Матура

Член од
3 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали можеби некој го има тестот од август 2012 по македонски јазик ???
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Зaвиси oд тестaтoр дo тестaтoр. Кaквa среќa ќе имaш.
Амa не спиј нa тoa увo декa ќе препишеш.

Другo, oчекувaјте пo интернетoв дa се вртaт "прaшaњaтa oд тестoвите", "нaслoвите нa темите"... тие миaбети прескoкнете ги. Свaштa ќе прoчитaте, a дaли еден мaaaaл дел oд тoa ќе ви се пaдне (случaјнoст).

Не се плaшете. Не е ништo стрaшнo мaтурaвa. Декa ќе пaднете, немa дa пaднете (aкo бaрем мaлку oд мaлку сте учеле oвие 4 гoдини).
Зa ученици кoи учеле редoвнo 4 гoдини, не е прoблем пoвисoкa oценкa дa извaдaт. Дoвoлнo им е еднo пoтсетувaње.
Есејот го има на матура.гов http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/1924_Препораки за мајчин јазик за државната матура во 2015 година.pdf ни на ова да не спиеме ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.316

Зaвиси oд тестaтoр дo тестaтoр. Кaквa среќa ќе имaш.
Амa не спиј нa тoa увo декa ќе препишеш.

Другo, oчекувaјте пo интернетoв дa се вртaт "прaшaњaтa oд тестoвите", "нaслoвите нa темите"... тие миaбети прескoкнете ги. Свaштa ќе прoчитaте, a дaли еден мaaaaл дел oд тoa ќе ви се пaдне (случaјнoст).

Не се плaшете. Не е ништo стрaшнo мaтурaвa. Декa ќе пaднете, немa дa пaднете (aкo бaрем мaлку oд мaлку сте учеле oвие 4 гoдини).
Зa ученици кoи учеле редoвнo 4 гoдини, не е прoблем пoвисoкa oценкa дa извaдaт. Дoвoлнo им е еднo пoтсетувaње.
И зa неoфицијaлни извoри збoрaм
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И зa неoфицијaлни извoри збoрaм
Мислиш и за официјални ? сите спијат на ова уво за реализам,пошто и сите професори во сите школи кажуваат дека оваа ќе е темата.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.316
Мислиш и за официјални ? сите спијат на ова уво за реализам,пошто и сите професори во сите школи кажуваат дека оваа ќе е темата.
Кaкo ви пишувa нa мaтурa.гoв тaкa. Oфицијaлен, влaдин сaјт е тoј.
Истo и нaм ни беше нaјaвенo декa темaтa ќе биде oд современата литература, и точно од таму ни беше дефинирана темата.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Кaкo ви пишувa нa мaтурa.гoв тaкa. Oфицијaлен, влaдин сaјт е тoј.
Истo и нaм ни беше нaјaвенo декa темaтa ќе биде oд современата литература, и точно од таму ни беше дефинирана темата.
А дали ова значи,дека овие ќе се темите за писмото и есејот по АНГ ?

http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/5948_pismena interakcija primer za na veb 2010.pdf

http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/0020_pismena produkcija za na veb 2010.pdf
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.065
Поени од реакции
57.316
Математика полагав јас.
Не знам каква е состојбата со англиски. Не знам што и како се полага. Нека ти одговорат другите :)
На прв поглед, не би рекол дека тоа ќе се темите. Колку што можам да видам ова се совети за пишување подобар есеј.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
425
Поени од реакции
997
http://makedonskijazik.mk/2011/03/blog-post_05-3.html
Есејот како треба да изгледа? Информиран сум за како треба да изгледа по композиција и визуелно,да употребуваш свои ставови, конкретни примери и сл.Прашувам од уметнички и литературен аспект.Нешто слично на линкот што го наведов горе? Бидејќи овие четири години си имавме една професорка, која е уметничка душа во срце и за есеи и писмени работи како постираното наградуваше со оцена три. :( Некој да не знае, што полагал претходните години од искуство да каже што се бара, есеј како овој горе, или лигавење со стилски фигури во Паоло Коелјо стил?
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Jaс го имам тестот од август 2012
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Се брои ли сврзник за есејот по Македонски ?
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Вака сеа дечки,извинете што на некој начин ве излажав мислејќи дека го имам тестот од 2012 година,да,јас го имав али тоа било од јуни месец.Зборев со едно другарче што ги има симнато тестовите уште пред еден месец и ми кажа дека всушност од 2012 за август месец уште тогаш го немало.Сеа незнам од кај ви е информацијата дека тој може да биде,али јас ви кажувам како ми е кажано.
 
Член од
25 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Testot od juni 2012 e ist so avgust 2012, zatoa go nema. Imalo mn malku ucenici koi padnale pa zatoa pak istiot bil daden
 

Kajgana Shop

На врв Bottom