Маслиново масло

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Што е разликата помеѓу Маслиново помас масло и Ладно цедено маслиново масло?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ладно цеденото ги губи добрите својства при загревање. Затоа е покорисно во ладни јадења, салати. Се добива со цедење на маслинките на преса, со стари механички методи.
Некои тврдат дека е штетно ако се загрева, а мислам дека губењето на квалитетот е проблемот.
Pomace се користи за готвење. Го произведуваат индустриски и нема такви здравствени бенефити кога се користи ладно (иако може), а не е многу штетно при готвење.

И ме чуди зошто не читате. На претходната страна е фино објаснето.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас купувам од Веро едно, Koronis. Неколку пати сум го користел, релативно неутрален вкус има. Многу специфична работа е, најдобро да пробуваш со мали пакувања, па да видиш кое ќе ти одговара по вкус, пошо од различни типови маслинки се праи, црни, зелени, ситни, крупни..
Сум купувал и шпански и италијански масла овде. Не викам дека се лоши, ама мислам дека тие што овде се продаваат се од поефтини и помалку квалитетни производители за да бидат конкурентни со цени. Тестирај сам неколку и ќе си најдеш соодветно.
Криво ми е, сум купувал од Грција некои релативно ефтини, во метални шишиња има, а никако да им ги запамтам имињата и да ги најдам пак. Некои цели сум ги фрлал дека ми биле неподносливи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Многу невкусно и тешко ми е ова маслиново, мислам дека више популарно е што го фураат како здраво него што стварно вреди.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Јас купувам од Веро едно, Koronis. Неколку пати сум го користел, релативно неутрален вкус има. Многу специфична работа е, најдобро да пробуваш со мали пакувања, па да видиш кое ќе ти одговара по вкус, пошо од различни типови маслинки се праи, црни, зелени, ситни, крупни..
Сум купувал и шпански и италијански масла овде. Не викам дека се лоши, ама мислам дека тие што овде се продаваат се од поефтини и помалку квалитетни производители за да бидат конкурентни со цени. Тестирај сам неколку и ќе си најдеш соодветно.
Криво ми е, сум купувал од Грција некои релативно ефтини, во метални шишиња има, а никако да им ги запамтам имињата и да ги најдам пак. Некои цели сум ги фрлал дека ми биле неподносливи.
Дали вреди да се даде дупло пари за девствено?

https://www.facebook.com/Kam.Market/photos/a.10150256959969863/10154702219099863/?type=1&theater
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Дали вреди да се даде дупло пари за девствено?

https://www.facebook.com/Kam.Market/photos/a.10150256959969863/10154702219099863/?type=1&theater
Прочитај ја разликата во претходните постови. Десно е pomace, тоа е за готвење со термичка обработка, а extra virgin e за сирова употреба, во салати, некои макала ако праиш исл. Затоа разликата е дупло.
Искрено, ова не сум го пробал. Некако не сакам за вкусови да полемизирам. Може да е добро. Има погорчливи, поблаги, понеутрални...треба да си го најдеш вкусот.[DOUBLEPOST=1540327573][/DOUBLEPOST]
Многу невкусно и тешко ми е ова маслиново, мислам дека више популарно е што го фураат како здраво него што стварно вреди.
Па има некоја здравствена логика. Го препорачуваат на луѓе со висок холестерол, затоа што ги прочистува крвните садови. Од друга страна има висока вредност на витамин К, што за млади е препорачлив, ама за постари луѓе не е, дека предизвикува згуснување на крвта.
Мислам дека е навика во прашање. Лошо рафиниран сончогледов зејтин исто има лош вкус. И ако пробуричкате во делот кај маслата има и ленено, од семки од грозје, кокосово исл.
Као ужасно канцерогено е квалификувано палминото кое го има скоро во секој производ од рафт и поради кое дневно се сечат хектари прашуми. Ако ги прашаш старите шо живееле по планини, свинска маст си користеле од природно одгледувани свињи и живееле по 90 години...
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Дали некој знае каде може да набавам маслиново масло во големи количества?
На пример канти од 10 литри?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Туби од по 5л имам видено во сите Лидл и Метро во БГ ако ти вршат работа така наместо една канта од 10л :D


Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.247
Поени од реакции
78.873
Само ладно користиме, а за готвење само помас.
И плус го пијам насабајле ладново.
 
M

Macedon1um

Гостин
Преферирам Грчко оти викаат дека содржи повеќе полифеноли и има помала киселост за разлика од Италијанското или Шпанското. Плус сеуште во Грција добар дел се работи на некој начин примитивно повеќе природно без наводнување и хемија како во Шпанија каде што бркаат само поголеми приноси
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Monini Delicato ако најдете, ова има поблаг вкус.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Туби од по 5л имам видено во сите Лидл и Метро во БГ ако ти вршат работа така наместо една канта од 10л :D
Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Низ МК нема? Глупо е да одам до Белград по маслиново :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сеедно, има Метро и во Србија. :D

Низ МК нема? Глупо е да одам до Белград по маслиново :D
Не знам, види по големите маркети.

Не мора ти да одиш и да сакаш не можеш, сигурно имаш некој камионџија што може да ти купи. :D
Како и да е нискобуџетни се тие, ама ги фалат, но пластична амбалажа не се купува ако ти е за домашна употреба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom