Месечари!

Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Многу лоша работа порано ја бев месечар сега ми се нема случено одамна. Иначе многу забегано е секаде можеш да одиш, еднаш за малку у полноќ ке сум испаднел на улица, и до ден денеска ми е страв да спијам со отворени џамови :confused:
 
Член од
23 јули 2011
Мислења
129
Поени од реакции
18
хахаха, ја имам зафркавано сестрава, дур спиеше ја преместив в дневна и сабајлето ја реметев демек месечарела :pos:
 
Член од
20 август 2011
Мислења
43
Поени од реакции
9
јас кога бев помал имам месечарено...многу глупости иам праено ( хахахахах :pos:

Еднаш мајками и братми ми кажа дека сум станал и сум почнал гласно да кажувам дефиници по разни предемети ...хаххахахахах
 
Член од
19 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
5
mene ic ne mi e jasno?imam pcueno vikano vo spienje ama da satanam od krevet i da setam niz stan ili da sedam na prozor i red dr. raboti ne.A imam slusano muabeti od drugari drugarki sto im se desavalo i pak ke kazam deka ic ne mi e jasno?
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Имав еден у населба,шеташе по кров на зграда чат-пат,али сите го знаеја и ниш не му викаа
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Претохното ми мое девојче месечареше, збореше во сон, ми црташе симболи, страшно! Колку пати ќе ме разбудеше, ќе шеташе низ соба, низ ходник, до балкон, ќе прави некои ритуални движења и пак ќе си легне во кревет. Кога ќе ја прашав на ништо не се сеќаваше!
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Месечарењето, исто така познато како сомнамбулизам (somnambulism), е пореметување во спиењето, кое припаѓа на „фамилијата“ на парасомнии. Месечарите преоѓаат од фазата на длабок сон, во фаза на слаба свесност и извршуваат активности, кои обично се извршуваат при целосна свесност. Овие активности може да бидат незначителни, како седење на креветот, одење до бањата, чистење, а може да бидат и опасни, како готвење, возење, исклучително насилни дејства, грабање замислени предмети, или дури и убиство.

Дали некогаш сте месечареле ?
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Кога бев помал... имам повеќе пати месечарено... сонував дека одам во WC на мокрење... а јас всушност сум одел во куњата кај кантата за ѓубре... и тогаш мајками и таткоми ме гледале што правам... ми викале кај ојш? што правиш? а јас сум одговорил одам во WC да мокрам. И тогаш сум се разбудил и ги гледам мајками и таткоми како замалвет од смеење а јас со *таквото* враце и мокрам во кантата за ѓубре :P. Се преплашив вкрај :confused:

Друга случка е кога со мајками и таткоми заедно спиев :P. Сум заспал во куњата и таткоми отишол до надвор... незнам што... како али кога се вратил јас сум бил паднат по скали, сум спиел и сум бил без гребнатинка :D
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Porano imav drugarka, potocno sosedka na moja vozrast koja mesecarese. Cesto ja naogaa vo hodnikot od zgradata lugeto sto doagaa kasno navecer, ili pak mladive u sitni sati, pa i zvonea na majka i.
Edna baba i kazala na majka i da i stavi ladna voda (taa babata prethodno baela nesto nad vodata) navecer u kada (onaa za bebinjata plasticna), i vecerta koga taa stanala, normalno stapnala vo vodata. I od togas navamu nema mesecareno...
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас имам искусено неколку случки со месечарство ама најчесто се будам...еве некои
Пред неколку години се разбудив пред варата (јас мислев дека е таа собната врата затоа што осетив дека ми се оди вц а тоа да сум била пред балконската врата, која беше заклучена) и едноставно се разбудив и пробав да отворам тааа заклучена и свесна бев веќе и почнав да викам не заклучија не заклучија и брат ми ми вика кај сакаш да одиш, вц му викам и тој абе ене ти ја вратана не се глупирај шо бараш тука, неее не заклучија да се дерам и се нанервира и ја крена ролетната и ваква бев o_O од кај се најдов тука?!?
Друг случај:
Сум отишла кај мајка ми и татко ми всоба и сум се развиикала мамаааа татооооо ии татко ми запалил светло и се разбудив тука и кажи ми викаат што се уплаши?! А?! Нишо нишо им викам и си се вратив в кревет
Трет случај:
Брат ми ми кажуваше пошо спиеме во иста соба и сум станала некоја вечер сум застанала на сред соба и сум стоела негдека 5-10 минути ми рекол оди легни си еве одам сум му рекла и сум легнала, неможев да поверувам кога ми кажуваше:eek:
 
Член од
24 март 2012
Мислења
632
Поени од реакции
681
Ја многу месечарам скоро секоја вечер...
Ни сум бил на на бајачка ни на ништо...
Многу сум викал на ноќе , сум зборувал со некој и слично...
Пред 3-4 дена се случи сум станал несвесно , сум пошол во дневната и сум легнал тука....
Братми се заебавал со мене стани легни стани легни стани легни ја сум го правел тоа...
Се случува и кога че се разбудам да сум на друг кревет , или во друга соба и слично...
:вонзем:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Ех, само колку пати брат ми ме има наоѓано под маса со се јастук или на тераса, како не сум паднала од тераса господ знае... али крш, колку пати он си седел до касно, вика и те гледам идеш од соба со затворени очи ќе седнеш ќе земеш нешто у раце си праиш... бог да чува, ама среќа помина кој знае која е основата за овие случувања, пребурен ден ли или измешана потсвест кој знае.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
632
Поени од реакции
681
Истото и мене ми се случува... Ама моево уште не е поминато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom