Маслиново масло

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Здраво, сакав да прашам искуства со какво масло пржите?
Јас користам маслиново масло од ЛИДЛ големо пакување од 5 литри и на него пишува olive oil composed of refined olive oils and virgin olive oils. Прашањето ми беше дали со ова масло може да се пржи? Долго време го користам и стално го мачкам тавчето со ова масло пред да пржам меѓутоа ми спомнаа дека не се пржи со секое масло дека било канцерогено ако било ладно цедено. Има ли некој повеќе информации во врска со ова да ме запознае? Поздрав
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
канцероген е само стравот што ни го влеваат дека се е канцерогено.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Здраво, сакав да прашам искуства со какво масло пржите?
Јас користам маслиново масло од ЛИДЛ големо пакување од 5 литри и на него пишува olive oil composed of refined olive oils and virgin olive oils. Прашањето ми беше дали со ова масло може да се пржи? Долго време го користам и стално го мачкам тавчето со ова масло пред да пржам меѓутоа ми спомнаа дека не се пржи со секое масло дека било канцерогено ако било ладно цедено. Има ли некој повеќе информации во врска со ова да ме запознае? Поздрав
Зошто канцерогено? Па ладно цеденото масло е поквалитетно и поскапо од каде ти е информацијава дека може да биде канцерогено?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Здраво, сакав да прашам искуства со какво масло пржите?
Јас користам маслиново масло од ЛИДЛ големо пакување од 5 литри и на него пишува olive oil composed of refined olive oils and virgin olive oils. Прашањето ми беше дали со ова масло може да се пржи? Долго време го користам и стално го мачкам тавчето со ова масло пред да пржам меѓутоа ми спомнаа дека не се пржи со секое масло дека било канцерогено ако било ладно цедено. Има ли некој повеќе информации во врска со ова да ме запознае? Поздрав
За канцерогено врска си немаат освен ако не е некое застојано во пластична амбалажа. Затоа гледај секогаш датум на произвидство.
Е сеа за ладно цедено, топло цедено. Препорачливо е за пржење да го користиш топло цеденото, поради тоа што ладно цеденото е 50% до 100% поскапо а ефектот е речиси минорен. Ладно цеденото кога термички ќе го обработиш, малте не го добиваш истиот продукт, затоа повеќе се користи во зачинување на салати.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Здраво, сакав да прашам искуства со какво масло пржите?
Јас користам маслиново масло од ЛИДЛ големо пакување од 5 литри и на него пишува olive oil composed of refined olive oils and virgin olive oils. Прашањето ми беше дали со ова масло може да се пржи? Долго време го користам и стално го мачкам тавчето со ова масло пред да пржам меѓутоа ми спомнаа дека не се пржи со секое масло дека било канцерогено ако било ладно цедено. Има ли некој повеќе информации во врска со ова да ме запознае? Поздрав
Ладно цедено секогаш ќе биде помалку канцерогено од обичново. Обичново ем што го цедат на топло, плус вршат екстракција со хексан или некоја друга неполарна хемикалија, после го дестилираат хексанот или како беше.

Пржи си слободно и во ладно цедено ако не те удира по џебот. ;)
 
F

FARANG

Гостин
Пржи во обично сончогледово или од кикирики ако има. Ладно маслиново за салата.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас секогаш пред да си легнам со една голема лажица маслиново масло Екстра вирџин , а понекогаш со тоа масло шопска салата си правам само за мене се разбира бидејќи сум беќар :D
А кој ви кажа канцерогено или што и да е само ако почесто го користиш истото масло што е останало на тава колку почесто го користиш толку има шанса да биде канцерогено ;)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
За салата е топ и измислено, веќе години години строго маслиново за салата се користи кај мене дома (y)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
канцерогено е да,мајка ми ми потврди.Ама канцерогено е ако веќе еднаш испржиш нешто во него и после го чуваш за друго да испржиш наредниот ден.Инаку,најквалитетно масло после рибиното е :)))
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
Има ниска точка на топење, односно кога се загрева на високи температури лесно почнува да чади, со што менува и боја и вкус, а му се уништуваат и главните хранливи вредности. Ако бараш (по)здрава алтернатива за сончогледовото масло, пробај гроздово или кокосово масло. И двете може да се користат на многу високи температури, а имаат и понеутрален шмек, со што не ти се мешаат во вкусот на храната што ја готвиш.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
3
Најубаво е да се пржи во свинска маст.
А инаку дали е канцерогено или не, сите масла во кои се пржи стануваат канцерогени, затоа што при висока температура го менуваат својот состав и стануваат транс масти.
Јас си користам домашно ладно цедено масло од Албанија веќе неколку месеци, а истото го продавам.Ми го носи еден старецза 350 денари а јас го продавам за 400 денари за литар ипол, колку да не е без ич.
Мириса на маслинки и е со боја на бензин. Неможе да се спореди со она што го продаваат по продавниците.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Aј вака ова ќе им се најде на многу...

Маслото кое се користи за пржење треба да има висока точка на чадење т.е температурата на која маслото може да се загрева без да чади. Путерот и маргаринот имаат ниста точка на чадење, не се добри за пржење, туку само онака за пропршување на варена храна за вкус. Најдобрите масла за пржење на високи температури се рафинираните масла како што се: сончогледовото масло, масло од кикирики и масло од соја. Рафинираните масла од бадем, авокадо и масло од памуково семе се исто така добар избор, али тешко може да се најдат кај нас.
Температурата на маслото е најважна кога се работи за пржена храна. Нормална температура, опсег за пржење е 325 ° F(162° C ) до 375 ° F(190° C). Повеќето храна се готви брзо во овој опсег на температура 325 ° F(162° C ) до 375 ° F(190° C) се добива златна боја, свежа текстура и добар вкус. Висока температура за пржење дава потенка корка и помала апсорпција на масло. Храната пржена на оваа нормална температура, апсорбира 8-25 проценти масло. Пржењето на пониски температури резултира со посветла боја, помалку вкус и зголемена абсорбција на масло.

Еве една табела со smoke point на повеќето масла...

Untitled1.jpg
Untitled2.png

Некои масла можат да трпат високи температури без да создаваат канцерогени компоненти. So people, use them wisely :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Избегавајте да пржите со ладно цедено маслиново масло, се губи квалитетот.
Ладно цеденото масл.масло го користам за салати и за одредени смеси/хумуси за кои е потребно додаток на масло.
Ако сакате масло за пржење што не е канцерогено само кокосово масло, има голема термо-стабилност на висока температура.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Генерално има два вида на маслиново. Едното е обично и тоа е за готвење (пржење), а второто е ладно цедено (екстра верџин со зеленкаста боја) и тоа е за салати.
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
144
Поени од реакции
91
Значи вака интересна тема како маслиновото масло а види ова...ТАПА, ништо
Каде се дискутиите за квалитетот, како да се дојде до навистина екстра вирџин масло во Македонија зошто она што овде ни го продаваат како екстра вирџин тоа е она што останува кога во Италија, Грција или Шпанија ги мијат големите инокс цистерни каде се чувало обичното маслиново масло.
Како треба да изгледа едно квалитетно ладно цедено маслиново масло?? Еве еден прилог како е тоа во Хрватска..
https://www.youtube.com/watch?v=OrhCJhhhHFc
 

Kajgana Shop

На врв Bottom