Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Потегот е правичен.. тоа стои! Но сега власта се наоѓа во минско поле! Треба да пази, зошто можи да нагази и да има контра-ефект. По секоја цена треба да се избегни конфликт, зошто... оп еве ти нова прилика на Америка да ги в пушти Ал-Каедовци во акција за да проучи на кој начин функционираат, или поточно кажано нова прилика за нов експеримент на Американците!
За жал многумина мислат дека овие се спремаат за џихадистичка војна, прво за федерализација, а после и отцепување. Мислеа дека со африкански наталитет ќе ја исламизираат Македонија, но, благодарејќи на Грујо кој што сите ги натера да учат средно училиште, нивниот наталитет секоја година паѓа за 5%, што е надолен ТРЕНД и моментално изнесува 14,4 промили (вклучувајки 25 % учество на некои роми и торбеши), што не може да направи никаква значителна демографска промена во наредните 70-80 години. А штом ТРЕНД и тоа надолен, ниту за 70-80 години нема ништо демографски значајно да се случи. Згора, во југозападна Македонија, пред се` Струга, Кичево и Дебар нивните новородени се малцинство, па сега додека не им е прекасно веројатно ќе се борат за федерализација, оти за 10 години, Струга, цела Кичевија и Дебар ќе имаат македонска локална власт. А и сега е многу сомнително како во Струга се одвиваа последните 2 локални избори.
--- надополнето: 10 мај 2012 во 02:09 ---
Види бе пријателе , ти навистина ли веруваш во се што слушаш , па мислиш дека не знаеме кај живееме , и како се добиваат изјави во полициска станица.
Па речиси сите бевте убедени дека овие притворените ќе јадат голем ќотек исто како тие од Бродец , дека ќе ги силуваат ... Значи во едно се сложуваме , а тоа е дека полицијата употребува сила.
За Хаки Хазири МВР молчеше (лажеше) , пуштен е , однесен е во суд , ние немаме врска ... а сепак на крај испадна дека бил држен од МВР.
Мислам дека Мијалков и Гоца се премногу паметни и дека целата постапка ја водат перфектно, посебно што знаат под каков притисок се од исламистичките струи во Македонија и нивните поддржувачи од странство. Веројатно се` што се случува и изјавува во постапката се снима и документира, така што било каков психички или физички притисок сигурно НЕМА. Целта на МВР е да се најдат виновниците, за да не извршат уште некој грозен џихадистички акт, поради што МВР сигурно не монтира ништо, туку има најверојатно многу силни докази кои ги поврзуваат осомничените со убиството.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.232
Поени од реакции
5.176
Koлку мини треба да се постават за некој да биде осуден?
Одгоговот важи и за тој љуби те деда.

Грешка во изразување, тоа со : САМО една мина.

Но ако не ми даваш да се каам за грешката , тогаш би рекол :

Зарем 11 лица поставуваат една мина ? Кога веќе сите 11 се казнети со приближно исти казни.

Овој муабет е од минатото да завршиме тука, го зедов како пример дека имало монтирање и киднапиран човек кој морал да прифати да сведочи против своите селани. ( Да не знаеја селаните дека Рамадан Бајрами под присила дај таква изјава , мислиш дека тој ќе беше жив денеска и дека ќе живееше сеуште во тоа мало село заедно со семејствата на 11 уапсени , и тие знаеја дека е монтажа, но таквите како тебе не им веруваа).

Да му дозволиме на судството да пресуди , а МВР нека разбере дека не е нивно да утврди кој е убиец , кој радикален исламист итн ... тие можат само да сомничат.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
За жал многумина мислат дека овие се спремаат за џихадистичка војна, прво за федерализација, а после и отцепување. Мислеа дека со африкански наталитет ќе ја исламизираат Македонија, но, благодарејќи на Грујо кој што сите ги натера да учат средно училиште, нивниот наталитет секоја година паѓа за 5%, што е надолен ТРЕНД и моментално изнесува 14,4 промили (вклучувајки и некои роми и торбеши), што не може да направи никаква значителна демографска промена во наредните 70-80 години. Згора, во југозападна Македонија, пред се` Струга, Кичево и Дебар нивните новородени се малцинство, па сега додека не им е прекасно веројатно ќе се борат за федерализација, оти за 10 години, Струга, цела Кичевија и Дебар ќе имаат македонска локална власт. А и сега е многу сомнително како во Струга се одвиваа последните 2 локални избори.
:facepalm:

Прво видовме колку Грујо ги натера да учат од прво оделение Македонски, како во секоја нормална држава што учат малцинствата!

Второ, благодарение на Грујо денес МОНСТРУМИ во права смисла на зборот (овие тројцата осомничени за Смиљковско езеро се пичкин дим) се шетаат слободно и ги уживаат сите привилегии кои ни јас ни ти ги немаме! Да не те ставам во мисла - се работи за Хашките случаи!

Трето анализата (за наталитетот) ти е генерално за Западна Македонија или како што и самиот викаш Југозападна (Струга, Кичево, Дебар)! Не знам точно околу ова, но знам дека многу Албанки од Кичево, Струга и Ресен се породуваат во Битола! Е сега за да ги видиш поразителните резултати на твојата анализа, вклучи го и останатиот дел на Македонија т.е. Источна Македонија и тогаш сумирај го генерално наталитетот и морталитетот по националност! Епа сега види ти...
 
M

Moon Child

Гостин
Одгоговот важи и за тој љуби те деда.

Грешка во изразување, тоа со : САМО една мина.

Но ако не ми даваш да се каам за грешката , тогаш би рекол :

Зарем 11 лица поставуваат една мина ? Кога веќе сите 11 се казнети со приближно исти казни.

Овој муабет е од минатото да завршиме тука, го зедов како пример дека имало монтирање и киднапиран човек кој морал да прифати да сведочи против своите селани. ( Да не знаеја селаните дека Рамадан Бајрами под присила дај таква изјава , мислиш дека тој ќе беше жив денеска и дека ќе живееше сеуште во тоа мало село заедно со семејствата на 11 уапсени , и тие знаеја дека е монтажа, но таквите како тебе не им веруваа).

Да му дозволиме на судството да пресуди , а МВР нека разбере дека не е нивно да утврди кој е убиец , кој радикален исламист итн ... тие можат само да сомничат.
Епа сомничат де.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Да му дозволиме на судството да пресуди , а МВР нека разбере дека не е нивно да утврди кој е убиец , кој радикален исламист итн ... тие можат само да сомничат.
Сепак ако МВР имаат толку цврсти докази и се 100% уверени дека се они убиците може да изјавуваат дека се.
Судот ке си досуди ако не си досуди правете протести а не сега да се дига галама и ги браните осомничени убици без да се приложат сите докази на суд.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
:facepalm:


Второ, благодарение на Грујо денес МОНСТРУМИ во права смисла на зборот (овие тројцата осомничени за Смиљковско езеро се пичкин дим) се шетаат слободно и ги уживаат сите привилегии кои ни јас ни ти ги немаме! Да не те ставам во мисла - се работи за Хашките случаи!

..
Во право си.
--- надополнето: 10 мај 2012 во 02:29 ---
:facepalm:


Трето анализата (за наталитетот) ти е генерално за Западна Македонија или како што и самиот викаш Југозападна (Струга, Кичево, Дебар)! Не знам точно околу ова, но знам дека многу Албанки од Кичево, Струга и Ресен се породуваат во Битола! Е сега за да ги видиш поразителните резултати на твојата анализа, вклучи го и останатиот дел на Македонија т.е. Источна Македонија и тогаш сумирај го генерално наталитетот и морталитетот по националност! Епа сега види ти...
Јас зборувам генерално за нивниот наталитет општо на територија на цела Македонија, ако зборувам за Кичевија или Теарце тогаш е 7 промили:) Значи вкупно новородени во
2009 г. бил 7800 деца или наталитет околу 16 промили, а во 2010 г. 7300 деца или наталитет од 14,4 промили. А ко ќе видиш дека во основните училишта нивни се запишуваат по 6500 деца, не знам дали овие 1000 што мањкаат се ромчиња или торбевчиња заведени од нивните родители како албанчиња или пак ко ти што викаш, се породуваат од Струга во Битола, па се водат и во Струга и во Битола ???

Општиот наталитет кај Македонците 2011 г. е 10,4 промили, односно 12,000 деца, а пред 5 години беше 20% помал :(
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.232
Поени од реакции
5.176
Епа сомничат де.
Само им фалеше да речат , ги казнуваме со толку и толку години.

Министерството за внатрешни работи објави дека ги открило строителите на грозоморното убиство кај Смилковското езеро за кои тврди дека се радикални исламисти.

Ти текнује во почеток со она : Дел од овие 20 уапсени војувале на страната на талибанците во Авганистан.

Имаш информации што се случи со оваа бомбастична вест што се вртеше на почеток ?

Намерно се пуштија вакви бомбастични изјави , пошто првата вест се шири најбрзо , а потоа дека 13 од уапсените се пуштени на слобода никој не ја дава.
Еве провери во странските медиуми , сите пренесувале дека се уапсени 20 радикални исламисти, кои убиле 5 млади македонци ... па дури и да се прогласат невини уапсените ... штетата останува ... пошто ни таа вест нема да се шири како што е проширена таа на апсењето на 20.

Везилка , јас га миришем ова како ајкула у оќеан што мириса крв.

Спектакуларна полициска акција , бомбастични постакциони изјави ... целта постигната.

А капакот сте вие со таа акција на интернет , многу чудно што тоа си правите , многу несвесно од ваша страна.
Сакав да ви напишам малце критика на таа тема , но ај да не ви ја расипам забавата.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Во право си.
--- надополнето: 10 мај 2012 во 02:29 ---

Јас зборувам генерално за нивниот наталитет општо на територија на цела Македонија, ако зборувам за Кичевија или Теарце тогаш е 7 промили:) Значи вкупно новородени во
2009 г. бил 7800 деца или наталитет околу 16 промили, а во 2010 г. 7300 деца или наталитет од 14,4 промили. А ко ќе видиш дека во основните училишта нивни се запишуваат по 6500 деца, не знам дали овие 1000 што мањкаат се ромчиња или торбевчиња заведени од нивните родители како албанчиња или пак ко ти што викаш, се породуваат од Струга во Битола, па се водат и во Струга и во Битола ???

Општиот наталитет кај Македонците 2011 г. е 10,4 промили, односно 12,000 деца, а пред 5 години беше 20% помал :(
Ова е за 2010, а за 2011 не знам.

 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Тоа е оружјето,и решение за проблемите..НЕКА ИМА МИЛИОНИ МАКЕДОНСКИ ДЕЦА!!!!!!Насекаде да биде расфрлан Македонскиот ген!Само така можеме да доминираме...Никој за леб не умрел во оваа држава..Мора да се превземат сериозни чекори,и кампања...Мора да се натераат Македонците и Македонките да се кецаат...Зашо ќе испоумреме,нема да не има више..
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Само им фалеше да речат , ги казнуваме со толку и толку години.
Ти текнује во почеток со она : Дел од овие 20 уапсени војувале на страната на талибанците во Авганистан.

Имаш информации што се случи со оваа бомбастична вест што се вртеше на почеток ?

Намерно се пуштија вакви бомбастични изјави , пошто првата вест се шири најбрзо , а потоа дека 13 од уапсените се пуштени на слобода никој не ја дава.
Еве провери во странските медиуми , сите пренесувале дека се уапсени 20 радикални исламисти, кои убиле 5 млади македонци ... па дури и да се прогласат невини уапсените ... штетата останува ... пошто ни таа вест нема да се шири како што е проширена таа на апсењето на 20.

Везилка , јас га миришем ова како ајкула у оќеан што мириса крв.

Спектакуларна полициска акција , бомбастични постакциони изјави ... целта постигната.

А капакот сте вие со таа акција на интернет , многу чудно што тоа си правите , многу несвесно од ваша страна.
Сакав да ви напишам малце критика на таа тема , но ај да не ви ја расипам забавата.
Nesvesno velis a?
Nesvesno li urlavte Allahu Akbar
Nesvesno li se maskiravte ko Talibanski Nindzi
Nesvesno li gi setavte Dzihadskite znaminja
Sami si go napravivte toa e sega baravte-gledajte
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.232
Поени од реакции
5.176
Nesvesno velis a?
Nesvesno li urlavte Allahu Akbar
Nesvesno li se maskiravte ko Talibanski Nindzi
Nesvesno li gi setavte Dzihadskite znaminja
Sami si go napravivte toa e sega baravte-gledajte
Темава одамна се тркала на удолница , почнаа и со наталитети , сега ќе збориме малце и за ова.

Урла Алаху Екбер , ама не урлаа смрт за Христијаните. А во пропагандниот материјал тоа го читам јас.
Да вееш зелено или црно знаме , да држиш брада , да извикуваш Господ е Голем ... не е никакво злодело.

Со икони и други христијански обележја , стотина протестанти на плоштадот во Скопје , тепаа студенти по архитектура и други насобрани граѓани на пријавен протест.
Освен што ги тепаа им упатуваа и навреди.

Христијански терористи ?

spread the truth : 500 радикални христијани , со боксови и клоци нападнаа група студенти кои на мирен начин протестираа , истите радикалци држеа икони кои ги употребуваа христијанските убијци во Сребреница.

Гледаш дека на твитер нешто несвесно се прави , се работи за пропаганда, а не за вистината.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Темава одамна се тркала на удолница , почнаа и со наталитети , сега ќе збориме малце и за ова.

Урла Алаху Екбер , ама не урлаа смрт за Христијаните. А во пропагандниот материјал тоа го читам јас.
Да вееш зелено или црно знаме , да држиш брада , да извикуваш Господ е Голем ... не е никакво злодело.

Со икони и други христијански обележја , стотина протестанти на плоштадот во Скопје , тепаа студенти по архитектура и други насобрани граѓани на пријавен протест.
Освен што ги тепаа им упатуваа и навреди.

Христијански терористи ?

spread the truth : 500 радикални христијани , со боксови и клоци нападнаа група студенти кои на мирен начин протестираа , истите радикалци држеа икони кои ги употребуваа христијанските убијци во Сребреница.

Гледаш дека на твитер нешто несвесно се прави , се работи за пропаганда, а не за вистината.
Kako i da e druze Allahu Akbar kolku e pozitivno tolku e i negativno,,ajde idi na bilo koj aerodrom vo svetot(osim arapskite) i samo od shala kazi go toj zbor,znaci ama bas od zaebancija kazi go,ke vidis sto ke ti se sluci.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Dardan-ia
Чекај бе брат, вие сигурни сте дека не се?100% сигурни сте дека не се? Ако сте 100% сигурни, приложете ги доказите, и ние македонците ќе застаниме рамо до рамо со вас на протестите. Оти и нас ни е битно вистинските убијци да бидат фатени.

Сумњате дека не се тие? Демек можи да се тие а можи и да не се? Ви мириса на „монтиран“ случај? Доброоооо...а шо ако не е монтиран случајов, и што ако се тие?

Јас не знам, кој кур излегувате на протести, а не сте сигурни 100%, со аргументи и факти дека не се тие.
Си има полиција, суд, докази, остајте ги , нека си ја бркаат работата, нека докажуваат дали се, или не се...или за вас нашиов суд, нашава полиција, не важат?

И последно, јас да не носев блуза на протесто ваш со Џихад блузи и џихад знамина?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Мислам дека отпаднаа сите “докази“ на Јанкуловска , која до пред некој ден велеше : Нема врска , и онака имаме доволно цврсти докази.

А според мене чим 1 недела го држеа Хаки , тогаш сакаат и овој пат со само едно наметнато сведоштво да ги казнат сите.

Имало и други настани кога албанец наштетил на македонец , бил казнет и не се кренало галама , пошто секој го знае својот син , роднина , комшија ... За криминалци не би излегле 10.000 луѓе на протест.

Како доказ дека се радикални исламисти се потенцираше конфискуваната ЛИТЕРАТУРА ((n)) која нигде не ја видовме ( а според семејствата се работело за нормални верски книги , Курани итн). Мобилни телефони , фотоапарати , сим картички ... ништо од нив , само да се залаже народот ... кој одма почна со шпекулации ... Ииии , абе , видовте им фатиле фотокамери , ги снимале додека ги убивале. А на мобилните имале смс пораки каде се договарале кај да им пукаат.

Остава сомнеж целата операција.
Момче кој е проблемот со тебе? Разбирам одредена доза на субјективност, сепак си Албанец, но преиспитај се малку за тоа какви глупости пишуваш.

Зборуваш за некакви отфрлени и пропаднати докази на Јанкуловска, а жената на секоја пресконференција единствено нешто што изјавува е дека доказите се цврсти и ќе бидат претставени таму каде што треба, на судењето; каде ти виде дека доказите што таа воопшто не ги ни спомнала се однапред пропаднати???

Кај луѓето за кои тие 10 000 простаци излегуваат да протестираат беше пронајдено еден тон оружје, униформи од УЧК... според тоа не ми делува дека се уапсени некои ангели. МВР вели дека имаат цврсти докази дека тие се убијците и тоа треба да го докаже. Незнаеме дали се они извршителите или не, но треба да оставаме судот да оцени - нешто што секој треба да го прави во една држава, да остави на институциите да ги решат работите, а не некои забрадени имбецили кои незнаат ни зошто протестираат да ми шетаат по улиците во Центар и да пеат за тоа како ќе ги сределе каурите. Па имате ли вие луѓе малку чесност - само што беа убиени 5 невини луѓе на најѕверски начин и тие 10 000 имбецили се дрзнуваат да протестираат затоа што уапсиле 20 лица за убиството? Не 20, 1000 требаше да уапсат. Требаше да уапсат се што е радикално и што шета слободно низ државава. Може не се сите убијци, но ни оддалеку не се цвеќиња за мирисање. А тоа што вие браните такви луѓе многу ни кажува за вас и вашите вредности.

Но од старт се виде дека со апсењето се прави некоја пропаганда.
Се фатија 20 лица , сите се прогласија радикални исламисти ... сите се уапсија на ист начин , 50 специалци по секој дом во 4 сабајле , растур домот , и потоа 13 на слобода. Дали вредеше на тој начин ?
Не, обично осомничените за тероризам и потенцијални извршители на грозоморни убиства се апсат со писмена покана од страна на МВР во која пишува: се извинуваме што ви одземаме од времето, но вие сте обвинети за убиство на 5 лица, ве молиме утре да дојдете до судот за да ја расчистиме оваа работа. Ако имате некои други обврски( убиство на уште некое лице, купување на куршуми за калашниковот итн) и неможете да дојдете ве молам известете не однапред.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
130
Поени од реакции
54
Па речиси сите бевте убедени дека овие притворените ќе јадат голем ќотек исто како тие од Бродец , дека ќе ги силуваат ... Значи во едно се сложуваме , а тоа е дека полицијата употребува сила.
Леле, па се осмели Бродец да го спомне. Абе гитла назад у подрум скриј се и прај се дека не знаеш ништо.... врати се едно 100 страни наназад во дискусијава и пушти го документарецот кој го има во повеќе постови. Еве ќе ти кажам еден спојлер од истиот - "невините и недолжни селани" од Бродец глумеа жртви што седеле у подрум и ништо не знаеле, а рандом новинар од Италија ги поби со СНИМКИ на кои твојих брача имаат алах акбар милитантни вежби у сред село. Затоа, не кажувај гачки и не се бламирај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom