напишеш какви лекарства користиш од странство??
Ме интересира многу:smir:
Мигприв, прашоци од Франција, не им ги наплаќаат. Бели кутичиња со портокалово.Ао имаш некој таму, не им е трошок, нека ти пратат.Само тоа досега ме спасило.
И уште еднаш препорака за сите со мигрена: сетете ја кога почнува, оти после се е касно!!! Се ќе повратите кога е во доцна фаза.

Понекогаш кога ме боли глава автоматски од тоа ми се гади ми се повраќа и ми смета речиси секаков мирис, можно е да е мигрена?:toe::(
Можно е. Ама додека не ти потврди доктор, не знаеш што е.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Илјада и еден пат ве болело глава.Аспирин,кафетин,аналгин...Да не се труеме со апчиња еве ви краток но многу концизен туториал како сами да си помогнете со акопресура.
http://www.howcast.com/videos/181281-How-To-Cure-a-Headache-With-Acupressure
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Не сум многу по пиењето апчиња и обично практикувам да излезам на воздух, сокче да се напијам за да ме освежи и така. Али коа веќе ептен боли се напивам аспирин, аналгин итн.. :helou:
 
Член од
21 март 2010
Мислења
7
Поени од реакции
1
Citav do sega, koj kakvi iskustva imal so migrena, bidejki i jas sum edna od niv. ME boli glavata ( znaci imam migrena) veke nekolku godini. Ne mozam da zemam nikakvi lekovi zasto imam mnogu nizok pritisok a avamigrene na primer go namaluva. Jas ja imam onaa pred ili post menstrualna migrena znaci ednas mesecno me boli glavata ponekogas i po tri dena, nekogas jako i so povrajkanje nekogas poslabo.No fakt e deka me boli ednata strana slepoocnicata i okoto, nekogas leva nekogas desna.... nisto ne mi pomaga ni spienje, ponekogas se budam na sabajle so glavobolka i gadenje...i taka si ziveam nesrekno, ako i da e edno znam deka migrenata ja dobiv od pregolem stres protiv koj ne mozev da se izboram.... i sega so zdravje si ja nosam. Inaku ne zboruvam na pamet, migrenata mi e potvrdena od lekar... Vo posledno vreme uspevam bolkata da ja namalam so masaza so ruska voda, i poveke od vremeto spijam... Mnogu sum nesrekna sto imam migrena. :cry:
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
епа јас ќе ви кажам мое искуство :)
имам главоболка само кога сум прва смена на школо, што значи дека од недоволно спиење ми е. Забележав дека кога ќе се напијам кафе после школо ми минува, па си велам дај да го измерам притисокот коа ме боли глава зошо штом ми минува од кафе ваљда имам низок притисок...и така беше коа измерив ми беше бааѓи низок. Од тогаш коа ме боли глава само едно обично турско кафе или нес може се напијам и минува. Пробајте се надевам дека ќе ви помогне :)) :salut:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
94
Поени од реакции
3
Do pred 2-3 godini ne znaev so e glavobolka, i koa slusav lujgeto kolku se zalat od glavobolki mislev deka samo sakaat da privlecat vnimanie, i deka im e hobi da si se zalaat
no ete doznav deka i glava znae da bole:))) i toa strasno da bole,
na pocetokot mi pominuvase so edno analgince i da otspijam vo temna prostorija kade so nema ni eden zrak svelina, i da bide maksimalno tivko
no so tek na vreme toa ne pomagase, imam probano od analgini ventori ketonali kafetini aspirini vitamini ma se!ama dzabe si se truev, najmnogu mi pomogna Oki prasok od italija no mislam deka seuste nema kaj nas
Sega mnogu retko imam glavobolka zatoa sto go smeniv nacinot na zivot i nacinot na ishrana, Definitivno ako piete dovolno voda glavobolkite znacitelno se namaluvaat
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Jas imam migrena i mi pominuva samo so NO MIGREN tie se apcinja i gi pijam spored upatstvoto,isto taka se preporacuva caj od Gjumbir preventivno da se pie po edna casa sekojdnevno
 
R

Roten 96

Гостин
имам отврено тема главоболки(цепхалгија) барај таму за совети...
а за мигрената
избегнувајте средства против болки со оглед дека постои опасност од зависност од нив,а редовните поголеми дози редизвикуваат разни контраиндикации во врска со бубрезите,како и труење.
Испијте црно кафе со лимонов сок.
Избегнувајте бучава и легнете во затамната и проветрена соба.
Терапија со ладна вода(евентуално топла кај лица кои подобро реагираат на топли дразби од ладни),криопакување,масажа на болниот дел на главата со коцки мраз,замивање со ладна вода,купка на стапалата со додаток на сенф,како и купка на целото тело.
Акупресура.
Втрлајте етерично масло од лаванда,рузмарин и еукалиптус на болното место,односно слепоочницата,челото и тилот,капнете неколку капки на перницата така да и преку ноќ вдишувате етерична пареа.
Пијте чаеви чии својства ги ублажуваат болките,јаглика,столисник,одолен,липов цве или мешавина на матичник,пепермент,крес и жалфија(пијте три до четири шолји дневно).
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ја имам чудна главоболка и многу болна ама се немам испитано што ми е.

Иначе многу често ме боли глава и тоа со многу јаки болки. Некогаш ме боли пределот околу очите т.е. под веѓите, а некогаш истото во комбинација со задниот дел од главата и тоа само од лева страна и успут ми се лоши и ми се повраќа ама никогаш не повраќам. Апчиња не ми помагаат, единствено само масажа ми помага и ладна облога.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
Ја имам чудна главоболка и многу болна ама се немам испитано што ми е.

Иначе многу често ме боли глава и тоа со многу јаки болки. Некогаш ме боли пределот околу очите т.е. под веѓите, а некогаш истото во комбинација со задниот дел од главата и тоа само од лева страна и успут ми се лоши и ми се повраќа ама никогаш не повраќам. Апчиња не ми помагаат, единствено само масажа ми помага и ладна облога.
potpolno istata bolka kako mojata. nemam ispitano sto e toa, ne sum bil na lekar iako mi se javuva poveke godini. imam primeteno deka bolkata naj;esto se javuva koga sum na promaja, ladno ili koga pijam neko vidovi na zestoki pijaloci. bolkata me drzi okolu polovina ili eden ;as i potoa pominuva. koga ja imam bolkata ne podnesuvam svetlina, zvuci. ponekogas mi pomagaat apcija (analgin, kitonal, ventor..) no ne sekogas. MI pomaga koga pijam koka kola ili drug slicen pijalok, mi se cini deka kako zdrignuvam od kolata taka mi namaluva bolkata i nekogas vednas ja snemuva... probaj
 
R

Roten 96

Гостин
potpolno istata bolka kako mojata. nemam ispitano sto e toa, ne sum bil na lekar iako mi se javuva poveke godini. imam primeteno deka bolkata naj;esto se javuva koga sum na promaja, ladno ili koga pijam neko vidovi na zestoki pijaloci. bolkata me drzi okolu polovina ili eden ;as i potoa pominuva. koga ja imam bolkata ne podnesuvam svetlina, zvuci. ponekogas mi pomagaat apcija (analgin, kitonal, ventor..) no ne sekogas. MI pomaga koga pijam koka kola ili drug slicen pijalok, mi se cini deka kako zdrignuvam od kolata taka mi namaluva bolkata i nekogas vednas ja snemuva... probaj
Мора да укажува на нешто најдобро да посетите лекар...инаку апчињата што ги наведе се сите за болки но ако и тие не помагаат тогаш џабе пиете треба да се испита што е тоа што ја предизвикува болката не е сеедно каде ве боли секој предел на главата како и секоја болка различна по јачина и времетраење укажува на нешто од тоа што го велиш дека не поднесуваш звуци,светлина итн можат исто така д абидат како симптоми да послужат во случајот на некои заболувања..еве фотофобија чувствителност на светлина е симптом на менингитис но да не навлегуваме во тоа нема ни врска сега само погодуваме така најдобро да направете испитувања да не се работи за некоја внатрешана повреда на мозокот и шо ти ја знам друго....ако има подобрување пишетеПоздрав
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Ја имам чудна главоболка и многу болна ама се немам испитано што ми е.

Иначе многу често ме боли глава и тоа со многу јаки болки. Некогаш ме боли пределот околу очите т.е. под веѓите, а некогаш истото во комбинација со задниот дел од главата и тоа само од лева страна и успут ми се лоши и ми се повраќа ама никогаш не повраќам. Апчиња не ми помагаат, единствено само масажа ми помага и ладна облога.
Значи и мене нешто слично.Одприлика на секој 4-5 дена ме боли и тоа секогаш само десна страна околу окото под веѓи над веѓи а некогаш и заден дел на главата.И немам до сеа лек најдено за тоа.Значи кога ќе почне да ме боли отприлика 8-10 сати имам болка.Ни апчина ни спиење ништо не помага.И да и јас имам пробано со масажа ама негде околу пола сат треба масажа за дури потоа да почне да ми потпоминвит.Ама кој е тој што ќе ме масира на секои 4-5 дена по пола сат.И секогаш ко ќе легнам ја барам ладната страна на перницата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom