Мајсторска работа

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.404
Што бе да ебаваат?? Прво да направат како што треба,па после да ебаваат со цени. Градев спрат и од сите можни мајстори само струјата ми ја изведоа како што треба. Се друго у курац! Како погоре бијонс што стави слика исто и кај мене и тоа не на еден одвод на сите можни. Три тераси падот на водата обратно кон вратата од терасата не кон одводот. И еден куп работи што не ми се ни пишува за нив одма качувам притисок.. Ама затоа добро школо, додека не завршат се како што треба и како е договорено денар нема да видат, не јас будала на сите пари авансно..
како да ти кажам, све е школа, како што спомна во иднина, парите дел по дел, како ќе изработи така ќе плаќаш, не ти се свиѓа работата каширај го. Имам другар, пазари една работа и како што викаш гледа дека не го бива мајсторот, го исплати колку што изработи и му рече земај парталите и бриши.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
192
Поени од реакции
148
како да ти кажам, све е школа, како што спомна во иднина, парите дел по дел, како ќе изработи така ќе плаќаш, не ти се свиѓа работата каширај го. Имам другар, пазари една работа и како што викаш гледа дека не го бива мајсторот, го исплати колку што изработи и му рече земај парталите и бриши.
Ма и после изработка бе друже.. Еве пример еден исти мајстор ми изработи без аванс неколку работи од дрво, газишта за скали,комода,кујна,врати... И на крај се добро останаа уште кваки за вратите као демек чекал да му стигнат и нормално му платив демек ситница. Кваки добив после 3 месеца и тоа колку да се рече кваки онака монтирани како да има. Истите кваки се распаднаа за еден месец и уствари скоро се што ми направи по дома имаше рок на трање 5-6 месеци. И еве го четврта година како доаѓа да ги поправи работите.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
718
Поени од реакции
1.648
Си има на јутуб за све канали . Koj не го мрзи и кој не сака да е дерен, бар за ситни поправки може да си се поштеди.
This !!!!
Пред 2 години за короната работев со еден плочкар помагав кратко некој 2-3 месеци ... Освен фугирање друго речиси и да не знаев.
Дојде период дома за средување имав испукани зидови за глетовање и од гледање на Youtube видеа од балкански мајстори сам си го средив станот. Доста помачно работа за 4 дена ме фати 14 ама испадна топ.
Кога се сака се може.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ако нешто сум научил во животот, тоа е дека мајстор се зима по препорака! Со препорака од твој човек каде веќе работел.
На добрите мајстори не им треба реклама, не можат да постигнат со работа…
И да. Ако сакаш добар мајстор… ќе го чекаш, понекогаш и недели…
Ќе си платиш поштено, ќе си изработи поштено!

За среќа до сега, не ми се погодиле дрмосерци и приучени-недоучени “мајстори”!
Ама скоро секогаш или јас сум ги препорачувал, или мене ми ги препорачале, и сум можел да видам со свои очи што и како направиле предвреме.
Едини исклучок ми беа мајсторите што ми правеа стреа на тераса… Немав никаква препорака, ама се погодија топ професионалци! Капа доле за такви мајстори!
Пред време земени мерки, и дојдоа со веќе изработени(во нивна работилница) држачи, кои беа дури и предвреме офарбани! Избушија, монтираа, заварија, го ставија плехот… офарбаа кај варовите… тип-топ за неколку саата цела стреа! Јас им се нудев да помогнам да задржам нешто ова-она.. Ни дај ни придај! Како луѓе да немав дома! Си работеа профи до крај!
И затоа кога дојде време да се менува покривот(плех) од претсобјето по некое време… погодете кој ја доби работата :)
Па и олуци и се направија… Лимари за 5+
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.768
Од тоа што видов досега, исти се секаде: квалитет тиња, датумите никогаш не се тие што ти ги ветиле, ако може да те заебат со материјали и тоа ќе биде, и одредени дури и да украдат.

Малиов ги доловува доста добро тукашниве, а исти и бетер се во мкд, еве ви за релаксација :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Како инженер сум работел со доста мајстори, и безразлика на занаетот карактерно скоро сите се во ист кош. Еднемски вид е мајстор кој станал тоа зашто му е желба. Ај тоа, ама ретко кој од нив развива и било каква воља за занаетот и после тоа. Малце стереотипно, ама повеќето станале тоа зашто им прошла младоста и без школо, два грама памет и работно искуство, ова ти е едина опција да стекнеш некаква вештина.
Има и исклочоци, најчесто тоа се луѓе кој го имаат фамилијарно преземено занаетот, или некој од нив едноставно се заинтересирале и си ја засакале струката.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.151
Поени од реакции
2.816
Што бе да ебаваат?? Прво да направат како што треба,па после да ебаваат со цени. Градев спрат и од сите можни мајстори само струјата ми ја изведоа како што треба. Се друго у курац! Како погоре бијонс што стави слика исто и кај мене и тоа не на еден одвод на сите можни. Три тераси падот на водата обратно кон вратата од терасата не кон одводот. И еден куп работи што не ми се ни пишува за нив одма качувам притисок.. Ама затоа добро школо, додека не завршат се како што треба и како е договорено денар нема да видат, не јас будала на сите пари авансно..
За електричари само од помладите мајстори, никако електричари од старите мајстори бидејќи тие ќе ти ја изведат струјата како од на времето што се изведувала - три штека монофазни и еден трофазен во дневна соба, во кујна два штека монофазни и еден трофазен, салон три монофазни, купатило два монофазни, спална и детска само еден монофазен штек. Независно дали е собата 15, 20 или 25 квадрати на таванот само едно место оставено за лустер.
Никако ставање штек на тераса и во ходникот од скалите. Никако во спална ставање наизменичен прекидач што треба да се наоѓа над главата на креветот каде што се спие. Пак за две ѕидни ламби во спална да не прајме муабет... Ами не гледаат дека сега во домот има многу повеќе електроника и бела техника во однос на порано...
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
429
Поени од реакции
611
Што можам сам си завршувам работа. Пред да почнам да реновирам или правам нешто гледам што можам сам, пребирлив сум и сакам да ми биде пицикато, и се нервирам доколку не ми биде како треба.. Гледам искрено на повеќе места и не ми е гајле сакам да биде добро бидејќи плаќам. Има све на youtube, тој што е пребирлив може сам да си заврши работа дел од некои работи..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
За електричари само од помладите мајстори, никако електричари од старите мајстори бидејќи тие ќе ти ја изведат струјата како од на времето што се изведувала - три штека монофазни и еден трофазен во дневна соба, во кујна два штека монофазни и еден трофазен, салон три монофазни, купатило два монофазни, спална и детска само еден монофазен штек. Независно дали е собата 15, 20 или 25 квадрати на таванот само едно место оставено за лустер.
Никако ставање штек на тераса и во ходникот од скалите. Никако во спална ставање наизменичен прекидач што треба да се наоѓа над главата на креветот каде што се спие. Пак за две ѕидни ламби во спална да не прајме муабет... Ами не гледаат дека сега во домот има многу повеќе електроника и бела техника во однос на порано...
Друже, ова што го зборуваш искрено врска нема!
И сам сум електричар(иако работам во фабрика), и сум работел и side gigs на струката.
Како ќе си кажеш така ќе ти биде изведено!
Додуша ова твојов пример повеќе важи за новоградба или целосна реновација до цигла.. и во тој случај се прати проектот!
Многу побитно е мајсторот да работи по ЈУС и да знае што прави, отколку дали е млад или стар!
А сум работел и по индустриски стандард, зборам за стан за живеење! Секој штек на посебен кабел и осигурач без разводни кутии!
Што ќе платиш тоа ќе клатиш…
Јас не сум интериор дизајнер (ни па било кој електричар!), па да знам кај ќе ти стои креветот или колку ноќни ламби планираш, или халогенки со потенциометар итн.
Твое е да кажеш кога се договараме или да го има во проектот!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.493
Поени од реакции
36.072
Ако нешто сум научил во животот, тоа е дека мајстор се зима по препорака! Со препорака од твој човек каде веќе работел.
На добрите мајстори не им треба реклама, не можат да постигнат со работа…
...зависи, не е баш така, дел од мајсторите кај мене дојдоа токму со препорака, не дека изработиле поинаку од тие што ми ги препорачале и фалеле, не е до мајсторите, тие исто работаат, туку до тој што очекува што е изработено, конкретно јас сум перфекционист и не сакам паушални работи колку да се помине, во состојба сум два пати да го изработам истото ама да биде до идеално, како пишува еден погоре да биде пицикато.

...конкретно за новите прозорци со се комарник дополнително 30 евра, ОК реков да биде топ, но кога дојдов да ги проверам (не можам нели, цело време на глава да им седам), комарникот го поставиле надвор од ролетните, не им идело поинаку, па сега прозорот со ролетни, па после комарникот, тоа врне се навлажнува мрежата (комарникот) наместо да падне дождот на ролетните, па мора да ја дигнам мрежата (комарникот) да не се навлажни и да паѓа дождот на ролетните.

... претходно истите мајстори ми ја извадоа страта древенарија измерија и ја донесоа новата пвц структура на прозорците ги поставија еве ми велат супер, чекај малку да проверам да ги отворам до крај прозорците не идеа поради работ на рамката од прозорците која беше претесна и немаше агол за отварање на прозорот до крај на 90 степени,

... аааааа е па не мора да го отвораш прозорот до крај ми викаат, а бе вие нормални сте?? и да не ги менуваат веќе изработените прозори отидоа на опција на рушење на оквирот на прозорот да има повеќе простор и го пополнија со морска пена бог да чува? па уште јас крива, викаат ич не сакале женско да биде присутно кога работеле!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.071
Поени од реакции
10.791
...зависи, не е баш така, дел од мајсторите кај мене дојдоа токму со препорака, не дека изработиле поинаку од тие што ми ги препорачале и фалеле, не е до мајсторите, тие исто работаат, туку до тој што очекува што е изработено, конкретно јас сум перфекционист и не сакам паушални работи колку да се помине, во состојба сум два пати да го изработам истото ама да биде до идеално, како пишува еден погоре да биде пицикато.

...конкретно за новите прозорци со се комарник дополнително 30 евра, ОК реков да биде топ, но кога дојдов да ги проверам (не можам нели, цело време на глава да им седам), комарникот го поставиле надвор од ролетните, не им идело поинаку, па сега прозорот со ролетни, па после комарникот, тоа врне се навлажнува мрежата (комарникот) наместо да падне дождот на ролетните, па мора да ја дигнам мрежата (комарникот) да не се навлажни и да паѓа дождот на ролетните.

... претходно истите мајстори ми ја извадоа страта древенарија измерија и ја донесоа новата пвц структура на прозорците ги поставија еве ми велат супер, чекај малку да проверам да ги отворам до крај прозорците не идеа поради работ на рамката од прозорците која беше претесна и немаше агол за отварање на прозорот до крај на 90 степени,

... аааааа е па не мора да го отвораш прозорот до крај ми викаат, а бе вие нормални сте?? и да не ги менуваат веќе изработените прозори отидоа на опција на рушење на оквирот на прозорот да има повеќе простор и го пополнија со морска пена бог да чува? па уште јас крива, викаат ич не сакале женско да биде присутно кога работеле!
Не дека ги бранам ама зезнато е прецизни мерки да земеш на неизвадена столарија, немаш појма до каде и колку ке се оштетат страниците ама ете кај тебе успеале да ги извадат без да оштетат а замисли да се јавеше луфта од по 3см од страните? :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.356
Поени од реакции
6.828
...зависи, не е баш така, дел од мајсторите кај мене дојдоа токму со препорака, не дека изработиле поинаку од тие што ми ги препорачале и фалеле, не е до мајсторите, тие исто работаат, туку до тој што очекува што е изработено, конкретно јас сум перфекционист и не сакам паушални работи колку да се помине, во состојба сум два пати да го изработам истото ама да биде до идеално, како пишува еден погоре да биде пицикато.

...конкретно за новите прозорци со се комарник дополнително 30 евра, ОК реков да биде топ, но кога дојдов да ги проверам (не можам нели, цело време на глава да им седам), комарникот го поставиле надвор од ролетните, не им идело поинаку, па сега прозорот со ролетни, па после комарникот, тоа врне се навлажнува мрежата (комарникот) наместо да падне дождот на ролетните, па мора да ја дигнам мрежата (комарникот) да не се навлажни и да паѓа дождот на ролетните.

... претходно истите мајстори ми ја извадоа страта древенарија измерија и ја донесоа новата пвц структура на прозорците ги поставија еве ми велат супер, чекај малку да проверам да ги отворам до крај прозорците не идеа поради работ на рамката од прозорците која беше претесна и немаше агол за отварање на прозорот до крај на 90 степени,

... аааааа е па не мора да го отвораш прозорот до крај ми викаат, а бе вие нормални сте?? и да не ги менуваат веќе изработените прозори отидоа на опција на рушење на оквирот на прозорот да има повеќе простор и го пополнија со морска пена бог да чува? па уште јас крива, викаат ич не сакале женско да биде присутно кога работеле!
Ova tocno kako elektricarot kaj mene shto go opishav nekolku postovi pogore.
:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom