Мајсторска работа

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
Не дека ги бранам ама зезнато е прецизни мерки да земеш на неизвадена столарија, немаш појма до каде и колку ке се оштетат страниците ама ете кај тебе успеале да ги извадат без да оштетат а замисли да се јавеше луфта од по 3см од страните? :D
radovi_iznad_prozorskog_okvira_i_ispod.jpg prozorski_otvor_spreman_za_montazu_plasticne_stolarije.jpg

...голема работа, ќе се постават дополнителни цигли. како ги прават отворите за прозори сега поголеми, дури како стакларник до доле ги рушат и обратно ги прават помали прозорците со додавање на цигли или нивни парчиња зависи колку треба да „стесниме“.

PVC-stolarija-Novi-Sad-3.jpg

проблемот дека треба да ја сметаат ивицата на прозорот и ивицата на ѕидната рамка да не бидат блиски, зошто прозорот нема да се отвори целосно под прав агол, ќе пречи ивицата!

pvc-prozori.jpg
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.938
Поени од реакции
10.569
Океј @bijons па не може секој ко тебе да седи една недела без прозори додека не се стеснат ова со цигли иначе да овака ми изгледа ко пичкин дим да се соѕида па со малтене две три видеа од јутјуб ова се прави
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
Океј @bijons па не може секој ко тебе да седи една недела без прозори додека не се стеснат ова со цигли иначе да овака ми изгледа ко пичкин дим да се соѕида па со малтене две три видеа од јутјуб ова се прави

...цела недела без прозори никој не седи, мерењето се врши врз старите прозори, се прави пвц структура и кога е готова тогаш се руши старата рамка на старите прозори се поставува веднаш новата рамка и во моментот се поставува околу има има потреба од интервенција дали проширување или стеснување.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.938
Поени од реакции
10.569

...цела недела без прозори никој не седи, мерењето се врши врз старите прозори, се прави пвц структура и кога е готова тогаш се руши старата рамка на старите прозори се поставува веднаш новата рамка и во моментот се поставува околу има има потреба од интервенција дали проширување или стеснување.
Зборам за примерот погоре што го прати каде е соѕидано со цигли е тој процес не се прави за еден ден освен на видео нормално
Јас ти појаснив зашто некад не може да се земат прецизни мерки ама очигледно џабе и тоа е тоа
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
Зборам за примерот погоре што го прати каде е соѕидано со цигли е тој процес не се прави за еден ден освен на видео нормално
Јас ти појаснив зашто некад не може да се земат прецизни мерки ама очигледно џабе и тоа е тоа
... ако е мајстор со искуство и пијан да биде нема да погреши, а не пак да погреши во земање на мерки (димензии) идат на квантитет не на квалитет, колку повеќе прозори да постават во текот на денот, па макар биле криви и погрешни.

...и сега ги поставија рамките, ги наместија сите работи околу, лентите за дигање и спуштање на ролетни, отвори затвори прозор, ете се отвора до крај, нешто друго, ме прашуваат?

ај, ако може јас да проверам, па сама тоа што мислам проверувам, ај добро, ај добро и кога помислив дека ќе се спасам од овие мајстори би рекла приучени, ја спуштам ролетната до доле и никако да се поклопи до горе, горе скоро третина прозор останати дупки на ролетните, се поткачувам да го вртам кругот мислејќи дека заглавило нешто лентата, па не се одвртуваат ролетните, тоа празно само шипката „нема ролетни веќе“, како бе па овде фалат најмалку 5, 6 ленти ролетни, проверија тегнат, тегнат што да тегнат нема ролетни, отидоа се вратија и ги поставија уште цели шест ленти за да се затворат ролетните скроз до доле без да остане дупки измеѓу, ова како втора грешка што им ја приметив и реагирав додека беа тука за среќа.

venecijaner-pvc-prozori-i-vrati-roletni-variolajt.jpg

...замислите вака „да заштедат“ по шест ленти ролетни лимени на еден прозор дневно колку би дошло дополнително пари за мајсторите.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.938
Поени од реакции
10.569
... ако е мајстор со искуство и пијан да биде нема да погреши, а не пак да погреши во земање на мерки (димензии) идат на квантитет не на квалитет, колку повеќе прозори да постават во текот на денот, па макар биле криви и погрешни.

...и сега ги поставија рамките, ги наместија сите работи околу, лентите за дигање и спуштање на ролетни, отвори затвори прозор, ете се отвора до крај, нешто друго, ме прашуваат?

ај, ако може јас да проверам, па сама тоа што мислам проверувам, ај добро, ај добро и кога помислив дека ќе се спасам од овие мајстори би рекла приучени, ја спуштам ролетната до доле и никако да се поклопи до горе, горе скоро третина прозор останати дупки на ролетните, се поткачувам да го вртам кругот мислејќи дека заглавило нешто лентата, па не се одвртуваат ролетните, тоа празно само шипката „нема ролетни веќе“, како бе па овде фалат најмалку 5, 6 ленти ролетни, проверија тегнат, тегнат што да тегнат нема ролетни, отидоа се вратија и ги поставија уште цели шест ленти за да се затворат ролетните скроз до доле без да остане дупки измеѓу, ова како втора грешка што им ја приметив и реагирав додека беа тука за среќа.

Прегледај го приврзокот 383794

...замислите вака „да заштедат“ по шест ленти ролетни лимени на еден прозор дневно колку би дошло дополнително пари за мајсторите.
За тоа не ги оправдувам што ти промашиле само ти не знам што ја однесе воденицата на друго место ама добро
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295

...цела недела без прозори никој не седи, мерењето се врши врз старите прозори, се прави пвц структура и кога е готова тогаш се руши старата рамка на старите прозори се поставува веднаш новата рамка и во моментот се поставува околу има има потреба од интервенција дали проширување или стеснување.
Бијонс океј е…
Не можеме ние да ти објасниме, колку ти што можеш да умислиш, изгледаш на јутјуб , или изгуглаш…
Прво да ми је знати кои се тие мајстори или таа фирма што и пвц ти правеле, и опшивка!?
Тоа едно со друго не оди!!

Второ @Bonnie and Clyde убаво ти објасни, иако ти не можеш да сфатиш како они зимаат мерки, па колку била длабока старата рамка, па како лесно може да се добие поголемо окно кога ќе се извади старата рамка итн итн.
Или во твојот случај потесно окно, па да мора да се штемува и огрлува отстрана..

Ама битно ти се гледала на јутјуб… па уште и ќе ни објаснуваш сега како требало.. :facepalm:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
Бијонс океј е…
Не можеме ние да ти објасниме, колку ти што можеш да умислиш, изгледаш на јутјуб , или изгуглаш…
Прво да ми је знати кои се тие мајстори или таа фирма што и пвц ти правеле, и опшивка!?
Тоа едно со друго не оди!!

Второ @Bonnie and Clyde убаво ти објасни, иако ти не можеш да сфатиш како они зимаат мерки, па колку била длабока старата рамка, па како лесно може да се добие поголемо окно кога ќе се извади старата рамка итн итн.
Или во твојот случај потесно окно, па да мора да се штемува и огрлува отстрана..

Ама битно ти се гледала на јутјуб… па уште и ќе ни објаснуваш сега како требало.. :facepalm:
... јас пишувам мои искуства со мајсторите, што за жал одпосле сознавам многу работи токму од ју тјуб, не намеравам да учам некого ако веќе знае, ама не е лошо да некој што го интересира да прочита туѓи искуства како може да погрешат мајсторите намерно или немамерно без да сте свесни во моментот, а одпосле грешка тешко да се поправа од истите кога ќе си заминат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
... јас пишувам мои искуства со мајсторите, што за жал одпосле сознавам многу работи токму од ју тјуб, не намеравам да учам некого ако веќе знае, ама не е лошо да некој што го интересира да прочита туѓи искуства како може да погрешат мајсторите намерно или немамерно без да сте свесни во моментот, а одпосле грешка тешко да се поправа од истите кога ќе си заминат.
За ролетните и комарниците (не ги разбирам многу многу) веројатно си во право..
Ама тоа дека не ти се отварало крилото до крај… не верувам дека мајсторите ти се криви или не знаеле мерки да земат.
Тоа е тоа… морале да кршат, и малтерџијата после нив да си ја чука главата..

И да, така се мести прозор! Со штички, циглички и пур-пена!
Нивна работа е да го наместат и приврстат во винкла, друго не!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
што и пвц ти правеле, и опшивка!?
Тоа едно со друго не оди!!
...така мислиш ти, не е финтата да се носи различни мајстори, па реновирањето да трае со денови дур да се усогласат и дојдат редоследно, се наоѓа универзален мајстор барем три работи да покрива.
...добар уролог треба да е добар и како општ лекар, не само да се држи на одредената област на својата специјалност.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ја мислам дека е време да се затвори темава… :popce:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.671
Поени од реакции
34.895
Ја мислам дека е време да се затвори темава… :popce:
...кога ќе ја отвориш ти темата, тогаш барај да се затвори, ако не си научен да и женското има право да каже свое мислење, тогаш зошто би важело твоето, унифицирани мислења се за клонови не се за луѓе! :kafence:
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
760
Поени од реакции
1.309
...така мислиш ти, не е финтата да се носи различни мајстори, па реновирањето да трае со денови дур да се усогласат и дојдат редоследно, се наоѓа универзален мајстор барем три работи да покрива.
...добар уролог треба да е добар и како општ лекар, не само да се држи на одредената област на својата специјалност.
Искрено јас не би пуштил дома ONE MAN SHOW едноставно кај нас не постојат такви мајстори. Пред брзо имав еден таков случај дечкото во се што се разбира па вика помош дој обележими каде ова каде она па на крај беше муабетот колку ќе бараш да завршиш раб.Од мое искуство нај големите проблеми се случуваат поради лоши договори, јас мисев она ова на крај недоразбирање кавги и нервози...
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
531
Поени од реакции
318
Ajde zdravo zivo,sega vaka
Gore nekoj napisa imal problem so toa sto ne mu se otvarale skroz prozorite poradi ramkite, za toa treba koga se pazari rabotava da se potencira deka se saka da se otvaraat prozorite poveke od 90 stepeni, togas se zimaat pomali merki, normalno togas I prozorot e pomal, ima nekoi sto baraat sto pogolem prozor da bide, strani cite se resavaat so Slicevi od Gips karton, ne so zidanje ili mackanje, I tuka problemot e resen.
Vtora rabota, nekoj spomna pogore deka komarnicite mu gi staile posledni, ke gi mokrel dozdot, jas cepkam 20+ godini okolu vnatresni enterieri potocno Suva gradba knauf/rigips, do Sega ne sum videl poinaku od komarnicite da idam posle roletnite.
Okolu majstorite, pisav gore deka se zanimavam u slobodno vreme so Suva gradba veke 20+ godini, inaku rabotam sosema druga oblast, nemam ogras, po preporaka Samo rabotam od pricina sto veke imam stalna rabota, jas imam druga filozofija idam se pazaram koj neke, neka si pravi Sam, nema sto da diskutiram sto se naplaka mnogu,ako ne platis pravi si Sam, zavrsena rabota,ete I jas plakam za plockari, popravka za kola I slicno raboti interesni sumi, I ne se zalam, se e Krug, od negde zemes, negde gi dades I na kraj site se srekni.
Za vas so se bunite deka mnogu na plakaat majstorite zaprasajte se malku deka I vie negde rabotite mozda ste trgovci, gazdi na firmi I slicno kolku naplakate za bilo kakva usluga. Vaseto si go cenite a nekete da plakate.
Pozdrav I ubava vecer



Sent from my PPA-LX2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom