Мигрантите низ Македонија

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ако ради 70.000 евра и неколку "градежни активности во тек" и некое литро гориво повеќе за данок му плакаа мајката цел месец на цело Скопје, за 700 милиони не очекувам ништо добро. За што ќе се употребат тие 700 мил и што значи тоа "за справување"...
Да беше стварно член на ИСИС ќе беше уапсен за 24 часа откако стигнал во Брисел.
како ќе знаат дека е член на ИСИС? Тоа што уапсиле неколку десетици не е никаков доказ дека имаат податоци за стотици илјади талибани, џихадисти, припадници на ИД, муџахедини...како сакаш наречи ги, истите се, ист памет и цел имаат.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
http://tocka.com.mk/1/171673/mvr-za-24-casa-izdadeni-potvrdi-na-2-084-migranti

"Во периодот од 19-ти јуни до 24-ти септември, издадени се потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на вкупно 94.842 странски државјани".
Еве се нашле и некои кои сакаат да останат тука
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
http://tocka.com.mk/1/171673/mvr-za-24-casa-izdadeni-potvrdi-na-2-084-migranti

"Во периодот од 19-ти јуни до 24-ти септември, издадени се потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на вкупно 94.842 странски државјани".
Еве се нашле и некои кои сакаат да останат тука
Во таа бројка од 94 842 се влкучени сите мигранти кои биле регистрирани на граница за транзит низ Македонија во рок од 72 часа. Ако не ја напуштат земјата во тој период имаат право да побараат азил тука. Во текстот пишува дека само 50 побарале азил во Македонија, а нема информација на колку од нив е одобрено барањето.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Во таа бројка од 94 842 се влкучени сите мигранти кои биле регистрирани на граница за транзит низ Македонија во рок од 72 часа. Ако не ја напуштат земјата во тој период имаат право да побараат азил тука. Во текстот пишува дека само 50 побарале азил во Македонија, а нема информација на колку од нив е одобрено барањето.
Фала на инфо
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Балканска работа.Затворија граници за транспорт меѓу 2 држави (од кои најмногу тие се во штета), а трета страна е проблемот.Инат на нивоУ.
Излеване на фрустрации мегу две држави. Раните от преди 20 години отново излегуват. Тоа са комплекси и на едните и на другите.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Ова ли е доказ бе неписмен ? Дај отвори го прво профилот и види тестови/слики што објавувал..
Од она што успеав да видам човеков е веројатно член на некоја Ирачка единица кои впрочем се борат против ИСИС, сликава погоре каде што е сликан покрај човек како гори голема е веројатноста да е тоа убиен член на ИСИС ама битно ти се истрча да кажеш дека терорист дошол во Европа. Башка има и слики каде што присуствува на погреб на убиен од регуларната војска

логото што го објавил тука https://www.facebook.com/murtadha.al.zubayde/posts/768778303235212
еве ги што објавуваат https://www.facebook.com/1475670369390399/photos/a.1475693556054747.1073741828.1475670369390399/1495933370697432/?type=3&theater знаме на ИСИС ли веат ? Еве мапа на дејства каде што опколиле и пробуваат да ослободат некое место кое е под контрола на припадници на ИСИС https://www.facebook.com/1475670369390399/photos/a.1475693556054747.1073741828.1475670369390399/1496538360636933/?type=3

Да беше стварно член на ИСИС ќе беше уапсен за 24 часа откако стигнал во Брисел.
Dobro be debilu eden...vazno li e na koja strana se borel? Gledaj kakov mentalen sklop ti se useluva u komshii...choek/zivotno sho se slikal so ubien drug chovek i zapalen!! Toa moze da go napravi samo psihopat!! Ako pobitno ti e koj od koja strana bil i za sho se borel a ne samiot psihopatski chin onda druze i ti si za lechenje i mrsh u pichku mater!!
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
:pos:

Јас мислам и не толку Србија, туку Библиска Македонија, папокот на Светот, центарот на Универзумот. Ние сме цел на оваа криза, се обидуваат да ги срушат нашите православни вредности.
Пред 10тина години од професионални причини во мк дојде еден Јапонец, уметник - скулптор. Му велам дека дојде во вториот најважен духовно-културен фронт на планетава. Го убедував подолго време. Се потсмеваше, зборувајќи колку е Македонија, ситна и беззначајна. Но му се допадна овде и остана повеќе од 3 години. После 3 години го прашав дали сега сфати тоа што му го реков. Најсериозно ми рече: целосно си бил во право.
Еднаш накратко поразговарав со средовечен пар на израелски туристи и му го искажав истото мислење. Му велам после Израел, Македонија е втор најважен духовен фронт. Прво жената после и мажот, без сарказам или куртоазија, веројатно од она кое го виделе и почувствувале, сосема сериозно ми велат: можеби и не е втор, можеби овде е и најважниот духовен фронт.
Еднаш во Скопје го прашувам еден американски протестански мисионер. Зошто дошол во мисија баш во Македонија. Ми вели сфатив дека овде се води една од главните духовни битки во светот.

Ако земиш еден лист и го ставиш премногу блиску нема да можеш да видиш што пишува. Така многу Македонци затоа што се тука не можат да ја видат целата слика.

Таму каде што е месото таму се и орлите - библиски цитат. @Ставрогин знаеш ли за земја околу која има повеќе "орли".[DOUBLEPOST=1443106973][/DOUBLEPOST]
Тоа е тврде конспиративна теориja и вакви можеш да сретнеш както ,дека САД потикнувала миграциjaта,така и дека Русиja го правела тоа. Едни ке ти кажат, ИД е продукт на САД, други ке ти кажат дека е продукт на Русиja.
Штом има зло тогаш со сигурност има и задни планови односно заговори. Затоа што злите планови не се нешто што јавно се кажува. Тие тајно се планираат и тајно се спроведуваат затоа ги нарекуваме заговори. А колку количини на зло и злосторства има против цели нации само пушти тв и гледај вести.

Националниот характер на државите во Западна Европа веке е срушен. Нема што да рушат.
Кога читаш, читај повнимателно. Напишано беше „дополнително“ рушење на нациналниот карактер на државите.

Руското влиjaние на Балканот е почти константа. То не се менува како мок, само се сменуват соузниците. Во моментот има историски шанс, поради фактот,дека двете големи држави кои имат интереси овде - Турциja и Русиja са во тежка положба и не можат да се фокусират на Балканот.
Уфф колку ти е се овде измешано и противречно. Оди снајди се. :cautious:
Она кое е промена од 2014 наваму тоа е избувнување на соперништвото меѓу САД и Русија. Со тоа започна трката во заземање на позициите на разни важни места од светската глобалистичка шаховска табла. Во таа смисла и на Балканот. Американскиот потег за препречување на руското влијание на Балканот е додавање зголемена моќ на муслиманските сили кои би ги блокирале проруските слоеви на Балканот.

ИД е многу повеке формирана от старата иракска армиja,коja изпадна во немилост после падот на режима на Садам.
Не е битно кој ги формирал, ИСИЛ, Ал Нусра, Боко Харам. Битно е кој ги употребува и насочува за исполнување на своите позначајни планови. Ќе бидат отстранети тогаш кога ќе ја завршат работата на терен.
Да, точно Србиja и Македониja са целта на бегалската криза :D
Може западните политички актери да глумат претстави на изненаденост, на случајни грешки и слично колку што сакаат. Нема врска, се спроведува план и има страни кои се добро известени за тоа што ќе се случува. Бугарската влада е една од тие кои имаат квалитетни сознанија и затоа совреме се обезбеди. Но тоа може да се измени, не му значи многу бугарскиот народ. Западните земји никако нема да страдаат, ние ќе страдаме. Твојот народ страда од нивните демократски глуми при распадот на социјализмот. А тие дополнително се збогатија.
Дај боже да грешам.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
НАД 700 МРТВИ АЏИИ ВО СТАМПЕДО КАЈ МЕКА
http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=093F83866A8DB44488BA4A1E258E4512

Со овој ментален склоп не ги бива овие уште 500 год. Да идеш на свет пат - аџилак и да умреш од стампедо без потреба тоа е заостанато и многу срамота.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Пред 10тина години од професионални причини во мк дојде еден Јапонец, уметник - скулптор. Му велам дека дојде во вториот најважен духовно-културен фронт на планетава. Го убедував подолго време. Се потсмеваше, зборувајќи колку е Македонија, ситна и беззначајна. Но му се допадна овде и остана повеќе од 3 години. После 3 години го прашав дали сега сфати тоа што му го реков. Најсериозно ми рече: целосно си бил во право.
Pred desetina godini zboruvav\ubeduvav profesionalen japonec deka dosol vo MK najvazniot kulturno\duhoven front na planetava....a on me pogledna i rece....ne seri daj svrti toa dz***tot!

Еднаш накратко поразговарав со средовечен пар на израелски туристи и му го искажав истото мислење.
Му велам после Израел, Македонија е втор најважен духовен фронт.
Mozam samo da mu ja zamislam facata !

Еднаш во Скопје го прашувам еден американски протестански мисионер. Зошто дошол во мисија баш во Македонија. Ми вели сфатив дека овде се води една од главните духовни битки во светот.
Znaci ovoj ti bil fundamentalist ili u moderno vreme terrorist(ups) ....dosol da vojuva vo tuga zemja!
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Pred desetina godini zboruvav\ubeduvav profesionalen japonec deka dosol vo MK najvazniot kulturno\duhoven front na planetava....a on me pogledna i rece....ne seri daj svrti toa dz***tot!

Mozam samo da mu ja zamislam facata !

Znaci ovoj ti bil fundamentalist ili u moderno vreme terrorist(ups) ....dosol da vojuva vo tuga zemja!
o_O Среди се малце.:anco:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom