Меѓународна возачка дозвола

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Во АМСМ, 800 денари, одма ти ја праат мислам, ама мислам ако имаш од новите не ти треба. Сепак не сум сигурен за ова.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Кај се вади? Во АМСМ или во Здружение на возачи? Ај ако вадел некој нека пише како оди процесот.
Постоеше веќе ваква тема, ги споив двете. Прочитај погоре, можеби го има одговорот што го бараш...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Кај се вади? Во АМСМ или во Здружение на возачи? Ај ако вадел некој нека пише како оди процесот.
http://www.amsmstp.mk/megunarodni_dokumenti.html

Потребни документи
- 2 фотографии (45мм x 35 мм) - документ за идентификација (лична карта или пасош)
- национална возачка дозвола

Важност
3 години, но со истекот на важноста на националната возачка дозвола истекува и важноста на меѓународната возачка дозвола.

Цена
- 845,00 МКД

Продажни места
АМСМ СТП Центар (24 часа), АМСМ СТП Чаир и АМСМ СТП Велес,
Авто-Мото Друштва во Македонија,
Граничен премин Богородица (24 часа) и МТВ

Повеќе информации
02 / 3181-142
02 / 3181-181
contact@amsmstp.mk
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
За во Америка да не знае некој каква треба? Да вадам од новите или меѓународна? ( за две богами не давам пари)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
За во Америка да не знае некој каква треба? Да вадам од новите или меѓународна? ( за две богами не давам пари)
http://www.iadc-world.com/UN_convention.htm Овде се земјите членки кои ја потпишаа конвенцијата во 1968 година. Америка е еден од тие, значи извади си меѓународна, ќе ти треба.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Дали може да се донесе автомобил од странство без меѓународна возачка дозвола (само со нашиве биометриски) ?
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
http://www.amsmstp.mk/megunarodni_dokumenti.html

Потребни документи
- 2 фотографии (45мм x 35 мм) - документ за идентификација (лична карта или пасош)
- национална возачка дозвола

Важност
3 години, но со истекот на важноста на националната возачка дозвола истекува и важноста на меѓународната возачка дозвола.

Цена
- 845,00 МКД

Продажни места
АМСМ СТП Центар (24 часа), АМСМ СТП Чаир и АМСМ СТП Велес,
Авто-Мото Друштва во Македонија,
Граничен премин Богородица (24 часа) и МТВ

Повеќе информации
02 / 3181-142
02 / 3181-181
contact@amsmstp.mk
Важноста ја одредува земјата каде ке се употребува возачката. Законите на таа земја владеат над овој од АМСМ, така да може да важи околу 6 месеци обично, пример во Германија е така.
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
113
Поени од реакции
30
Под работење 24 часа, на преминот Богородица на канцеларијата на АМСМ, се подразбира и Недела така ? :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.791
Поени од реакции
15.696
http://www.iadc-world.com/UN_convention.htm Овде се земјите членки кои ја потпишаа конвенцијата во 1968 година. Америка е еден од тие, значи извади си меѓународна, ќе ти треба.
Тоа со конвенцијата е релативна работа. мене досега никој во странство не ми побарал Меѓународна, дури 1993, кога одев во Турција на одмор , пртед Ајвалик ме запра полиција и ми бараше да ја види националната, таа мегународната ми ја фрли назад во кола не ја ни отвори... 1994 не бркаше полиција во Турција, со ротациони светла, 2 коли бевме, не престигна и не сопра, само пасоши , возачки и сообраќајна, не бараа меѓународна..а може да ти ја бара некој на граница (наш или граничен службеник од ех-ју државите, Блгарија или Албанија) или во изузетен случај некој цајкан ако бара мито , па бара се по ред, ги брои сигурносните игли и фластерите во комплетот за прва помош...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Во кое МВР се вади потврдата за немање забрана на возачката дозвола? И тоа го бараат сега (ко да имаме малку процедури у живот)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom