Масони

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
колкава е масонската плата?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Mislam deka e kolku na Jomo Keniyatta sto mu bese, ama im ja davaat vo italijasnki liri.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
колкава е масонската плата?
Многу висока, не мислам дека може да се измери. Непреценливо богатство! Кога некој ќе може да стави бројка на духовниот развој - тогаш ќе може да одговорам поконкретно.
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
колкава е масонската плата?
K.r u g.z, a bogami i u mozok, sekoj den imas besplatno... a pari...pa ke ti dadat, normalno, kolku sto ti treba...(u princip "sekomu spored zaslugite", pa ste go gledale toj film, "VALjDA" u SFRJ...)

Многу висока, не мислам дека може да се измери. Непреценливо богатство! Кога некој ќе може да стави бројка на духовниот развој - тогаш ќе може да одговорам поконкретно.
„ПУУ... ПИЧКО МАСОНСКА“ - рече Џанго Сапун, во „Балканкан“ - И Јас целосно го подржавам... Дотичнот лик, е стварно криминалец и најдолен тип, ама имаа и од него подолни, па и тој ги презира...
У секој случај, терајте, бе буљаши... додека можете, па ке видиме кој ке испадне појак...
Јас се извинувам на помладата форумџиска популација, зошто немам доволно време, да ги едуцирам за замките на масонството, меѓутоа они се во принцип доволно интелегентни, и нема да се излажат...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Многу висока, не мислам дека може да се измери. Непреценливо богатство! Кога некој ќе може да стави бројка на духовниот развој - тогаш ќе може да одговорам поконкретно.
Прашувам оти сакам да се пикнам на работа во таја масонска фирма, имам возачка категорија Б знам англиски и работа со компјутери.
Нешто на пример како служба за набавки за канцелариски материјали или да му внесвам во Ворд Ексцел текстови и податоци или како шофер а со малку обука би можел да му го одржувам и работам парното греење во канцелариите.
Зато прашвам колкава плата дали има здравствено и пензиско осигурување и од колку отвараат (почнуваат со работа)
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Еј па ја сум роден за у тие масонски редови незнам баш да редам цигли ама добар сум у ковање , ке работам хонорарно немора да ме пријавите , по потреба .
Ако има работа викајте , не бива без пари и моќ они се све у животов.
 

The Healer

Исцелителот
Член од
19 февруари 2009
Мислења
139
Поени од реакции
7
Имаше статија од Големиот мајстор на македонската ложа во глобус. Не знам дали ја фативте :) Добри работи имаше кажано. Инаку на саем за книга има најмалку 3 - 4 книги за масони - за тие што се заинтересирани да читаат :D
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
вчера бев на саем и ја купив книгата МАСОНИ - Бревијар за древното братство од ЈОВАН БРИГИСКИ.
во неа највеќе се зборува за југословенските масони, македонските масони и има кратка историја за формирањето на Големата Ложа на Македонија, со текст одобрен за оваа книга од истата. Ви препорачувам да ја купите има многу интересни работи во неа. Ја издава КУЛТУРА
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
вчера бев на саем и ја купив книгата МАСОНИ - Бревијар за древното братство од ЈОВАН БРИГИСКИ.
во неа највеќе се зборува за југословенските масони, македонските масони и има кратка историја за формирањето на Големата Ложа на Македонија, со текст одобрен за оваа книга од истата. Ви препорачувам да ја купите има многу интересни работи во неа. Ја издава КУЛТУРА
А која е цената?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
мислам дека беше 250 ден ама не ме факај за зборн - ја извадив цената
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Се`уште стојам зад ставот дека масонеријата е, de facto, псевдо-религија. Причините ги изложив во претходните дискусии. Се исклучив од дискусијата со одередената личност поради процедурални причини. Ама гледам се осилија слободниве зидари со „З“ и се распашаа небаре форумов е нивни. Многумина (многу добро информирани) покажуваат дека масонеријата е култ и е неспоива со исповедувањето на еден личносен Бог кој нема (ама баш никаква!) потреба да се именува со супститути како „голем архитект. “Освен за масоните, разбира се, пошто не им ујдисува муабетов. Исто како што Македонија има свое име и е навредливо е да се именува како „бивша Југословенска република.“ Nomen est omen = Имињата се знаци. И тоа многу јасни. А „слободните зидари“ можат да „дрват“ за атрибути за Бога исто како и Грците со атрибутите (или додавки!) за „Северна“, „Горна“,„Нова“, итд. Македонија.

Да појаснам веднаш: постов е наменет за мнозинството на форумов кое бара одговори на многу суштествени прашања и кое не е дел од масонската организација. Бидејќи масоните се` знаат ним по дифолт не им се обраќам. Арно ама се изначитав масонски ЕПП пораки за фантастичната , „непрецелнилва вредност“ (wow!) на масонската награда. Оние што сакаат сериозно да ја видат таа „непрецелнилва вредност“ нека ги погледаат фактите за ложата П2 , Алистер Кроули (33ст. масон) и сличните „непpeценливи вредности“ на „слободното зидарство“. Она де, контемплативното, фраерско зидарство, со „З“. Во Македонија (според стандардот и слава Богу!) има се`уште обични, неслободни ЅИДАРИ – со уникатно, македонско „Ѕ“. Да, македонските ѕидари (со „Ѕ“) ептен не се слободни! Глава не можат да кренат и бел ден не можат да видат. Зависат од многу фактори. Најповеќе од тоа дали ќе најдат работа да си ги прехранат фамилиите. И бааѓи ми се посимпатични од оние „зидари“ со „З.“ Можеби дека нашиве обични, зависни ѕидари не комуницираат со ракавици, а особено не бели. Онака голораки баш ги сакам повеќе! Башка, бели ракавици носат само батлери и слуги. ОК, и Тито. Е добро, еве се исправам – слуги и хохштаплери.

Би сакал да ги охрабрам оние кои на форумов бараат одговори да ја проверуваат секоја информација и да ја бараат вистината со чисто срце и совест, без страв, и секако без никакво чувство на инфериорност! Особено кога масоните (кога ќе им снема аргументи) нервозно ретерираат дека „Вие не сте масони па не знаете!“. Демек, „Мал си па не разбираш“. Фала многу за таквите „факти,“ дечки со „З“

Поздрав до сите НЕМАСОНИ на форумот! :eek:lee::eek:lee:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Dokolku nekoj nastapuva so veke odnapred opredelen stav,svoj licen so svoj pogled na nestata pri toa ne sakajki da go izmeni istiot iako od sprotivna strana ke mu bidat izneseni fakti i poinakvi gledista od negovite mislam deka e bespredmetno da se dokazuvame megjusebno i ubeduvame.Moj stav e deka sekoj ima pravo na sopstveno mislenje bez ogled kakvo i da e i iako licno moze i da ne se slozuvam jas istoto go pocituvam kako stav na odredena individua.Vo toa e mokta i silata na masonerijata da se respektira i pocituva individuata a od druga strana sekoja edinka e otvorena za ucenje i steknuvanje na novi soznanija bez kompleks deka istite ne se najmudrite i najnacitanite od site.Ve molam bidete blagodarni na mislenjata na masonot koj vi gi iznesuva svoite gledista oti izvorno ja imate taa privilegija da opstite so drugata strana bez ogled dali ke se slozite so nego ili ne.Sirete gi svoite vidici oti znaenjeto e sila a drugoto temnina.Neka bide svetlina vo dusite na site ovdeka prisutni.Pozdrav
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Sirete gi svoite vidici oti znaenjeto e sila a drugoto temnina.Neka bide svetlina vo dusite na site ovdeka prisutni
Темнината ја створија (или светлината ја угаснаа, сеедно) самите такви здруженија, организации...таа не е производ на обичните луѓе кои не членуваат во нив.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
масоните се кројачите на новиот светски поредок, тие колку и да кажуваат се припадници на новата религија која го чека пристигнувањето на сатаната или во некои религии познат како деџал, кој ќе владее со светот и ќе биде едноок..

сето тоа е она на кое тие не наведуваат, а за да се биде дел од нив не е лесна работа, според мене македонциве само си замислуваат дека се дел од таа организација или дел од вистинските масонски движења, но тие се само нивни марионети и ништо повеќе, само се во нивна служба а за парите и платите, не може масон да има плата, бидејќи како прво тој самиот не знае колку пари и имање поседува, и како второ тој не е во тие редови поради својата желба за пари и имање, туку едноставно поради својата желба за надвласт над другите и желба за моќ!!!

.....
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
масоните се кројачите на новиот светски поредок, тие колку и да кажуваат се припадници на новата религија која го чека пристигнувањето на сатаната или во некои религии познат како деџал, кој ќе владее со светот и ќе биде едноок..

сето тоа е она на кое тие не наведуваат, а за да се биде дел од нив не е лесна работа, според мене македонциве само си замислуваат дека се дел од таа организација или дел од вистинските масонски движења, но тие се само нивни марионети и ништо повеќе, само се во нивна служба а за парите и платите, не може масон да има плата, бидејќи како прво тој самиот не знае колку пари и имање поседува, и како второ тој не е во тие редови поради својата желба за пари и имање, туку едноставно поради својата желба за надвласт над другите и желба за моќ!!!

.....
Прочитај ја книгата МАСОНИ - Бревијар за древното братство од ЈОВАН БРИГИСКИ.
Има се убаво објаснато, се збори за југословенските и македонските масони, но има и општо за масонството во светот.

Пред да се регистрирам ги гледав дискусиите за масони и видов дека Зидарски и уште некој се масони. Едно прашање до нив, ако можат да потврдат

Седиштето на Големата Ложа на Македонија се наоѓа во Стара Скопска Чаршија и е отворена за посетители, немасони, и разговори со членовите на ГЛМ.
Дали е точна оваа информација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom