Масони

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Стрижена бричена. Кога си притеснет и приморан да излезеш од апстракциите, и кога треба да на конкретни примери ја видиме доблесноста на масоните, ти наеднаш не сакаш да разговараш за тоа. Симптоматично, зарем не?

Интелектуалната надменост сум ја заслужил, многу повеќе отколку масоните во Македонија нивните богатства. ;)
Секако дека не сака да разговара затоа што таквиот разговор ја демаскира масонската хипокризија и открива една дратично понаква реалност во која нема ни „е“ од езотерија ниту високи идеали. Зад параванот на филантропија, езотерија, морално усовршување, итн. масоните глобално се умрежуваат и ефектно ја перпетуираат моќта, власта и контролата. Зидарски може да везе до бесвест и да импресионира млади деца и некои масонски ентузијасти како „царов“ Давид кој како загарче трчка по Зидарски, ѓоа поставувајќи прашања. Кога е дотеран до ѕид, Зидарски ја избегнува дебатата глумејќи лудило, увреѓеност или зафатеност. Алтернативни маневри се пренасочување или спинување. Мора така, зашто гадостите на масоните се трупаат и, наспроти масонската солидарност во заташкувањето, станува сè потешко да се сокријат. Ама затоа кога му се поставуваат прашања од типот, „Чичко Зидарски а шо е ова....“ со широко отворени очиња и подотворено усте, тогаш дотичниот масон брилјира во својата елоквенција и секогаш наоѓа време да одговори не штедејќи време и напор. Милина једна.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Интересно прашање е на пример, дали Трифун би бил член на ГЛМ ако не беше богат? Зидарски напиша дека за да станеш масон, треба да се истакнеш. Еве на примерот на Трифун, како тој се истакна? Со уништувањето на стотици семејства?

Но не, заборавив, не е убаво да се дискутира за тоа, ајде да дискутираме за симболиката на столбовите во Соломоновиот храм, тоа звучи како езотерија.
 
M

Muranyi

Гостин
Не знам од каде го заклучи ова?!


Се случува да се примат и погрешни луѓе. Кога ќе се открие нивната вистинска кожа - се исклучуваат од братството, порано или подоцна.
Тој заклучок е логичен и неминовен.Велиш дека пожелно е некој да го познава кандидатот подолго време,што подразбира дека за кандидатот се откриваат многу приватни работи од страна на тој што гарантира за него,како на пример религиозноста.Религиозноста е поприлично приватна работа,не е доволно само некој да се декларира како верник за ние да бидеме сигурни дека тој навистина верува во Бога или практикува некоја друга форма на духовност.Од тоа се подразбира дека штом одреден масон гарантира за кандидатот дека тој е навистина верник и самиот е убеден во тоа,гарантот мора да знае многу други работи од приватниот живот на кандидатот.
Има ли тајни меѓу браќата од ложата или се се открива доколку тоа е побарано од членот?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Се чудам....дали уживаат во хиерархијата масоните, секогаш да има некој над нив. Има тука и струење ваљда на некоја енергија.....секс енергија да не речам.....што ти е пирамидата.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Друг пат не ставајте телефонски броеви јавно на форум. Многу е невкусно. Слободно за најразлични потреби праќајте си ги по ПП.

И дајте бе, листава воопшто не ми е веродостојна.

Продолжете со дискусија. :)
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Ти кажав дека ова е мојата перцепција на ГЛМ. Јас одамна веќе не верувам во самовили. Тој изгледа сеуште верува.
Кота толку многу сакаш да му помогнеш на пријателот, зошто не му кажеш да се зачлени на форумов, па да не се замараш ти. Така ќе може да праша се што сака.
--- надополнето: 16 јули 2013 во 14:34 ---
Да почнеме со Живко, тој е јавно деклариран масон, па не правиме грев што го споменуваме. Сигурно си го изгледал неговото интервју, во емисијата Во Центар.

Искрено, не ти беше срам кога го гледаше? Мене ми беше срам, по системот уби ме туџа срамота. Токлу помпезност, зачинета со чудовишна неписменост, одамна немам видено. Јас сум сигурен од твоите пишувања овде дека ти 3000 пати знаеш повеќе за масонеријата од овој лик. Ај да го оставиме настрана неговото незнаење, неговата патетична неспособност да состави сложена реченица, и неговата идиотска насмевка.
Си ја прочитал ли книгата на Живко Груевски? Доколку ја немаш прочитано, прочитај ја па после кажи дали човекот нема никакви познавања за масонеријата. И според мене, не е точно дека Зидарски знае повеќе за масонеријата од Живко. Во неговата книга можеш да пронајдеш за се што зборува Зидарски, па и повеќе. Исто така Живко Груевски е припадник на Светиот Кралски Свод, што се смета како врв на масонеријата, а за Зидарски не сум сигурен дали е припадник на тој ред.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Кота толку многу сакаш да му помогнеш на пријателот, зошто не му кажеш да се зачлени на форумов, па да не се замараш ти. Така ќе може да праша се што сака.
--- надополнето: 16 јули 2013 во 14:34 ---


Си ја прочитал ли книгата на Живко Груевски? Доколку ја немаш прочитано, прочитај ја па после кажи дали човекот нема никакви познавања за масонеријата.
Сум ја прочитал. И не сум воопшто импресиониран. Ако?
--- надополнето: 16 јули 2013 во 14:55 ---
Кота толку многу сакаш да му помогнеш на пријателот, зошто не му кажеш да се зачлени на форумов, па да не се замараш ти. Така ќе може да праша се што сака.
Јас сум веќе долго време член на овој форум, и сум имал и претходни дискусии со Зидарски, па изгледаше логично јас да прашам. Да знаев дека ќе ми треба одобрување или совет од тебе, немаше вака да згрешам. Се надевам дека ќе ми простиш.
 

Jugop

The Hobbit
Член од
27 декември 2012
Мислења
295
Поени од реакции
43
Јас сум веќе долго време член на овој форум, и сум имал и претходни дискусии со Зидарски, па изгледаше логично јас да прашам. Да знаев дека ќе ми треба одобрување или совет од тебе, немаше вака да згрешам. Се надевам дека ќе ми простиш.
Браво.
--- надополнето: 16 јули 2013 во 15:05 ---
Да знаев дека ќе ми треба одобрување или совет од тебе, немаше вака да згрешам.
И јас да знаев дека твојот пријател е измислен, само за да најдеш начин како да прашаш индиректно, немаше да те советувам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
И јас да знаев дека твојот пријател е измислен, само за да најдеш начин како да прашаш индиректно, немаше да те советувам.
А зошто би прашувал индиректно? Ако сакав да прашам за мене, ќе прашав.

:)

Не си го пикај носот каде што не му е место, седи си мирен на газот. ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
edna interesna statija za masonerijata vo makedonija:
http://macedonianspark.com/en/news/article/580-2011-07-11-18-35-48#.UeOmLZg-azk.facebook
--- надополнето: 16 јули 2013 во 18:35 ---
posebno za demokratijata kaj nas
Ова не е интересна статија, ова се тешки глупости. Кога некој во првите две реченици пишува дека илуминатитите владеат со светот, тоа четиво треба директно да заврши како тоалетна хартија.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
zidarski, како се поврзани Lions, Rotary и Kiwanis со Масонеријата. Во интервјуто за МТВ, Живко Груевски ги нарекува сервис клубовите „бела масонерија“. Што значи тој термин?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom