Мачки (општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Мачки' започната од faraon, 2 март 2007.

 1. Epsilon

  Epsilon Troll troll no mi

  Член од:
  29 август 2014
  Мислења:
  3.149
  Допаѓања:
  2.837
  aj ve molam za pomosh... go napudriv so edno protiv bolvi, ama gledam macevo pak ima... a i plus kaj glavata t.e kaj ocite ne smeam da go napudruvam so ova, a tuka gledam imashe.. t.e. se dvizat, dali moze da mi kazete drug nacin kako da go procistam?
   
 2. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  3.666
  Допаѓања:
  5.757
  Нема голем ефект тоа пудрата пошто мачето шета и ја растресува, не останува на него. Ако е доволно возрасно за ампула, однеси го на ветеринар нека му стават.
   
 3. Epsilon

  Epsilon Troll troll no mi

  Член од:
  29 август 2014
  Мислења:
  3.149
  Допаѓања:
  2.837
  ima 3-4 meseci?
   
 4. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.234
  Допаѓања:
  2.474
  Моето кога беше 3 месеци му ставив ампула по препорака од ветеринар, ампулата беше за повозрасни мачиња, па ми кажа на два пати да ја ставам, ама боље ќе беше цела.
   
 5. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  3.666
  Допаѓања:
  5.757
  Таман е, над 2 месеци мислам беше препораката. Стави му сега една и уште една по точно еден месец, со две ставања ако не ги искорнеш тогаш имаш извор од каде се појавуваат повторно.
   
  На Epsilon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  14.692
  Допаѓања:
  27.183
  На мачоров мој пред 2-3 дена од десната страна на устата му се појави како мала раничка, а еве сега гледам дека малце му се зголемила. Го мачкам со една бела маст препишана од ветеринар, али какошто реков со оглед на тоа што му се наоѓа одма до муцката, чим го напачкам одма ја лижи со јазикот.

  Живеам во стан, и овој не излага од дома, такада е изолиран од надворешниот свет, и не би можел да фати некоја си болест од надвор
  --- Споено дупло мислење, 12 август 2017 ---
  IMG_20170812_140028.jpg Еве слика...
   
  Последно уредено: 12 август 2017
 7. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.234
  Допаѓања:
  2.474
  Има некој искуство со вдомување возрасен мачор, а веќе да има помало(6 месеци старо) маче дома?
  Ваљда нема да се испотепат :unsure:
   
 8. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.602
  Допаѓања:
  2.117
  Ветеринарот нека ја види под УВ ламба да не е габа. Кога ќе го намачкаш занимавај го или држи го да не се лиже. Друг начин нема.
   
  На Scirea му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zzzni

  Zzzni

  Член од:
  3 декември 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  9
  IMG_20170819_162640.jpg Здраво на сите. Нов, неискусен чувар на мачка :)
   
  На SaltNPepa, Kacar, Џоли_06 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  3.666
  Допаѓања:
  5.757
  Здраво,

  Може да ни кажеш збор два за неа, каде ја набави и колку, што карактер има оваа раса и слично. Не се срами. :)
   
 11. Zzzni

  Zzzni

  Член од:
  3 декември 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  9
  Ја имаме веќе 5 дена од кои 3 поминавме по пат. Ја донесовме од Литванија, се вика Lilly и е 3.5 години стара. Практично ја добивме на подарок, пријателка на жена ми има одгледувачница за свингс мачки, и Лили е пензиониран шампион ( :( кастриран) кој несакал да се грижи за своите мачиња повеќе. Но затоа е одлично воспитана, крајно послушна, неописливо мила мачка и сите дома ја обожаваме. Единствено негативно е што е секогаш гладна, па водиме мала војна кога сме во кујна.
   
  На Tegla му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kacar

  Kacar

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  435
  Мојата најомилена раса !
  Не знаеш колку е олекнување дека е гола....... додека ја имам персијка и хаос ми е хаха.
  Инаку овие сфинкс се најлакоми и најљубопитни мачки.
  Бањање три четири пати месечно треба за нив и пожелно е понекад да ја мачкаш со тенок слој кокосово масло,онака еден прст
   
 13. Zzzni

  Zzzni

  Член од:
  3 декември 2014
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  9
  Баш поради немањето влакна ја зедовме. Керка ми сакаше да чува јоркшир ама е страшно неодговорна :D, вака можеби малку ќе се подобри. Се грижи доволно за неа. Дека е љубопитна е, ама е послуша, првиот пат кога се качи на комодата и кажав дека несмее (само таму и е забрането поради украси, слики, вазна) и повеќе не се качи. Штом слушне шушкање во кујна или отворање фрижидер веќе е таму :). Предходната сопственичка ја хранела со Josera Leger храна за кастрирани мачки, и ние си донесовме 12 кила и сме ок за некое време. Потоа ќе видиме, дали пак Josera од соседството (досега не ја најдовме кај нас, баравме уште пред да ја донесеме) или некоја друга (најверојатно). Вчера ја избањавме и одлично се однесуваше, за мачкање со крем сум читал, ама ќе пробам со кокосово масло.
   
 14. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  3.666
  Допаѓања:
  5.757
  Полека навикни си ја на некоја локална квалитетна храна за да си немаш мака. Најубаво додека сеуште имаш залиха од твојата, ставај и постепено од новата.
   
  На Zzzni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.602
  Допаѓања:
  2.117
  Мој совет, ако е можно активирајте ја малку повеќе и дефинитивно помалку храна или полесна, оти девојчево ви е елегантно пополнето :D добредојдовте на форумот.
   
  На Kacar и Zzzni им се допаѓа ова.

Сподели преку: