Матура

I

Intex

Гостин
Мхм, шо одговоривте на тоа за Големата вода последното. И претпоследното за која е темата на извадокот ми беше забегано. Се мислев дали мајчинска љубов или почит од воспитувачите.

Кое за Тартиф инаку? Мислам таму немав проблеми.
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Не беше воопшто тешко.Имаше неколку прашања со двосмислени одговори ама во целина добро беше.
Граматиката беше премногу лесна :)

A kazete mi dali se dobiva bodovi ako ti e utnata temata, a imas napisano 400 zborovi
Мислам дека се добиваат неколку бода доколку структурата ти е точно запазена...
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.651
Поени од реакции
9.865
<3 Листот со одговори
Ако и се точни тоа заокружувањата на таа што седеше у иста редица со мене, ондак неам гајле.
Али подосадни 3 саати не сум имал у живот. Доека го пишуев есејот после секои 3 реченици мрза ме фаќаше, по пола саат пауза праев :ROFLMAO: Колку глупости се изнатропав чудо....
Као и да е, 99 % проаѓам. :D
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Ааааааах математика... Нема да има за пресечена пирамида и конус нели??
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.487
Поени од реакции
28.838
се изнамачив со есејон. камо да напишав вчера коа го видов. едвај ми текнуваа глупости да ги тропам за да ја задоволам минималната граница...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
<3 Листот со одговори
Ако и се точни тоа заокружувањата на таа што седеше у иста редица со мене, ондак неам гајле.
Али подосадни 3 саати не сум имал у живот. Доека го пишуев есејот после секои 3 реченици мрза ме фаќаше, по пола саат пауза праев :ROFLMAO: Колку глупости се изнатропав чудо....
Као и да е, 99 % проаѓам. :D
се изнамачив со есејон. камо да напишав вчера коа го видов. едвај ми текнуваа глупости да ги тропам за да ја задоволам минималната граница...
Ех, не го спомнувајте есејов... колку ја тупев за да ја минам границата и ништо паметно не напишав :) цело време едно исто вртев :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ааааааах математика... Нема да има за пресечена пирамида и конус нели??
Ако си математика оновно нема да имаш.
Нема да имате засечени тела, тригонометрија, логаритми, гранички вредноти и изводи, веројатност и толку ми текнува :p
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
ќе има веројатност... него што напишавте кај Чичко Горио првото прашање. Со какво раскажување се служи авторот во првиот пасус или нешто така беше прашањето
 
I

Intex

Гостин
Ако збирот на аглите при едната основа на правоаголен трапез е 1280, тогаш
аглите при кракот што не е нормален на основите на трапезот изнесуваат:

Знам дека темата не е за ова, ама од сите тестови досега ова ми е единственото нејасно. Знам некое штосно правило е, па .... фала ај.:D
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Јас па нопак, ко по обичај отпојќе зборој напишав, шесто збора, се заборајв мајкина му, четири страни напишав за реализмот. Па после редев во заграда непотребни пасуси.. Е сеа муабетов ми е, ако знајт некој да ми кажит, дали требаше и да ги прешкртам? И дали ако си над граница ич не ти го прегледвет или само тие зборој шо се отпојќе ги поништвет?
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Ако збирот на аглите при едната основа на правоаголен трапез е 1280, тогаш
аглите при кракот што не е нормален на основите на трапезот изнесуваат:

Знам дека темата не е за ова, ама од сите тестови досега ова ми е единственото нејасно. Знам некое штосно правило е, па .... фала ај.:D
Да не мислиш 128 зашто 1280 малце тешко да е... Ако е 128 тогаш едниот е 38 а другиот е 152
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
почнавме во 10 и 15 и јас бев готов во 11 и 15 освен со есејот. :) i know right
и после уште 1 сат си се мислев пополека шо да пишам. кај нас препис имаше премногу ... као строго ама ништо. тестаторите се јавуваја за да прашаат шо е точно. -.-

у главном нејкам да видам македонски јазик поќе во животот :)
btw 4ка сигурно. 5ка нема шанси
P.S. кој кур беа прашањата за големата вода? сељаци ... или прашањето за Горио како му завршил животот со илузиите fffffuuuuuuuu .... ТЕРЗИЈА? ЛОЛ ОД КАЈ КУР ДА ЗНАМ ШО ЗНАЧИ ТЕРЗИЈА!!! и она беше реторско прашање :)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.651
Поени од реакции
9.865
Јас па нопак, ко по обичај отпојќе зборој напишав, шесто збора, се заборајв мајкина му, четири страни напишав за реализмот. Па после редев во заграда непотребни пасуси.. Е сеа муабетов ми е, ако знајт некој да ми кажит, дали требаше и да ги прешкртам? И дали ако си над граница ич не ти го прегледвет или само тие зборој шо се отпојќе ги поништвет?
Не прегледуваат.Дозволено е мислам плус, минус 20 збора од границата што е поставена, али ако претераш не ти прегледуваат. А и мислам дека требало да ги прешкрташ. Требало да ја прашаш таа што ве надгледувала. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom