Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 220 51,0%
  • Не

    Гласови: 211 49,0%

  • Вкупно гласачи
    431
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.940
Поени од реакции
36.706
a овија едноклеточни у мозак као што викаш ти, џабе и да ги одведеш на Месечину, ке измислиф нешто, дека си ги издрогираја, хипнотизираја или било што. Ке помислиф и дека они су холограм, само да не признаеф дека ти или ја сам управо.Ти за тија амебе си мега поли клеточен совршен инсект,шалу се. мислеше на сфето амебно тројстфо. Лоло,Зуки и Проро.
...амебата знае да се прилагоди на сите моментални нови услови затоа од памти века опстанува (праживотно, едноклеточен организам), од искона до денес постана и смртоносна и знае да го нападне мозокот на човекот и истиот да го убие, треба да објаснам симболично што значи тоа?
...така да денес всушност е комплимент да се каже амеба некому, освен на тие кои мислат од основно биологија што ја научиле првата реченица дека амебата е прост едноклеточен организам, па сега ќе споредува тука на форум IQ незнаејќи да дебатира како нормален интелектуалец, непочитувајќи го туѓото мислење ма било какво да е.

Дали Армстронг стапна на Месечина, мене не ми е убедливо :toe:

Прегледај го приврзокот 422980

...Земјата прикажана над површината на Месечината. Фото/Армстронг, благодарение на НАСА (кад би смо се зезали, толку мала Земјата исто како што ја гледаме месечината од Земјата иста сферична големина, а месецот цел сјаен како отсјај од ѕвезди, а универзумот темен :icon_lol:)
Screenshot 07-15-2024 14.14.27.png Screenshot 07-15-2024 14.26.06.png


„Едноставниот одговор на вашето прашање е дека поставките на камерата што се користат за фотографирање на повеќето фотографии од Месечината, не беа дизајнирани да снимаат ѕвезди. :eek:

цитат:
Астронаутите на Аполо користеле филмски камери, па за да го разбереме одговорот, треба малку да објасниме како функционира изложувањето на камерата. Филмот е емулзија чувствителна на светлина над пластика. Кога таа пластика е изложена на светлина преку леќата на фотоапаратот, хемиската промена создава негативна слика на се што е фотографирано. Но, количината на светлина не е секогаш иста. Фотографот треба да ги земе предвид отворот на леќата и брзината на блендата, коишто контролираат колку светлина го погодува филмот. Помала решетка значи помалку светлина, како и поголема брзина на блендата. Скоро е како вашата зеница се стеснува на светол ден и се шири навечер: Вашето око автоматски ја прилагодува вашата решетка за да можете да гледате во различни услови. Фотографот, исто така, треба да го земе предвид најважниот дел од фотографијата пред да ја постави решетката и брзината на блендата. Општо земено, колку е посветлен целниот објект, толку е помала блендата и побрзо блендата; во спротивно, премногу светлина ќе го погоди филмот, а на фотографијата ќе доминира измиена, преекспонирана фокусна точка.“
Кога НАСА сакаше висококвалитетни камери и леќи за нивните мисии Аполо, тие ги повикаа експертите од шведскиот производител на филмска камера Хаселблад. Хаселблад и НАСА се здружија за да произведат серија од нивните сигурни филмски камери со среден формат Хаселблад од 500 см за да го снимат првото слетување на Месечината. Овие филмски камери Хаселблад беа сигурни и обезбедуваа одличен квалитет на сликата благодарение на нивната оптика Carl Zeiss. Филмските слики направени во мисиите Аполо не беа само важни слики научно, туку беа и важни слики за филмската фотографија воопшто. Никогаш порано човештвото не ја видело Земјата од таква перспектива, со таков квалитет.
затворен цитат.
:vrtioci:

Screenshot 07-15-2024 14.39.04.png Screenshot 07-15-2024 14.39.31.png
цитат:

„Кога НАСА сакаше висококвалитетни камери и леќи за нивните мисии Аполо, тие ги повикаа експертите од шведскиот производител на филмска камера Хаселблад. Хаселблад и НАСА се здружија за да произведат серија од нивните сигурни филмски камери со среден формат Хаселблад од 500 см за да го снимат првото слетување на Месечината. Овие филмски камери Хаселблад беа сигурни и обезбедуваа одличен квалитет на сликата благодарение на нивната оптика Carl Zeiss. Филмските слики направени во мисиите Аполо не беа само важни слики научно, туку беа и важни слики за филмската фотографија воопшто. Никогаш порано човештвото не ја видело Земјата од таква перспектива, со таков квалитет.“
затворен цитат.

Screenshot 07-15-2024 14.42.56.png imagesцв.jpg

... е кој де фотографираше тука кога Аполо се дигна од Месечината да се врати на Земјата? :toe:


...мене ми предложија за задолжително да ја посетам фабриката на Волво во Гетебург Шведска, ама никој не ми спомна за специјалната изработена и применета камера за Аполо патувањето на Месечина во Hasselblad Foundation во Гетеборг, зарем Волво фабриката е поважна од чинот на стапнување на Месечина и фотографирање на истата, а со истата камера и фотографирањето на Земјата? :(
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.408
Ја те сфаќам Бафра зшто си скептичан за Месечину,такф ти е тебе нараф.Увек сакаш да протнеш некоју диверзију од "праву" истину.Али за жал
Не е до наравот. Кога знаеш дека системот лажел и сеуште лаже, автоматски треба сите да се скептични, а не слепи верници.
They lie to us, we know they're lying, they know we know they're lying, but they keep lying to us, and we keep pretending to believe them.
Не сакам јас да протнам ништо, ниту па ќе имам корист, јас само поставувам реални прашања, за кои очекувам издржан одговор.
Така да штом немаме одговор на многу прашања, логички е да се заклучи дека вистината е немаат стапнато на месечината.
Навистина да имале стапнато, целиот проект не само што немал да биде "изгубен" туку логички е дека ќе биде надоградуван, за уште подалечни патувања.
Збориме за слетување на месечината, а не на некој си остров.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.327
Поени од реакции
1.155
...така да денес всушност е комплимент да се каже амеба некому, освен на тие кои мислат од основно биологија што ја научиле првата реченица дека амебата е прост едноклеточен организам, па сега ќе споредува тука на форум IQ незнаејќи да дебатира како нормален интелектуалец, непочитувајќи го туѓото мислење ма било какво да е.
Честито на дечките што сакаат комплимент на амеба.
цитат:
Астронаутите на Аполо користеле филмски камери, па за да го разбереме одговорот, треба малку да објасниме како функционира изложувањето на камерата. Филмот е емулзија чувствителна на светлина над пластика. Кога таа пластика е изложена на светлина преку леќата на фотоапаратот, хемиската промена создава негативна слика на се што е фотографирано. Но, количината на светлина не е секогаш иста.
Ова уште пред неколку страници беше спомнато дека проблемот со сликите што се сконцентирани на површината на месечината беше затоа што светлината што се одекнува од површината на Месечината е појака него ѕвездите што сјаат. Затоа и не излегуваат ѕвездите на сликите.
... е кој де фотографираше тука кога Аполо се дигна од Месечината да се врати на Земјата? :toe:
Напишав одговор на ова, ама кој да прочита.
...мене ми предложија за задолжително да ја посетам фабриката на Волво во Гетебург Шведска, ама никој не ми спомна за специјалната изработена и применета камера за Аполо патувањето на Месечина во Hasselblad Foundation во Гетеборг, зарем Волво фабриката е поважна од чинот на стапнување на Месечина и фотографирање на истата, а со истата камера и фотографирањето на Земјата? :(
Јас пофатив Месечински камен во Смитсониан, гарант е вистина тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom