Матура

Член од
8 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки, на одговорите со дополнување пишував со неракописно, а есејот ракописно.. дали може да го оценат есејот со 0 бодови, бидејќи пишува: Сите идентични или слични текстови, како и текстовите испишани со различни ракописи се вреднуваат со 0 поени?
mislam ne zatoa sto vika "kako i tekstovite ispisani so razlicni rakopisi" a toa e pecatno... i jas imam taka
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Ae , sega sledi angliski , nekako porelaksirano mislam deka ke bide ova , deka pogolemiot del e citanje, razbiranje i povrzuvanje , a za esejot/pismoto vi trebaat samo nekolku predhodno podgotveni frazi i epiteti :D . Zapisete gi na list , 5 min do vc za potsetuvanje i prajte so ke praite :)
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
So mislite, na koja tema moze da vide esejot angliski? Mozno e so olimpiskite igri nesto?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Ae , sega sledi angliski , nekako porelaksirano mislam deka ke bide ova , deka pogolemiot del e citanje, razbiranje i povrzuvanje , a za esejot/pismoto vi trebaat samo nekolku predhodno podgotveni frazi i epiteti :D . Zapisete gi na list , 5 min do vc za potsetuvanje i prajte so ke praite :)
А да те прашам англиски треба да научиме само како се пишува формално/неформално писмо? Мислам есејот се пишува исто како на македонски?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
А да те прашам англиски треба да научиме само како се пишува формално/неформално писмо? Мислам есејот се пишува исто како на македонски?
Да есејот е исто како кај македонски,треба да се запази воведен,главен и завршен дел. Исто така мислам дека ќе биде од 350-500 збора ама не сум 100% сигурен
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
Да есејот е исто како кај македонски,треба да се запази воведен,главен и завршен дел. Исто така мислам дека ќе биде од 350-500 збора ама не сум 100% сигурен
Greshka si od 140-180 zbora e
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
англиски не е есејот како македонски затоа што не е есеј, туку се смета за мал состав од 140 - 180 збора. Отворете на матура.гов.мк и ќе видите :) И да треба да има вовед, главен дел и заклучок, ама во кратки црти.
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ej daj kazete slucajno ako znajte nesto za temata za esejo po angliski ili za pismoto :D
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Епа реков не сум сигурен,така да незнам точно... а ти иначе се читаш??/ 140 збора може само воведот и 1/3 од главниот да напишеш....сигурнно е повеќе
Имаш еден текст 80-100 збора и уште еден 140-180 збора.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 19:20 ---
Ej daj kazete slucajno ako znajte nesto za temata za esejo po angliski ili za pismoto :D
Колку шо знаевме и погодивме за македонски
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
англиски не е есејот како македонски затоа што не е есеј, туку се смета за мал состав од 140 - 180 збора. Отворете на матура.гов.мк и ќе видите :) И да треба да има вовед, главен дел и заклучок, ама во кратки црти.
Дали треба да има аргументи? или само мислење за таа тема?
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
Дали треба да има аргументи? или само мислење за таа тема?
mislam deka toa od tebe zavisi ili pak ke bide navedeno
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 19:26 ---
Епа реков не сум сигурен,така да незнам точно... а ти иначе се читаш??/ 140 збора може само воведот и 1/3 од главниот да напишеш....сигурнно е повеќе
se procitav ne se sekiraj. samo kazuvam kako e. Da, malce se ama tolku se ;)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
англиски не е есејот како македонски затоа што не е есеј, туку се смета за мал состав од 140 - 180 збора. Отворете на матура.гов.мк и ќе видите :) И да треба да има вовед, главен дел и заклучок, ама во кратки црти.
Ај жити мене објасни ми како да напишам есеј (состав) ко јќе содржи вовед,главн дел и завршен дел а ќе биде во кратки црти??? ако имаш нешто напишано дај прати ми по пп,зашто 3 состави напишав сите ми се над 250 зборови:ROFLMAO:
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
Ај жити мене објасни ми како да напишам есеј (состав) ко јќе содржи вовед,главн дел и завршен дел а ќе биде во кратки црти??? ако имаш нешто напишано дај прати ми по пп,зашто 3 состави напишав сите ми се над 250 зборови:ROFLMAO:
Have we lost our social lives due to modern technology?

Since 1990s till the Milenium we haven't felt the influence of computers although we all had one. However, with the development of technology we started to discover what it is about, what modern technology offers and why it's so interesting. That development affected people's life.
As we were searching answers for all this questions we become trapped in that world of modern technology and lost our social lives we had in the real world, with real friends. Thus, we didn't just lost our social lives, we lost the interest of having one.
On the other hand, this modern technology and the development of computers have positive sides. Now, the internet is something we can't live without. Everything we need is there, closer than it really is. Even the social events are now on the internet and that lack of social life is replaced by them.
As time goes by we'll all understand what happened, what we've gained an what we've lost. Till than we'll stay trapped in the internet world and surrounded with technological devices - our new best friends
eve ova tocno 180 ima i vo 4 dela e (2 vo glaven)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom