Мачки (општи дискусии)

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ve molam kazete uste nekoi informacii vo vrska so mackite.Dali i kolku pati treba da se banjaat,so sto i kako.Dali treba da se vakciniraat .Kolku pati treba da se nosat na veterinar i slicno.I ako imate drugi pozelni informacii za bilo sto okolu mackite kazete ne se sramete.Dali noktite treba da im se secat?????POzzz
Еве ти тука подетално се околу мачките, а и ко што рече Демијан не им треба некој посебен третман освен мазење и чешлање ако е со долго влакно. Штом имаат за јадење од нив нема посреќни :) А за ветеринар нормално кога ќе се разболи тогаш и се носи, здраво-право нема потреба.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ve molam kazete uste nekoi informacii vo vrska so mackite.Dali i kolku pati treba da se banjaat,so sto i kako.Dali treba da se vakciniraat .Kolku pati treba da se nosat na veterinar i slicno.I ako imate drugi pozelni informacii za bilo sto okolu mackite kazete ne se sramete.Dali noktite treba da im se secat?????POzzz
Вакцини има за мачиња може да им ставиш но и немораш:)Цел живот чувам мачки и само кога нема да им е добро ги носам на ветеринар па пак биле здрави и долго живееле:)
За бањање баш и не сакаат, ке си имаш мака додека ја избањаш. Ако го чуваш дома и е со подолго крзно бањај ја но не пречесто зошто и самите се премногу педантни и секогаш се чисти. Имаа периоди кога се митараат т.е им се менува крзното па пуштаат многу влакна затоа е потребно чешлање.

Храна можеш да и купиш и од пет шоп или од супермаркети (веќе секаде има храна за нив), имаш разни видови..би требало да ја прифаќа секоја храна.
Сакаат галење, мазење и да им збориш:)
Прелесно е нивното чување а и причинува големо задоволство:pipi:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Имам две прашања и се надам дека ќе може да ми ги одговорите.

1. Моево маче, кое веќе има година дена, од кога го земав постојано е во стан. На неколку наврати пробав да ја изнесам надвор, за да се прошетаме, да протрча и да си поигра, али штом го прејдеме прагот на влезната врата, ја фаќа паника, почнува да гребе и одма трча назад у станот.
Еднаш и успеав некако да ја изведам пред зграда, али се пикна под една клупа, и нејќеше да мрдне.

Па, пошо ипак сметам дека не е ок да биде нон-стоп затворена, има ли начин да ја изнесам надвор без да ја исшокирам и без да ме напраи лом од гребење, а и ако веќе успеам да ја изнесам, онда како да напраам да не се склупчи на едно место и да не мрда, него да се движи?

2. Пред половина година мачето ми падна од прозор (живеам на 5-ти спрат). Од тогаш никако не оставам отворен прозор или балконска врата кога е она присутна у собата, и за да излуфтирам, секогаш ја затворам у друга соба.
И тоа у зимо,кога е ладно, се издржуе некако, али сега у лето не ок да седам со затворени прозорци (плус дома сите сме пушачи, па проветрување е неопходно).
А, како што кажав, за да отворам прозор у една просторија нејзе морам да ја затворам у друга, и на тој начин приморана сум да ја оставам сама у соба, што на нејзе и смета (мјаука,пробува да ја отвори кваката и сл.) а мене ми се кине срцето што просто како да моли да ја пуштиме и да биде со нас.

Затоа, ме занима дали сеуште постои реална опасност пак да падне од прозор и дали има начин да ја спречам да се качува на прозорци, или единствена варијанта ми е ова што го праам до сеа?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ve molam kazete uste nekoi informacii vo vrska so mackite.Dali i kolku pati treba da se banjaat,so sto i kako.Dali treba da se vakciniraat .Kolku pati treba da se nosat na veterinar i slicno.I ako imate drugi pozelni informacii za bilo sto okolu mackite kazete ne se sramete.Dali noktite treba da im se secat?????POzzz
1. Не мора да се бањаат, мачките водат хигиена сами за себе и се прилично чисти. Сепак, не е на одмет да се бањаат. Колку често, слободна проценка, со тоа што водата е пожелно да има собна температура, и никако да не се топи главата на мачето. Особено препорачувам да не се бања како возрасна мачка, то ест да се навикне на бањање како мало маче. Подоцна тоа е голем шок за мачката. Според мене, два пати месечно е и повеќе од доволно.

2. Се вакцинираат како и сите други животни, а и како луѓето впрочем. Ветеринарите знаат детално од што, колку и кога.

3. Нокти да се сечат? :shok: НИКАКО. Мачјите нокти знаат да бидат погубни за мебелот а и за кожата, но мачки се, тоа е како да сакаме да им го отсечеме јазикот на жените бидејќи многу зборат. Нема логика, тоа е убавината кај нив. Сепак, за да се спречи гребењето на фотељите и останатиот мебел, во продавниците за миленичиња се продаваат специјални “играчки“ направени од разни материјали кои се погодни за ноктите на мачките. Што значи тоа? Секој пат кога мачето ќе проба да ги остри своите нокти од нешто што не треба, се носи до “играчката“ и му се укажува дека тука треба да го прави својот ритуал. На сличен начин како кога се учи да кака на вистинското место, се прави и тоа. Благо потчукнување по газето за да сфати дека згрешило покрај фотељата која пробува да ја унакази, и погалување на местото каде треба да го прави тоа, заедно со мили пријатни зборови.

ada напиша:
1. Моево маче, кое веќе има година дена, од кога го земав постојано е во стан. На неколку наврати пробав да ја изнесам надвор, за да се прошетаме, да протрча и да си поигра, али штом го прејдеме прагот на влезната врата, ја фаќа паника, почнува да гребе и одма трча назад у станот.
Еднаш и успеав некако да ја изведам пред зграда, али се пикна под една клупа, и нејќеше да мрдне.

Па, пошо ипак сметам дека не е ок да биде нон-стоп затворена, има ли начин да ја изнесам надвор без да ја исшокирам и без да ме напраи лом од гребење, а и ако веќе успеам да ја изнесам, онда како да напраам да не се склупчи на едно место и да не мрда, него да се движи?

2. Пред половина година мачето ми падна од прозор (живеам на 5-ти спрат). Од тогаш никако не оставам отворен прозор или балконска врата кога е она присутна у собата, и за да излуфтирам, секогаш ја затворам у друга соба.
И тоа у зимо,кога е ладно, се издржуе некако, али сега у лето не ок да седам со затворени прозорци (плус дома сите сме пушачи, па проветрување е неопходно).
А, како што кажав, за да отворам прозор у една просторија нејзе морам да ја затворам у друга, и на тој начин приморана сум да ја оставам сама у соба, што на нејзе и смета (мјаука,пробува да ја отвори кваката и сл.) а мене ми се кине срцето што просто како да моли да ја пуштиме и да биде со нас.

Затоа, ме занима дали сеуште постои реална опасност пак да падне од прозор и дали има начин да ја спречам да се качува на прозорци, или единствена варијанта ми е ова што го праам до сеа?
1. Веќе е доцна да ја учиш на шетање низ маало. Но, мислам дека не е страшно, мачките имаат доволно место за трчање и низ дома, не им треба пољанка како на кучињата.
Не, нема начин да ја изнесеш без да ја исшокираш. И не бери гајле, ако дома добива добар третман, нема потреба од надвор :wink: (Хах, ова и за луѓето важи нели? Well how cool is this huh? :)

2. Не верувам дека ќе и се случи пак да атерира под под 90 степени, но, за да не те јаде јанѕа, ти предлагам мрежа за комарци. Стави ја на прозор, ем комарци нема да те јадат :) ем мачето нема да го мислиш. Мислам дека по сите скопски пазари има таква мрежа.

:helou: Се надевам помогнав на некој начин.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Имам две прашања и се надам дека ќе може да ми ги одговорите.

1. Моево маче, кое веќе има година дена, од кога го земав постојано е во стан. На неколку наврати пробав да ја изнесам надвор, за да се прошетаме, да протрча и да си поигра, али штом го прејдеме прагот на влезната врата, ја фаќа паника, почнува да гребе и одма трча назад у станот.
Еднаш и успеав некако да ја изведам пред зграда, али се пикна под една клупа, и нејќеше да мрдне.

Па, пошо ипак сметам дека не е ок да биде нон-стоп затворена, има ли начин да ја изнесам надвор без да ја исшокирам и без да ме напраи лом од гребење, а и ако веќе успеам да ја изнесам, онда како да напраам да не се склупчи на едно место и да не мрда, него да се движи?

2. Пред половина година мачето ми падна од прозор (живеам на 5-ти спрат). Од тогаш никако не оставам отворен прозор или балконска врата кога е она присутна у собата, и за да излуфтирам, секогаш ја затворам у друга соба.
И тоа у зимо,кога е ладно, се издржуе некако, али сега у лето не ок да седам со затворени прозорци (плус дома сите сме пушачи, па проветрување е неопходно).
А, како што кажав, за да отворам прозор у една просторија нејзе морам да ја затворам у друга, и на тој начин приморана сум да ја оставам сама у соба, што на нејзе и смета (мјаука,пробува да ја отвори кваката и сл.) а мене ми се кине срцето што просто како да моли да ја пуштиме и да биде со нас.

Затоа, ме занима дали сеуште постои реална опасност пак да падне од прозор и дали има начин да ја спречам да се качува на прозорци, или единствена варијанта ми е ова што го праам до сеа?

ставете мрежи на прозорците не се скапи мрежите а и лесно се монтираат
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
2. Пред половина година мачето ми падна од прозор (живеам на 5-ти спрат). Од тогаш никако не оставам отворен прозор или балконска врата кога е она присутна у собата, и за да излуфтирам, секогаш ја затворам у друга соба.
И тоа у зимо,кога е ладно, се издржуе некако, али сега у лето не ок да седам со затворени прозорци (плус дома сите сме пушачи, па проветрување е неопходно).
А, како што кажав, за да отворам прозор у една просторија нејзе морам да ја затворам у друга, и на тој начин приморана сум да ја оставам сама у соба, што на нејзе и смета (мјаука,пробува да ја отвори кваката и сл.) а мене ми се кине срцето што просто како да моли да ја пуштиме и да биде со нас.

Затоа, ме занима дали сеуште постои реална опасност пак да падне од прозор и дали има начин да ја спречам да се качува на прозорци, или единствена варијанта ми е ова што го праам до сеа?
Моево ѕверче кога беше малечко се лизна и падна по скалите кај нас и од тогаш трауми има и оди само по крај, до ѕидот и го фаќа паника ако осети дека сакаш да го повлечеш/подбутнеш, а да е во близина на скалите.
Ако одиме по таа психологија, може и на мачето му се родил страв од кога паднало и не би се качувало по прозори пак.

Енивеј, тоа е веќе одење на ризик и паметна е идејата да ставиш мрежа.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Имам две прашања и се надам дека ќе може да ми ги одговорите.

1. Моево маче, кое веќе има година дена, од кога го земав постојано е во стан. На неколку наврати пробав да ја изнесам надвор, за да се прошетаме, да протрча и да си поигра, али штом го прејдеме прагот на влезната врата, ја фаќа паника, почнува да гребе и одма трча назад у станот.
Еднаш и успеав некако да ја изведам пред зграда, али се пикна под една клупа, и нејќеше да мрдне.

Па, пошо ипак сметам дека не е ок да биде нон-стоп затворена, има ли начин да ја изнесам надвор без да ја исшокирам и без да ме напраи лом од гребење, а и ако веќе успеам да ја изнесам, онда како да напраам да не се склупчи на едно место и да не мрда, него да се движи?

2. Пред половина година мачето ми падна од прозор (живеам на 5-ти спрат). Од тогаш никако не оставам отворен прозор или балконска врата кога е она присутна у собата, и за да излуфтирам, секогаш ја затворам у друга соба.
И тоа у зимо,кога е ладно, се издржуе некако, али сега у лето не ок да седам со затворени прозорци (плус дома сите сме пушачи, па проветрување е неопходно).
А, како што кажав, за да отворам прозор у една просторија нејзе морам да ја затворам у друга, и на тој начин приморана сум да ја оставам сама у соба, што на нејзе и смета (мјаука,пробува да ја отвори кваката и сл.) а мене ми се кине срцето што просто како да моли да ја пуштиме и да биде со нас.

Затоа, ме занима дали сеуште постои реална опасност пак да падне од прозор и дали има начин да ја спречам да се качува на прозорци, или единствена варијанта ми е ова што го праам до сеа?
Ке ја изнесуваш надвор кога нема луѓе кога е помирно навечер за да постепено се навикне на средината и не во раце да ја земеш во корпа ке ја ставиш ако немаш специјална корпа за мачиња може и во корпа за алишта со капак да ја ставиш и после ке ја пуштиш надвор. најдобро е навечер. За да не се плаши и од влезот исто можеш да и ја отвориш влезната врата да и дадеш шанса да издушка оклу и да ја запознае средината. Мачката се врзува за простор а не за луѓе. Така да им треба време да се адаптираат на нови средини. А за падот најдобро решение ти е мрежи на прозорите да ставиш инаку мачето ти паднало затоа што најверојатно се полажало или по голуб или по врапче во спротивно не паѓаат така лесно. Мојата мачка преку терасата се качува на прозорот во дневна и чека да и отвориме прозор да влезе дома и до сега не се случило да падне.
Поздрав.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.568
Поени од реакции
22.344
Абе види,јас имав маче и го чував 10-11 години.Немаше никаква вакцина ставено,јадеше секакво јадење некогаш и рипчиња му купував,спиеше дома а се шеткаше и надвор.Ми умре пред две години,не ја најдов ама едно утро не дојде и од тогаш никогаш не се појави.Сега ја имам нејзината ќерка и две внучиња нејзини.

Мачката е многу самостојно животно и не требаат многу секирации околу нив.

Не сакаат да се бањаат ни да им се сечат нокти,само јадење и вода да имаат:smir:

Исто и мојот мачор го чував цели 7 години беше вакцинирано само еднаш јадеше исто што и јас .. Еден ден едноставно исчезна..
А беше неверојатно маче...
 
O

Out Boy

Гостин
Шо убава темааааааа.....

Имав германски рекс, жолто-кафеав, женка, која минатата година омачи мелез од ангорка (еден господ знае кај го нашла за парење) :pos: Така, сега имам големо влакнесто мачиште со влакна од 13 цм (измерено е :pos2:). Да ми текне да го шишам со машинка, колку глувче ќе остане од него.

Инаку, мачката е ептен неверојатно животно. Целосна спротивност на кучето.
Мачката е горделива, самостојна. Може да ја галите додека таа сака. Кога сака да одмора, не нервирајте ја. Без разлика што вие ја храните и галкате, кога сака да одмора, тоа јасно знае да ви го каже. За разлика од нив, кучињата може да ги ’’чукнувате’’ од време на време, а тие пак ќе ви вртат со опашот.

Интересно е што по некој кинески (или индиски) хороскоп, јас сум -мачка :pos2: И навистина се осеќам така: можам да спијам само на стомак и тоа под услов -дланките да ми бидат свиткани како шепите на мачка кога спие :) (извинете што не можам да ставам сликичка од моето меченце.. упс, маченце)...

Најчеста положба за спиење кај мачките :)


German Rex



Angora


очиња-семафорчиња :)
 

lady_QUEER

I love life.
Член од
28 март 2009
Мислења
521
Поени од реакции
28

Сакам да прашам дали ги шишате своите персијки и ангорки?
Најдов на нет дека многу сопственици ги шишаат во салони,досега немам видено шишана мачка,па баш ми е чудно.

Ејјј исто нешто интересантно,замислете перики за мачки.Постои и фликр група ,каде сопствениците си разменуваат слики и фејсебоок група за истите “екстремности“.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
^^ Мхм, сум го видел ова. Интересна е помислата... за тоа како би ги рогал сопствениците кои на своите мачки гледаат како поле за креативен напредок. Глупави луѓе, тоа е се` што имам на ум за нив.
 

lady_QUEER

I love life.
Член од
28 март 2009
Мислења
521
Поени од реакции
28
Шишањето е практично,по кучето знам,сега кога е исшишан е послободен и поубаво се чуствува.А особено за персиски,мислам логично е,недај боже да се сплетка влакното,секако треба да се шиша.А за тоа другото,си во право,ај сега перики за мачки.Плус па и гордост на сопствениците да била со перика нивната мачка видена.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91

Сакам да прашам дали ги шишате своите персијки и ангорки?
Најдов на нет дека многу сопственици ги шишаат во салони,досега немам видено шишана мачка,па баш ми е чудно.

Ејјј исто нешто интересантно,замислете перики за мачки.Постои и фликр група ,каде сопствениците си разменуваат слики и фејсебоок група за истите “екстремности“.
Грди се озбилно :)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Шишањето е практично,по кучето знам,сега кога е исшишан е послободен и поубаво се чуствува.А особено за персиски,мислам логично е,недај боже да се сплетка влакното,секако треба да се шиша.
Но не си во право, тоа е како некој да ти рече ќе ти ја ишишаме косата, и онака само ти пречи, ама всушност тебе ти треба косата од повеќе причини. А и да нема причини, едноставно си ја сакаш на тебе...

... by that
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Шишањето е практично,по кучето знам,сега кога е исшишан е послободен и поубаво се чуствува.А особено за персиски,мислам логично е,недај боже да се сплетка влакното,секако треба да се шиша.А за тоа другото,си во право,ај сега перики за мачки.Плус па и гордост на сопствениците да била со перика нивната мачка видена.
Колку е жално вака да се изживуваат врз животните. А и особено врз персиски мачки кои се створени да се со долго влакно и тоа ги прави персиските мачки прекрасни, ко така сакал да има една мачка без влакна би му ја препорачил ваквата раса



Ем нема да има насекаде влакна, ем ќе заштеди од фризери и ред други глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom