Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
По таа логика - може да најдеме илјадници написи и книги кои зборуваат дека евреите се пониска раса и дека треба да се уништат.
Истотака - може да најдеме стотици книги кои велат дека ние не сме македонци, туку нешто друго... и? Дали нив ги користиш како извор на информација и дали би го презентирал јавно тоа што тие книги го пишуваат или ќе го споредиш со другата информација која ја имаш, со личното убедување и со фактите?
Неинформираноста е она што не уназадува...
Има една поговорка - Единствено што е пострашно од тоа да не знаеш, е да си мислиш дека знаеш.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
eve jas ne gledam emisii i ne citam vesnici pa mojov stav ke go svedam na vasive postovi znaci spored mene masonsvoto e edna grupa na luge podelena na poveke okruzi vo koi ima po eden vojvoda i site tie imaat zaednicka cel MOK sakaat da bidat robovladeteli na ostanatite luge koi im gi vrsat site drugi raboti (necesni i valkani ) mnogu masoni niz istorijata bile vidni licnosti kako vo evropa taka i vo sad sepak tie se zalagaat za visok moral i patriotizam lubov kon semejsvoto i pocit kon pretcite
no isto taka niz vremeto tie od razni luge i lica se ozoglasuvani za svoite nameri i vo svoite veruvanja pa nie denes ne mozeme da kazeme so sigurnost sto se tie bidejki ni eden mason ne kazal so se i koja e nivnata cel osven ova gore navedenovo koe jas go protumaciv nekako
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
CELTIK - ајде да ја разгледаме горната твоја изјава, ама со факти... може?
Прво - од каде идејата дека сакаат да се робовладетели на останатите, кога основната идеја е промовирање на рамноправноста на сите и слободата на мислење и говорот?! Основни промотери на демократијата во историјата биле масоните, односно - најзаслужни се за промената од феудализам во демократско општество!
Второ - велиш - дека ниеден масон не кажал каква е целта на масонството... Напротив - илјадници масони имаат кажано каква е целта, дури и јас тука објавив еден подолг текст на таа тема (ама пусто, кој да чита). Има илјадници книги, објавени од масони, има илјадници сајтови на Големи Ложи по светов, каде што може јасно да се прочита што е целта, што точно претставува масонството и слично. Масонството е присутно во јавноста веќе 300 години! Не е тајна организација.
Трето - велиш - "тие" се озлогласувани за своите намери и верувања, па не можеме да кажеме со сигурност што и како се...
Ајде и тука со факти малку...
Кој се озлогласени? Моцарт, најголемиот композитор во историјата? Или Бетовен? Или Франц Лист? Или можеби писатели како Толстој, Достоевски, Иво Андриќ, Мирослав Крлежа, Емил Зола...? Можеби поетите како Гете или Роберт Брнс? Или се озлогласени филозофите како Волтер, Дидро, Бејкон? Да не се озлогласени пак научниците како Исак Њутон, Александар Флеминг, или можеби основачот на црвениот крст - Хенри Дунан?
Како да ти кажам - кој од кој по озлогласени луѓе, да ти е срам да бидеш во нивно друштво... се кој од кој поголеми робовладетели и тирани...
Ајде сега да направиме една друга споредба... кој се бил против масонството низ историјата... Хитлер, Мусолини, Генерал Франко, Папството (во одреден период, заради промовирањето на еднаквост на сите без оглед на верата и нацијата), Сталин, или грчкиот генерал Метакса... многу добро друштво, нели?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
zidar majstore
zosto masonite vladeat so svetot
sto sakaat da napravat od svetot oni
dali sakaat da go unistat ili da go spasat
koja e sustinata
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Прочитај наназад по темава, мислам дека вчера пишав што е целта и идејата на масонството... да не се повторуваме непотребно, цел ферман испишав за тоа.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
majstore
znaci ako sme celiot svet masoni nie ke bideme najjaki
i site srekni i bogati
dali e vozmozno
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Корка - не знам што дефинираш под "најјаки" или под среќа и богатство...
Дали е возможно? Не. Затоа што многу народ има, многу малку луѓе има по светов...
Колку луѓе лично познаваш кои се искрени и чесни луѓе, предани верници, посветени на семејството, посветени на напредокот сопствен, на своето семејство, на заедницата во која живеат и на општеството во целост? Колку луѓе знаеш кои се посветени на унапредување и усовршување на човештвото? Колку луѓе знаеш кои се толерантни кон сите останати, кои сметаат дека секој човек е еднаков на секој друг, без оглед на раса, нација, вера, политичко убедување?
Размисли за тоа - и направи си сам сметка...
 

WondeR`

Дипломат
Член од
2 февруари 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Кратко и јасно ќе напишам за улогата на масоните во светот.
Постовите за да не ги пишувам пак ќе ги копирам од друг форум.
Некои мислат дека масоните се политички настроени и ја водат политиката на таен начин во една држава, некои мислат дека се обична организација, секта која е вид на нова религија.

Али масоните се група луѓе која ја ценат духовната вредност кај една човек. Тие се финансиски, духовно стабилни луѓе кои задачата е да помагаат на другите кои им е потребна помош. Нивната помош ја пружат тајно, не прават рекламации бидејќи ќе се изгуби дел од вредноста на одредената помош.
Еден масон мора да знае дека порано бил никој и ништо, и кога му е потребна на некого помош тој да се потцети дека бил ист како него и сега негов ред е да помогне. Масоните не се самобендисани, не си даваат важност, туку со нивниот постигнат успех помагаат максимум на тие што и е потребна помош. За нивните задачи кои ги имаат како членови на масоните има посебни рутали кои се прават при влегување на секој нов член во организацијата, нормално не се јавни и нема да се говори за нив.
Масоните се еден вид приватен клуб, братство. За човек да стане член на масоните мора да покаже интерес и сам да се пријави, најдобар начин да покажеш интерес дека сакаш да членуваш во таа организација е да познаваш човек кој веќе е масон. Масон не смее да дава покани на човек, на тој начин може да го изгуби своето членство.
Од како човек ќе се пријави за членство во овој приватен клуб, масоните формираат комисија која ќе го следи на еден начин кандидатот, односно се прават средби со неговата фамилија, се прават разговори со кандидатот од одредени теми, да се видат неговите ставови дали се поклопуваат со ставовите на масоните, бидејќи сепак тоа е група на истомисленици.
Еве некои други критериуми за членство.
- Да се биде маж, над 21 година (само некои јурисдикции бараат 18, а многу многу ретко условот е 25, зависи од земјата во која се наоѓаш).
- Неосудуван и да не си моментално под никаква истрага
- Да веруваш во Виша Сила (Supreme Being), без разлика на која религија припаѓаш - мора да веруваш во Бог (онака како што ти си го дефинираш за себе)
- Да веруваш дека добрите дела се наградени, а грешните казнети (од Бог, односно од таа Виша Сила).

Значи во секоја држава си има голема масонска ложа, таа масонска ложа е поделена на локални масонски ложи. Масонските ложи имаат свој мајстор на ложата кој неговиот мандат трае една година, а неговото бирање се прави преку гласање на самите членови во братството. Кога на некој мајстор му измине мандатот тој станува passt master и тој е еден вид советник на наредниот мајстор на ложата.
Реков претходно дека државата има голема ложа која е поделена на локални ложи, е сега таа главна ложа има пак главен мајстор кои мандатот му трае две години, тој може да биде избран повторно за голем мајстор, но по неколку мандати на други големи мајстори не може пак да биде избран.
Масонскиот мајстор не може да ти нареди нешто да правиш, но може да посочи за тоа што го правиш не е масонско или е масонско, значи мајсторот не е лидер и да наредува, тој е еднаков со сите, али има право да одредува чива постапка е во право, а чива не е, има право да интервенира кога во некоја локална ложа има проблем.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Papacy and Freemasonry, a Speech by Monseigneur Jouin, December 8, 1930


Papacy and Freemasonry, those are the two powers active throughout the world and each is seeking to dominate it. The solution of the struggle taking place between them is, at the present moment of the utmost importance; for we are face to face not only with the crossroads of history but also with a radical transformation of humanity itself. Either Roman Catholicism will lift us up again to the level of Christian civilization or else Judeo-Masonry will drag us down the path of barbarism and decadent paganism. The whole world oscillates between the two: Christianism and Paganism. On December 8th, 1892, Pope Leo XIII wrote to the Italian Episcopal Hierarchy: "It is necessary to fight Freemasonry with those weapons of divine faith which in past ages vanquished paganism."
Moreover the Papacy and Judeo-Masonry are both so fully conscious of the diametrically opposed parts that they are playing that they assume that from it must issue the political, economic, intellectual and religious future of individuals as well as of nations. It is a fact and the better proof of it is their irreducible antagonism toward each other.
What is, indeed, Judeo-Masonry today if not the concentration and mobilization of all evil forces? This Sect with its threefold claim of being Counter-Church (against the Church), Counter-State (against the State) and Counter-Morality (against traditional morality) takes pride in being above all and for all times the enemy of the Catholic Church; one of its rallying calls is that of Tigrotto, one of the Alta Vendita chiefs who, in 1822, proclaimed: "Catholicism must be destroyed throughout the whole world." With Tigrotto also the anti-Catholic plan is expressed thus: "Let us conspire only against Rome." Is this not expressed in an identical manner in the German "Los Von Rom" or in the English: "No Popery?"
Monseigneur Gay, having been assigned by the Council of the Vatican the duty of writing "A Memorandum on Secret Societies," gave the following striking definition of Freemasonry: "It is evident that in a general way, this doctrine of Freemasonry is not only a heresy, nor even the totality of all heresies, which find in it a haven; it is a fact that Masonry goes beyond the limits of what constitutes what is generally ascribed to the word 'heresy,' for it allows full play to the commission of outrageous perversion. Freemasonry is indeed the abyss of all errors, the well of perdition."
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Масонски симболи




Обелиск во Балтимор,САД


Катедралата Santiago de Compostela,Шпанија


Торино,Италија


Парис-стаклената пирамида во Лувр која наводно е составена од 666 стаклени делови.



Кипот на слободата во Њујорк,подарок од француските масони и го симболизира пламенот на "просветлената" елита.
 

Voice of Jericho

Twisted Firestarter
Член од
13 септември 2008
Мислења
301
Поени од реакции
137
Мене татко ми ми кажуваше за масоните дека се нешто најмоќно што мозе да биде на планетава, зборам најмоќно во пари и мозок. Исто ми кажа дека Буш, сеа Обама, иако си мислиме дека е најврховен во цела Америка, позади него стои многу поврховна дружина наречена Масони. Колку би се согласиле вие со ова, не знам. Инаку интересни факти и слики видов сега на темава.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Да ви препорачам една книга Vilijam Saton - Iluminati. Книгата изобилува со историски податоци од создавањето на илумиинатите, како од пред нашата ера се започнало обожувањето на сатаната и како сета таа традиција се продолжува до денешнава нова доба, се разбира дека порано биле нарекувани со други имиња и се појавувале во различни форми како секти, магии ,култови кои го обожуваат сонцето и некои богови но во сета основа како и кај нив и кај денешните илуминати и масони лежи обожување на сатаната и воведување нов светски поредок во кој ке ја има еден апсолутната власт а тоа е доагањето на антихристот .
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Масонски симболи


Најпознатиот обелиск во светот,Вашингтон


Прага


гроб во Келн,Германија


Хамбург,Германија


црквата Св.Ана,Будимпешта,Унгарија


Венеција,Италија


Словачка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom