Мачки (општи дискусии)

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
На мачоров мој пред 2-3 дена од десната страна на устата му се појави како мала раничка, а еве сега гледам дека малце му се зголемила. Го мачкам со една бела маст препишана од ветеринар, али какошто реков со оглед на тоа што му се наоѓа одма до муцката, чим го напачкам одма ја лижи со јазикот.

Живеам во стан, и овој не излага од дома, такада е изолиран од надворешниот свет, и не би можел да фати некоја си болест од надвор[DOUBLEPOST=1502539364][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 175634 Еве слика...
Ветеринарот нека ја види под УВ ламба да не е габа. Кога ќе го намачкаш занимавај го или држи го да не се лиже. Друг начин нема.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Член од
3 декември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
9
Здраво,

Може да ни кажеш збор два за неа, каде ја набави и колку, што карактер има оваа раса и слично. Не се срами. :)
Ја имаме веќе 5 дена од кои 3 поминавме по пат. Ја донесовме од Литванија, се вика Lilly и е 3.5 години стара. Практично ја добивме на подарок, пријателка на жена ми има одгледувачница за свингс мачки, и Лили е пензиониран шампион ( :( кастриран) кој несакал да се грижи за своите мачиња повеќе. Но затоа е одлично воспитана, крајно послушна, неописливо мила мачка и сите дома ја обожаваме. Единствено негативно е што е секогаш гладна, па водиме мала војна кога сме во кујна.
 
K

Kacar

Гостин
Прегледај го приврзокот 175954 Здраво на сите. Нов, неискусен чувар на мачка :)
Мојата најомилена раса !
Не знаеш колку е олекнување дека е гола....... додека ја имам персијка и хаос ми е хаха.
Инаку овие сфинкс се најлакоми и најљубопитни мачки.
Бањање три четири пати месечно треба за нив и пожелно е понекад да ја мачкаш со тенок слој кокосово масло,онака еден прст
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
9
Мојата најомилена раса !
Не знаеш колку е олекнување дека е гола....... додека ја имам персијка и хаос ми е хаха.
Инаку овие сфинкс се најлакоми и најљубопитни мачки.
Бањање три четири пати месечно треба за нив и пожелно е понекад да ја мачкаш со тенок слој кокосово масло,онака еден прст
Баш поради немањето влакна ја зедовме. Керка ми сакаше да чува јоркшир ама е страшно неодговорна :D, вака можеби малку ќе се подобри. Се грижи доволно за неа. Дека е љубопитна е, ама е послуша, првиот пат кога се качи на комодата и кажав дека несмее (само таму и е забрането поради украси, слики, вазна) и повеќе не се качи. Штом слушне шушкање во кујна или отворање фрижидер веќе е таму :). Предходната сопственичка ја хранела со Josera Leger храна за кастрирани мачки, и ние си донесовме 12 кила и сме ок за некое време. Потоа ќе видиме, дали пак Josera од соседството (досега не ја најдовме кај нас, баравме уште пред да ја донесеме) или некоја друга (најверојатно). Вчера ја избањавме и одлично се однесуваше, за мачкање со крем сум читал, ама ќе пробам со кокосово масло.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Полека навикни си ја на некоја локална квалитетна храна за да си немаш мака. Најубаво додека сеуште имаш залиха од твојата, ставај и постепено од новата.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Член од
3 декември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
9
Препорака за песок што се згрутчува? Вчера видов во Тинекс 5кг мислам 107 денари беше, некој да не го има пробано случајно? Моментално користам силикатен ама не ми се допаѓа баш нај нај.
 
K

Kacar

Гостин
Баш поради немањето влакна ја зедовме. Керка ми сакаше да чува јоркшир ама е страшно неодговорна :D, вака можеби малку ќе се подобри. Се грижи доволно за неа. Дека е љубопитна е, ама е послуша, првиот пат кога се качи на комодата и кажав дека несмее (само таму и е забрането поради украси, слики, вазна) и повеќе не се качи. Штом слушне шушкање во кујна или отворање фрижидер веќе е таму :). Предходната сопственичка ја хранела со Josera Leger храна за кастрирани мачки, и ние си донесовме 12 кила и сме ок за некое време. Потоа ќе видиме, дали пак Josera од соседството (досега не ја најдовме кај нас, баравме уште пред да ја донесеме) или некоја друга (најверојатно). Вчера ја избањавме и одлично се однесуваше, за мачкање со крем сум читал, ама ќе пробам со кокосово масло.
Префрли на Оријен тука.
И да, малце диета, пунечка е хаха
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Јас имам три возрасни мачиња и неколку мали, но и веќе една недела кај мене иди мачето од комшијата. Тој искрено и не го рани добро па покрај моите мачки му давам и него. Морам да почнам вака, диво маче бепе, жилаво, само трчаше, се шуткаше негде, а денес го забележав кога си дојде дека оди како без волја, му ја измив главата онака да се свежни, му турив нова вода и се напи, јади нормално, колку претходно ама не се тепа да стигни до храната, ама зошто е и најмало му давам настрана да не го тепаат големите. Проблем е што комшијата скоро никогаш не е тука и страв ми е да не нд го забележи мачето и да не не реагира, за старт и не реагира доволно ни за основна нега. Па јас сепак ќе го известам него уште денес, само ме интересира да прашам дали вака можи да е од жешкото или нешто друго? Како да го негувам? Другите мачиња играат, трчаат, се туркаат, а ова сака само да лежи, ќе оди ќе касни малку, ќе се напие вода и ќе си легни пак или евентуално ќе си оди дома.
 
K

Kacar

Гостин
Јас имам три возрасни мачиња и неколку мали, но и веќе една недела кај мене иди мачето од комшијата. Тој искрено и не го рани добро па покрај моите мачки му давам и него. Морам да почнам вака, диво маче бепе, жилаво, само трчаше, се шуткаше негде, а денес го забележав кога си дојде дека оди како без волја, му ја измив главата онака да се свежни, му турив нова вода и се напи, јади нормално, колку претходно ама не се тепа да стигни до храната, ама зошто е и најмало му давам настрана да не го тепаат големите. Проблем е што комшијата скоро никогаш не е тука и страв ми е да не нд го забележи мачето и да не не реагира, за старт и не реагира доволно ни за основна нега. Па јас сепак ќе го известам него уште денес, само ме интересира да прашам дали вака можи да е од жешкото или нешто друго? Како да го негувам? Другите мачиња играат, трчаат, се туркаат, а ова сака само да лежи, ќе оди ќе касни малку, ќе се напие вода и ќе си легни пак или евентуално ќе си оди дома.
Има различни карактери. Ете мојава персијанка е катастрофално жива, љубопитна и гневна се на се жива дива хаос, одстапува од стандардите на расата која е воглавно мрзлива повлечена и мазлива 24 часа да ја мазиш. Оваа мојава ќе ја мазиш 3 секунди и шо поише ја мазиш раката ќе ти ја изренда.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
@Kacar Знам дека е различен карактер, иди тука и си игра со моите, ама наеднаш вчера ми беше како опаднато, незаинтересирано, мрзливо. Веќе недела дена откако почна да иди кај мене и прв пат да е вакво, дури и загрижувачко ми е. Е вчера штом пишав по кратко си се врати дома и сеуште го немам видено, да видам како е денес. Дури не ми е доверливо тоа маче да неќи да скока, да каса, да греби, да мајучи, да трча константно. Оди како без волја, барем јади и пие, ама се прави без волја. И зошто се загрижив е зошто не е мрзливо, ептен живо маче е онака, претерано живо. Мислам и моите играат и се тоа, ама не како ова. И моите знаат да се мрзливи, ама не до толку опаднати наеднаш. Некако наеднаш ми смена, преку ноќ и ми е да не има некој физички проблем.
 
K

Kacar

Гостин
@Kacar Знам дека е различен карактер, иди тука и си игра со моите, ама наеднаш вчера ми беше како опаднато, незаинтересирано, мрзливо. Веќе недела дена откако почна да иди кај мене и прв пат да е вакво, дури и загрижувачко ми е. Е вчера штом пишав по кратко си се врати дома и сеуште го немам видено, да видам како е денес. Дури не ми е доверливо тоа маче да неќи да скока, да каса, да греби, да мајучи, да трча константно. Оди како без волја, барем јади и пие, ама се прави без волја. И зошто се загрижив е зошто не е мрзливо, ептен живо маче е онака, претерано живо. Мислам и моите играат и се тоа, ама не како ова. И моите знаат да се мрзливи, ама не до толку опаднати наеднаш. Некако наеднаш ми смена, преку ноќ и ми е да не има некој физички проблем.
Се надевам не фатило некој вирус бидејќи сигурно не е вакцинирано , нели ?
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
@Kacar не знам, веројатно. Денес сабајле беше подобро, па исчезна се врати дома и сега е пак лошо. Размислувам да го носам до ветеринар, ако не најдам комшијата кој го чува тоа ми е најлогично решение ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom