Манџи - дали и какви јадете?

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Дали сте љубители на манџи? Или па воопшто не јадете? Ако да,која ви е омилена?
Мене омилена ми е компир манџа, па потоа грав, и гулаш ако се рачуна за манџа :kesa: Боранија, грашок, леќа, нив не ги сакам воопшто :nenene:
А вие?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па во основа јадам манџи иако не ги обожавам нешто посебно ама па не ми ни сметаат. Јадам грашок,грав,гулаш,компир манџа,леќа и така.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Јадам секаква манџа.Не сум пребирлива за јадењето воопшто,но најмногу сакам грашок(обожавам).
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Народот рекол : за добра свиња , нема лоша помија :toe:
заебанција , не мислев да навредам никого :wink:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не сум љубител, постојано сум на сува храна иако знам дека ми штети тоа, ама кога немам избор јадам понекогаш компир манџа (јанија по Струмички :)), грав или грашок. Друго ретко...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јадам се.. од мака :)

Инаку сакам многу гулаш... и.. леќа.. ама онака како супа да е леќата
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Не сум љубител на манџи, но ако веќе морам јадам компир манџа.
А грав не можам да поднесам!
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Сркам манџи :)
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јам манџи и најубај самио си ги прам. Ич нејќам кромид да има во манџата, а и пиперки нејќам да има.

Иначе ко ќе си напрам со компир со грашоче манџа, убајнии. Дури ко ќе ја пробвам се плашам да не свршам вгаќи, ѕолку добри ги прам.

Ама со ќеф ги спремам, запржвам мевце, пиперца, биберче малце, кари, ловоров лист, доматченца лупени сецкани, ќе пропржи малце така 10тина минути. После вода (да врие, не ладна да се пресечи), па ќе му ги клајш компирите, ќе клајш говедска коцка за супа, ќе гостајш да крчка дур да се сварат компирите (полсат-сат зависи од компиро) и клаваш на крајо вегета и готово. Најуба манџа на сфето.

Па тавче графче ко ќе напрам, запржка моќна фкрај, густина да има фкрај. Јадиш од него и одма по прдежо се познава дека квалитетен граф си јал, прдиш и сотебе иди прдежо, концентриран квалитетен.



Шо зборам јас бе чоек?!?!? пооооооооооо нема врска бе уживајте со точако сум
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Не сум многу по манџите,ама не сум премногу прибирлива па си јадам скоро се...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.838
Јадам све ич кур не ми чуе до пред некој ден мислев дека нема да пројадам боранија али дојде нож до коска беше или тоа или бајата паштета со жуто нафатено а касно ме фати за по дуќани идење па коа сум ја згреал и кога и влегов Алфи не можеа да ме извадат ја утепав

Иначе најомилени ми се грав со колбасици ,грашок и леќа ми е онака коњак највише сакам манџа да јадам со вчерашен леб со тазе тапа ми е и тоа сите да јадете манџи не ги избегавајте кога има.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Не јадам манџи,мислам јадам ама многу ретко а тоа е кога ке сум прегладнета и тоа ,многу прибирам.За тоа мама си знае.:toe:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Дома ако за нешто најмногу правам прблем,тоа е јадењето,од секогаш било така,така и ќе остане.Неможам да јадам се,имам специфичен желудник,а и моите се фрикови по здрава храна...Ако има манџи,чорби не се од овие класичниве,туку со некои чудни бои,зелени,жути,страв да те фати,ама демек здрави биле.А кога баба ми владееше со кујната на времето,компир манџата и ја поштував и толку.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Како сум се најала денес компир манџа мх мх мх :vozbud:
најубо нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom