Машински Факултет

Член од
1 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
1
Дали некој би ми објаснал подетално негово мислење за смеровите Производно Инженерство и Моторни Возила на МФС. Дали се просперитетни како професии, дали се барани во странство и слично. Благодарам однапред.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Еве едно одлично филмче за сите што се или сакаат да бидат инженери :)
Филмот е снимен според вистински настан.


Four Hispanic high school students form a robotics club. With no experience, 800 bucks, used car parts and a dream, this rag tag team goes up against the country's reigning robotics champion, MIT.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ако има некој што држи часови математика нека ми пишe порака.
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
1
Знам дека факултетов е 4 години ама ме интересира за колку време повеќето од студентите го завршуваат?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Знам дека факултетов е 4 години ама ме интересира за колку време повеќето од студентите го завршуваат?
4-5 години. Сеа зависи ако учиш како што треба... Ако работиш истовремено/не си сериозен со учење, ќе го тераш 6, па и повеќе години.
 
Член од
10 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, планирам да се запишам на машински, но се мислам помеѓу моторни возила и индустриски дизајн. Некој да сподели искуства, какви се професорите, мислење за смерот, а може и предлог некој друг смер.
Ме интересира 3д моделирање и работа во CAD, математика сум одличен но физика послабо.
Ви благодарам
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Здраво, планирам да се запишам на машински, но се мислам помеѓу моторни возила и индустриски дизајн. Некој да сподели искуства, какви се професорите, мислење за смерот, а може и предлог некој друг смер.
Ме интересира 3д моделирање и работа во CAD, математика сум одличен но физика послабо.
Ви благодарам
kako toa odlicen matematika a fizika poslabo, toa sekako ne e mozno
inache strukata si e fina megjutoa so ograniceni moznosti vo vukojebinava, duri mozis preispitaj si go mislenjeto vidi so programiranjeto mozis da se nasocis ako ti raboti glavata za matematika..
toa rabota so cad ne si praj film deka e samo vrtenje i pravenje modelchinna, pred se toa e ogromna rabota vo kolicina i ne dovolno platena...
ubavo e da slusnis i drugi mislenja, jas ja teram ovaa kariera so ja opisa i ne e se rozevo..
 
Член од
1 декември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
1
На кои премети најмногу да се обрне внимание и совети како да се однесувам за време на студиите ако сакам да го завршам за максимум 5 години?
Автоматски споено мислење:

4-5 години. Сеа зависи ако учиш како што треба... Ако работиш истовремено/не си сериозен со учење, ќе го тераш 6, па и повеќе години.
Сега сум 4та година средно ми оди многу математика, физика сум имал 4-5 сите години, колку време неделно ќе треба да посветувам на учење и како треба да се однесувам бидејќи сакам да го завршам за максимум 5 години?
Автоматски споено мислење:

Дали постојат професори кои и се да знаеш ќе те тераат да преполагаш предмет со години и поради нив ќе го учиш 7-8 години факултетот?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Не бе друже....Факултетот ќе го учиш толку години само поради тебе.А ако со оваа програма ти требаат 9 години да го завршиш треба да ја разгледаш уште еднаш детално одлуката да се запишеш таму. ПО старата програма каде дипломирав јас, не би ни мрднал поввеќе од прва!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
1
Некој што е добар механика, ми треба малку помош за задача
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Здраво, планирам да се запишам на машински, но се мислам помеѓу моторни возила и индустриски дизајн. Некој да сподели искуства, какви се професорите, мислење за смерот, а може и предлог некој друг смер.
Ме интересира 3д моделирање и работа во CAD, математика сум одличен но физика послабо.
Ви благодарам
Ако сакаш баш да решаваш Математика иди слободно Моторни Возила.. И онака нема ништо друго осим Математика :) али колку шо имаш Математики, толку имаш и Физики у овој смер.. Индустриски дизајн не ти препорачувам пошто тие програми што се учат можеш и сам дома да ги научиш. Оцените у средно немаат благе везе за тоа како ќе ти иде на факултет.. Така да, за учење, ако сакаш да имаш над 8 просек ќе треба секој ден да си учиш, ако сакаш да си се влечкаш само колку да го поминеш факултетот со 6ка, не се плаши.. Пред колоквиум неколку дена се доволни.
Не ти спомнав ништо во врска со професори затоа што планирам да го завршам факултетов на време :pos: Да не ме фати некој за зуб.
Автоматски споено мислење:

На кои премети најмногу да се обрне внимание и совети како да се однесувам за време на студиите ако сакам да го завршам за максимум 5 години?
Автоматски споено мислење:



Сега сум 4та година средно ми оди многу математика, физика сум имал 4-5 сите години, колку време неделно ќе треба да посветувам на учење и како треба да се однесувам бидејќи сакам да го завршам за максимум 5 години?
Автоматски споено мислење:

Дали постојат професори кои и се да знаеш ќе те тераат да преполагаш предмет со години и поради нив ќе го учиш 7-8 години факултетот?
Факултетов имаш шанси да го завршиш за 5 години ако си учиш редовно.. ако не оставаш многу предмети од година за година. Јас имам оставено по некој предмет тука и таму и планирам место 4 години, да го идам 5 години.. Оценки од средно со оценки тука немаат благе везе, таму 5ка тука 6ка :D
 
Член од
18 март 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво сакам да прашам системи и управување како се поминува на што да обратам внимание
 
Член од
5 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Nekoj od proizvodno inzenerstvo? Me interesira tezinata na smerot i kolku e isplatliv po zavrsuvanjeto na fakultetot? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom