Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Сакав да направам терминолошка дистинкција меѓу мотив/намера и интерес. Ти погрешно си го употребил зборот мотив иако мислиш на интерес.
Ама супер што ми го изврте постот (y)
Погрешно те сватив ми се чини...или нејасно се изјасни...
Но ајде пак, прво и основно кој би ризикувал толку многу, па да убие 5 рандом луѓе од кои 4 деца, за одмазда да речеме, пошто ако не е тероризам, тогаш е одмазда, што би можело да биде друго ?

Ако е false flag, како што сака силма да потенцира, тогаш и тоа е тероризам, пошто мотивот на еден таков акт со крајна цел би имал заплашување. Каков друг резултат би можел да има еден ваков акт, кон населението.

И на крајот, доколку не бил мотивот/намерата тоа, туку само едноставно да се изживуваат врз луѓето и на крај да ги убијат, дали пак тоа не е тероризам ?[DOUBLEPOST=1524175246][/DOUBLEPOST]
Незнам што е полошо да знаеле ВМРО и да ги уцениле за партиска корист или да не знаеле и цела команда на ДБК и МВР да одговара за неспособност и доведување на животите на граѓаните во ризик.
Што и да е, не би ме зачудило ни едното ни другото, освен делот со одговарање што нема да се деси. Тебе те чуди ?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Погрешно те сватив ми се чини...или нејасно се изјасни...
Но ајде пак, прво и основно кој би ризикувал толку многу, па да убие 5 рандом луѓе од кои 4 деца, за одмазда да речеме, пошто ако не е тероризам, тогаш е одмазда, што би можело да биде друго ?

Ако е false flag, како што сака силма да потенцира, тогаш и тоа е тероризам, пошто мотивот на еден таков акт со крајна цел би имал заплашување. Каков друг резултат би можел да има еден ваков акт, кон населението.

И на крајот, доколку не бил мотивот/намерата тоа, туку само едноставно да се изживуваат врз луѓето и на крај да ги убијат, дали пак тоа не е тероризам ?[DOUBLEPOST=1524175246][/DOUBLEPOST]
Што и да е, не би ме зачудило ни едното ни другото, освен делот со одговарање што нема да се деси. Тебе те чуди ?
Ја не знам шо сте збореле претходно, не ви ја следев цела дискусија. Тоа шо ја вака можам да кажам за делово тероризам е дека намерата мора да биде предизвикување страв или несигурност кај граѓаните.
Вака ако ги глеаш настаните, начинот и времето кога се извршени убиствата, да, иде на тоа дека целта им била да предизвикаат страв или несигурност, ама тоа треба да се докаже. Се надевам обвинителиве убаво ќе го докажат тој елемент од делото.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Сакав да направам терминолошка дистинкција меѓу мотив/намера и интерес. Ти погрешно си го употребил зборот мотив иако мислиш на интерес.
Ама супер што ми го изврте постот (y)
Уствари сега те сватив, кога прочитав што си ми цитирал.
Првото поимот тероризам.... Тероризмот без исклулучок во позадина крие политички мотив, личен интерес или просто криминал. Тоа не го исклучува и ова дело. Тероризам како акт се нарекува според чинот, а не според мотивите. Егзекуција на 5 рандом невини луѓе, е акт на тероризам, а тие тоа што го извршиле се терористи, според сите светски учебници.... Без разлика дали позадината за тоа е false flag или лични мотиви. На крајот на краиштата сите терористички акции на крајот се акции кои треба да иницираат некаква реакција, дали е тоа страв, одмазда или нешто друго.
Не го згрешив поимот, баш тоа го мислев во тој контекст што е напишано. Во некои случаи позади терористички акт може да нема политичка позадина туку да стои интерес на поединец или некоја група, кои би сакале на тој начин да стекнат некаква корист, а сепак мотивот да е тој.[DOUBLEPOST=1524176079][/DOUBLEPOST]
Ја не знам шо сте збореле претходно, не ви ја следев цела дискусија. Тоа шо ја вака можам да кажам за делово тероризам е дека намерата мора да биде предизвикување страв или несигурност кај граѓаните.
Вака ако ги глеаш настаните, начинот и времето кога се извршени убиствата, да, иде на тоа дека целта им била да предизвикаат страв или несигурност, ама тоа треба да се докаже. Се надевам обвинителиве убаво ќе го докажат тој елемент од делото.
Ок чисто како правник, како би се докажало дело тероризам во случајов, кога не се превзема одговорност за истото?
Они можат да си го преќутат мотивот ...

Јас мислам дека материјалите што им се одземени при апсењето, доволно кажуваат дека делото има религиозно-политичка позадина, но незнам дали е тоа доволно, за да се (до)каже дека е тероризам.
 
S

silmarillion

Гостин
Зашто ДУИ како дел од една успешна долготрајна коалиција на која ако не и се навртеше Америка ќе траеше уште 10 години, им требало страв да влејат кај граѓаните?

Во земја ко нашата во која политиката е длабоко навлезена во секој аспект на живеење, малце е за верување дека 5 души своеволно ќе се договорат да дигнат оружје и да влезат у кола да се возат по периферија на Скопје и да бараат Македонци за убивање. Неможе тоа да пројде незабележано. Не е менталитетот на народот таков.

Мотив за организација можам да најдам во СДС + ДУИ + Америте, за разнишување на безбедноста и воедно коалицијата да се прикаже како неспособна со цел брза промена на македонскиот чинител во тогашната влада.

Мотив за организација можам да најдам во ВМРО + ДУИ со цел вештачко подигнување на патриотизмот како единствена карта на која добиваа избори + за дефокус од одреден криминал или политичка одлука контра ветувањата/интересите.

Зашто ДУИ би правела ваква работа во време на спокој меѓу коалицијата во која миљарди евра се делеја? Македонското наделение 99% е веќе иселено од другата страна на Вардар. Немаат никаква потреба да ствараат страв за територијална придобивка затоа што веќе ја имаат добиено и ќе ја добијат со текот на времето.

Нит се отселија Македонци побрзо ради Смилковско нит се створи страв кај граѓаните. Се створи револт кон безбедносните структури кои или беа неспособни да ја пресретнат организацијата или беа соучесници.

Нема потреба да убиваат за да створат страв со крајна цел територијална придобивка, доволно е во зграда од 30 стана, 5 да ги купат косовари и приказната е завршена.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Уствари сега те сватив, кога прочитав што си ми цитирал.

Не го згрешив поимот, баш тоа го мислев во тој контекст што е напишано. Во некои случаи позади терористички акт може да нема политичка позадина туку да стои интерес на поединец или некоја група, кои би сакале на тој начин да стекнат некаква корист, а сепак мотивот да е тој.[DOUBLEPOST=1524176079][/DOUBLEPOST]
Ок чисто како правник, како би се докажало дело тероризам во случајов, кога не се превзема одговорност за истото?
Они можат да си го преќутат мотивот ...

Јас мислам дека материјалите што им се одземени при апсењето, доволно кажуваат дека делото има религиозно-политичка позадина, но незнам дали е тоа доволно, за да се (до)каже дека е тероризам.
Не знам сеа точно како би се докажала намерата, мене секогаш тоа ми е спорен момент зошто е внатрешно чувство. Сеа што ми текнува е пример психијатриско вештачење и снимките од прислушкуваните разговори.
Треба да се прочита пресудата што ја укина Врховен и да се види пример таму што искористиле како докази за умислата. Ама во секој случај тоа е битен дел од делото без кој не постои тоа, туку друго некое дело.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Не знам сеа точно како би се докажала намерата, мене секогаш тоа ми е спорен момент зошто е внатрешно чувство. Сеа што ми текнува е пример психијатриско вештачење и снимките од прислушкуваните разговори.
Треба да се прочита пресудата што ја укина Врховен и да се види пример таму што искористиле како докази за умислата. Ама во секој случај тоа е битен дел од делото без кој не постои тоа, туку друго некое дело.
Ајде сеа да видиме, сите терористички акти, што се случуваат во денешницата низ Европа да речеме, мотив на извршителите е херојско дело. Дали тоа било Шарли Ебдо или подоцнежните масакри со стотици жртви, пак на крај извршителите сметаат дека делото е херојско и исправно, а сепак е окарактеризирано и светски признаено како тероризам.

Јас не познавам(можеби има) терористички акти во светот, освен тие фамозните во Солун, кај што извршителите јасно и гласно не целеле кон тоа што ти сакаш да го прикажеш, како терористички акт. Еве дури и во денешните терористички акти што се случуваат низ светот, полицијата излегува со извештаи дали е тоа терористички акт или дело на некој умоболен, веднаш по настанот, без да ги знае вистинските мотиви што им се мотаат на луѓето у глава.

Значи како заклучок, самиот начин на којшто е извршено делото и религиозната позадина можат да утврдат дали се работи за терористичко дело или не. Доколку како во случајов, неколку лица се групирале и претходно ја надгледувале територијата на којшто го направиле делото кажува дека имало точна намера тоа да се изведе. Притоа жртвите никако не се поврзани со нив, исто така може да се каже се бирани да бидат православни, пошто како што се кажуваше извршителите истиот ден пресретнале и муслимани кои биле пуштени да си одат. Мотивите на извршителите можеби биле да направат херојско дело, кое ќе им обезбеди место во џенетот со 70 девици, пошто дале курбан крв од неверници или да ги избркаат словенските окупатори од нивните територии. Но крајниот резултат е шокирано и уплашено општество.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.821
Поени од реакции
15.753
Kolku nekoj da go mrazi ili saka Mickovski ......večerva vo intervju na Alfa napomnal deka ima sansa del od čelnicite na Dui da se ucenuvani so bombite za Smilkovsko za da se smeni koalicioniot partner
кој и да е извршител, планер на целата работа е надлежен од кај вујчета за Македонија ( Косово и Србија) не од ембаси, тие се само трансмитери... затоа и зајко кокорајко уште поодамна кажа дека можеби никогаш нема да се дознае вистината ... ама тоа не му пречеше кога беше опозиција да мати и да зема политички поени, затоа родителите на жртвите му се лути...

б.т.в., НИТУ случајот СОПОТ ќе се реши, иако за него поизвесно е откриено дека МВР насилно барал други виновници...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Зашто ДУИ би правела ваква работа во време на спокој меѓу коалицијата во која миљарди евра се делеја? Македонското наделение 99% е веќе иселено од другата страна на Вардар. Немаат никаква потреба да ствараат страв за територијална придобивка затоа што веќе ја имаат добиено и ќе ја добијат со текот на времето.
Тука не си во право, од кај ти е информацијата дека населението е исселено. Бутел е моментално пола-пола, Радишани е 99% Македонско, Кучевачка Бара, Бел Камен... Ако го погледнеме регионот кај што се извршени убиствата Смилковци е Македонско село. Сите села кои гравитираат на тој дел од Скопска Црна гора се Македонски освен Љуботен, од другата страна се Железара, Автокоманда, Маџари, Ченто. Па на запад Злокуќани, Бардовци, Волково...

Другата страна на Вардар е исселена за тебе и за тие што немаат допир со реалноста. Во Чаир во мојата зграда пред да се случи Смилковци 50% бевме Македонци(до 1994 бевме 100% Македонци), сега има уште 2-3 станови со пензионери кои ги пуштиле децата да одат во некое еднособно станче и немаат избор кај да одат.

Преселбата се интензивира после 12 Април 2012, поготово на тие што имале деца и што без исклучок биле малтретирани и тепани, само затоа дека се Македонци. Тие што до тогаш биле тврдоглави, како мене, и го учеле детето да се брани, па макар и да јаде ќотек, во тој момент им се тригерираше алармот дека треба да си одат од таму, поготово ако неколку месеци пред тоа ти дошло дома детето исечено со нож у школо од негови врсници.

Да те прашам у која населба живееш ти?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.993
Поени од реакции
14.794
кој и да е извршител, планер на целата работа е надлежен од кај вујчета за Македонија ( Косово и Србија) не од ембаси, тие се само трансмитери... затоа и зајко кокорајко уште поодамна кажа дека можеби никогаш нема да се дознае вистината ... ама тоа не му пречеше кога беше опозиција да мати и да зема политички поени, затоа родителите на жртвите му се лути...

б.т.в., НИТУ случајот СОПОТ ќе се реши, иако за него поизвесно е откриено дека МВР насилно барал други виновници...
Imaše i ušte postrašni obidi od ovoj....no za sreća( bukvalno sreća...a ne sposobnost) ne zavrsija uspesno

Toa znači deka planerot e nekoj mnogu moćen
 
S

silmarillion

Гостин
Тука не си во право, од кај ти е информацијата дека населението е исселено. Бутел е моментално пола-пола, Радишани е 99% Македонско, Кучевачка Бара, Бел Камен... Ако го погледнеме регионот кај што се извршени убиствата Смилковци е Македонско село. Сите села кои гравитираат на тој дел од Скопска Црна гора се Македонски освен Љуботен, од другата страна се Железара, Автокоманда, Маџари, Ченто. Па на запад Злокуќани, Бардовци, Волково...

Другата страна на Вардар е исселена за тебе и за тие што немаат допир со реалноста. Во Чаир во мојата зграда пред да се случи Смилковци 50% бевме Македонци(до 1994 бевме 100% Македонци), сега има уште 2-3 станови со пензионери кои ги пуштиле децата да одат во некое еднособно станче и немаат избор кај да одат.

Преселбата се интензивира после 12 Април 2012, поготово на тие што имале деца и што без исклучок биле малтретирани и тепани, само затоа дека се Македонци. Тие што до тогаш биле тврдоглави, како мене, и го учеле детето да се брани, па макар и да јаде ќотек, во тој момент им се тригерираше алармот дека треба да си одат од таму, поготово ако неколку месеци пред тоа ти дошло дома детето исечено со нож у школо од негови врсници.

Да те прашам у која населба живееш ти?
А тебе од кај ти е информацијата дека после 12 Април дека се интензивира преселбата и дека Смилковско е тригерот за тоа? Тепање во Чаир на етничка основа имало и ќе има (додека не се отселат сите што не се од Албанска националност).

Сега не те разбирам, викаш дека некој што мисли дека другата страна на Вардар е иселена нема допир со реалноста, за во наредната реченица да го констатираш токму тоа. Под другата страна на Вардар се мисли на Чаир и Север, не на селата во Скопска Црна Гора, тоа мислам беше јасно ако не било, се извинувам на сите што живеат во селата под Скопска Црна Гора, секако не мислев на нив.

Јас живеам од "оваа" страна на Вардар, и незнам што има тоа врска. Демек Скопје е Шангај или Њујорк па незнам што се случува во Чаир. Во Чаир се случуваше масовно продавање на становите од страна на егејците кои се населија после од другата страна. Секако, тоа го направија и од безбедносни причини затоа што правната држава не функционираше и не функционираше полицијата да ги заштити нив и нивните деца. Истото се случува и сега. Проблемот е што тепањето веќе не се случува само во Чаир, ете ти транспортен центар Аеродром еднаш месечно има тепање, во Центар кога шеташ по улица Македонија мислиш дека си во некоја луда мешавина од Призрен и Бурса. Во трговските центри 3:1 e соодносот на посетителите во корист на Албанците/Косоварите. Џамиите ги слушаме ко да ни пеат на тераса.

Сето тоа, нема никаква допирна точка со Смилковско Езеро. Зошто да ствара страв со убиства, кога тој и онака постои со само едно доселување во влез. Тие убиства се направени веројатно за друга цел, која очигледно ја има во разговорите али ради политичко лукративни причини Заев нејќе да ги обзнани за што во нормална држава би одговарал за некоја форма на соучесништво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
А тебе од кај ти е информацијата дека после 12 Април дека се интензивира преселбата и дека Смилковско е тригерот за тоа? Тепање во Чаир на етничка основа имало и ќе има (додека не се отселат сите што не се од Албанска националност).
Информацијата ми е од маалото каде што живеев, 50% од тие што се иселија се иселија после 2012. Јас лично ја донесов одлуката да се исселам токму после ова, сме праеле муабет со комшиите далечни и поблиски, значи атмосферата се гледа... Пак ќе кажам, тоа е една од причините само... Друга причина беше што влезовите во кои живеат само Македонци на влезните врати им беше исечено стаклото во круг... Може ете тоа било случајно, може и да било друг знак, на пример кај што живеат бранители или сл. Но сепак го гледаш секој ден и ти ствара психоза. Значи не викам дека Смилковци е причината, туку дека е една од причините која на крајот истригерира група луѓе од мојата околина да се договараат да се исселат, значи да не пуштаме цена на станови и сл. Значи предходно се исселуваа спонтано кој како дојде до пари или прилика и становите ги продаваа преку сила 600 евра, ние после тоа ги продававме 700 до 750 во зависност од локацијата.

Сега не те разбирам, викаш дека некој што мисли дека другата страна на Вардар е иселена нема допир со реалноста, за во наредната реченица да го констатираш токму тоа. Под другата страна на Вардар се мисли на Чаир и Север, не на селата во Скопска Црна Гора, тоа мислам беше јасно ако не било, се извинувам на сите што живеат во селата под Скопска Црна Гора, секако не мислев на нив.
Не реков дека тој што мисли дека е исселена нема допир со реалноста, туку дека не знаеш што се случува таму ... Не од сега туку преку 30 години... Не дека јас си мислам дека незнаеш, туку гледам како размислуваат тие што живеат од оваа страна на Вардар цел живот, како нема врска дека се насилни, дека имаат пријатели дека подобро се работи со нив отколку со нашите.... Дека ние сме кривите што сме продавале и така натака. Ете и ти тука бамбариш дека егејците биле криви дека се алчеле и ги продавале становите по 500евра квадрат... Па мајку му Автокоманда е Егејска населба од таа страна на Вардар, како тоа таму не се алчеле, туку само во Чаир. А Смилковци не е наменето за Чаир, туку за Радишани и Бутел, тие што живееја таму често го посетуваа тоа езеро. Последната барана на клинот на Албанците кој оди преку Танушевци, Љуботен до Чаир за да се спои Скопје со Косово.



Јас живеам од "оваа" страна на Вардар, и незнам што има тоа врска. Демек Скопје е Шангај или Њујорк па незнам што се случува во Чаир. Во Чаир се случуваше масовно продавање на становите од страна на егејците кои се населија после од другата страна. Секако, тоа го направија и од безбедносни причини затоа што правната држава не функционираше и не функционираше полицијата да ги заштити нив и нивните деца. Истото се случува и сега. Проблемот е што тепањето веќе не се случува само во Чаир, ете ти транспортен центар Аеродром еднаш месечно има тепање, во Центар кога шеташ по улица Македонија мислиш дека си во некоја луда мешавина од Призрен и Бурса. Во трговските центри 3:1 e соодносот на посетителите во корист на Албанците/Косоварите. Џамиите ги слушаме ко да ни пеат на тераса.
Не знаеш, може имаш информации што се случува, ама не знаеш... Знаеш што значи да знаеш, да го видиш татко ти цел искрвавен зошто пререкол на некој Албанец дека бил вработен во општина, а седел во чајџилница или ќе знаеш кога ќе ти се јават од школо дека детето ти е исечено со нож и да одам у болница да го земам. Ќе знаеш во оној момент кога во петок че ти се врати детето од школо само што тргнало дека го истепале зошто поминувал од патот што си го узурпирале и направиле приватна џамија од просториите на месната заедница.

А сега тоа теророт што се случува во Карпош 4 околу City Mall и во транспортен центар што тепаат рандом деца (BTW едно на другар ми, кој беше на твое мислење додека не му го збумбарија детето) е само почеток на тоа што ќе почне да се дешава. Ова е само најава... Карпош 4, а поготово Тафталиџе се ојдени....Се надевам дека ќе имаш доблест да кажеш тогаш дека стварно не си знаел.


Сето тоа, нема никаква допирна точка со Смилковско Езеро. Зошто да ствара страв со убиства, кога тој и онака постои со само едно доселување во влез. Тие убиства се направени веројатно за друга цел, која очигледно ја има во разговорите али ради политичко лукративни причини Заев нејќе да ги обзнани за што во нормална држава би одговарал за некоја форма на соучесништво.
Нема друга цел за убивање на 5 невини луѓе од кои 4 матуранти, од тероризам. Заев само го замачка ова убиство ради тоа што беше во Тиранската платформа како барање. Можно е некои политичари од ДУИ да се вмешани, но ДУИ како структура не стои позади овие убиства. Доколку грешам и доколку ДУИ како структура знаеле за овие убиства, тогаш знаат и ДПМНЕ и СДСМ ... А ако е така нема што повеќе да се чека, треба да се наместат канделабрите и да се бесат...
 
S

silmarillion

Гостин
Нема друга цел за убивање на 5 невини луѓе од кои 4 матуранти, од тероризам. Заев само го замачка ова убиство ради тоа што беше во Тиранската платформа како барање. Можно е некои политичари од ДУИ да се вмешани, но ДУИ како структура не стои позади овие убиства. Доколку грешам и доколку ДУИ како структура знаеле за овие убиства, тогаш знаат и ДПМНЕ и СДСМ ... А ако е така нема што повеќе да се чека, треба да се наместат канделабрите и да се бесат...
Затоа викам мора истрагата да се доврши до крај со вадење на снимките и сите да кажат се што знаат. Се во спротивно остава можност за шпекулација и манипулација. Веројатно во снимките постојат цврсти докази и дали има или не нарачател, и кои се мотивите, и кои се извршителите, и дали е тероризам со верско-етнички претензии со цел освојување на територија, или е политички мотивиран театар во кој колатерал одат недолжни деца и еден рибар со цел да се оттргне внимание од некој друг проблем.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Затоа викам мора истрагата да се доврши до крај со вадење на снимките и сите да кажат се што знаат. Се во спротивно остава можност за шпекулација и манипулација. Веројатно во снимките постојат цврсти докази и дали има или не нарачател, и кои се мотивите, и кои се извршителите, и дали е тероризам со верско-етнички претензии со цел освојување на територија, или е политички мотивиран театар во кој колатерал одат недолжни деца и еден рибар со цел да се оттргне внимание од некој друг проблем.
Тоа што сакам да го кажам е дека без разлика што и да се докаже во истрагата (искрено мислам дека е веќе докажано во претходната истрага, само фалат некои детали за вмешаност на политичари, било за заташкување, било за самиот акт). На крај е тероризам.

Тоа доколку има нарачател, кој како што тврдиш требало да создаде политички театар, тоа пак не го прави актот помалку терористички, туку нарачателот најмил или манипулирал терористичка ќелија да го извршат делото. И покрај неговиот личен мотив, актот сепак има негативен импакт врз Македонското општество вклучително и врз веќе постоечкиот тренд на одселување на Македонците.
 
S

silmarillion

Гостин
Тоа што сакам да го кажам е дека без разлика што и да се докаже во истрагата (искрено мислам дека е веќе докажано во претходната истрага, само фалат некои детали за вмешаност на политичари, било за заташкување, било за самиот акт). На крај е тероризам.

Тоа доколку има нарачател, кој како што тврдиш требало да создаде политички театар, тоа пак не го прави актот помалку терористички, туку нарачателот најмил или манипулирал терористичка ќелија да го извршат делото. И покрај неговиот личен мотив, актот сепак има негативен импакт врз Македонското општество вклучително и врз веќе постоечкиот тренд на одселување на Македонците.
Многу е пострашна верзијата дека постои терористичка ќелија која може да се активира кога сака и да направи што сака, не ради самото постоење на таква ќелија, туку ради неспособноста на безбедносните структури да ја лоцираат и неутрализираат! Многу е пострашна твоја верзија дека структурите потфрлиле или воопшто не ни постојат во оној облик каков што нас ни е презентиран. Мене не ми текнува да понесе некој одговорност од службите заради неделувањето навремено. Од друга страна, гледаме како се спремни кога се мести Љубе Бошковски дибекот у Воденица, гледаме како се спремни кога треба да пресретнат комуникации во кои се критикува власта, во кои се договараат бизнис зделки.

Да ставиме на кантар - неспособна власт и безбедносни структури vs. корумпирана власт со претходно знаење за терористите и намерно непревземање ништо. Извршителите се извршители, си имале тие агенда и поента, ама некако се губи фокусот на одговорноста низ призмата на тероризмот, верскиот фанатизам и слично.

Пак ќе прашам, ако станува збор за терористичка ќелија и за дело тероризам, зошто никој од контраобавештајна не понесе одговорност веднаш по случување на настанот, или па макар и година потоа? Зошто тогашната власт го третираше како убиство, во поглед на одговорноста?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Многу е пострашна верзијата дека постои терористичка ќелија која може да се активира кога сака и да направи што сака, не ради самото постоење на таква ќелија, туку ради неспособноста на безбедносните структури да ја лоцираат и неутрализираат! Многу е пострашна твоја верзија дека структурите потфрлиле или воопшто не ни постојат во оној облик каков што нас ни е презентиран. Мене не ми текнува да понесе некој одговорност од службите заради неделувањето навремено. Од друга страна, гледаме како се спремни кога се мести Љубе Бошковски дибекот у Воденица, гледаме како се спремни кога треба да пресретнат комуникации во кои се критикува власта, во кои се договараат бизнис зделки.
Види бе во една Франција или Германија има терористички акции од доста посериозен тип, па што е тешко кај нас да се направи ќелија. Еве јас се пријавувам да те прошетам низ Гази Баба, Дижонска, Чаир, Север и Топаанско во одредено време на одредени маста, па да видиш дали не е можно да има терористички ќелии кај нас. Па незнам дали знаеш ама во продавница во Чаир не можеш да купиш алкохол, не дека не сакаат да продаваат, туку дека не смеат. Кафич кај што може да пиеш пиво не постои (не ја рачунам тука чаршија). Отворени се религиозни школи буквално во гаражи и без никаква контрола од државата. Диви џамии, кај што се молат по стотици лица...Многу е длабоко загазен исламизмот во земјава, и тука сум мртов сериозен кога го кажувам ова. Еден дел од политичката структура на ДУИ учествуваат активно во ова и верувам дека се поврзани со терористички структури во регионот.

Факт е дека и дека Албанскиот екстремизам на големо го користише исламскиот фундаментализам во војните на Косово и во Македонија, па така овие врски не треба да се нешто што би не зачудиле..


Да ставиме на кантар - неспособна власт и безбедносни структури vs. корумпирана власт со претходно знаење за терористите и намерно непревземање ништо. Извршителите се извршители, си имале тие агенда и поента, ама некако се губи фокусот на одговорноста низ призмата на тероризмот, верскиот фанатизам и слично.
Актот како акт, нема вклучено корумпција на власта како власт, туку одредени структури и тоа не како ти што сакаш да проектираш, туку како логистика од смисла прикривање и давање инструкции за да се делува, пуштање патки на полицијата и така натаму. Тоа е нормално поради како што кажав во претходниот пасус, врската на УЧК (кои се во власта) со муслиманските фанатици.

Нарачателите или вистинските иницијатори на терористичките напади во Париз, се на крајот корумпирани политичари кои верскиот фанатизам го користат за сопствени цели, јас не верувам дека тие се верски фанатици и самите.

И на крајот на краиштата, што се криеше со тој акт, ако тврдиш дека се криело нешто? Тоа сигурно ќе го дознаевме до сега, уште повеќе што имаме снимки кои би можеле да го обелоденат тоа.

Пак ќе прашам, ако станува збор за терористичка ќелија и за дело тероризам, зошто никој од контраобавештајна не понесе одговорност веднаш по случување на настанот, или па макар и година потоа? Зошто тогашната власт го третираше како убиство, во поглед на одговорноста?
Во случајот монструм пресудата што сега зајо ја укина е за тероризам, не за убиство. За поднесување на одговорност, од тој аспект не се согласувам со тебе (без разлика за кој станува збор, освен ако знаеле и преќутеле) бидејќи вака организирани, терористичките ќелии се многу тешки да се откријат, а уште повеќе што имаат логистика во власта. И не само тоа. Очигледно е дека оваа терористичка ќелија имала добра логистика во регионот, имаат „чиста“ кола, многу бргу се сокриле, непосредно при самото апсење организирани се насилни протести со над 10.000 луѓе, претежно верски фанатици.... и така натаму...


Проблемот претставува дали некои Македонци од СДСМ или ДПМНЕ знаеле детали за ова кои ги сокриле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom