Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 220 51,0%
  • Не

    Гласови: 211 49,0%

  • Вкупно гласачи
    431
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Пошто нема атмосвера, не треба да има вртлози и убаво обликувани облаци од прашина како што има тука на Земјата, ама затоа, пошто има слаба гравитација, треба да се крене прашина и при најмалото дејство извршено врз површината на месечината (чекорење по неа, полетување од неа)

Нема прашина, нема слетување на месечина :)
Пак се враќаме на проблемот со прашината...
Во услови без гравитација и атмосфера заборави на однесување на прашината какво што го познаваш.
Второ како настанува како се разнесува и како се таложи прашината? Овде можеме да збориме за "мека " подлога а не и за прашина бидејки отсуствуваат сите фактори кои се битни за нејзиното создавање, е сега ако се нашла таму на некој чуден начин (некој ја донел) тоа е друга приказна.
Овде од прашина, имаме само фрлање на прашина во очи од страна на тој што лиферува такви квази докази:toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Холивуд...во шоу бизнисот се е можно......
Според теоријата на заговор, сегде се бара завера.....малку манипулирај со фактите, искористи го непознавањето на работите од страна на масите, извади изјави од контекст, сними сугестивен филм, и ете ти страшно занимлив и "вистинит" документарец кој има само една цел...... да заработи што повеќе пари
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Да сме биле....Ако тоа не го направиле американците сигурно го направиле русите....затоа сите документарци дека не сме биле на месечината се посветени за американците дека тие не биле први што го направиле тоа туку русите...Ама нема везе без разлика ако од страна на американците било изрежирано тоа дека сме биле на месечината,тоа го имаат потврдено русите а на крајоѕ од криштата и кинезите...Заклучок да месечината е освоена од наша страна:)
 
Член од
3 април 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
Se nadevam deka stapnuvajneto na mesecinata ne e lazirano no sepak mislam deka e lazirano, gledaf edna emisija so Milenko i cela emisija bese posveteno dali e lazirano stapnuvajneto na mesecinata no najmnu me zavede toa ''kako mozi zname da se vee vo vselenski prostor vo koj nema vozduh''?:uvo:
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Мислам дека после следното видео ќе се решите дека се е лажирано

ВИДЕО
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
па јбг чоек... и мене ми беше мака да читам...
np....ако читаа сите одамна ке беше затворена темава...се е кажано одамна..не ќе се коментираше вака на празно... :smir:
мислам дека на темава успешно одговоривме и дојдовме до еден несомнителен заклучок ...

NO, WE DIDN'T LAND ON THE MOON
.....:baeh:
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ako zboruvate za prvoto sletuvanje, Apollo 11, mislam deka ima eden cvrst dokaz deka sletale na Mesecinata koj do den denes go koristat vo NASA. Megju edna od poslednite zadaci na astronautite sto ja zavrsile e postavuvanjeto na retroreflektor, naprava slicna na ogledalo, no koja ja odbiva svetlinata so minimalno rassejuvanje. Ako Apollo 11 ne sletal na Mesecinata, togas kako e toj postaven tamu? I plus, posle ovaa misija, imase uste 4 drugi sletuvanja na Mesecinata, ako i tie se scenirani, togas stvarno mnogu se potrudile Amerikancite. A i za skepticite ima nadez, bidejki do den denes okolu 600 video zapisi od Apollo misiite nedostasuvaat. Nekoi od niv uspeale da gi pronajdat vo nekoi univerziteti, no poveketo seuste gi nema. Kade se?? :toe:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
I da e prvoto sletuvanje ne Mesechinata lazhirano, narednite ne se
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Првото слетување е дефинитивно излажирано од Американците за да ја победат битката со Русите кој прв ќе слета на месечината....
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
ИМА многу докази кој трвдат дека не биле на месечината, како на пример знамето што се вее(иако нема атмосфера со тоа и ветер)
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Хммм.... Добро питање ама јас мислам дека слетале зашто во програмата биле вклучени едо 6000 луге и од тие луге 50 години никој да не потврди дека немаат слетано е невозможно. Затоа мислам дека морале да слетаат:vozbud::vozbud:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
OMFG! Зарем некој уште верува дека американцине во тоа време стигнале до месечината? Пa во снимањето на тој "скеч" правеле аматерски грешки. Не знам зошто не размислиле дека технологијата толку многу ќе напредува што еден ден без проблем ќе биде докажано дека е фејк.

Нубци :)
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
OMFG! Зарем некој уште верува дека американцине во тоа време стигнале до месечината? Пa во снимањето на тој "скеч" правеле аматерски грешки. Не знам зошто не размислиле дека технологијата толку многу ќе напредува што еден ден без проблем ќе биде докажано дека е фејк.

Нубци :)
А твојот научен извор на информации е забавна емисија?

Емисија: Conspiracy Theory: Did We Land On The Moon?
Канал: FOX
Датум: 15.2.2001
Земја: Америка

Бидејќи Русите се толку глупи што 40 години не објавуваа дека Американците лажеле. Чекаа сами да си признаат :tapp:



Аргумент на заговор 1: Како може знамето да се вее ако Месечината нема атмосфера, а со тоа нема ни ветер што ќе го вее знамето?




Аргумент на заговор 2: Како може да постојат непаралелни сенки кога само Сонцето е извор на светлина. Мора да е снимено во студио.

За да бидат двата аргументи точни потребно е СТУДИО со ВЕТЕР.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom