Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

P

Princ

Гостин
Лет, 775 страни се доказ дека уапсените се веќе осудени.
Не е ова Америка па да почекаме судење, докази, бла бла. Сите избрзаа. Избрзаа Македонците со протест против убиството (WTF???) при кој го искршија градот, испокажаа гадни зборови, истепаа тројца невини Албанци... избрзаа и Албанците со ова што го направија денес и што ќе го прават во наредниве денови/недели/месеци. И Македонците следниов период ќе направат неколку погрешни чекори.
Ако ова била нечија замисла, идеја... морам да му признаам дека му успеал трикот, иако не ми е многу интересно бидејќи знам каде живеам. Знам колку е лесно во земјава да го запалиш населението и да ја повториш 2001 година, само овојпат со далеку поголеми последици за двете страни. Втор пат едната страна Американците нема да ја вадат од Арачиново, и втор пат од другата страна нема да се бараат поголеми права. Значи овојпат влогот ќе биде ужасно голем, едните ќе сакаат да ги истребат другите, другите ќе бараат пола од земјава. И двете страни ќе загубат, енивеј.
Е сега, имаме мал проблем со самата процедура како МВР го изведе ова. Веќе ги спомнав опширно каде "згреши" МВР. Згреши во наводници, бидејќи кај мене постои сомнежот дека сето ова е планирано од прва до последна точка, со одреден посакуван резултат. Во такви работи не постојат грешки.
Да свршам, проблемот е обостран. Ако се согласуваш во тоа, можеме да продолжиме со дискусијата со надеж дека можеби еден или двајца ќе не прочитаат и ќе сакаат реално да дискутираат за настанов, цела вина не ми ја префрлај мене или на Албанците како колектив.

И јас го сакам ова:
Јас сакам да видам фер судење обвинети со бранители, јавноста информирана, казна за сторителите, слобода за невините.
Ништо помалку, но и ништо повеќе.
 
P

Princ

Гостин
Не му одговарајте на овој лицемерен модератор Принцот (од Саудиска Арабија), гледате дека к*р ташак си игра со вас, а на крај вие ќе го наебете кога ќе ве банира, тоа му е хоби кога не протестира! Поздрав и направете нешто вредно за Македонија!
Доста бре, не си го валкам маусот со тебе. Не ми одговарај ако не ти се одговара, доста 100 пати им кажуваш да не ми одговараат, џоа воџа си им ти на 50.000 членови. Уште еден ваков екцес и стварно ќе те банирам. Немам банирано иако и лично бев навреден многу пати (може и од тебе, ме мрзи да проверам) ама преку овакво од не му одговарајте. Командант Стари.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Банирај ме слободно, втор пат ќе ти биде
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Доста бре, не си го валкам маусот со тебе. Не ми одговарај ако не ти се одговара, доста 100 пати им кажуваш да не ми одговараат, џоа воџа си им ти на 50.000 членови. Уште еден ваков екцес и стварно ќе те банирам. Немам банирано иако и лично бев навреден многу пати (може и од тебе, ме мрзи да проверам) ама преку овакво од не му одговарајте. Командант Стари.
Друже, секогаш си бил издржан во ставовите, фер и искрен. Може да ми кажеш за што ти нафрлаат? Пошто искрено ме мрзи да скролам 40 страни...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.439
Поени од реакции
58.507
Дур го гледав клипот и кога ја видов толпата од изроди единствено нешто што сакав е во моментов да поседував зоља.
Компјутерот можеш и со чекан да средиш.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Ако ова била нечија замисла, идеја... морам да му признаам дека му успеал трикот
Па која политичка партија се скандираше денес? Не ли можеш да видиш кој ти прави трикови? Не мора да повикуваш на омраза ако имаш нешто против институција, има многу други начини на делување кои се поефективни.
 
P

Princ

Гостин
Па која политичка партија се скандираше денес? Не ли можеш да видиш кој ти прави трикови? Не мора да повикуваш на омраза ако имаш нешто против институција, има многу други начини на делување кои се поефективни.
Власта секогаш се скандира, на сите протести, по правило. Гласачите мислат дека тие им го прават тоа лошо што им се случило.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.108
Поени од реакции
8.381
Друже, секогаш си бил издржан во ставовите, фер и искрен. Може да ми кажеш за што ти нафрлаат? Пошто искрено ме мрзи да скролам 40 страни...
зашто застана на стана на убијците и беше еден од организаторите на денешниов квази протест на толпа неандерталци
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Добро бе луѓе остајте ги приведените да си бидат изведени пред суд. Ако се виновни, според мене одма смртна казна да им следува,по можност бесење на плоштад, ако не се виновни, државата треба да им исплати дебела оштета за сите тие клевети што им ги направи, и јавно да се извинат високите функционери кои ги донесоа наредбите за нивно апсење.
Ако сакате и вие и ние мирно и заедно да си го изживееме и онака краткиот живот, во име на народот, не пробувајте да го спречите судењето, во спротивно ке има многу жртви.
Мислам дека многу сум јасен, и сватете ги работиве многу сериозно, затоа што некој пак пробува да не рчне да се распукаме.
Ке дозволиме ли пак како 2001 некој да манипулира со нас, и ние да изгинеме а тој некој да има материјална корист од ситуацијата?
Зборете и со вашите деца и пријатели, да ја смируваат ситуацијата, затоа што оганот кога е мал полесно се гаси.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Власта секогаш се скандира, на сите протести, по правило. Гласачите мислат дека тие им го прават тоа лошо што им се случило.
ДПА и не е баш власт, судот беше најмалку спомнат. Се согласувам дека немаме правна држава, ама сме немале никогаш ама одеднаш наелектризиран протест. Ништо сомнително?
Гласачите немаат леб да јадат, експлоатирани се максимално, ама револтирани се за некој си бандити, а? Објасни ми ако можеш, те молам.
 
P

Princ

Гостин
Све е сомнително. Сомнителен е и протестот утредента или 2 дена после убиството (не се сеќавам точно) против убиствата на кој се случи тоа што се случи (напоменав погоре). Зошто некој би протестирал против убиства? Тој протест беше поддржан и од многу форумџии (барем декларативно). Значи влезени сме во еден магичен круг и сега не барај повеќе логика. Нема логика 1-2 ден/а откако некој ќе биде убиен, друг да излезе и да протестира против тоа убиство, и притоа да крши, скандира, и тепа.
 
M

Moon Child

Гостин
Све е сомнително. Сомнителен е и протестот утредента или 2 дена после убиството (не се сеќавам точно) против убиствата на кој се случи тоа што се случи (напоменав погоре). Зошто некој би протестирал против убиства? Тој протест беше поддржан и од многу форумџии (барем декларативно). Значи влезени сме во еден магичен круг и сега не барај повеќе логика. Нема логика 1-2 ден/а откако некој ќе биде убиен, друг да излезе и да протестира против тоа убиство, и притоа да крши, скандира, и тепа.
Значи сомнителни се и протестите во Гостивар за двајцата убиени од полицаецот, кога веќе се водиме по таа логика. Македонци не протестираа против убиства, туку протестираа затоа што им е скурчено од вас, затоа што незнаат дали некој од нив ќе биде следен свирепо егзекутиран. Не велам лично од тебе, туку од мнозинството Албанци.
 
P

Princ

Гостин
Македонци не протестираа против убиства, туку протестираа затоа што им е скурчено од вас, затоа што незнаат дали некој од нив ќе биде следен свирепо егзекутиран.
Ми кажуваш дека Македонците протестираа против нас (Албанците претпоставувам) дур уште не беа погребани убиените?
Немој со вакви муабети срце, ме враќаш пак кон добропознатата девиза "вечни виновници".
Let 3, читај го ова, важно е.
 
Член од
9 април 2012
Мислења
17
Поени од реакции
17
Штом некој ги пријави овие за поттикнување расна, верска, национална омраза, ќе ги пријавиме и другиве.


Не може за едни мајка за други маќеа, не играме така веќе десетина години.
Абе оклопни возила дојдоа ради нас,денес џандар ни за лек,ех мајката
 

Kajgana Shop

На врв Bottom