Манијаци за џипови

Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
нешто поинакво

еј здраво момци....
конечно да најдам некои што се манијаци за џипови пошо ме интересираат некои ствари..
вака сеа.. јас иам едно џипче.. аро 10.4 романски се у класа на лада нива.. значи ништо фенси али доста добро за офроуд.. нели и за тоа се џиповите..
за ова станува збор.

супер е само што има 14 ки фелни а за нив офроуд гуми неможам да најдам.. па ме интересира дали можете да ми кажете кај може да се најде нешто такво или па крајна верзија би ми било 15 ки фелни и офроуд гуми.. пошо сеа е со гуми за кола и изглеа мизерно..

исто така би сакал да го направам и ова

сечење на кров и профили...
па би земале и со татко ми да го праиме.. само ме интересира колку пари ке ми требаат за сите тие ствари.. пошо ко шо знаете кај нас бар за обичните смртници парите ни се најголема пречка..

иначе мој омилен џип (што не е ни џип туку баги) сигурно не е нешто фенси ко хамер или Инфинити.. туку нешто вакво
Поздрав

ps
погледнете го сајтчево..тука
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
еј здраво момци....
конечно да најдам некои што се манијаци за џипови пошо ме интересираат некои ствари..
вака сеа.. јас иам едно џипче.. аро 10.4 романски се у класа на лада нива.. значи ништо фенси али доста добро за офроуд.. нели и за тоа се џиповите..
за ова станува збор.

супер е само што има 14 ки фелни а за нив офроуд гуми неможам да најдам.. па ме интересира дали можете да ми кажете кај може да се најде нешто такво или па крајна верзија би ми било 15 ки фелни и офроуд гуми.. пошо сеа е со гуми за кола и изглеа мизерно..
Мислам дека се исти со Лада Нива отворите на бандажите (со 5 штрафа е на нивата, на ова незнам... со колку е ?). Од нива обичен челичен бандаж се наоѓа за некои 1000-2000 денари еден. Така да тоа ти е најефтино и најпаметно решение.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
кога бе од лада пасувало макар и штраф на некоја друга кола? па поготово од нивата.... една мочана карданска гума е различна за 5 милиметри од другите а иста е по изглед
 
Член од
13 април 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
кога бе од лада пасувало макар и штраф на некоја друга кола? па поготово од нивата.... една мочана карданска гума е различна за 5 милиметри од другите а иста е по изглед
абе не пасуваат од лада се со 5 а овие се со 6..а се мислам... ако се става тоа ваљда ке треба да се подигне цел џип... а тоа е шит...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Сакам да купам понова Тојота РАВ 4.
Имал некој искуство да кажи како се однесува за време на возењето?
Што можам да земам друго со цца. 10-12 бона освен половна РАВ 4-ка? Гледав БМВ Икс 3 е нешто поскапо (за 3-4 бона) ама некако е премногу фенси за на планина за разлика од РАВ 4-ката.
Ми треба теренец кој е компатибилен и за градско возење зошто немам можност да купам, чувам и одржавам две возила.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сакам да купам понова Тојота РАВ 4.
Имал некој искуство да кажи како се однесува за време на возењето?
Што можам да земам друго со цца. 10-12 бона освен половна РАВ 4-ка? Гледав БМВ Икс 3 е нешто поскапо (за 3-4 бона) ама некако е премногу фенси за на планина за разлика од РАВ 4-ката.
Ми треба теренец кој е компатибилен и за градско возење зошто немам можност да купам, чувам и одржавам две возила.
Зависи кој модел ќе го земиш... рав4 има со 2 врати и со 4 врати.

Другар го има моделот со 2 врати. Шо да ти кажам, освен 4 букви ЈУГО! Влегувањето назад катастофа, седењето катастрофа, место за торба 0. Потрошувачка на бензин, некаде околу 12 литри низ град... Не би дал пари за тоа нешто никогаш.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Зависи кој модел ќе го земиш... рав4 има со 2 врати и со 4 врати.

Другар го има моделот со 2 врати. Шо да ти кажам, освен 4 букви ЈУГО! Влегувањето назад катастофа, седењето катастрофа, место за торба 0. Потрошувачка на бензин, некаде околу 12 литри низ град... Не би дал пари за тоа нешто никогаш.
Не чини Џиш викаш, навистина немам искуство со РАВ па фала за советот.
На работа возам шевролет тахо, одличен е за градска вожња или порамнички терени ама пак е многу скапичок кај нас.
Ќе размислам тогаш помеѓу Нисан Патфајндер и Ленд Ровер Фрилендер, гледам по огласине се најдува нешто. Од Нисанот сум презадоволен што се однесува за комфор (сум возел 2-3 пати), додека Фрилендер немам возено.

Дајте бе совет за СУВ до 10,000 евра на македонски табли или некој од странство кој можам да го префрлам на наши табли и да ме чини отприлика толку
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Сакам да купам понова Тојота РАВ 4.
Имал некој искуство да кажи како се однесува за време на возењето?
Што можам да земам друго со цца. 10-12 бона освен половна РАВ 4-ка? Гледав БМВ Икс 3 е нешто поскапо (за 3-4 бона) ама некако е премногу фенси за на планина за разлика од РАВ 4-ката.
Ми треба теренец кој е компатибилен и за градско возење зошто немам можност да купам, чувам и одржавам две возила.
А да си купиш кола ко човек да возиш?

Не ви ја сфаќам навистина потребата од возење скапи теренци.
Кога ќе одите со RAV4 на терен, со Чироки, со X5, ML???... Се знае на терен се оди со лада нива, самураи и некој уаз.

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=866850

Купи си еден ваков и збогом животе..
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А да си купиш кола ко човек да возиш?

Не ви ја сфаќам навистина потребата од возење скапи теренци.
Кога ќе одите со RAV4 на терен, со Чироки, со X5, ML???... Се знае на терен се оди со лада нива, самураи и некој уаз.

http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=866850

Купи си еден ваков и збогом животе..
Ако сакав кола тоа сигурно ќе беше некое автомобилче со поново годиште од среднава класа.
Потребата е таа што излегувам на планина во просек еднаш неделно и тоа планинарам значи ја паркирам колата во подножје на планина или во некое село. Во голем дел можам и да поминам со обичен автомобил но сепак се тоа селски патишта (макадами, со дупки, земјени) и сепак не е терен каде што можеш да поминеш со Мерцедес.
Лада Нива имам возено и не ми се бендисува воопшто иако за 10,000 се купува нова.
Значи ми треба возило кое ќе можам да го користам на терените како горе споменатите и во град. Немам ниту место, ниту пак финансии да одржувам две возила годишно.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не чини Џиш викаш, навистина немам искуство со РАВ па фала за советот.
На работа возам шевролет тахо, одличен е за градска вожња или порамнички терени ама пак е многу скапичок кај нас.
Ќе размислам тогаш помеѓу Нисан Патфајндер и Ленд Ровер Фрилендер, гледам по огласине се најдува нешто. Од Нисанот сум презадоволен што се однесува за комфор (сум возел 2-3 пати), додека Фрилендер немам возено.

Дајте бе совет за СУВ до 10,000 евра на македонски табли или некој од странство кој можам да го префрлам на наши табли и да ме чини отприлика толку
Абе види, тоа ти е мое гледање. Некој можеби ќе се најди и ќе го испофали до максимум. Незнам.

Ако јас имам 10к за џип, би се думал измеѓу Опел Фронтера, Санг Јонг Мусо (имаат мотор од мерцедес и се доста солидни), Нисан, Ленд Ровер Дискавери... од фрилендерот бегај, немаат редуктор, ќе ти се смеат ако заглавиш во некоја плитка кал :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom