Матура

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Насловот не се брои, датумот само со по 1 збор се брои.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Воведот и заклучокот по колку реченици да имаат отприлика? 3-4? Дека обично немам осет, ги правам големи колку главниот дел и така редовно имам вишок на зборови во есејот.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Воведот и заклучокот по колку реченици да имаат отприлика? 3-4? Дека обично немам осет, ги правам големи колку главниот дел и така редовно имам вишок на зборови во есејот.
Гледај отприлика по 50-100 збора(во твој случај, а можеш и повеќе но да не забегаш.)
 
Член од
11 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
не разбирам зошто се крева прашина околу темата.. јасно е кажано дека ќе биди споредба меѓу два ликови од делот реализам.. единствени дела од реализам се злосторство и казна и чичко горио.. значи споредба меѓу раскољников и горио во главниот дел ќе имате, вовед можи општо за реализам и на крај заклучок.. :)
tocno, na stranata si pisuva u preporaki za makedonski matura deka ke treba da se napravi sporedba megu najmalku 2 lika... koj go otvoril fajlot da vidi ... :D
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
11
Поени од реакции
4
Насловот не се брои, датумот само со по 1 збор се брои.
Не се одземаат поени ако текстот има :

300-550 збора

Се одзема 1 поен од критериум композиција ако текстот има :

290-560 збора

Текстот не се прегледува доколку има помалку од 290 збора односно повеќе од 560

- Во вкупниот број на зборови не се бројат зборовите од насловот.

- Датумите се бројат по еден збор за ден,месец,година. (пример – 16 06.2010 има 3 збора )
 
Член од
20 мај 2015
Мислења
21
Поени од реакции
7
Некој заклучок да ми кажи за есејов Реализам ?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Исклучок од централизираното оценување е вреднувањето на способноста Говорење, за што севкупното оценување според надворешно изготвени критериуми , го реализираат интерно наставниците во училиштето. Оценувањето се реализира во текот на самиот испит и потребно е да има најмалку двајца наставника кои ги употребуваат критериумите во процесот на вреднување на ученичките искази.* Реализацијата на овој дел од испитот ќе започне откако ќе се создадат неопходните услови...

WTF е ова па ?
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
64
Поени од реакции
14
:ojeaa:
Исклучок од централизираното оценување е вреднувањето на способноста Говорење, за што севкупното оценување според надворешно изготвени критериуми , го реализираат интерно наставниците во училиштето. Оценувањето се реализира во текот на самиот испит и потребно е да има најмалку двајца наставника кои ги употребуваат критериумите во процесот на вреднување на ученичките искази.* Реализацијата на овој дел од испитот ќе започне откако ќе се создадат неопходните услови...

WTF е ова па ?
Абе не паничете толку дечки. Што би рекле старите се што лета не се јаде,така и овде.Значи се што ќе видите не е за сега. Конкретно ова би било за полагање интерен македонски јазик,ама бидејќи такво нешто не е возможно,претпоставувам се работи за училишна матура-ако паднеш државна. Ајде нека ни е со среќа денес ,после тестирањево да се сретнеме на исто место нели сепак да видиме што како сме направиле
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Супер поминав, може да се каже лесен тест иако имаше и тешки прашања (посебно извадокот од Странецот). За идните матуранти само ќе препорачам да си го учат правецот и да не се надеваат на пробивање на темата. Темата првпат ја видов денес кога полагав.
 
S

Stivie G

Гостин
Дечки една од темата да не ви беше психолошко социјалните елементи во делата на реалистите Балзак и Достоевски?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
11
Поени од реакции
0
да пашам што мислите дали ќе ми го признаат/прегледаат составот имам напишано 330 збора а се бара од 350 до 500 јас напишав дека имам 355 и + широко пишувам ми фати 3 страни... има ли можност да ми го одбијат составот и да не го прегледаат? како ги бројат зборовите при прегледување или само гледаат колку си запишал ??
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
да пашам што мислите дали ќе ми го признаат/прегледаат составот имам напишано 330 збора а се бара од 350 до 500 јас напишав дека имам 355 и + широко пишувам ми фати 3 страни... има ли можност да ми го одбијат составот и да не го прегледаат? како ги бројат зборовите при прегледување или само гледаат колку си запишал ??
Јас 528 имав и таја у комисија шо беше ми рече да избришам неколку реченици пошо ќе ги броеле зборовите
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Јас на есејот,пишав воведен дел општо за реализмот,претставници и тема на обработка во реализмот,главниот ми беше за 2 лика(по 1 од злосторство и чичко горио),крајот ми беше општо мое мислење за парите,зависта од пари и слично,и заклучок односно последната реченица ми беше поврзана исто со парите и животот.

ДАли е ова ОК ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom