Матура

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.668
Поени од реакции
10.060
Луѓе како поминавте на енглески?
Ако некој ги памети одговоририте нека пише, ќе ги споредиме.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Не и се плашете толку на матурата,јас на трите предмети(македонски,англиски и бизнис) ги поминав со 3ка,само школскиот сточарство со 5ка,па пак со убави бодови се запишав на факултет
 
S

staycalm

Гостин
Луѓе како поминавте на енглески?
Ако некој ги памети одговоририте нека пише, ќе ги споредиме.
Добро, али многу беше двосмислено. Само на параграфите подредувањето ги паметам и последната вежба со дополнување
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.668
Поени од реакции
10.060
Добро, али многу беше двосмислено. Само на параграфите подредувањето ги паметам и последната вежба со дополнување
Можеш по пм да ми испратиш
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Луѓе ај малце помош. Некои можеби ќе помислат дека е рано, но земав да ги разгледувам и решавам тестовите англиски за матура. И како што очекував не се баш лесни и се двосмислени. Некој совет за тоа како да се дојде до точниот одговор, да се добие оценка 4/5 или совет за тоа како да земам и да се спремам за овие тестови?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Луѓе ај малце помош. Некои можеби ќе помислат дека е рано, но земав да ги разгледувам и решавам тестовите англиски за матура. И како што очекував не се баш лесни и се двосмислени. Некој совет за тоа како да се дојде до точниот одговор, да се добие оценка 4/5 или совет за тоа како да земам и да се спремам за овие тестови?
Англиски прилично е доста лабаво. Кај мене таа што беше шеташе по училни дознаваше одговори точни и ни ги кажуваше, со 4ка поминав. Инаку генерално не може баш за ова многу да вежбаш, нема некоја граматика повеќе е текст, вокабулар, заокружување и надополнување. Треба само да знаеш за пишувањето, тоа што ќе се бара да го погодиш дали е писмо дали е меил итн, и да знаеш како иде редоследот, на тоа обрни внимание.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Англиски прилично е доста лабаво. Кај мене таа што беше шеташе по училни дознаваше одговори точни и ни ги кажуваше, со 4ка поминав. Инаку генерално не може баш за ова многу да вежбаш, нема некоја граматика повеќе е текст, вокабулар, заокружување и надополнување. Треба само да знаеш за пишувањето, тоа што ќе се бара да го погодиш дали е писмо дали е меил итн, и да знаеш како иде редоследот, на тоа обрни внимание.
Фала ти многу и извини што доцна враќам. А некој да има искуство со Историја да каже како било, како научиле, бидејќи тестовите се прилишно тешки?
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Фала ти многу и извини што доцна враќам. А некој да има искуство со Историја да каже како било, како научиле, бидејќи тестовите се прилишно тешки?
Не беше тешко историја, прилично многу општи прашања имаше,јас учев од тестовите од претходните генерации ги одоворив од 2009 до 2014 бидејќи матурирав во 2015 така да прашањата беа комбинации од сите минати тестови,потруди се повеќе тестови да научиш и немаш гајле, со среќа.
p.s. со 4ка положив јас :)
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас на македонски не ги прочитав упатствата и целиот тест, дури и есејот го напишав на печатно, а јас како што си пишувам малите букви (а, е,б...) не ги употребувам, само големи. Ќе ми се признае ли воопшто нешто или само на прашањата на заокружување ќе ме остават?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Јас на македонски не ги прочитав упатствата и целиот тест, дури и есејот го напишав на печатно, а јас како што си пишувам малите букви (а, е,б...) не ги употребувам, само големи. Ќе ми се признае ли воопшто нешто или само на прашањата на заокружување ќе ме остават?
Од каде тоа дека нема да ти го важат ако е печатно?...кај мене во генерација многу пишуваа печатно и сите поминаа.Искрено и се сомневам колку читаат тоа и запазуваат ама добро, доколку читаат повеќе на содржина обрнуваат внимание.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Од каде тоа дека нема да ти го важат ако е печатно?...кај мене во генерација многу пишуваа печатно и сите поминаа.Искрено и се сомневам колку читаат тоа и запазуваат ама добро, доколку читаат повеќе на содржина обрнуваат внимание.
Па пишувало во упатствата дека со ракописно писмо треба да се пишува, а јас не се ни досетив да ги прочитам, која генерација си btw?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Па пишувало во упатствата дека со ракописно писмо треба да се пишува, а јас не се ни досетив да ги прочитам, која генерација си btw?
пред 2 години полагав матура и првпат слушам за упатство, никогаш ни немаа спомнаа такво нешто.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Дечки знае некој 5 од колко перцентили е одприлика? Незнам како да најдам тоа...
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво луѓе ако може збор два за математика државна матура...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom