Масони

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Член од
25 јули 2013
Мислења
118
Поени од реакции
97
Очекувам да се објасни и зошто :)
зошто никој масон не зборува надвор од својот круг а и + кодови за атентати, скришни места... ова вас логично ви изгледа?
местото иако изгледа мистично немора да значи дека нешто тука се дешава
братот само сака да си напрај своја легенда и да го подупи в мозок народов :tapp:
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
зошто никој масон не зборува надвор од својот круг а и + кодови за атентати, скришни места... ова вас логично ви изгледа?
местото иако изгледа мистично немора да значи дека нешто тука се дешава
братот само сака да си напрај своја легенда и да го подупи в мозок народов :tapp:

Се слагам. И со годините исто има грешка. Минимум е 21 година, а препорачливо е над 25. Има исклучоци за под 21 година, само ако масон сака да стане син на масон или некој од фамилија. За тоа со мистичната куќа, да, се слагам. Но, се знае дека масонската ложа е некаде во чаршија. Чист обид за дигање репутација на сајт.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
нашите македонски масони се лигуши и ништо повеќе, а инаку како прво,ниту еден масон во светот,не ги кажува мистериите и плановите нивни, а нај глупост е тоа што го кажува за атентатите,алоооооооооооооооооо ниту еден масон во светот не смее да писне за овие работи доколку е точно ова што го кажува типов..:facepalm:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
не сум знаел ,ама во РМ има и еден муслиман во масонската ложа,а човекот живее во мојто град и се знам многу добро,ама не ни сум претпоставувал дека е толку `високо`.Го затекнав на основачкото собрание на едно друштво слично на масонството(но послабо),а интересно еден од претседавачите имаше чуден прстен и кога го прашав рече дека е и во темпларите.Значи секој секаде членува......
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Порано во еден весник одеше плус додаток еднаш во неделата, неколку страни од весникот беа посветени токму за масоните, мислам дека во Нова Македонија ама не сум сигурен, дома имаме цела колекција од страници која секој пат кога ја препрочитувам останувам замислен извесен период.
Се што сакав да искоментирам е веќе напишано ,а мислам дека овој податок не го содржи во веќе напишаните коментари или барем јас не забележав дека некој го напишал, иако приметив текстови кои веќе ги имам прочитано некаде-веројатно таму.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
не сум знаел ,ама во РМ има и еден муслиман во масонската ложа,а човекот живее во мојто град и се знам многу добро,ама не ни сум претпоставувал дека е толку `високо`.Го затекнав на основачкото собрание на едно друштво слично на масонството(но послабо),а интересно еден од претседавачите имаше чуден прстен и кога го прашав рече дека е и во темпларите.Значи секој секаде членува......
Не е битно за која религија си определен, битно е да веруваш во бог. :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Сум слушал рекла-казала муабети дека масонското движење е некаков затворен христијански клуб,мада изгледа сите тоа го претпоставуваат поради симболиката на масониерството,кое потсетува на христијанската религија.Но ова го пишувам како лаик,а не како тврдење.

А за разноликоста во вероисповеста,јас живеам во град со многу шаренолика националност,а со тоа и разлика во вери меѓу луѓето-живеам многу години во ваква разноликост
 
M

Muranyi

Гостин
Сум слушал рекла-казала муабети дека масонското движење е некаков затворен христијански клуб,мада изгледа сите тоа го претпоставуваат поради симболиката на масониерството,кое потсетува на христијанската религија.Но ова го пишувам како лаик,а не како тврдење.

А за разноликоста во вероисповеста,јас живеам во град со многу шаренолика националност,а со тоа и разлика во вери меѓу луѓето-живеам многу години во ваква разноликост
Масонеријата е далеку од христијански клуб.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Вероватно,но муабетите неможи да се спречат.Деновиве излезе компромитирачко видео за масоните,но не го постирав чисто ради избегнување на кавги и квалификации,и разно разни обвинувања
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Вероватно,но муабетите неможи да се спречат.Деновиве излезе компромитирачко видео за масоните,но не го постирав чисто ради избегнување на кавги и квалификации,и разно разни обвинувања
Они не да се компромитирани.......уште пред неколку стотина години сами си кажале.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Биди поконкретен, што кажале?
Во глобала следното :
atonism=judaism=royalty=masonry
Види, не ми е тема со приоритетен интерес. Знам дека се е тоа џган, ако сакаш детали тогаш ќе изгубам многу време....имам доста и заборавено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom