Масони

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Точно, така било за волја на вистината.Тие се организациите кои ревносно се бореле против Црквата и нејзиното влијание.

Но, што ми е менес денес гаранција, дека масоните како наследници на тие друштва со тајни и тајни друштва се раководат од чисто алтруистички побуди и му мислат добро на човештвто? Како јас да верувам дека нив не ги занима исклучиво личниот интерес, нешто што е очигледно кај скоро сите луѓе кои го живеат денешното време(ма да така било отсекогаш)?
Па немаш гаранција, никогаш не ни имало. Јас зборам за тоа што го сведочи историјата, што се однесува до теориите на заговор не ги сметам за веродостојни, од проста причина што знам дека се полни со невистини и глупости, барем за областа која има врска со Редот каде сум јас член.
--- надополнето: 20 декември 2013 во 23:30 ---
Freemasonry is a fraternity within a fraternity an outer organization concealing an inner brotherhood of the elect...It is necessary to establish the existence of these two separate yet independent orders, the one visible and the other invisible. The visible society is a splendid camaraderie of free and accepted men enjoined to devote themselves to ethical, educational, fraternal, patriotic, and humanitarian concerns. The invisible society is a secret and most august fraternity whose members are dedicated to the service of the mysterious arcanum arcandrum (a secret or mystery).
Значи го имаме видливиот и невидливиот дел, овие типови како Леонардо Да Винчи биле видливиот дел. Ќе се прашаш кој стоел позади или кои се тие the mysterious arcanum arcandrum, кои се мецените што финансирале. И нормално некој требало да го дозволи се тоа да се случи, да даде амин.
Таа каша попара таму тешко дека некој може да ја разбере.....а да им служиш на такви!? Toa e нешто што не можам да го разберам.
Пак не гледам како сето ова го поврза со палењето библиотеки и мрачниот период......
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.727
Поени од реакции
11.978
Брате што те чуди. Пентаграмот го имаш насекаде...пред двајстина години дававме титова заклетва пред него. Ѕвездата со седум краци што ја има Ипсисимус на аватарот ја има во америчката полиција ;)

P.S. Пентаграмот е со круг во средината :coffee:
Airacobra-title.jpg
Овде веќе кругот е црвен башкако што треба :D
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Магус, не ме чуди, туку досега не сум го сретнал овој податок дека Источна Германија го имала масонскиот симбол за свој државен грб и знаме.



Искрено, не би очекувал вакво јавно и официјално користење на тие симболи. После овакви нешто колку и да сака човек да не верува во разни конспирации и заговори, искрено тешко некого да убедиш дека симболите кои ги избираш да те претставуваат, немаат никаква врска со тоа што навистина претставуваат.


Него, приказнава да биде уште поинтересна, видете го знамето на Никарагва:




Доминиканска поштенска марка во чест на 8ма американска конференција на масоните.




This is one of the earliest stamps of the First Philippine Republic and displays the Masonic symbols adopted by the Republic.

Еве уште неколку примери на поштенски марки од разни земји, кои што ги прикажуваат масонските седишта во тие земји:
http://www.masonicphilatelicclub.org.uk/page34.html


Кога сме кај полицијата во Америка :)
http://www.usavsus.info/MasonsInLawEnforcement.html
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Магус, не ме чуди, туку досега не сум го сретнал овој податок дека Источна Германија го имала масонскиот симбол за свој државен грб и знаме.
А мене ме чуди како ти не си го знаел до сега грбот (и знамето) на Источна Германија, прилично познато, со оглед дека редовно беа у топ три освојувачи на медали, на олимпијадите. А и од други извори.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А мене ме чуди како ти не си го знаел до сега грбот (и знамето) на Источна Германија, прилично познато, со оглед дека редовно беа у топ три освојувачи на медали, на олимпијадите. А и од други извори.
Не знам колку стар ме замислуваш :), како и да е, ете се случило да не сум забележал досега.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Coat of Arms of Morocco


El Salvador Coat of Arms


 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
"First, the majority of people do not know what they are looking for. If they should meet truth, they would not recognize it. The Masters they seek are about them every day, but like Sir Launfal they journey into distant lands, seeking for those things which are upon their own doorsteps. Secondly, they would not accept wisdom if they should find it. They would all be glad to have the power that the Masters have, but few would labor unselfishly and untiringly for ages to secure that power and then consecrate it unreservedly to the good of humanity. We must learn to realize that the greater the knowledge, the greater the penalty for abusing it. The sin that is excusable in the child is unforgivable in a man.

As power is given to man commensurate to his wisdom and understanding, it is not safe at the present time to reveal to the world at large the methods whereby entrance to the invisible world is possible. If this knowledge were given to selfish people unprepared for their responsibility, they would be able to destroy the universe, either through perversion or ignorance. In order to protect this sacred wisdom obstacles have been placed in the way of its attainment which only the sincere and courageous would be strong enough to overcome. Years of service, self-purification and self-mastery must be passed through before any candidate will be admitted to the path of wisdom. It is not enough that our codes be true; they must also be beautiful. If learning does not teach us to love, we learn without understanding." Manly P. Hall
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
"First, the majority of people do not know what they are looking for. If they should meet truth, they would not recognize it. The Masters they seek are about them every day, but like Sir Launfal they journey into distant lands, seeking for those things which are upon their own doorsteps. Secondly, they would not accept wisdom if they should find it. They would all be glad to have the power that the Masters have, but few would labor unselfishly and untiringly for ages to secure that power and then consecrate it unreservedly to the good of humanity. We must learn to realize that the greater the knowledge, the greater the penalty for abusing it. The sin that is excusable in the child is unforgivable in a man.

As power is given to man commensurate to his wisdom and understanding, it is not safe at the present time to reveal to the world at large the methods whereby entrance to the invisible world is possible. If this knowledge were given to selfish people unprepared for their responsibility, they would be able to destroy the universe, either through perversion or ignorance. In order to protect this sacred wisdom obstacles have been placed in the way of its attainment which only the sincere and courageous would be strong enough to overcome. Years of service, self-purification and self-mastery must be passed through before any candidate will be admitted to the path of wisdom. It is not enough that our codes be true; they must also be beautiful. If learning does not teach us to love, we learn without understanding." Manly P. Hall
Знаеш ли ти некој што со макотрпна работа, years of service, self-purification and self-mastery стекнал мудрост?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
И која му е најмудрата изрека?
Мудроста е состојба а не податок или информација. За мудар човек, секоја изрека има мудрост во себеси.
Зборовите и симболите се безвредни, доколку оној што ги перцепира нема разбирање за истите.

П.С. Еве една изрека во контекст на ова што го кажав:

Every one interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstands you, or doesn't understand you at all.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Мудроста е состојба а не податок или информација. За мудар човек, секоја изрека има мудрост во себеси.
Зборовите и симболите се безвредни, доколку оној што ги перцепира нема разбирање за истите.

П.С. Еве една изрека во контекст на ова што го кажав:

Every one interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstands you, or doesn't understand you at all.
Добро, А. Кроули си е прича сама за себе на некој начин. Муабетот ми беше да чујам некоја мудрост од типови како Буш и сл. Не се трпат зборот мудрост и владеење....тоа ти се спротивности.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Добро, А. Кроули си е прича сама за себе на некој начин. Муабетот ми беше да чујам некоја мудрост од типови како Буш и сл. Не се трпат зборот мудрост и владеење....тоа ти се спротивности.
Буш не е масон, не гледам зошто негови изјави би биле постирани на темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom