Масони

Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski- vikas deka dzordz bus ne bil mason koga ima sliki na internet kako go pravi pozdravot na masonite so rakata (pokazalecot i maliot prst dignati a drugite 2 svitkani i ima sliki kade so e slikan so masoni:toe:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Cudo - тоа воопшто не е масонски поздрав :pos2:. Поздравите и знаците за распознавање не се прават никогаш јавно, тоа е основно правило.
Буш (и сегашниот и татко му, дедо му и пра-дедо му) се членови на Skull&Bones, тајна организација, која нема никаква поврзаност со масонството.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
dobro zidarski ne sum protiv masonite a najmalku protiv tebe.
sakam samo poveke da znam za niv,.2 dena go citav cel forum mi istekoa ocive po cel den pa barav po strani po internet sakam da naucam nesto za niv.......a i bogami od ovoj forum nauciv nesto poveke.i sega sakam da zemam literatura imam zapisano desetina knigi koi se spomnati vo forumov a i od drugi strani na internetima nekoi raboti so ne mi se jasni ama da procitam pa ke vidam so ke zaklucam za ovie luge oti imam slusano mnogu muabeti baska od internet zagovori,ubistva,vladeenje so svetov itn. a za templarite bas nisto ne znam i sega se zainteresirav pa ke baram nesto da citam.ako mozes da mi kazes nekoja kniga kako pomos od tebe da ne lutam....a za pozdravot imam gledano po internet sliki deka toa bil kako pozdrav na masonski na slika gi imase i na swarceneger nekoja zena i ne znam uste koi drugi ne mi teknuva.....i ako ne e masonski mislam znaes za koj pokret so rakata ti zboruvam kazi mi kakov pozdrav e toj..ako znaes? a mislam deka znaes..ok zasega tolku pa ke vidime ponatamu:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Знам за кои слики зборуваш и за поздравот, но тоа не е масонски поздрав воопшто (а да не зборуваме што дотичните фотографии кои циркулираат по интернет повеќето се обработени во фотошоп). Масонските поздрави се различни и не се покажуваат никогаш јавно, ниту пак се поздравуваат двајца масони меѓу себе во јавност со соодветните знаци, баш за да не се оддадат непотребно.
Од она што ќе го најдеш како литература и на нет и по книжарници, веројатно е дека 1 од 20 книги ќе биде адекватна и квалитетна литература со квалитетни проучувања, а останатите ќе бидат разно разни теории на заговор и измислици. Нема да те убедувам кое е вистинито, а кое не - тоа е твој избор и твое право. Само секогаш, се што ќе прочиташ, провери го од неколку извори и спореди ги основните факти.
Ако сакаш во врска со нешто конкретно да разговараме, слободно пиши, секогаш сум тука за дискусии.
Поздрав,
Зидарски
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
a kakov togas e toj pozdrav so rakata mnogu vidni lugje go pravat(spored mene masoni od rekla kazala so sum slusal i gledal) go ima i na poveke strani na internet pisan kako pozdrav na masonite(spored mene toa e glavata na lucifer dvata krenati prsti se rogovite na lucifer) sto im znaci toj pozdrav ustvari......:toe: i
do kade e makedonija so masonstvoto vo svetot dali si zapoznaen(onaka cisto informativno) imaat li nekakvo vlijanie vo svetskata masonerija
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Cudo - тоа што се нарекува "главата на луцифер", и што циркулира по нет на разно-разни фотографии е чист фотошоп. Имаше една таква дискусија мислам дека и тука пред некое време... Ниеден светски политичар (особено не од САД), не може да си дозволи да направи таков знак, кога во САД, политичарите се бираат токму од религиозното јадро на земјата... ама нејсе, тоа е веќе друга тема и оддалечува од оваа.
Двајца масони кога ќе се сретнат се поздравуваат на соодветен начин и имаат соодветен начин на распознавање. Но тоа не е таков банален знак каков што спомнуваш ниту пак се прави јавно, уште помалку пред камери на разни собири.
Од последното прашање, можам да заклучам само дека немаш познавања од масонството воопшто... што значи влијание во светската масонерија?! Ако зборуваш од аспект на "заговори", тогаш или не си прочитал што се имам напишано на темава, или не си разбрал доволно...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ако сте чуле за елунаматите се треба да ви е јасно за масонството....
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski- ja se te razbiram
kako prvo ti rekov deka nemam nisto procitano sega tek ke pocnuvam da citam za masonite(sega za sega sum LAJK-samo od muabeti i od internet).i koga go pocnav muabetot ne rekov deka jas sum ekspert za masoni tuku kazav deka ne znam nisto.eve da receme sum slusnal nesto ama da ti kazam i deka ne mu veruvam na sekoj dodeka ne ispitam(od kade da znam za tebe deka si ti mason vo kanada koga ni te znam ni te poznavam ni pak na slika te imam videno)takov sum i po priroda.ja procitav se so e od tebe napisano so fakti so teorii super ne mozam da se sprotivam oti nisto ne znam(a kako prvo mi izgleda se realno toa so e od tebe napisano)prvo sakam da procitam pa posle ke pravime muabet koj do kade e a mislam deka i posle toa ke imame nekoi sprotivni mislenja oti sigurno ja ke procitam edno a ti ke mi kazes drugo......jasno mi e toa deka nikade ne ja pisuva vistinata a i ako ja pisuva toa nema da bide tajna organizacija.
i uste nesto-nesto poveke so nauciv za masonite e ova od tebe pred toa vrska nemav ama ti vikam ne mozam da ti veruvam dodeka ne procitam (od kade da znam moze i ti me lazes)znam deka pravata vistina za niv nikogas nema da ja doznaam se dodeka ne vlezam i da bidam vo drustvo so niv---toa e najpravata vistina----
ama ti vikam drugo mi e muabetot sakam da procitam i da razberam nesto poveke :salut:za niv

i uste nesto-mnogu me nervira kako nekoi so gi ima na forumov pisuvaat kako se da znaat za masonite a objasnuvaat vo edna recenica---vrska nemaat--- samo slusnale i kazuvaat tuka(so bilo kako bilo)kako oni vcera da ispadnale od tamu
masonite voa praele toa pravele a nikoj ne znae so pravat vsusnost
a ima dvajca ili tojca so pisuvaat po edna recenica a recenicava vrska nema
zatoa prviot moj post se odnesuvase do tebe zidarski oti mislam deka imas najgolemo poznavanje na ovaa tema od ostanatite.
e na primer zapazigo kolegava so pisal
:tapp: :pos2::pos2::pos2:
Ако сте чуле за елунаматите се треба да ви е јасно за масонството....
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Да, да, колегата се изјасни... :uvo:
Те разбирам потполно и ми е јасно дека човек колку и да објаснува за оваа тема, секогаш ќе остане еден превез, пред се затоа што откако постои масонството има контроверзии во врска со него.
Затоа и реков на почетокот - читај секаква литература (и за и против), но секогаш, секогаш проверувај ги фактите. Ако некој напише книга од 400 страници со разно разни теории, а најосновните факти му се погрешни, тогаш тешко дека можеш да го сфатиш сериозно сето она што го има напишано.
Историјата е субјективно толкување на објективните факти и настани. Прочитај се што можеш, сечие мислење е валидно - но секогаш прави анализа според фактите и неоспорните податоци.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
e sega malku me zbuni:nesum::uvo:
treba znaci da ja preispitam cela istorija odnovo i so znam i so ne znam od isus navamu sose cela biblija za da gi znam koj se vistinskite fakti
ali da ti kazam ke pocnam zasto me interesira
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-eve edno prasanje so mi tekna sega po vtor pat koga go procitav tvojov post

зошто одкога постои масонството како братство има контроверзии во врска со него?????????:nesum:

 
F

FallenHypaspist

Гостин
Се надевам мислеше илуминатите :pos2:
Погрешна транскрипција љољ:D Илуманати точно..

zidarski-eve edno prasanje so mi tekna sega po vtor pat koga go procitav tvojov post

зошто одкога постои масонството како братство има контроверзии во врска со него?????????:nesum:

А од кога постои?

Хех и мислам сигурно нема да не скинат масоните за едни бани постови....освен ако Црвенковски не ја отвори темата:toe:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
zidarski-eve edno prasanje so mi tekna sega po vtor pat koga go procitav tvojov post

зошто одкога постои масонството како братство има контроверзии во врска со него?????????:nesum:

А зашто Масонството се смета за „тајна организација“ кога сите ја знаат ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom