Матура

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Е да, и ја на тоа рефлексивна заокружив. За што означува ставив спознание. А за тоа каква е строфата: строфична/астрофична/хетерострофична?
Астрофична
Бидејќи немаше строфи. Стиховите беа еден под друг како во една строфа :)

Овој дел беше даден за стилската фигура.
Ипак мислам дека е анафора :)
Погледај во овие раце —
два огна,
две реки
темно чекање.
Погледај во овие дланки —
две полиња,
две суши
глуво лелекање.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
За стилската фигура во Небиднина одговорив анафора
Имаше повторување на зборови во почетокот на стиховите
Абе епифора имаше понудено. Ти под Г да не заокружи? :D
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Астрофична
Бидејќи немаше строфи. Стиховите беа еден под друг како во една строфа :)

Овој дел беше даден за стилската фигура.
Ипак мислам дека е анафора :)
aлегорија мисла мдека ставив, а ако имало метафора мош и метафора :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Ме замисливте сега... :unsure:
Подобро да не ја отварам темава додека да добијам резултати :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Да им ебам мамката ставиле снежец и годинка и сега што е деминутив или хипокористица. Па тоа ви е исто бе сероњи, во прирачникот само деминутиви имаше, од што е исто.
Мамката да им ја ебам и за Небиднина. Видов од другарка дека пишала зачеток и ја тоа пишав, прв пат го слушам зборот. А песната ебате сфатливата што беше.
И тоа за Дон Кихот имаше нешто што мислел Сервантес или како беше. Да му ебам матер што мислел.
XVI век бар сум погодил, а ова за Прличев и јас Глигор го пишав.
Па и тоа со строфата беше срање, како алегорија, метафора или епифора. Епифора отпаѓа уште од почеток, ама сега метафора е некоја споредба без зборовите ко и како, а алегориа е продолжена метафора која се користела у басните. Да им ебем матер ако е алегорија еј.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Смешно ќе е да искарам добра оценка, затоа што КНИГА апсолутно КНИГА немам фатено, за разлика од цела генерација шо цела недела живи не ги видов..
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Да им ебам мамката ставиле снежец и годинка и сега што е деминутив или хипокористица. Па тоа ви е исто бе сероњи, во прирачникот само деминутиви имаше, од што е исто.
Мамката да им ја ебам и за Небиднина. Видов од другарка дека пишала зачеток и ја тоа пишав, прв пат го слушам зборот. А песната ебате сфатливата што беше.
И тоа за Дон Кихот имаше нешто што мислел Сервантес или како беше. Да му ебам матер што мислел.
XVI век бар сум погодил, а ова за Прличев и јас Глигор го пишав.
Па и тоа со строфата беше срање, како алегорија, метафора или епифора. Епифора отпаѓа уште од почеток, ама сега метафора е некоја споредба без зборовите ко и како, а алегориа е продолжена метафора која се користела у басните. Да им ебем матер ако е алегорија еј.
не мора да значи дека само во басните е. Во воведната песна од Пеколот ја има.
 
П

Пепси_

Гостин
:pos::pos::pos: ова и есејот ако ми го бодуваат ќе испадне 4ка несекејчи да имам :LOL:
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Со другар ми имаме исти одговори на прашањата со заокружување и исти ни се тие боенките:). Седевме еден до друг, типацот од позади не гледал и ги препишал и тој така.... Може ли нешто да се случи со оглед на тоа дека не се сите точни, забележителни ќе бидат истите грешки? Од лани искуство некој?
 
Член од
28 мај 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Добро е пројде и тоа.Го сликав целиот тест и сега си проверувам,сум згрешил само на 5 места шо се на заокружување плус незнам есејот колку ќе ми го оценат напишав 380 збора.Колку оценка би било тоа? :/

Тоа со Небиднина,беше ептен зафркнато! Од чиста резонанса пишував и баш таму сум згрешил 3 прашања.
--- надополнето: 8 јуни 2013 во 14:38 ---

Јас народен напишав,а овие демунитативи се.Барем така напишаа цел клас
aj prati mi ja slikata od testot :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom