Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Ретки се тие будали што држат оружје илегално , можда пиштоли држат , ама тоа што мислиш ти , тешко да најдеш.

Се работи за еден мит дека сите албанци се наоружани , далеку од тоа.
Ма неее,тоа само овие чесните муслиманки,што ги фатија за рака кога ги приведуваа,по некој пиштол,онака за декор,свадба,исправање цвеке во саксија.Другиве ништо,они у подрум биле,не знаат.Ситна роба по некој калаш,куршум,дучанчина.Во Чајторе нема оружје,не,онака за домашни потреби само.

Сеа искрено,кого правиш будала,себеси или нас?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
Хазири признал дека ги возел убијците на петмината Македонци

10
МАЈ 2012​
09:54​

Хаки Хазири, заштитниот сведок на истрагата кој го изгуби статусот на сведок и стана обвинет, признал дека ги возел убијците на петте Македонци кај Железарското Езеро, пишува денешен Фокус.


Весникот се повикува на извори од истрагата и пренесува детали од исказот што Хазири го дал пред истражните органи.
Тој признал дека ги возел осомничените убијци, но тврдел дека не знаел оти подготвуваат убиство.
Во својот исказ тој посочил дека двајца од осомничените му биле роднини, едниот кој бил директен егзекутор му бил братучед, а вториот кој го организирал бегството на Косово му бил чичко.
Дваесет и осумгодишниот скопјанец од населбата Шуто Оризари пред истрагата детално ја опишал рутата по кое се движело возилото, но дека осомничените подготвувале убиство дознал дури откако тие ги ставиле фантомките и оружјето.
Хазири рекол дека по настанот ослабел дваесет килограми поради грижата на совест што ја чувствувал.
По убиството, според Хазири, убијците се упатиле кон кумановските села каде го оставиле возилото, а оттука неговиот чичко им помогнал да пребегнат на Косово, пишува дневниот весник Фокус.
Хаки Хазири по полициската акција „Монструм“ во која беа уапсени осомничените за егзекуцијата кај Железарското Езеро, прво беше заштитен сведок на истрагата, но тој статус го изгубил откако самиот побарал да биде обвинет за злосторството во кое на 14 април беа брутално убиени петмина Македонци.

http://www.mkd.mk/30616/udarna-vest/haziri-priznal-deka-gi-vozel-ubijcite-na-petminata-makedonci/
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Не можам да ја разберам потребата од шпекулации на албанците кога сеуште истрагата е во тек. Обвиненија ќе има наскоро каде поточно ќе видиме за што се товарат и врз основа на што, а потоа во текот на судскиот процес ќе ги видиме и доказите па потоа нека коментираат.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Иначе дечки набрзина ја прочитав веста во Фокус и уствари овој Хазири му е братучед на еден од осомничените што е фатен, а еден од тие што се избегани му е чичко.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.179
Поени од реакции
25.825
Хазири рекол дека по настанот ослабел дваесет килограми поради грижата на совест што ја чувствувал.
Касно е за ова. Ако чувствувал грижа на совест, требало уште утредента да оди во полициска станица. Ама и тоа е некоја селективна грижа на совест изгледа. Проработува откако ќе те уапсат.
 
G

Gray Foxx

Гостин
На овој шо нејќам името да му го спомнам очигледна му е целта. Ќе натресе некоја тешка глупост за која самиот тој знае дека е срање искакано од неговата гнасна смрдлива тастатура со цел менување на насока на дискусија. Потоа минимум 4 ца му реплицирате и со тоа се губи самата дискусија колку и да е еднострана.
Предлагам тотално игнорирање бидејќи се е јасно во изминативе напишани страни, а овој шо не мириса убаво само дроби со истото и е подосаден од политичар пред избори.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.194
Поени од реакции
5.127
Хаки Хазири, заштитниот сведок на истрагата кој го изгуби статусот на сведок и стана обвинет, признал дека ги возел убијците на петте Македонци кај Железарското Езеро, пишува денешен Фокус.


Весникот се повикува на извори од истрагата и пренесува детали од исказот што Хазири го дал пред истражните органи.
Тој признал дека ги возел осомничените убијци, но тврдел дека не знаел оти подготвуваат убиство.
Во својот исказ тој посочил дека двајца од осомничените му биле роднини, едниот кој бил директен егзекутор му бил братучед, а вториот кој го организирал бегството на Косово му бил чичко.
Дваесет и осумгодишниот скопјанец од населбата Шуто Оризари пред истрагата детално ја опишал рутата по кое се движело возилото, но дека осомничените подготвувале убиство дознал дури откако тие ги ставиле фантомките и оружјето.
Хазири рекол дека по настанот ослабел дваесет килограми поради грижата на совест што ја чувствувал.
По убиството, според Хазири, убијците се упатиле кон кумановските села каде го оставиле возилото, а оттука неговиот чичко им помогнал да пребегнат на Косово, пишува дневниот весник Фокус.
Хаки Хазири по полициската акција „Монструм“ во која беа уапсени осомничените за егзекуцијата кај Железарското Езеро, прво беше заштитен сведок на истрагата, но тој статус го изгубил откако самиот побарал да биде обвинет за злосторството во кое на 14 април беа брутално убиени петмина Македонци.

http://www.mkd.mk/30616/udarna-vest/haziri-priznal-deka-gi-vozel-ubijcite-na-petminata-makedonci/
Брееј , каков исказ , дали е резултат на еднонеделното исчезнување.

Пошто откако ја доби слободата го повлече тој исказ , и сега не е веќе сведок , туку осомничен.

Ако еднашка побегнале на Косово , зошто се вратија ? Возилото нели беше пронајденоо на друго место?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
На овој шо нејќам името да му го спомнам очигледна му е целта. Ќе натресе некоја тешка глупост за која самиот тој знае дека е срање искакано од неговата тастатура со цел менување на насока на дискусија. Потоа минимум 4 ца му реплицирате и со тоа се губи самата дискусија колку и да е еднострана.
Предлагам тотално игнорирање бидејќи се е јасно во изминативе напишани страни, а овој само дроби со истото и е подосаден од политичар пред избори.
Браво за постов!
Значи не знам како не гледате дека секогаш кога Дарданиа се умешува во муабет, темата ама секогаш оди оф-топик. Па уште ве навлекува да се напнете и да пцуете, па и да бидете банирани.
Кога се деси ова со децата, првично НИКАДЕ го немаше... Никаде. Не изјави ни сочувство јас како што паметам. Се јави само кога почнаа муабети за Албанци да се шират.
Е па и после тоа уште да се замарате со него и да го цитирате, а гледате дека целта му е да ја дефокусира темата...
Фокусирајте се на убиството, не на други споредни работи.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.707
Поени од реакции
19.792
Абе само нека им дадат 10 дена здружена акција на ЕСЗ и на Волците од АРМ, не само што ќе ги најдат овие гнасниве егзекутори има мајчиното млеко да си го исплукаат сите оние досега што посегнаа по животи на невини и недолжни од првата наезда од Космет што дојде, Ви кажувам само 10 дена, крв има да прокаат, па да видат тогаш чија мајка црна волна ќе преде. И нека ме банираат од темава за мојте гледишта неможам да се соземам оти ме боли, во 2001 ми однесоа моја роднина на Вејце, после толку време пак се случува пиздарија на која отидоа 5 недолжни животи, кои што туку сега требаше да почнат со животот, без разлика што немам роднинска врска со нив, ме боли оти знам дека можеби некој утре од истите нив ќе посегне по животот на мојте деца, а тоа не ни сакам да го помислам оти тогаш поголем егзекутор и од Хитлер има да бидам.

Арно викаат постарите за вакви само Хитлер бре, они ќе ми ширеле радикален ектремизам ислам и сл глупости, абе гасни комори, логори, капка по капка душичката да им се вади.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.194
Поени од реакции
5.127
Касно е за ова. Ако чувствувал грижа на совест, требало уште утредента да оди во полициска станица. Ама и тоа е некоја селективна грижа на совест изгледа. Проработува откако ќе те уапсат.
Поточно откако ќе те однесат на непознато место за недела дена.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Поточно откако ќе те однесат на непознато место за недела дена.
Гледаш дека бил заштитен сведок, како може да ти ја откријат неговата локација кога е сведок и ако дознаете каде е одма ќе го рокнете. Откако решил веќе да не биде сведок станал обвинет и ќе му се суди како на останатите.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Темава одамна се тркала на удолница , почнаа и со наталитети , сега ќе збориме малце и за ова.

Урла Алаху Екбер , ама не урлаа смрт за Христијаните. А во пропагандниот материјал тоа го читам јас.
Да вееш зелено или црно знаме , да држиш брада , да извикуваш Господ е Голем ... не е никакво злодело.


Гледаш дека на твитер нешто несвесно се прави , се работи за пропаганда, а не за вистината.

Ти многу добро знаеш Битушанец колку е паметен ;)

Џихадот е насилна војна на радикалните исламисти против христијаните и другите немуслимани, така што кој иде под знамето на џихадот можеби повикува на агресивна војна, што е тешко кривични дело по нашиот казнен законик.

Според Википедиа Алаху Акбер се употребува во верски обреди како израз на среќа, одобрување на соговорникот или пак се користи како воинствен повик.

Кога некој демонстрира и извикува Аллах Акбер, дали е тоа израз на среќа или можеби воинствен повик?

Воедно, исламските радикали извикувале Алаху Акбер и пред да извршат џихадски терористички акции.Википедија спомнува дека и џихадистите од Форт Дикс (инаку познати како четворица македонски Албанци по потекло од Дебар и емигранти во САД), пред да извршат џихадистички терористички напад на американската база Форт Дикс извикувале Алаху Акбер.

In 2004, in an execution video of Nick Berg being beheaded in Iraq, as one man sawed off Berg's head the other captors shouted: "Allahu Akbar!". And in the 2007 Fort Dix attack plot, a group of radical Islamists who were convicted of plotting an attack on the Fort Dix military base in New Jersey had videotaped themselves shooting weapons and shouting Allahu Akbar.In 2008, Aafia Siddiqui yelled "Allah Akbar" as she fired at U.S. interrogators.
During the 2009 Fort Hood shooting, witnesses reported that gunman Nidal Malik Hasan shouted "Allahu Akbar" before opening fire, killing 13 people and wounding 30 others. And Times Square bomber Faisal Shahzad smiled and said "Allahu Akbar" after receiving a life sentence in 2010 for his attempted bombing.
During the incident aboard American Airlines Flight 1561, the person attempting to bash his way into the cockpit was heard shouting "Allahu Akbar". Mohammed Merah recorded himself shouting Allahu Akbar as he killed three French paratroopers in the 2012 Midi-Pyrénées shootings.

Извор: Википедиа
http://en.wikipedia.org/wiki/Allahu_Akbar

Воедно, демонстрантите носеа знаме на исламски калифат и знаме на џихадот. Знамето на џихадот повикува на верска војна на радикалните исламисти против немуслиманите (етничките Макеоднци), а знамето на исламски калифат е политички повик за формирање шеријатска држава.

Секој од нас, демократските и мирољубиви луѓе имаме право да го известиме светот и да бараме од демократските општества поддршка против исламизмот кој сака да го смени секуларното демократско македонско општество со шеријатско, но во исто време и да се заштитиме од џихадистичката закана, односно некои џихадистички настроени радикални исламисти да ги рушат фундаменталните човекови права на христијаните, правото на живот, еднаквост, вера, мисла, слободно изразување итн.

Така што оваа акција од Кајгана не е само превентива против радикалниот исламизам, кој што пак е закана за демократијата и европскиот начин на живот во Македонија, туку тоа е превенција за некои поединци и групи на албански радикални исламисти по насилен пат да не ги рушат финдаменталните човекови права на македонските христијани.

Како што МВР извести, петорицата беа убиени од радикален исламистички мотив, значи некој ги лишил од живот (прво и основно фундаментално човеково право) само затоа што биле христијани.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Почекај нека се произнесе на суд, па спинувај. Патем, ужасен спинер си, не те бива.
Колку се согласувам со ова.:ROFLMAO:
Веење црно и зелено знаме не било злодело.:icon_lol: А ние тука глупи сме, па не знаеме какви се тие знамиња.:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom