Медицински и стоматолошки факултет

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Се` се сведува на тоа дека праксата се изведува во зависност кој како си ја сфатил.
Да не го споменувам и фактот дека откако ќе се завршат сите испити, 10 месеци се оди на пракса за да се земе дипломата, а школската година трае 9!
Ако иста функција и знаење имаат оние кои завршиле средно и оние факултет за забни техничари, која е причината што секоја година поднесуваат документи тројно повеќе отколку што примаат?
Праксата не се сфаќа туку се прави.
Абе ако збориме вака теоретски нашава држава би требало да е боље од Швајцарија, ама тоа не е така.


Се пријавуваат демек да го надополнат тоа шо не го научиле во средно, ама и таму не научуваат многу.
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Токму заради тоа што е потребна дипломата за завршена висока школа за забен техничар исто како што е потребна и за сестри, физиотерапевти.Значи нема никаква врска знаењето ако сакаш ти да научиш убаво еден занает ќе идеш ќе работиш приватно кај некој без пари и ќе научиш.Потребна е дипломата од вишата затоа и се учи се надевам дека ме сфати што сакав да кажам:smir:
Имам завршено таму сестра и немаш никакво право за ова што го кажуваш.
Залудно ми било се` што по теорија што сум учела, така?
Да речеме, најдам место каде што ќе можам слободно да посетувам пракса секогаш кога ќе посакам, значи дека не треба да учам школо.
Патем, барем додека јас учев, се учеше се во кабинети, па потоа тоа го применуваш на клиника, знаењето што си го стекнал во школо.

Праксата не се сфаќа туку се прави.
Абе ако збориме вака теоретски нашава држава би требало да е боље од Швајцарија, ама тоа не е така.
И погоре споменав дека тоа што не се опремени ординациите со апаратура како некои далеку поразвиени земји, не значи дека праксата не се изведува соодветно.


Се пријавуваат демек да го надополнат тоа шо не го научиле во средно, ама и таму не научуваат многу.
Сакаш да кажеш подаваат документи за на факултет, онака, демек???
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Сакаш да кажеш подаваат документи за на факултет, онака, демек???
Па ја мислев пишуваш за вишата.Не за факс.А не можат да отворат лабораторија без таа дипломата од вишата затоа .
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Имам завршено таму сестра и немаш никакво право за ова што го кажуваш.
Залудно ми било се` што по теорија што сум учела, така?
Да речеме, најдам место каде што ќе можам слободно да посетувам пракса секогаш кога ќе посакам, значи дека не треба да учам школо.
Патем, барем додека јас учев, се учеше се во кабинети, па потоа тоа го применуваш на клиника, знаењето што си го стекнал во школо.
Значи морам да пишам иако реков не постирам веќе.Само едно прашање:Дали некогаш си пробала да побараш работа како сестра?Да прашаш што бараат како документи?
Епа сестрами заврши сестра и ќе ти одговорам јас.Кога беше на интервју секаде ама баш секаде и бараа да има положено државен на клиника или виша.
Не мешај сега тука знаење зборевме за вишата забни техничари таму учат исто што од средно за вишата за сестри или пак средното незнам затоа и не зборев за тоа само го посочив она што го знам, а тоа е ДЕКА БАРААТ ДИПЛОМА од виша или државен за да те вработат:toe:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Па ја мислев пишуваш за вишата.Не за факс.А не можат да отворат лабораторија без таа дипломата од вишата затоа .
Пишувам за високата школа за забни техничари, а тоа е факс.
Значи што се однесува на болдираното, сепак има разлика во тоа да ја имаш истата функција со средно или со високо образование?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Пишувам за високата школа за забни техничари, а тоа е факс.
Значи што се однесува на болдираното, сепак има разлика во тоа да ја имаш истата функција со средно или со високо образование?
Има де разлика.Ама не во квалитетот на твоето знаење и стручност. Туку за документ кој е потребен за да отвориш лабораторија самостојно после последните реформи во законот.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Пишувам за високата школа за забни техничари, а тоа е факс.
Значи што се однесува на болдираното, сепак има разлика во тоа да ја имаш истата функција со средно или со високо образование?
Според новите закони ако си запознаена има многу ограничувања и поради тоа сите удираат на вишите школи :smir:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Значи морам да пишам иако реков не постирам веќе.Само едно прашање:Дали некогаш си пробала да побараш работа како сестра?Да прашаш што бараат како документи?
Епа сестрами заврши сестра и ќе ти одговорам јас.Кога беше на интервју секаде ама баш секаде и бараа да има положено државен на клиника или виша.
Не мешај сега тука знаење зборевме за вишата забни техничари таму учат исто што од средно за вишата за сестри или пак средното незнам затоа и не зборев за тоа само го посочив она што го знам, а тоа е ДЕКА БАРААТ ДИПЛОМА од виша или државен за да те вработат:toe:
Многу мормално. Јас не сум барала работа, но дома и на мене ми е личност која работи како сестра и знам се`.
Диплома од висока школа за сестра не бараат по секоја цена, зависи каде, а за државен испит точно е и не го гледам спорот околу тоа.
Знаењето не го смешав јас, во претходниот пост ти ги наведе физиотерапевтите и сестрите како дополнителен пример.

Со ова мислам дека завршувам на темава, а пред тоа морам да ти поставам едно прашање, на кое се надевам ќе добијам одговор.
Ако имаш вакво мислење за високата и сето знаење и пракса кои таму се добиваат, зошто таму ќе подаваш документи?
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Со ова мислам дека завршувам на темава, а пред тоа морам да ти поставам едно прашање, на кое се надевам ќе добијам одговор.
Ако имаш вакво мислење за високата и сето знаење и пракса кои таму се добиваат, зошто таму ќе подаваш документи?
Нормално дека ќе добиеш.Имам познавање на што како се учи и работи таму многу доволно затоа и имам вакво мислење и не подавам таму документи учам на друг факултет веќе една година. Иако да биле условите како што ти викаш дефинитивно сега радо ќе бев забен техничар на вишата:smir:
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Нормално дека ќе добиеш.Имам познавање на што како се учи и работи таму многу доволно затоа и имам вакво мислење и не подавам таму документи учам на друг факултет веќе една година. Иако да биле условите како што ти викаш дефинитивно сега радо ќе бев забен техничар на вишата:smir:
Грешка, со Принцезата те помешав.
Како и да е, секој со своите познавања.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
И кој сака нека иде на таа вишата ама стварно е тиња. Нас професорите од средно не советуваа да не одиме зашто ништо нема да научиш а ке трошиш 3 години(убај) од животот и пак ке си забен техничар.Плус само приватна квота е 1000 еури. Подобро за тоа време ке одиш во заботехничка лабораторија, мож нема да земаш плата ама барем нема да даваш. И 100 пати поише ке го научиш ,,занатот,,.
Воопшто не си во право....незнам ни јас зашто професорите така викаат,,ама зашто тогаш од друга страна постојано си ја фалат професијата и викаат дека многу добро жевеат од неа? Иначе колку што има стоматолози,,толку ако не и повеќе треба да има забни техничари....А за тоа што викаш дека пак ке си забен техничар,,тоа не е воопшто за потценување,,не е ист квалитетот на забен техничар само со средно и дипломиран забен техничар...да беше исто,,немаше никој да го учи тој факултет..А за тоа дека ако одиш во заботехничка лаб ќе научиш,,да,можеш ,ама на факс ќе добиеш диплома и ќе можеш да си отвориш своја лабораторија...Во тоа е разликата,,и не е точно дека не научуваш ништо ново на факс,,ако си ја видел програмата таму има многу нови предмети т.е. скоро сите се нови,,значи дека претходното знаење наспрема тоа ќе биде минимално....
Пишувам за високата школа за забни техничари, а тоа е факс.
Значи што се однесува на болдираното, сепак има разлика во тоа да ја имаш истата функција со средно или со високо образование?
Точно така,,тоа е факс..Иако е со три години,,после тоа ќе има веројатно уште нешто да се заврши али не сум баш информирана....Нормално дека разликата е огромна...Со високо образование веќе си дипломиран забен техничар,,со средно потешко ќе најдеш работа и нормално дека имаш помалку знаење....но како и да е,,факт е дека во било која област секогаш има предност дипломата,т.е. факултетот...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јас само го пренесував тоа што го слушав од НАШИТЕ ПРОФЕСОРИ(конташ), а дека ке научиш нешто повеќе од што научи на пракса само илузирајси.Ке тепаш теорија со минимум пракса, и ке плаќаш исто ко да плаќаш факс за да станеш доктор.

Ваш избор само го кажувам реалното тоа што се случува во МК.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Каква ортодонција за протетичари да се полага како приемен?
Тоа е предмет што се слуша во текот на студирањето, а ако се полага тоа се биологија и хемија.
Јас учев средно забен техничар во битола и така се зборуваше и меѓу децата и меѓу професорите. Ама како што реков ова мислам дека се само гласини.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Јас учев средно забен техничар во битола и така се зборуваше и меѓу децата и меѓу професорите. Ама како што реков ова мислам дека се само гласини.
како е можно да се полага ортодонција за приемен,,кога на факултетот може да конкурираат и ученици што завршиле гимназија????...така да НЕМА ШАНСИ ако се полага веројатно ќе биде биологија како и секогаш:pipi:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
како е можно да се полага ортодонција за приемен,,кога на факултетот може да конкурираат и ученици што завршиле гимназија????...така да НЕМА ШАНСИ ако се полага веројатно ќе биде биологија како и секогаш:pipi:
Како може да не прочиташ за што се работи

.За вишата викааат дека требало да се полага ортодонција, а за да одиш на виша треба да имаш завршено забен техничар при тоа мора да имаш учено ортодонција во 4та.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom