Мачки (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Мачки' започната од faraon, 2 март 2007.

 1. Zzzni

  Zzzni

  Член од:
  3 декември 2014
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  9
  Препорака за песок што се згрутчува? Вчера видов во Тинекс 5кг мислам 107 денари беше, некој да не го има пробано случајно? Моментално користам силикатен ама не ми се допаѓа баш нај нај.
   
 2. Kacar

  Kacar Гостин

  Префрли на Оријен тука.
  И да, малце диета, пунечка е хаха
   
  На Zzzni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. EmilijaS

  EmilijaS

  Член од:
  21 јануари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Јас имам три возрасни мачиња и неколку мали, но и веќе една недела кај мене иди мачето од комшијата. Тој искрено и не го рани добро па покрај моите мачки му давам и него. Морам да почнам вака, диво маче бепе, жилаво, само трчаше, се шуткаше негде, а денес го забележав кога си дојде дека оди како без волја, му ја измив главата онака да се свежни, му турив нова вода и се напи, јади нормално, колку претходно ама не се тепа да стигни до храната, ама зошто е и најмало му давам настрана да не го тепаат големите. Проблем е што комшијата скоро никогаш не е тука и страв ми е да не нд го забележи мачето и да не не реагира, за старт и не реагира доволно ни за основна нега. Па јас сепак ќе го известам него уште денес, само ме интересира да прашам дали вака можи да е од жешкото или нешто друго? Како да го негувам? Другите мачиња играат, трчаат, се туркаат, а ова сака само да лежи, ќе оди ќе касни малку, ќе се напие вода и ќе си легни пак или евентуално ќе си оди дома.
   
 4. Kacar

  Kacar Гостин

  Има различни карактери. Ете мојава персијанка е катастрофално жива, љубопитна и гневна се на се жива дива хаос, одстапува од стандардите на расата која е воглавно мрзлива повлечена и мазлива 24 часа да ја мазиш. Оваа мојава ќе ја мазиш 3 секунди и шо поише ја мазиш раката ќе ти ја изренда.
   
 5. EmilijaS

  EmilijaS

  Член од:
  21 јануари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  @Kacar Знам дека е различен карактер, иди тука и си игра со моите, ама наеднаш вчера ми беше како опаднато, незаинтересирано, мрзливо. Веќе недела дена откако почна да иди кај мене и прв пат да е вакво, дури и загрижувачко ми е. Е вчера штом пишав по кратко си се врати дома и сеуште го немам видено, да видам како е денес. Дури не ми е доверливо тоа маче да неќи да скока, да каса, да греби, да мајучи, да трча константно. Оди како без волја, барем јади и пие, ама се прави без волја. И зошто се загрижив е зошто не е мрзливо, ептен живо маче е онака, претерано живо. Мислам и моите играат и се тоа, ама не како ова. И моите знаат да се мрзливи, ама не до толку опаднати наеднаш. Некако наеднаш ми смена, преку ноќ и ми е да не има некој физички проблем.
   
 6. Kacar

  Kacar Гостин

  Се надевам не фатило некој вирус бидејќи сигурно не е вакцинирано , нели ?
   
 7. EmilijaS

  EmilijaS

  Член од:
  21 јануари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  @Kacar не знам, веројатно. Денес сабајле беше подобро, па исчезна се врати дома и сега е пак лошо. Размислувам да го носам до ветеринар, ако не најдам комшијата кој го чува тоа ми е најлогично решение ...
   
 8. Kacar

  Kacar Гостин

  Очигледно никој не го чува. Носи го на ветеринар и запиши си го на свое име.
   
 9. EmilijaS

  EmilijaS

  Член од:
  21 јануари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  8
  Ма тој еден пат кога се видов со комшијава ми рече го чува. Го земапе и дома и приквечер го пушташе надвор и тоа беше кога почна да иди кај мене. Од тогаш се немам со него видено. @Kacar Неќи само многу да јади, сем в уста ако му ставам, тогаш џвака и преди.
   
 10. catlover69

  catlover69

  Член од:
  25 август 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Imam mache 4 meseci ima i mislam deka e bremeno bidejki mesheto mue ko tvrdo i potecheno..mozno e da e vistina deka e bremeno?
   
 11. Kacar

  Kacar Гостин

  НЕ !ветеринар одма
   
 12. vaskico

  vaskico

  Член од:
  16 мај 2015
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  11
  Продавам персиски мачор, стар две години чуван строго во домашни услови, вакциниран капен чешлан и сите редови.Го продавам поради заминување во странство па ако има некој заинтересиран можи да ми пиши инбокс ке се договориме. image-0-02-01-28ffa70609d42f2ba3c0959d64ab28477c8f78cf3aaeb3b1c770191928688142-V.jpg image-0-02-01-088c1f6ed5f12b2b598536694076779b7b5d276f86cef5c06573ae173db2b7c0-V.jpg image-0-02-01-088c1f6ed5f12b2b598536694076779b7b5d276f86cef5c06573ae173db2b7c0-V.jpg
   
 13. Kacar

  Kacar Гостин

  Нели ќе го подарувше поради алергија на мајка ти ?
   
 14. Avenger99

  Avenger99

  Член од:
  9 јули 2011
  Мислења:
  3.232
  Допаѓања:
  3.590
  Некој да пише каде има од Фармина храна во Скопје, во кој Пет Шоп? Во Пет Експерт не носат веќе.
   
 15. Kacar

  Kacar Гостин

  Тие кај грчка амбасада пет шопови и преку улица пет шоп фауна.
   
  На Avenger99 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: