Матура

Член од
26 август 2009
Мислења
35
Поени од реакции
14
дај фб и мене ме интересира кој е :D

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ај тие што полагаа физика нека пишат ако не им е тешко како ги решиле овие задачи:

- Тело е фрлено вертикално нагоре со почетна брзина v(нула)= 20 m/s. По колку секунди телото ќе се најде на максимална висина h(max)? Колкава е максималната висина? Дадено: g=10m/s на квадрат.
Јас ја решив вака:
h=v na kvadrat vrz 2g = 400/20 = 20 m
t= v/g=20/10 = 2 s
(Не знам дали е точна, многу кратко ми беше решението затоа се сомневам)
- И она со дополнување за дисперзијата.. Таа се случува затоа што _____________________________ зависи од брановата должина. Јас напишав: затоа што БОЈАТА зависи од брановата должина. Вие што напишавте?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ај тие што полагаа физика нека пишат ако не им е тешко како ги решиле овие задачи:
- И она со дополнување за дисперзијата.. Таа се случува затоа што __omelette du fromage__ зависи од брановата должина. Јас напишав: затоа што БОЈАТА зависи од брановата должина. Вие што напишавте?
Тоа е точното :icon_lol:
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Кристијан Про да тоа значи дека си 78 % подобар од останатите матуранти а за оценка зависи од општиот успех на сите матуранти оти по тоа се прави и бодовната скала за оценки, а ова е висок перцентилен ранг па така да би требало да е 4-5
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Дечки, матура интерно значи дека од нашето школо ќе ни бидат тие надгледувачите?
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Decki dali e problem ako na maturu vo delot na zaokruzuvanje e oboena i crvenata linija?
 
М

мојќен

Гостин
aj nekoj sho ima polagano informatika interno,neka kazi sho kako prasanja teorija,programi itn...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom