Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Каj најде баш таму да прошетам, зошто не кажа да прошетам до Ница:D.
Пума, Турција е 70 милиони држава, нормално е да има секакви , ама мнозинстовото Турци се длабоко конзевативно општество.Можеби треба да гледаш филмови од 2-3 Турчинки што снимаат филмови баш на таа тема.
Јасно ми е се.
Сепак, денес Турците не ни се проблем :) Биле, можеби ќе бидат - денес ни се од корист.
А муслиманите не би требало да ги генерализираме, ајде пак на шетање да те пратам - тркни до Жеровница (село едно, малечко) - живеат исклучиво Македонци Муслимани. Оди во период кога не се тука печалбарите, и види како живеат тие луѓе. Ако најдеш подобродушни и помирни луѓе од нив, кои се декларираат како Македонци инаку, кажи ми каде да одам и да ги најдам :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Ај доста со муабетите надвор од тема. Не знам како не ви е јасно дека ова е јавен медиум а не Фејсбук. Почитувајте правила и следете темата како што е. Стварно ми е жал што ви давам опомени али стварно претерувате.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
I toj universitet i toa sto sakase Rufi da go postigne togas go imame, znaci trebase da dojde do vojna, a vie prasuvate zasto morase da se fati puska. Koa nemase puska, imase puska od drugata strana, se pukase niz civili u centar na grad na sred bel den.

I da, taka kazi deka trebalo site da dobijat kursum a nemoj da mi zboris za hranenje
Не не требаше да дојде до војна!

Воспитни мерки од полицијата врз протестанти кои излегуваат од контрола, палат знамиња, и вадат и закачуваат знамиња на туѓа држава има во секоја нормална земја. Кај нас, веќе го нема тоа...

„Цивилите“ врз кои се пукаше претходно го правеа она што горе го споменав.

Ваквата реторика на угнетеност тогаш им ја продадовте на Американците и на Европа. Сега и они не ја голтаат така лесно таа приказна.

Албанците добија премногу во Македонија, изедначени сте со Македонците, имате секакви права, и поголеми бенефити од Македонците. Самото МВР ве штитеше во мал милион случаи до сега. Срамота е уште да барате и да се буните...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.359
I toj universitet i toa sto sakase Rufi da go postigne togas go imame, znaci trebase da dojde do vojna, a vie prasuvate zasto morase da se fati puska. Koa nemase puska, imase puska od drugata strana, se pukase niz civili u centar na grad na sred bel den.

I da, taka kazi deka trebalo site da dobijat kursum a nemoj da mi zboris za hranenje
Добро, ете требаше да дојде војна, и дојде војна и заврши војната, се потпишаа договори разно разни. Се амнестиравме нели со надеж дека нема да се повтори.....

Сакаш да кажеш дека сега пупу неважат тие договори, тие амнестирања. Сега треба нови амнестирања да има? Што е поенатата на војната што ја спомнуваш? Ете кажи си што ти фали во оваа држава, дај да видиме што е проблемот, како да го надминеме. Што не осеќаш ко што треба. Не ми збори за нешто што поминало. Како ти како Албанец или Муслиман ВО МОМЕНТОВ се осеќаш како обесправен. Кој тоа те обесправува и како?

Де тука објасни. А ако имаш добри аргументи, јас ќе бидам прв што ќе отиде и што ќе застане позади тебе, ако треба и со пушка.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Значи маската на Принц конечно падна....

Токму тој важеше за еден од “начитаните“ и “попаметните“ албанци на форумов. Тој беше пример и за оние кои пишуваа на темава дека не се сите албанци исти, односно да не се генерализира.
Токму Принц ги потврдува сите стереотипи што постојат за албанците.
Искрено сум му благодарен затоа што и 0,001% сомнеж што имав дека не се сите исти, тој ја расчисти дилемата (за мене барем, се надевам и за другите).

Поздрав до Принц !
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
61
Поени од реакции
127
Одам да спијам. Со неразрешена дилема околу AliliPrince кој ги мрази своите Македонци а ги љуби Грците кои маме му е.бават на неговите сонародници, а и нему ако отиде во Грција. На таквите нашиот понизен AliliPrince им вели You rule sir :)

А овде ќе оди на протест да вика слобода за детеубијците!! И пред Јаја Паша (не знам дали берберот им се врати од затвор или небричени ќе мора да одат), и пред Волерс ќе протестираат да не апсат Албански терористи повеќе никогаш во Америка.

Нека се соберат сите подржувачи на исламските радикали утре во Скопје да си го покажат лицето пред светот. И треба да им се даде тоа право да се бламираат самите себе. И никој да не ги рчка и никој да не им прави контрапротести.

Еве јас утре ќе си одам околу пладне на Џума Намаз. Се надевам оџата ќе ми каже ко и секогаш дека стрелање невини луѓе а уште повеќе деца е Харам. И така после на работа пак и дома кај моите деца да ги учам да живеат чесно, да не навредуваат или повредуваат никого а напротив да ги почитуваат сите добри луѓе на светот без разлика од каде се и што се. И така овој свет се надевам ќе стане подобар. Иншалах.


Поздрав на сите и лека ноќ.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.537
Поени од реакции
33.743
Jaс мислам дека со право протестираат, сите информации што се знаеа околу истрагата не беа целосно медиумски покриени и изнесени во јавноста, како што и впрочем ние баравме, и овие немаа време ниту во план сите да побегнат од државата. Секој што сака соживот мислам дека треба да излезе на протестот.. луѓе ли сме, што ли сме?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.721
Пред да ги фатат убиците, дискусијата на форумов во глобала беше дека не е битно која националност и вера се, дека е битно да се фатат и да одговараат за стореното. Додуша имаше и доста дискутанти кои не мислеа така.... Важно повекето и од македонците и од албанците се сложија дека крвниците треба да одговараат па кои и да се и дека со нив не треба да се поистоветува цел еден народ, дека неможе да имаат подршка за такво дело од никој. И јас реков дека ако излезе дека на пример убиците се Македонци ке се оградам од нив и ке барам смртна пресуда која дури и самиот би ја извршил и би му терал у курац и би плукал и на нивни организации и идеи! И рековме да се сочека да се фатат за да официјално видиме кои се тие монструми Со таков став беа и доста од дискутантите од Албанска националност: Сега еве ги фатија, Албанци се по националност и никој (сериозен) не бара колективна одговорност и не ги осудува сите Албанци, единствено што се одчекува од нив е да ги осудат убиците и да се оградат од нивните недела и да побараат соодветни казни за крвождерите...... Тие сега се спремаат за протести! Па добро бре имате ли осет?! Оставете нека каже судот дали се виновни! Ете половина од уапсените ги пуштија, сигурно затоа што се утврдило дека немаат врска со масакарот, другите се задржани во притвор оти сигурно се утврдило дека има основано сомнение за нивна поврзаност со делото инаку и нив ке ги пуштел судот. Сигурно судот не си броел еци пеци па овој ке го пуштам а овој ке го задржам.... И зошто другите двајца се во бекство ако се невини? Тој што е невин не бега, си седи дома и се чуди кога го апсат а овие спрснале уште кога го направиле масакрот. Ако знаете дека се невини кажете, кажете некој доказ дека не се тие убиците, кажете од каде ви информација дека не се тие.... тропате од ракав...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.359
Jaс мислам дека со право протестираат, сите информации што се знаеа околу истрагата не беа целосно медиумски покриени и изнесени во јавноста, како што и впрочем ние баравме, и овие немаа време ниту во план сите да побегнат од државата. Секој што сака соживот мислам дека треба да излезе на протестот.. луѓе ли сме, што ли сме?
Па да, и јас мислам така. требаше јавно 24/7 да има пренос на истрагата и све да се кажуваше јавно. А тебе требаше лично да ти даваат репорти да видиш дали све се сложува со твоето мислење и твоите политички убедувања.
Или не, мислам дека е боље вака со протест, така ти ќе беше крив и протестот ќе беше против тебе, вака ќе извадиме еден протест против власта што те боли курот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Demek PRINC mora da ide po vas kejf sto on sam veke cel mesec gi osuduvase ubijcite bezrezervno a istiot ne smee da ima somnez deka ne se tie ubijcite koi ni gi prikazuvaat po TV-mrezi , ?
I on ne-e za sozivot so vas poveke , po se izgleda bil edinstveniot dosega i ne trebal da se somneva :) , a tie sto pisuvaat -se povikuvaat na sekoj Albanec kursum vo glava toa e normalno za vas ... neka proaga toa ?
Go ima li najdeno policijata oruzjeto od koe e pukano ?
Najdeni se 3 kolku sto znam od tie sto se optuzuvaat za ubistvo .
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776

Ilija Dimovski via Shfaboo Shfabo
типчево од кое го превзимам видеото е еден од избеганите убијци..

погледнете со какво видео се гордее овој..
нека го погледнат сите кои мрчат..
а и оние кои се сомневаат во работата на МВР

copy paste од FB
:toe:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ај не ми го бриши постот, или ако го бришеш кажи која е причината.
И веќе штом бришеш мислења почни од твоите кај што вреѓаш се што е македонско, пишуваш неповрзани работи( дезинформации) или ко што викаат кај мене у село ЛАЖЕШ!.
Сеа ќе постирам линк уште еднаш и глеј да не бидеш селективен во пласирањето на вести
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.359
Demek PRINC mora da ide po vas kejf sto on sam veke cel mesec gi osuduvase ubijcite bezrezervno a istiot ne smee da ima somnez deka ne se tie ubijcite koi ni gi prikazuvaat po TV-mrezi , ?
I on ne-e za sozivot so vas veke , po se izgleda bil edinstveniot dosega i ne trebal da se somneva :) , a tie sto pisuvaat na sekoj Albanec kursum vo glava toa e normalno za vas izgleda ... neka proaga toa ?
Go ima li najdeno policijata oruzjeto od koe e pukano ?
Njadeni se 3 kolku sto znam od tie sto se optuzuvaat za ubistvo .
Оф море Генти, секој нормален човек се гнаси од вакви работи, Принц ти 100 пати да го напишете тоа, понекад е џабе, поготово ако со некој акт сте допринеле до генерализација. Секој треба да има сомнеж, но јас би се вратил назад и би рекол да погледаш што се пишува.
Чашата е скоро прелеана, се бараат глави, може има некои грешки, но не давај повод тие грешки да не одведат во други грешки. Не е ова пред 11 години па да се монтираат процеси на етнички принцип. Ако се монтираат се монтираат по рамковен. Овој протест е најмалку потребен сега и ќе предизвика меѓуетничка и меѓуверска тензија.

Нормални се препукавања, ние барем останавме на вербални препукавања. Ајде нека ти текне како беше за убиствата во Гостивар. Гневни се луѓето. Не ги интересира што ти и Принц се гнасите од тоа, пошто нив им текнува дека рандом Македнонци јадеа ќотек од Албанци на чисто етничка основа. И дека децава се најверојатно убиени на чисто етничка(можда и верска) основа. И сега мислам дека не е редно да се прави протест. Барем не утре, требаше да се почека барем една недела да се излезе со нешто поконкретно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Најдобро утре сите што студирате на факултетите кај битпазар и на ПМФ да си земете слободен ден. Жалосно, само во оваа држава може да ти е страв да одиш на факултет.
 
P

Princ

Гостин
единствено што се одчекува од нив е да ги осудат убиците и да се оградат од нивните недела и да побараат соодветни казни за крвождерите...... Тие сега се спремаат за протести!
Факт 1: не познавам Албанец кој не ги осудил убијците и кој не се оградил од нивните недела. Ти ако познаваш таков пријавувај го во полиција, не треба никому таков "човек". Пошеснаесетнувам: ги осудувам убијците да им ебам се најмило у гз, и се оградувам од нивните постапки. Барам да скапаат во овој живот, и во наредниот, вечниот.
Но протестот не е за тоа, одиме кај факт 2:
половина од уапсените ги пуштија, сигурно затоа што се утврдило дека немаат врска со масакарот
Факт 2: Пуштените биле уапсени залудно, биле тепани, биле терани да признаат дело што не го извршиле, биле прашувани банални прашања у стилу дали се клањате и зошто вие како муслимани имате Куран дома... низ некои фашизоидни југословенски процедури поминале. За тоа протестираме.
Проблем е кога некој не умее да направи разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom