Менување стакло на Galaxy S7 Edge

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Здраво дечки. Пред некој ден ми падна телефонот на бетон и стаклото испука доле. Тачот работи 100% дури и кога кликам врз испуканиот дел, ама воопшто не изгледа убаво. Знам дека Edge има ептен специфичен екран и не сум сигурен дали ќе можам да поминам со нарачување дел од eBay и сам да го монтирам како што сум правел за други телефони претходно...

Совети, препораки?

Фала!
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Здраво дечки. Пред некој ден ми падна телефонот на бетон и стаклото испука доле. Тачот работи 100% дури и кога кликам врз испуканиот дел, ама воопшто не изгледа убаво. Знам дека Edge има ептен специфичен екран и не сум сигурен дали ќе можам да поминам со нарачување дел од eBay и сам да го монтирам како што сум правел за други телефони претходно...

Совети, препораки?

Фала!
ne ti e pod garancija?
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
Нема што да изгубиш пробај му се, ако успееш ќе поминеш со ситни пари, ако не успееш секако ќе ти треба нов дисплеј. Биди многу многу многу внимателен почни одозгора загревај го континуирано (пази да не го прегрееш), оддели го стаклото прво горе до кај ќе стасаш па од долу. Ако користиш карта за покер ќе ти биде многу лесно за овој дел. Штом ќе успееш да продреш од вертикалите почни постепено да одиш кон заоблените страни и пази тука биди многу спор и нежен и не заборавај да го загреваш и ќе ти биде многу лесно. За лепење ново стакло би ти препорачал заедно со стаклото да си порачаш и калап и нема да се замараш дали протекол лепакот или незнам што. Чим си имал искуство знаеш како пробај му се не му ја мисли :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
како купувате телефони од 600 евра, а без силиконска маска и заштитно стакло??? Или побитно е попрво да се курчите во маало...
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
како купувате телефони од 600 евра, а без силиконска маска и заштитно стакло??? Или побитно е попрво да се курчите во маало...
Сум платил 600 евра за телефон и да му ставам маска и во рака да држам гума? Не друже тие 600 евра не се платени за тоа.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Сум платил 600 евра за телефон и да му ставам маска и во рака да држам гума? Не друже тие 600 евра не се платени за тоа.
Па нормално, за друго се дадени.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Не се курчи, сега од ко ќе му смениш ќе клајш и стакло и футрола и тоа од оние ко новчаници шо се.
 
C

Castiel

Гостин
Сум платил 600 евра за телефон и да му ставам маска и во рака да држам гума? Не друже тие 600 евра не се платени за тоа.
Епа пошто не се платени за тоа сеа ќе си доплатиш уште пари за ново стакло и тоа нема баш ефтино да поминеш. И па не му ставај заштитна футрола и маска. Чим имаш пари поправај си го цело време.
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Епа пошто не се платени за тоа сеа ќе си доплатиш уште пари за ново стакло и тоа нема баш ефтино да поминеш. И па не му ставај заштитна футрола и маска. Чим имаш пари поправај си го цело време.
Тоа да му го кажеш на @Rokerot, неговото стакло е пукнато.
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
31
Поени од реакции
12
Сум платил 600 евра за телефон и да му ставам маска и во рака да држам гума? Не друже тие 600 евра не се платени за тоа.
За маската те поддржувам штити од гребаници и триста глупости, ама за стаклото не си свесен колку си грешка. Ако пукне заштитното стакло притисокот се пренесува и пука и другото под него, затоа што едноставно помеѓу двете стакла се ствара вакум и фактички тоа ти е како залепено. 80% може и повеќе ти е шансата дека ќе пукне и другото стакло и да ова го искусив 2 пати на своја кожа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom