Мачки (општи дискусии)

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Па и обично да е само да не е персиско :) Ич не ги сакам не знам зашо :)
ако ми остане некое маче ке ти дадам...:smir: ама не ме држи за збор дека до сега ниедно маче ми нема останато :(
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Па и обично да е само да не е персиско :) Ич не ги сакам не знам зашо :)
епа оди во стационарот во ново лисиче или јави се, мислам дека и мачки чуваат. Ем ќе спасиш едно, ем (не сум сигурна за ова) ги вакцинираат па тоа не ќе мора ти да го правиш
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
епа оди во стационарот во ново лисиче или јави се, мислам дека и мачки чуваат. Ем ќе спасиш едно, ем (не сум сигурна за ова) ги вакцинираат па тоа не ќе мора ти да го правиш
Вакцината не ми е проблем :) Ај кога ќе одам накај таму, иначе само за маче да идам нема шанси, сепак фала за идеата :)
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Стегни го за врат за да не прета многу, опреми се добро со ракавици и шушкавец и само напред:D
 
Член од
31 август 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
amn be ama se zalete mojta macka doma omaci 5 malenki site se zivi i veke porasnaa koj saka ke mu dadam 1no ama aski se site
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
me interesira dali vo suvata hrana za macki pokraj urinari i druga suva hrana moze da stavam i tableti od pivski kvesec posto gledam gi sakaat da gi jadat, prasanjeto mi e dali bi mozelo da im smeta pokraj drugata suva hrana da stavam i tableti od pivski kvasec, onie sto se prodavaat ne ko kapsuli nego ko gricki okrugli.​
 

Marshmallow

◦Kajganaholic◦
Член од
28 март 2009
Мислења
450
Поени од реакции
25
Јас најмногу сакам маченца малечки..тогаш ми се најмили.
Иначе дома имам две мачки..али најискрено не се грижам нешто многу за нив..тоа сестрите мои по таа работа:kesa:..:toe:можеби затоа што само се легачат и само јадат!Али има и моменти кога ќе седнам и ќе си ги галнам :pipi:
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Ги обожавам многу се итри.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Аииии обожавам мачкиии особено коа се малечкии ...
моментално имам едно ептен малечко ... жолто со бело и си го чувам како очите .. затоа што имам комшија кој чува гулаби и ми ги труе и убива маченцата :nerv::nerv::nerv::nerv::nerv:
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
POMOS


  • Imam nekolku prasanja do cenetiot forum no prvin da pojasnam za sto se raboti.Imeno poveke pati bidejki imam golem dvor pribirav macki,macinja no tie ne mozea da vireat na toj nacin bidejki stalno mi gi truea lugeto koi ne ni treba da se narekuvaat luge tuku DIVJACI.No i pokraj toa sin mi denes mi donese edno malo zlatno macence.Prasanjava se sledni i ve molam ako nekoj ima iskustvo vo cuvanje na macinja vo kuka ili stan vnatre(bidejki ne sakam pak da go pustam nadvor za da ne mi go otrujat). 1.Kade da go smestam vo kukata lete a kade zime 2.So sto da go hranam i dali moze so domasna hrana ili e pozelno samo kupecka 3.Vo sto da go stavam za spienje 4.Pesok dali mu treba,kolku i ako da na kolku treba da mu se smenuva 5.Isproban nacin na vrsenje nuzda nadvor ili pak ako nemoze togas vo sto vnatre.Fala za sekoj sto ke mi pomogne
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
  • 1.Kade da go smestam vo kukata lete a kade zime
  • 2.So sto da go hranam i dali moze so domasna hrana ili e pozelno samo kupecka
  • 3.Vo sto da go stavam za spienje
  • 4.Pesok dali mu treba,kolku i ako da na kolku treba da mu se smenuva
  • 5.Isproban nacin na vrsenje nuzda nadvor ili pak ako nemoze togas vo sto vnatre.Fala za sekoj sto ke mi pomogne
1. Не мора да му одредувате вие место. Самото ќе си одреди. На тело обично по плочки се легачат или по клима. :)
2. Мачките знаат да бидат многу пребирливи во поглед на исхраната. Можеби најмногу ќе и одговара сувата храна, специјална за мачки или па ќе сака нешто домашно како млекце ( што не е баш пожелно да го пие цело време, бидејќи може пролив да има поради недоволно количество ензими ), месо ( пилешко, пилешки џигер, риба ). Не е убаво да се навикне на домашна храна и дехидрати, бидејќи може да ја одбива сувата, а во неа има протеини, витамини, јаглехидрати, минерали итн. што го нема во домашната. Совет, доколку му давате пилешко: кога ќе го варите, ставете и малку зеленчук.
3. Може да спие и на тепих, ако не пушта многу влакна, но немојте во кревет да го пуштате.
4. Песок обавезно. Може да стои во купатило и мачето да го поткарувате кога на друго место ќе изврши нужда и да го однесете веднаш кај песокот. Брзо би требало да се научи таму да си ги врши физиолошките потреби. Песокот ќе го менувате кога ќе почне да мириса.
5. Надвор исклучиво под ваш надзор, но мислам дека нема потреба.

Патем, што да избегнувате да му давате:

- чоколадо и др. слатки работи. Мачката не го препознава вкусот за слатко.
- храна која содржи многу сол и други зачини
- тестенини
- сирово месо. Често доаѓа до појава на цревни глисти
- свињско месо
- претерано млеко
- коски. Немаат никаква хранлива вредност
- грав, грашак
- храна за кучиња. Не доздржи доволно протеини колку што и` се потребни на мачката.
- јетра. Содржи премногу витамин А.
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
ФАЛА ТИ МНОГУ.ЗНАЧИ ПЕСОКОТ НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ ВО БЛИЗИНА КАДЕ СТО МАЧЕТО СПИЕ.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
sveto4aki2 напиша:
3.Vo sto da go stavam za spienje
4.Pesok dali mu treba,kolku i ako da na kolku treba da mu se smenuva 5.Isproban nacin na vrsenje nuzda nadvor ili pak ako nemoze togas vo sto vnatre.
3. Mawecko Зошто да не го пуштаат во кревет? Мачката е најчисто домашно милениче. Постојано се лиже и мие и тоа е сосема доволно доколку хигиената во вашиот дом е на пристојно ниво. Спиење со мачето е најубаво на светот, само внимавајте особено додека е малечко некој да не го згмечи, може да го повреди.

4. Песок се продава во сите продавници за миленичиња, специјализиран, и не е воопшто скап. Детали најубаво ќе ви кажат во продавницата во зависност од песокот, но и да заборавите, доволно е да видите во каква состојба се наоѓа тоалетот на мачето и ќе знаете дали треба.

5. Нема потреба од надвор, но е убаво за мачето да протрча. Кога ќе стане повозрасно и способно да прескокне, може и да замине засекогаш. За жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom