Метеор над Македонија

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Е ај да се пофалам,и ја го видов у петокот кај 7 и нешо отприлика.
Со неколку другари у Радишани бев.
Али не си замислив желба :(
 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
Се возевме со другар ми, и од позади нас светна нешто, се свртив набрзина, а тој на ретровизор го виде. Нас ни личеше на метеор, ама беше глетка жими очи xD не слушнав ништо надвор од колата пошто внатре пукаше музика, инаку толку осветли шо стварно си помислив во моментот дека е гром од ведро небо.. чудна разрешена мистерија xD втор пат во живото гледам такво непто толку големо а инаку се интересирам и пратам кога има шо има, некогаш само уживам да зјапам во небото, посебно ко ќе сум Крани пред приколката xD пис аут!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Најинтересното допрва следува :vozbud:
значи, уникатниот космички дожд може да се набљудува ноќта на 17-18 ноември кога од небо ќе „паѓаат“ не помалку од 100 ѕвезди во час.
http://masterly.org/zemlyu-osypet-meteoritami-utro-ru.html
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Најинтересното допрва следува :vozbud:
значи, уникатниот космички дожд може да се набљудува ноќта на 17-18 ноември кога од небо ќе „паѓаат“ не помалку од 100 ѕвезди во час.
http://masterly.org/zemlyu-osypet-meteoritami-utro-ru.html
Хмм незнаев дека и овие... ленодите се циклични како и персеидите кои врвот го имаат на 12ти август секоја година :D
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ја си мислев од громови светка небото, видиш сеа ми текна.
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
@smart ass: не мислев на експлозија со помал интезитет туку звукот беше сличен на тој од експозијата во Албанија
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
@smart ass: не мислев на експлозија со помал интезитет туку звукот беше сличен на тој од експозијата во Албанија
Детонацијата мислиш... ама сепак, ако имало нешто такво - тоа значи дека ударот бил моќен а нема ниту една вест за тоа.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.667
Поени од реакции
11.704
Јас го видов кога си одев дома од теретана, како шо бев преморен ми се слоши уште толку кога го видов, знам ја метеор мал симпатичен ама ова чудовиште беше, што се вика и ударен брен очекував хахахах, а едни деца зад мене шо беа како пискаа, се исплашија и тие кутрите :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
Најинтересното допрва следува :vozbud:
значи, уникатниот космички дожд може да се набљудува ноќта на 17-18 ноември кога од небо ќе „паѓаат“ не помалку од 100 ѕвезди во час.
http://masterly.org/zemlyu-osypet-meteoritami-utro-ru.html
:nenene:
:lut:
Неееее...
Не се ЅВЕЗДИ, туку се метеори.
Ах, необразовани новинари...ццц....

--- надополнето ---

Хмм незнаев дека и овие... ленодите се циклични како и персеидите кои врвот го имаат на 12ти август секоја година :D
Ама персеидите се најспектакуларни.
Најчесто кога согоруваат во атмосферата блескаат со зелена боја, која лесно може да се забележи кај некој болид.
Интересно е што некои се распаѓаат и изгледаат како огномет...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.066
Поени од реакции
4.716
Снимки од блесокот на болидот снимени во Скопје
17.11.2010


Подолу може да погледнете неколку снимки од безбедносни камери во едно скопско претпријатие снимени на 12-ти Ноември кога на небото голем дел од граѓаните на јужна Србија и Македонија можеа да забележат метеор - болид кој силно го осветли небото. Според проценките многу е веројатно да има падната на територија на Македонија, па секоја корисна информација или уште подобро фотографија или видео од настанот би била добредојдена за да може да се утврди патеката и можното место на пад на метеоритот.

Погледнете ги видеата подолу. Внимавајте на периодот 19:28:28.






http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=2076
Видеа има на линкот.
Ах што сум пропуштил...
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Не е фер пааа зошто не го видов :nerv::nerv::nerv:
Имам гледано пред некоја год, кога имаше дожд од метеори...ауф прекрасно беше. Сакам пак :pipi:
да лани летото имаше нјубава глетка.

приметив кога прелета овој метеор нешто ми засветли и си помислив дека се секавици штета што не обрнав повеќе внимание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom