Месечари!

Член од
2 јуни 2013
Мислења
83
Поени од реакции
42
имам месечарено ама еве само едно сум станала навечер во 3 и нешто сато и сум барала блуза мајка ми ме прашала зошто сум станата сум му рекла блуза барам ми студи треба да излезам на гости кај брачеда ми и да ги убиам е тоа сум го рекла така барем мама ми кажа не ке ме лажи
 
Член од
26 февруари 2013
Мислења
42
Поени од реакции
30
hm..jas mesecaram samo koga sum premoren ili napien...i toa hobi mi e da otvaram i ztvaram vrati vlezni ili od skafovi i se vrakam vo krevet :tapp:
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Јас во ова месечарењево многу многу не верував, се додека мојот помал брат кој има 9 години почна, па да не речам секој втор ден да месечари!! Имаме забележано дека месечари кога дента ќе се возбуди премногу или нешто така слично, а секако ништо не се сеќава другиот ден од тоа што направил за време на месечарењето. И да очите му се отворени но некако како во некој транс да се наоѓа, а понекогаш и зборува некој чудни неразбирливи нешта...
1. Неколку пати има излезено од собата и тропано по вратите, како и ги отвораше и ме бараше мене и моите родители.
2. Слезе на подолниот кат и легна на каучот во дневната соба додека мајка ми миеше садови, и воопшто не го забележа се до подоцна.
3. Возбуден и со трчање слегваше по скалите мислејќи дека ќе заминуваме некаде...
4. Се движеше низ салонот нагоре надолу се додека мајка ми излезе и на грешка му викна... А тој сило врисна и незнам дали се разбуди ама беше навистина преплашен.
5. Во летото беше навистина жешко и прозорците беа отворени и тој излезе на прозорец, некаде кај 2 сатот по полноќ и викаше МАМА, МАМА, МАМА!!! Дури вујко ми од соседната куќа го чу тоа.
И ред други работи од тоа како да ја сврти одредена игра или што направиле на училиште и сл.
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Сестра ми како помала месечареше, ги лажеше по дома дека многу ја боли грлото или дека оса и влегла во креветот. :pos:У секој случај најстрашна ситуација со месечарење за која имам слушнато е братот на другарка ми. Се разбудила и го видела у среде соба со нож во раката. o_O
 
Член од
20 март 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Месечарев порано..
Ми се случувало да барам пајак во кревет, демек некој пајак се пуштал по мрежа накај мене па јас да го најдам и да го убијам. :pos:
Дури и сестра ми сум ја разбудила и сум и кажала да го убие ако не не спијам. :facepalm: Таа помислила стварно има нешто и во темното гледаме низ кревет и бараме пајак. :tapp:

Исто така се сеќавам имам низ кревет барано подароци. Демек нешто ме боцкало и тоа биле подароците, а пред тоа дента ми беше матурската и подароците ми беа на тој кревет. :pos:
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
2
Јас сум месечарел..Иако не се сеќавам мајка ми ми има раскажувано
Една вечер сум спиел и сум станал.Сум викал на цел глас Томката,топката мајками станала а јас сум му кажал да ми даде топка таа ми дала јас сум шутнал топката и сум си легнал пак:pos::pos::pos::pos:
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Ме интересира дали некој може да ми каже дали месечарам.Имам 20 години и никогаш во мојот живот претходно не сум месечарила.Си легнувам на една страна од креветот,се будам на друга(ај тоа да речеме сум се превртила во спиење).Светлото многу често кога се будам е запалено,а не го оставам затоа што немам навика да спијам со запалено светло.Исто така еднаш ми се случи да се рабудам соблечена,само по гаќи.Чудно е многу да станам,да бидам будна,да се соблечам,а да не се сеќавам.И на мене носев како комплетче што е покомплицирано да се соблече не се класични пижамки маичка и панралони.Добредојдено ми е вашето мислење :rolleyes:
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
1.Месечариш
2.Имаш дух у куќа
3.Некое живо суштество(манијак на пример) ти влага у соба и ти ги прави овие работи
Стај си камера у соба и ќе видиш што е.
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Може и да е тоа второто,но јас сум скептична околу тоа.Иако кај мене во соба почна да свети расипано топче,играчка од малата сеста,кое инаку кога не беше расипано светеше само ако го треснеш од земја не од чиста мира.Исто така мониторот на компљутерот се случува сам да си се уклучи.Третото не е поради тоа што безбедни сме дома.Имам малце чудна баба,но овие денови таа не беше дома,а светлото пак беше запалено.Ако имам дух во куќата што фајде од вакви глупости,кои ми сметаат,но не се штетни за мене.Убаво е да поставам камери,но за тоа сепак би требало да имам и подршка и средства. .
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
mesecarenje ti e edna vrsta kako da si zombi za kratko vreme,ne ti raboti razumot i svesta a sepak si buden i nesto prais a ne go koristis svoeto svesno jas. ima nekoi so grizaat dodeka mesecarat ako im se sprotistavis za nesto..jezivo,ne sakam da minam nok so mesecar...[DOUBLEPOST=1404407796][/DOUBLEPOST]
Може и да е тоа второто,но јас сум скептична околу тоа.Иако кај мене во соба почна да свети расипано топче,играчка од малата сеста,кое инаку кога не беше расипано светеше само ако го треснеш од земја не од чиста мира.Исто така мониторот на компљутерот се случува сам да си се уклучи.Третото не е поради тоа што безбедни сме дома.Имам малце чудна баба,но овие денови таа не беше дома,а светлото пак беше запалено.Ако имам дух во куќата што фајде од вакви глупости,кои ми сметаат,но не се штетни за мене.Убаво е да поставам камери,но за тоа сепак би требало да имам и подршка и средства. .
moze da imas manijak vo kuka ili sosedstvo za duh ne veruvam vo denesno vreme...moze nekoj tajno te spionira i saka da te vadi od takt
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
моменталноо цимерот стана го зема ножот го стави на масата се јави и почна да зборува на неговата женска дека не ја сака и дека ке ја заколе а јас стојам и не мрдам незнам што да правам несмеам да му зборува да не го насочи ножот кон мене целиод сум наежен од страв и се тресам
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Веќе 2 дена по ред ми се случува нешто и се сомневам дека сум почнал да месечарам .Имам сувенир кој го купив и 2 дена по ред го наоѓам во друга состојба .Станува збор за макета на кола која ја купив неодамна .Вака стои постојано (отворена цела) 20150827_183156.jpg
кога ќе станам ја наоѓам вака :чда:
20150827_183043.jpg
Никогаш не спијам со музика на телефон ,но сабајлево се разбудив со слушалките во уши и пуштена музика која никогаш не сум ни знаел дека постои .Прво не ми е јасно како сум го земал телефонот ,а потоа и да активирам на него вифи а од каде би дошла таа песна за која не знам ни дека постои .Кога станав барав низ пораки и листа на повици со страв да не сум вртел некаде или слично.Немаше ништо друго освен овие 2 работи кои сум ги направил .Па дали може да ми каже некој дали се лечи ова или од која причина настанува да дојде до месечарење зошто мене ова прв пат ми се случува .Страв ми е да не легнам да не направам нешто лошо вечерва .:confused::вонзем:
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки HELP!!!

Сакав посебна тема да отворам, во здравје и живот ама ја најдов оваа, па затоа пишав овде.

Ова ми се нема никад десено у живот :(:(:(
Кога ми кажа мајка ми се наежив.

Сабаље, сум станал у 5 часот, незнаејки и сум почнал да викам бегај таму, или така нешто.
Мајка ми ме приметила, и се уплашила, ми вика ти стана у 5 сабаље, викаше нешто и после си легна.

Ајде што сум се разбудил без да знам ок, ама страв ми е да не се повредам, бидејки моментално сум во мал стан, врати нема многу, и лесно може и до купатило да се отиде.
Да имав своја соба, ќе ја забарикадирав вратата и нема мрдање.

Инаку да, вчера спиев околу 5 часа, што е релативно малку. Дремев на Телефон, а требаше у 9:30 да сум на предавања за полагање кола.
Алармот ми беше 7:40 навиен, ама не станав и за чудо си станав 9,и имав време се спремив и на време стигнав.
Да спијам 5 часа, ова дали прва пат ми е во цели 3 месеци. Секогаш гледам више од 8-9 часа да е, а на недела си спијам комотно по 11 часа.
Дајте совет, освен да не се зезам и да спијам повеќе.
На интернет читав дека требало сите врати да се затворат. Тоа што можев затворив, на моите ќе им кажам ако пак ме видат слободно да ме вратат во кревет, ако нормално не сум навистина буден, оти ако месечарам и отидам некаде каде што не треба, можам и да се повредам.
HELP!!!! :(:(:(
Сите другари, што им пишав за ова, никој нема искусено, а дали спијат по 4 - 5 часа, и само кафе, цигари, енергетски пијалоци.
Јас ништо од тоа (кафе понекогаш, ама со многу шеќер, и највеќе 2 шољи на ден, и тоа не секогаш), па ми се дешава ова, а они ништо,викаат не искусиле, здрави прави.
И не примам никакви лекови, читав дека и од тоа можело да има реакција.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
nisto jas ne pamtam no majka mi kazuva kako mala sekoja nok sum stanuvala vo son i otkljucuvala vtratite i izleguvala nadvor i pak se vratam i si legnam
ne veruvam vo babini devetini no cudno mi e ,nekoja zena i rekla stom ke stanam i idam kon vratata da rece "kade" i me narece so cigansko ime .. :)
otkako taka mi rekla veli veke me sum mesecarela
 
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Кога бев у Гимазија зимо камен ладно идам дома гладна и гледам зелка манџа, се налутив и си легнав. После се прибрал брат ми и ме видел како сум станала идам до фрижидеро отварам и гледам некои 10сек па го затварам и се враќам у кревет он ме прашал шо праам шо барам ја ништо не сум зборила.
Втора случка есента спиев со мајца и пижама а собата ми беше ладна се будам утрето само на пижама мајцата на долнио крај на креветот.Не знам зошто и кога сум ја соблекла иако цела ноќ свежо беше.
Ова е поинаква случка
У станот кај шо живеевме со маж ми кога одеше тој трета смена накај 1 по полноќ нешто ме тераше да станам да седам. Многу тешко ми беше. Не можев да се расонам и како преморена да сум, а имаше нешто шо зорле ме креваше добивав мачнини и морав да се дигнам. Јас бев свесна цело време но исто така и спиев и по малку гледав.Не можам да објаснам. Кога маж ми беше дома ништо од ова не се случуваше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom