Машини за перење

Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
ама не тропа цело време туку при крајот а денсаше само еднаш (лани) и си помислив низ прозор ќе излези а сам бев дома и ја исклучив од струја инаку од тогаш по секое перење само малку се помрднува ама тропа многу ММЕ

инаку јас не перам и не ни планирам па да кажам на колку степени е пуштана...
izvadeni ti bile osiguracite pozadi? :D
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
директ дриве.со магнети наместо со каиши.помалце тресе мрда.
LG марка, 20 000 мислам дека беше
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Да ги прашам домаќинкиве зашто при секое перење на секоја црна облека се познава бело.Дали е до прашокот или до машината/?
Да се подесува соодветна температура според етикета на алиштата од позади што е ! И детергенти се става малку ,а не многу :D


Sent from my iPad 3 using Tapatalk - now Free
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559


Ваква зедов последно, 250 евра презадоволен засега.
Samsung WF70F5E0N2W, 1200 RPM
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ние дома имаме Сименс со вертикално полнење, не се сеќавам колку пари. Машината супер си пере, единствено е малку гласна центрифугата, но досега во овие 3-4 години се нема случено никаков дефект, работи беспрекорно. Ацид, ако можеш фрли поглед накај Сименсите, од мое искуство а и од продавница ни кажаа дека ретко кој се жали од нив.
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
Си купив ваков модел Индесит комбинирана машина за перење и сушење и имам проблем со гужвање на алиштата.
Ја пуштам на 4-ка за перење и си ја брка работата одлично за перење, но кога ќе ги извадам алиштата од сушење многу се изгужвани и ништо живо не ги пегла. Пробав на две програми и пак ги вади гужвани.
Имал некој искуство со ваква машина и на колку степени, односно програма ги суши и пере алиштата?
И јас и фрлив око на истата,ама ако ги гужва толку не ја сакам.
Најде ли и го авало или оште мака мачеш со пеглањето:)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И јас и фрлив око на истата,ама ако ги гужва толку не ја сакам.
Најде ли и го авало или оште мака мачеш со пеглањето:)
Најдов, си зедов жена од Пустец и сега таа ми го бери чарето за пеглање, перење и сушење.

Инаку си ги сушам надвор зимава на сушалка пошто немам ластовички сега-засега.
Инаку иљачот ми го кажа една пријателка и бил да се стават малку алишта за сушење во сушарата. Така пак троши повеќе струја и не е исплатливо.
Мој совет е ако имаш простор на тераса или пак надвор за сушење да не се замараш и купиш класична машина за перење. Кај нас нема некоја голема влажност на воздухот и се сушат релативно брзо алиштата.

Ако сакаш може да дојдеш и да се увериш во тоа како се изгужвани алиштата, може и да направиме едно пробно пеглање, па можеби нема да бидат изгужвани според твоите критериуми.;)
Плус ќе ти го кажам рецептот за топено сирење. :P
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
Јас сум од Пустец и знам да перам,ама незнам да ги сушам:D
А ти како поискусен може да дојдеш да ми ги спростиреш на тераса,а после и да ги испеглеш:cool:
А јас как добра домаќинка ќе те частам топено сиренце :p дури и ракичка ќе ти дадам:eek:

пс. ветувам оти мана на пеглањето нема да ти најдам:D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас сум од Пустец и знам да перам,ама незнам да ги сушам:D
А ти како поискусен може да дојдеш да ми ги спростиреш на тераса,а после и да ги испеглеш:cool:
А јас как добра домаќинка ќе те частам топено сиренце :p дури и ракичка ќе ти дадам:eek:

пс. ветувам оти мана на пеглањето нема да ти најдам:D
Идам, еве утре сум Битола по нешто работа, петок возам точак до Крушево и викендов сум слободен.
Ах знаеш какви се мажите за пеглање, само ги лажи умот дека се искусни...Повеќе галамат дека се некои пеглачи и искусни, отколку што навистина ги бидува. ;)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Да ги прашам домаќинкиве зашто при секое перење на секоја црна облека се познава бело.Дали е до прашокот или до машината/?
Кога переш црни алишта користи течен детергент по можност Первол за црни алишта. Доколку ги переш со обичен прашак не ставај омекнувач за алишта. Белите таканаречени флеки се од омекнувачот :pipi:
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Кога переш црни алишта користи течен детергент по можност Первол за црни алишта. Доколку ги переш со обичен прашак не ставај омекнувач за алишта. Белите таканаречени флеки се од омекнувачот :pipi:
А некоја замена за омекнувач или не мора воопшто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom