Матура

Член од
4 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
4
ТЕМА ЗА ЕСЕЈОТ АНГЛИСКИ
ОД нова, приватнава гимназија, ми кажа другар, им ја посочиле оваа тема па колку ќе биде вистина ќе видме...
An essay of an invention you couldn't live without
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
неформално писмо, и есејот околу омилен филм,книга :tapp:
ако е вистина имаш частење ама ако лажеш.....:cautious:
од каде ти е информацијава?
и ставрно некој ако знае нешто нека пише околу есејот или писмата :X3:
--- надополнето: 10 јуни 2013 во 14:10 ---
ТЕМА ЗА ЕСЕЈОТ АНГЛИСКИ
ОД нова, приватнава гимназија, ми кажа другар, им ја посочиле оваа тема па колку ќе биде вистина ќе видме...
An essay of an invention you couldn't live without
па и кај нас тука на форумов ја имаше ова тема дадено, демек на некоја професорката и ја кажала....камо да е вистина ја веќе спремив есеј за ова :X3:
сега и за омилен филм/книга да напишам, може и тоа па да се падне
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
18
Поени од реакции
4
Математика ќе има ли потсечена пирамида???
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
L-A-V
ја мислам дека се остава еден ред. Барем ја така го пишувам
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
L-A-V
ја мислам дека се остава еден ред. Барем ја така го пишувам
не би требао да е грешно ако оставиш празен ред или некој ако не остави :) мислам сепак ситница е, ама ако земаат у предвид у п.м. веќе
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
Математика ќе има ли потсечена пирамида???
За математика од се по нешто ќе има, е сега јас ги знам само фигурите на рамнина а за во простор слабо, како и да е формулите ги знам и ќе ги поставам сите барем поен ќе си ќарам :D
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
4
не би требао да е грешно ако оставиш празен ред или некој ако не остави :) мислам сепак ситница е, ама ако земаат у предвид у п.м. веќе
Како и да е не треба да биде грешка, баш е попрегледно кога има остевено празен ред...
 
П

Пепси_

Гостин
би требало ред да се оставе и после dear sir/madam i na krajot yours faithfully i posle ova za imeto ako e formalno
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Математика ќе има ли потсечена пирамида???
Во програмата е целата стереометрија, така што да е одговорот. Од тоа што јас ги решавав тестовите, во тие потешките задачи не сретнав потсечени, само на 1-2 места и тоа кај тие за надополнување...
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
18
Поени од реакции
4
За математика од се по нешто ќе има, е сега јас ги знам само фигурите на рамнина а за во простор слабо, како и да е формулите ги знам и ќе ги поставам сите барем поен ќе си ќарам :D
ако ги знаеш формулите и да знаеш да ги скицираш фигурите ќе решеш не се тешки, инаку погледни ги задачите што се во прирачникот за матуранти математика од Јорданка Митевска мн задачи на претходните матури се од тамо :)
--- надополнето: 10 јуни 2013 во 15:04 ---
Во програмата е целата стереометрија, така што да е одговорот. Од тоа што јас ги решавав тестовите, во тие потешките задачи не сретнав потсечени, само на 1-2 места и тоа кај тие за надополнување...
па не е баш целата само некако нејасно е кажано дали ќе има потсечена пирамида затоа што не е потенцирано како кај конусот прав инаку за да видеш дека не е спореди ги програмите со напредно ниво
 

Kajgana Shop

На врв Bottom