Матура

Дискусија во форумот 'Образование' започната од elektro, 9 април 2010.

 1. Goofy

  Goofy Обичен смртник

  Член од:
  11 август 2016
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  23
  Луѓе како поминавте на енглески?
  Ако некој ги памети одговоририте нека пише, ќе ги споредиме.
   
 2. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  5.030
  Допаѓања:
  3.929
  Не и се плашете толку на матурата,јас на трите предмети(македонски,англиски и бизнис) ги поминав со 3ка,само школскиот сточарство со 5ка,па пак со убави бодови се запишав на факултет
   
 3. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  1.837
  Допаѓања:
  1.209
  Добро, али многу беше двосмислено. Само на параграфите подредувањето ги паметам и последната вежба со дополнување
   
 4. Goofy

  Goofy Обичен смртник

  Член од:
  11 август 2016
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  23
  Можеш по пм да ми испратиш
   
 5. loveanimals

  loveanimals

  Член од:
  10 август 2015
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  12
  Луѓе ај малце помош. Некои можеби ќе помислат дека е рано, но земав да ги разгледувам и решавам тестовите англиски за матура. И како што очекував не се баш лесни и се двосмислени. Некој совет за тоа како да се дојде до точниот одговор, да се добие оценка 4/5 или совет за тоа како да земам и да се спремам за овие тестови?
   
 6. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  940
  Допаѓања:
  2.333
  Англиски прилично е доста лабаво. Кај мене таа што беше шеташе по училни дознаваше одговори точни и ни ги кажуваше, со 4ка поминав. Инаку генерално не може баш за ова многу да вежбаш, нема некоја граматика повеќе е текст, вокабулар, заокружување и надополнување. Треба само да знаеш за пишувањето, тоа што ќе се бара да го погодиш дали е писмо дали е меил итн, и да знаеш како иде редоследот, на тоа обрни внимание.
   
  На loveanimals му/ѝ се допаѓа ова.
 7. loveanimals

  loveanimals

  Член од:
  10 август 2015
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  12
  Фала ти многу и извини што доцна враќам. А некој да има искуство со Историја да каже како било, како научиле, бидејќи тестовите се прилишно тешки?
   
 8. Uchiha Sasuke

  Uchiha Sasuke Sharingan User

  Член од:
  21 март 2013
  Мислења:
  3.514
  Допаѓања:
  7.025
  Не беше тешко историја, прилично многу општи прашања имаше,јас учев од тестовите од претходните генерации ги одоворив од 2009 до 2014 бидејќи матурирав во 2015 така да прашањата беа комбинации од сите минати тестови,потруди се повеќе тестови да научиш и немаш гајле, со среќа.
  p.s. со 4ка положив јас :)
   
 9. thereaper2

  thereaper2

  Член од:
  10 јуни 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Јас на македонски не ги прочитав упатствата и целиот тест, дури и есејот го напишав на печатно, а јас како што си пишувам малите букви (а, е,б...) не ги употребувам, само големи. Ќе ми се признае ли воопшто нешто или само на прашањата на заокружување ќе ме остават?
   
 10. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  940
  Допаѓања:
  2.333
  Од каде тоа дека нема да ти го важат ако е печатно?...кај мене во генерација многу пишуваа печатно и сите поминаа.Искрено и се сомневам колку читаат тоа и запазуваат ама добро, доколку читаат повеќе на содржина обрнуваат внимание.
   
 11. thereaper2

  thereaper2

  Член од:
  10 јуни 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Па пишувало во упатствата дека со ракописно писмо треба да се пишува, а јас не се ни досетив да ги прочитам, која генерација си btw?
   
 12. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  940
  Допаѓања:
  2.333
  пред 2 години полагав матура и првпат слушам за упатство, никогаш ни немаа спомнаа такво нешто.
   
 13. SunnyGirl

  SunnyGirl

  Член од:
  4 јуни 2014
  Мислења:
  43
  Допаѓања:
  8
  Дечки знае некој 5 од колко перцентили е одприлика? Незнам како да најдам тоа...
   
 14. Yolo

  Yolo

  Член од:
  14 јануари 2016
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  13
  Зависи за кој предмет, за сите е различно.
   

Сподели преку: