Машински Факултет

Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Aбе знам дека на секој смер има физика и математика, прашањето е колку. Ама многу е изгледа :icon_lol:
Иначе какво цртање е застапено?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Не тресете зелени.............На машински да нема математика и физика, Во 1 и 2 год се е математика или во некој случај поврзано со математика...кај и да одиш, кај и да шеташ 3 математики не ви бегаат, статика, кинематика, флуиди, термодинамика, елементи и ушт еден куп имаат математика...а дечкото што сака да студира технички факултет без математика, можеби треба да размислиш дали си за таму..............Едноставно ; ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ БЕЗ МАТЕМАТИКА НЕ МОЖЕ!!!!!!!!!!!
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Aбе знам дека на секој смер има физика и математика, прашањето е колку. Ама многу е изгледа :icon_lol:
Иначе какво цртање е застапено?
Po predmetot Mashinski elementi imash klasicno crtanje so moliv :D A po mnogu drugi predmeti na smerot Industriski dizajn ke imas crtanje na kompjuter: Auto Cad i pred se vo Solid :D :D Inace ne se plasi od Mehanikata mnogu, najproblematicna e mehanikata na fluidi ali se uci i toa :D :D
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Не тресете зелени.............На машински да нема математика и физика, Во 1 и 2 год се е математика или во некој случај поврзано со математика...кај и да одиш, кај и да шеташ 3 математики не ви бегаат, статика, кинематика, флуиди, термодинамика, елементи и ушт еден куп имаат математика...а дечкото што сака да студира технички факултет без математика, можеби треба да размислиш дали си за таму..............Едноставно ; ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ БЕЗ МАТЕМАТИКА НЕ МОЖЕ!!!!!!!!!!!

Па освен математика 2 и механика на флуиди тоа другото и не е некоја си бог знае каква си математика. Сум немал термодинамика и за тоа зборат дека е малце зезнато, ама овоа другово не ми беше нешто посебно вауу
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Тhe real, на идустриски дизајн нема ни статика, ни кинематика, ни флуиди ни термодинамика.
A нема ни математика 2, па претпоставувам не е толку сложена математиката.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Тhe real, на идустриски дизајн нема ни статика, ни кинематика, ни флуиди ни термодинамика.
A нема ни математика 2, па претпоставувам не е толку сложена математиката.
Zatoa ima Inzenerska matematika=Matematika 2, Hidraulika i hidraulicni mashini=Mehanika na fluidi, Tehnicka mehanika= Statika i Jakost, Mehanika na mashini= kinematika i dinamika itn.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Zatoa ima Inzenerska matematika=Matematika 2, Hidraulika i hidraulicni mashini=Mehanika na fluidi, Tehnicka mehanika= Statika i Jakost, Mehanika na mashini= kinematika i dinamika itn.
mita фала за одговорот што го даде место мене
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Тhe real, на идустриски дизајн нема ни статика, ни кинематика, ни флуиди ни термодинамика.
A нема ни математика 2, па претпоставувам не е толку сложена математиката.
Има све од ова што го пиша дека нема. Јас дипломирав на ИНД годинава, и можам да ти кажам дека смерот како смер е добар, ама ако сакаш да бидеш добар дизајнер, ке треба да учиш самата, да симињаш книги од интернет, да учиш од мноогу видео туторијали од торенти или ако имаш можност да си купиш и постојано да вежбаш цртање. Не чекај факултетот да те научи, гледај самата да се трудиш, факултетот ке те насочи кон дизајнот, ке те научи на дизајнерските принципи на работа а концепцот за одреден дизајн на некој производ ке треба самата да си го создаваш со своето интелигентно разислување. Гледај да учествуваш на изложби и сл. Значи смерот, не е во ранг на врвните светски школи за дизајн, ама ако самата се потрудиш малку повеќе од просечното учење на твоите идни колеги, ке имаш супер успех.
За математики и физики има, скоро се е поврзано со пресметки и цртање.
Инаку колку што можев да дознаам кога бев на изложбата која се одржа пред недела дена во Сули Ан, програмата за ИНД ке се мења најверојатно од септември. Ке се укинат, Хидраулика, Механика, Електротехника, и уште некој од потешките предмети, а ке се воведат стручни дизајнерски предмети.
Мене сега ми е многу криво што не сум ја учел програмата која најверојатно од септември ке отпочне да се реализира. Распрашај се за ова бидејки сеуште ништо не е усвоено и одлучено. Ако се усвои, многу полесни ке бидат студиите.
Ако си креативна, ако знаеш или сакаш да научиш да црташ ако имаш природен талент и око кое сака да ги менува постоечките предмети, кратко кажано ако имаш уметничка душа, тогаш ке се запишеш на ИНД. Ако си логичар тогаш запиши се на другите смерови.
Значи со светот постојат два типа на размислување, т.е два типа на луѓе: -Креативци и логичари. Не дека едните размислуваат само на тој начин а другите на другиот, не.
Сите ние ги користиме и двата типа, во определени периоди, но не подеднкво, креативците повеќе гледат на светот од уметничка гледна точка, гледаат линии, форми, материјали, и бои, обично тоа се оние кои повеќе фантазираат, имаат иновативни идеи, поотворен ум имаат и сакаат да зборат за нешто мистично, неразјаснето, непроучено, сакаат нешто ново да измислат. Креативците секогаш поставуваат прашања, зошто ова вака, зошто не е вака, дали би можело да биде вака и тн.
Логичарите се оние кои сакаат за конкретни работи да размислуваат, математички функции, сложување на елементи, геометрија, правилно изразување во друштво, битно им е да им е прецизно и убаво чисто напишан текстот во тетратките и тетратките сакаат да им бидат чисти и мазни, значи све сакаат под конец да им биде.
Ниеден од овие две групи не е побитен, бидејки двете прават една целина, и без едните и без другите не се може.
За еден производ да постои, некој треба да го измисли и некој треба да го произведе. Измислувањето е работа на креативците, а производството на логичарите.
Размисли во која група спаѓаш, па одбери, бидејки животот е множество од избори, можеш да одиш лево можеш десно, можеш да стоиш може и да лежиш.Што и да одлучиш, потоа нема враќање, идеш само напред. Ти си одлучуваш што ке правиш во животот.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво.Јас сакам да се запишам на машински фалкутет на смерот Индустриско инжинерство и менаџмент.Многу се плашам,незнам дали ќе ме примат.Полагав матура македонски и математика, и физика и филозофија.Колку што израчунав поени ке имам околу 85.Па незнам дали е доволно за да влезам во државната квота, зошто ако не, немам финансии за во приватна.И ќе го испуштам 1 уписен рок за во други факлутети.Незнам што да правам. Ве замолувам информирајте ме нешто околу мојот проблем,што да правам, дали да си пробам среќата или не.Вие сигурно знаете, зошто веќе сте поминале низ оваа :)Позз
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Здраво.Јас сакам да се запишам на машински фалкутет на смерот Индустриско инжинерство и менаџмент.Многу се плашам,незнам дали ќе ме примат.Полагав матура македонски и математика, и физика и филозофија.Колку што израчунав поени ке имам околу 85.Па незнам дали е доволно за да влезам во државната квота, зошто ако не, немам финансии за во приватна.И ќе го испуштам 1 уписен рок за во други факлутети.Незнам што да правам. Ве замолувам информирајте ме нешто околу мојот проблем,што да правам, дали да си пробам среќата или не.Вие сигурно знаете, зошто веќе сте поминале низ оваа :)Позз
Pa ako navistina imash okolo 85 poeni bi trebalo da vlezes vo drzavna kvota, ma da problem pravi toa sto sakas da odis na IIM bidejki tamu ima golema konkurencija. Na bilo koj drug smer na Mashinski so tvojot uspeh ti garantiram deka ke vlezez vo drzavna, a za vo IIM imash realni shansi megjutoa ne ti garantiram :D :D
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
2
Ти благодарам mita, ми олесна. А што викате вие, Кој смер од машинксиот е најперспективен? :)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Немаше да биде лошо да ги објавеа студиските програми од новите насоки...:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom